Huippusuosittu hirviönmetsästyssarja saa jatkoa Monster Hunter Wilds -pelin myötä – katso ensimmäinen traileri Kommentit pois päältä artikkelissa Huippusuosittu hirviönmetsästyssarja saa jatkoa Monster Hunter Wilds -pelin myötä – katso ensimmäinen traileri

Monster Hunter Wilds

PAN Vision Finlandin jakelema ja Capcomin julkaisema Monster Hunter Wilds saapuu pelikoneille vuoden 2025 aikana.

Viimeöisessä Game Awards -tapahtumassa julkistettu Monster Hunter Wilds -toimintaseikkailu tuo odotettua jatkoa rakastetulle pelisarjalle. Hirviönmetsästykseen ja kiehtoviin taisteluihin keskittyvä sarja on valloittanut puolelleen kymmeniä miljoonia pelaajia ympäri maailmaa, kasvaen osa osalta isommaksi ja monipuolisemmaksi kokemukseksi.

Monster Hunter -pelisarja sai alkunsa vuonna 2004, joten ensi vuonna juhlistetaan pelin kaksikymmenvuotisjuhlia. Kuluneiden vuosien aikana on pelisarja myynyt maailmanlaajuisesti yli 95 miljoonaa kappaletta, mikä kertoo omiaan pelaajien rakkaudesta. Aivan alusta asti on pelisarjassa metsästetty, vaanittu ja ansoitettu hirviöitä sekä tietenkin taisteltu elämää suurempia olentoja vastaan. Juuri tämä on koko pelisarjan suola, sillä pelasipa peliä yksin tai yhteistyömuodossa, juuri vaikeiden hirvitysten nujertaminen on koko pelin ydin ja siihen valmistautuminen on osa suurempaa kokemusta.

Koska jokaisen pelin jokainen hirviö on kookas, kestävä ja vaarallinen, taistelut eivät koskaan ole nopeita yhteenottoja tai hätäisiä kohtaamisia. Eivät ainakaan hirviön kannalta, varustelematon pelaajahahmo kun voi toki kokea väliaikaisen loppunsa lähtiessään laulellen sotaan. Valmistautuminen kuitenkin palkitaan, sillä onnistuneen metsästysreissun päätteeksi vaiva palkitaan erilaisin tavoin. Uudet aseet, varusteet ja opitut temput vievät pelaajaa eteenpäin kohti seuraavaa kaatoa ja saavutusta.

Myös Monster Hunter Wilds noudattaa tätä pelisarjan nyt jo ikoniseksi muodostunutta kaavaa, mutta uusiutuneena ja paranneltuna kokemuksena. Lisäksi uuden sukupolven pelikoneet tuovat peliin uutta puhtia ja näyttävyyttä, mikä tekee tulevasta pelistä unohtumattoman.

Monster Hunter Wilds julkaistaan sekä PlayStation 5- ja Xbox Series X/S -pelikonsoleille että PC-tietokoneille vuoden 2025 aikana. Pelin tarkempi julkaisupäivä sekä ikäraja julkistetaan myöhemmin.

The Outer Worlds 2 ei menestynyt, kolmatta osaa ei tule Kommentit pois päältä artikkelissa The Outer Worlds 2 ei menestynyt, kolmatta osaa ei tule

Roolipelien konkari Obsidian Entertainment on vahvistanut, ettei The Outer Worlds -sarjasta tule kolmatta osaa. Viime vuonna julkaistu kakkososa ei saavuttanut odotettuja myyntilukuja, ja jatkoa ei ole suunnitteilla. Sen sijaan studion toinen iso peli, Avowed, myös alitti tavoitteensa, mutta sen maailma Eorassa jatkaa elämäänsä tulevissa projekteissa.

Obsidianilla vuosi 2025 oli kiireinen. Kolme peliä kahdeksassa kuukaudessa Avowed helmikuussa, Grounded 2 heinäkuussa ja The Outer Worlds 2 lokakuussa. Studio myöntää nyt, että näin tiheä julkaisutahti oli virhe, joka poltti resursseja ja henkilöstöä. Grounded 2 onnistui kyllä loistavasti, mutta se oli selvästi kevyin ja nopein projekti. Kehitysaika oli vain vähän yli kaksi vuotta, kun Avowed ja The Outer Worlds 2 venyivät yli kuuden vuoden pituisiksi.

The Outer Worlds 2:n pitkän kehityksen taustalla olivat pandemia ja tekniset haasteet. Studion johto painottaa nyt lyhyempiä kehityssyklejä, julkaisujen parempaa ajoitusta ja kannattavuutta.

Kukaan ei oikeastaan nauti viiden–seitsemän vuoden kehityssykleistä. – Brandon Adler, The Outer Worlds 2:n ohjaaja totesi.

Obsidian ei vielä paljastanut seuraavaa isoa projektiaan, mutta Grounded 2:n työ jatkuu ja Eoran maailma saa todennäköisesti lisää sisältöä. Avowed julkaistaan myös PlayStation 5:lle vielä tämän kuun aikana, joten pelattavaa riittää.

Vaikka The Outer Worlds -fanit joutuvat odottamaan seuraavaa seikkailua muissa maailmoissa, Obsidian lupaa oppineensa vuoden 2025 kiireestä ja tähtää nyt hallitumpaan ja laadukkaampaan julkaisutahtiin.

Take-Two hyllytti Borderlands 4:n Switch-version, mutta lupaa tilalle urheiluhittejä Kommentit pois päältä artikkelissa Take-Two hyllytti Borderlands 4:n Switch-version, mutta lupaa tilalle urheiluhittejä

Borderlands 4

Borderlands 4:n Switch 2 -versio ei tällä hetkellä etene, vaikka se oli jo lähellä julkaisua. Alun perin Gearboxin lootteri-shooterin piti ilmestyä viime vuoden lokakuussa, mutta julkaisu peruuntui viime hetkellä, ennakkotilaukset peruttiin ja fanit jäivät odottamaan. Nyt Take-Two vahvistaa, että kehitys on virallisesti tauolla.

Syynä ovat pelin tekniset haasteet ja prioriteettien siirtyminen muihin alustoihin. Switch 2 -versiota testattiin demomuodoissa muun muassa Gamescom 2025 -tapahtumassa, mutta sekä PS5 Prolla että Xbox Series X:llä peli on kärsinyt suorituskykyongelmista, ja PC-versiosta löytyy myös negatiivista palautetta Steamin arvioissa.

Take-Two vakuuttaa, että yhteistyö kuitenkin Nintendon kanssa jatkuu. PGA Tour 2K25 ja WWE 2K26 ovat tulossa Switch 2:lle, ja yhtiö on erittäin innoissaan tuomassa lisää pelejä konsolille. Tämä vihjaa siihen, että vaikka Borderlands 4:n Switch 2 -versio on tauolla, muut isot julkaisijat, kuten GTA 6, saattavat hyvinkin löytää tiensä Nintendon alustalle.

Fanien harmiksi tämä tarkoittaa, että Switch 2:n Borderlands-seikkailua joutuu odottamaan toistaiseksi. Toisaalta Take-Two lupaa, että pelin nykyiset versiot saavat jatkossakin parannuksia ja lisäsisältöä, joten lootin metsästys jatkuu muilla alustoilla.

Kaiken kaikkiaan kyse on vaikeasta päätöksestä, mutta yhtiön mukaan laatu menee määrän edelle, ainakin toistaiseksi Switch 2 -pelaajille.