Huhut vihjaavat uudesta Surface Prosta – tehokas Arm-prosessori ja 16GB RAM vakiona? Kommentit pois päältä artikkelissa Huhut vihjaavat uudesta Surface Prosta – tehokas Arm-prosessori ja 16GB RAM vakiona?

Microsoftin tulevasta Arm-prosessorilla varustetusta Surface Pro 10:stä on juuri paljastunut lisää mielenkiintoista tietoa Geekbench-vuodon ansiosta. Vuoto paljastaa laitteen, jossa on 10-ytiminen Qualcomm Snapdragon X Plus -järjestelmäpiiri ja peräti 16 gigatavua RAM-muistia.

Snapdragon X Plus tuo muskelia Surface Prohon

Tämä vuoto on ensimmäinen näkymä Snapdragon X Plus -laitteesta. Tämän prosessorin, jonka odotetaan sijoittuvan huippuluokan Snapdragon X Eliten alapuolelle, on suunniteltu 10-ytimiselle rakenteelle, jossa on 6 suorituskykyistä ydintä ja 4 tehokasta ydintä paremman akun keston takaamiseksi.

16GB RAM: Uusi standardi Arm-tietokoneille?

Geekbench-listaus korostaa myös 16 gigatavua RAM-muistia, joka on yhdistetty Snapdragon X Plussaan. On mielenkiintoista, että tämä ei ole ensimmäinen kerta, kun näemme 16 gigatavun RAM-muistin yhdistettävän Snapdragon X -pohjaisiin laitteisiin. Tämä voisi viitata muutokseen, jossa 16 gigatavuusta RAM-muistista tulisi Arm-tietokoneiden perusRAM-määrä.

Lisää huhuja: OLED-näyttö ja tekoälyvoimaa

Vaikka vuoto ei vahvista tätä, lähteet vihjaavat, että Microsoft saattaisi tarjota Arm Surface Pro 10:lle OLED-näyttövaihtoehdon. Tämä näyttöteknologia lupaa parempaa kontrastia ja syvempiä mustia verrattuna perinteisiin LCD-näyttöihin, joita on käytetty aiemmissa Surface Pro -malleissa.

Tulevan Surface Pro 10:n odotetaan myös kuuluvan ”tekoäly-PC” -luokkaan, mikä mahdollisesti selittää tehokkaiden prosessorien ja runsaan RAM-muistin painottamisen. Aiemmat raportit viittasivat 16 gigatavun RAM-muistin perusmäärään tekoäly-PC:lle, ja Windows 11 AI Explorerin suositellut tekniset tiedot tuntuvat tukevan tätä.

Surface Pro -mallisto saa Arm-voiman

Microsoftin 20. toukokuuta Seattlessä järjestettävästä tilaisuudesta on tulossa suuri Surface-harrastajille. Arm-prosessorilla varustettu Surface Pro 10 liittyy aiemmin huhuttuun Surface Laptop 6:een, tarjoamalla kuluttajille laajemman valikoiman vaihtoehtoja, kun kyse on prosessointivoimasta ja kannettavuudesta.

Odotamme 20. toukokuuta

Virallisen julkistuksen lähestyessä vuodetut tiedot maalaavat kuvaa tehokkaasta Arm-pohjaisesta Surface Pro 10:stä, jossa on mahdollisesti OLED-näyttövaihtoehto. Keskittyminen 16 gigatavuun RAM-muistiin mahdollisena Arm-laitteiden perusRAM-muistina on myös toinen mielenkiintoinen kehitys, jota kannattaa pitää silmällä. Pysy kuulolla saadaksesi lisää virallista tietoa lähestyessämme 20. toukokuuta järjestettävää tapahtumaa.

Lähde

PS5-kuulokkeet saivat päivityksen – nyt täysi tuki myös PC:llä Kommentit pois päältä artikkelissa PS5-kuulokkeet saivat päivityksen – nyt täysi tuki myös PC:llä

Sony

Sony on julkaissut uuden PlayStation Link -ohjelmistopäivityksen, joka tekee PS5:n virallisista Pulse Elite -kuulokkeista ja Pulse Explore -nappikuulokkeista entistä houkuttelevampia myös PC-pelaajille. Windows 10 ja 11 saavat nyt oman ajurin, jonka ansiosta laitteiden kaikki ominaisuudet toimivat tietokoneella, ei enää pelkkää peruskäyttöä ilman säätömahdollisuuksia.

Uusi PS Link -ajuri asentuu automaattisesti, kun kuulokkeet yhdistetään PS Link -USB-sovittimen kautta. Sen avulla voi säätää äänenvoimakkuutta suoraan käyttöjärjestelmässä, kytkeä mikrofonin päälle ja pois, muokata mikrofonin palautetta (sidetone), vaihtaa EQ-asetuksia, tarkistaa akun tilan sekä päivittää laiteohjelmiston.

Suurin uutuus on ääniprofiilien vaihto EQ-presettien avulla. Käyttäjä voi esimerkiksi valita tasapainoisen perusäänen tai korostaa bassoa ja vaimentaa korkeita taajuuksia oman makunsa mukaan.

Vaikka PlayStationin ajuri ei tarjoa yhtä kattavia ominaisuuksia kuin Razerin tai SteelSeriesin ohjelmistot, päivitys tekee Pulse-kuulokkeista käytännössä täysiveriset cross-platform-laitteet, erinomainen uutinen niille, jotka pelaavat sekä PS5:llä että PC:llä.

Seuraavan sukupolven Xbox voi maksaa tuplasti enemmän kuin PS6 Kommentit pois päältä artikkelissa Seuraavan sukupolven Xbox voi maksaa tuplasti enemmän kuin PS6

Uudet huhut viittaavat siihen, että Microsoftin seuraava Xbox-konsoli saattaa olla todella hintava, jopa kaksinkertainen verrattuna PlayStation 6:een. Insider-lähde KeplerL2 kertoo, että konsoli käyttää uutta Magnus-nimistä APU-suoritinta ja että samalla piirikortilla valmistetaan myös niin sanottu Xbox PC, joka ei kuitenkaan olisi taaksepäin yhteensopiva vanhojen Xbox-pelien kanssa.

Huhujen mukaan Xbox PC tukisi kuitenkin PC-pelejä ja saattaisi sisältää kolmannen osapuolen pelimyymälöitä, kuten Steam ja GOG. Tämä eroaisi Microsoftin nykyisestä mallista, jossa pelit myydään pääosin Xboxin omassa ekosysteemissä.

Vaikka hinta-arviot perustuvat vain Keplerin spekulaatioihin, hänen mukaansa Xbox voisi maksaa yli 1 000 puntaa eli noin 1 200 euroa. PlayStation 6 tulee myös olemaan hintava, mutta Xboxin APU:n ja kolmannen osapuolen myymälätuen takia Microsoft joutuisi myymään konsolin suuremmalla katteella, mikä nostaisi hintaa entisestään.

Tämä voi viitata siihen, että Microsoft tähtää seuraavalla konsolillaan enemmän kovaan ydinkäyttäjäjoukkoon kuin massamarkkinoille. Huhut ja analyysit kuitenkin muistuttavat, että mitään lopullisia hintoja ei ole vielä päätetty, ja kyse on toistaiseksi vain spekulaatioista.