Humanoidirobotit tulee, oletko valmis? – HONOR esitteli kasan mielenkiintoisia uutuuksiaan Kommentit pois päältä artikkelissa Humanoidirobotit tulee, oletko valmis? – HONOR esitteli kasan mielenkiintoisia uutuuksiaan

nosti panoksia Barcelonassa järjestetyillä Mobile World Congress 2026 -messuilla ja esitteli nipun laitteita, joissa tekoäly ei ole vain taustalla hyrisevä apuri, vaan pikemminkin näkyvä osa käyttökokemusta. Yhtiö puhui ihmiskeskeisestä tekoälystä ja vihjasi samalla tulevaisuuden suuntaa näyttävällä Robot Phone -konseptilla.

Robot Phone ei ole pelkkä älypuhelin, vaan laite, joka liikkuu ja reagoi fyysisesti ympäristöönsä. Puhelin seuraa käyttäjää videopuheluissa, säätää kuvakulmaa reaaliajassa ja vastaa jopa “kehonkielellä” nyökkäyksin ja liikkein. Tekniikan taustalla on pienikokoinen 4DoF-gimbal-järjestelmä, kolmiakselinen vakautus ja 200 megapikselin kamera. Ajatus on selvä: tulevaisuudessa puhelin ei vain tallenna hetkiä, vaan osallistuu niihin.

Samaan aikaan konkreettisempaa uutta rautaa edustaa Magic V6, joka jatkaa valmistajan taittuvanäyttöisten lippulaivojen linjaa. Laite on suljettuna vain 8,75 millimetriä paksu ja sisältää 6 660 milliampeeritunnin akun. Pii-hiiliakkutekniikka mahdollistaa korkean energiatiheyden ohuessa rungossa. Näyttöjä on kaksi: 6,52 tuuman ulkonäyttö ja lähes kahdeksantuumainen sisänäyttö, molemmissa mukautuva 1–120 hertsin virkistystaajuus ja jopa 6 000 nitin huippukirkkaus HDR-sisällölle. Tehoista vastaa Snapdragon 8 Elite Gen 5 -järjestelmäpiiri.

Ekosysteemi laajeni myös puhelimien ulkopuolelle. MagicPad 4 -tabletti tuo Snapdragon 8 Gen 5 -alustan 4,8 millimetrin paksuiseen runkoon ja 3K OLED -näyttöön, jonka virkistystaajuus yltää 165 hertsiin. MagicBook Pro 14 puolestaan hyödyntää Intel Core Ultra Series 3 -suorittimia ja tähtää vaativaan työ- ja luovaan käyttöön.

Lisäksi HONOR esitteli ensimmäisen humanoidirobottinsa, jonka tarkoitus on toimia muun muassa ostoksilla avustajana ja työpaikkaympäristöissä. Viesti on selvä: yhtiö ei tähtää pelkkiin puhelimiin, vaan rakentaa laajempaa tekoälylaitteiden kokonaisuutta, jossa mobiiliteknologia ja robotiikka sulautuvat yhteen. Magic V6:n saatavuus vahvistetaan myöhemmin valituilla markkinoilla tämän vuoden toisella puoliskolla.

Syksyn viihdeillat hoituvat vaikka sohvalta käsin – HONOR esittelee kolme laitetta arjen eri tilanteisiin Kommentit pois päältä artikkelissa Syksyn viihdeillat hoituvat vaikka sohvalta käsin – HONOR esittelee kolme laitetta arjen eri tilanteisiin

Pimeät illat houkuttelevat suoratoiston, pelaamisen ja musiikin pariin. nostaa syksyn viihdekäyttöön kolme laitetta: Pad 20 -tabletin, 600 Smart 5G -puhelimen ja Watch 6 -älykellon. Yhteisiä nimittäjiä ovat suuret näytöt, pitkät akunkestot ja arjen käyttöä helpottavat ominaisuudet.

HONOR Pad 20 on 12,1 tuuman 3K-näyttö, 120 hertsin virkistystaajuus ja kuuden kaiuttimen äänijärjestelmä. Valmistajan mukaan 10 100 milliampeeritunnin akku riittää pitkään käyttöön. Snapdragon 7 Gen 3 -piiri pyörittää suoratoistoa ja moniajoa, ja erillisellä Bluetooth-näppäimistöllä sekä hiirellä tabletin voi muuttaa myös työpisteeksi.

Puhelimessa HONOR 600 Smart 5G valttina on 7 700 milliampeeritunnin akku, jolle luvataan jopa kuuden vuoden käyttöikä. 45 watin pikalataus, IP64-luokitus ja pudotussuojaussertifikaatti on suunnattu arkiseen käyttöön. Lisäksi puhelimessa on tekoälypainike, Snapdragon 4 Gen 4 -suoritin ja 128 gigatavua tallennustilaa.

HONOR Watch 6 -älykello puolestaan painaa 41 grammaa ja tarjoaa valmistajan mukaan jopa 35 päivän akunkeston. Sen ominaisuuksiin kuuluvat yli 120 urheilutilaa, hyvinvoinnin seuranta, kahden puhelimen paritus sekä lähimaksaminen. Kirkkauden luvataan yltävän 3 000 nitiin.

HONORin mukaan laitteet täydentävät toisiaan: tabletilla katsotaan sisältöjä suurelta näytöltä, puhelin kulkee mukana ja älykello auttaa pitämään arjen sekä liikunnan hallinnassa. Tiedotteessa ei kerrota laitteiden hintoja tai tarkkoja saatavuustietoja.

HONORin robottipuhelin haluaa tuoda elokuvakameran taskuun Kommentit pois päältä artikkelissa HONORin robottipuhelin haluaa tuoda elokuvakameran taskuun

esitteli Venetsian elokuvajuhlilla hieman tavallisesta poikkeavaa puhelinta. Yhtiön on robottipuhelimeksi kutsuttu laite, jonka erikoisuuksiin kuuluu mekaaninen gimbal-vakautus ja elokuvantekoon suunnattuja kuvausominaisuuksia. Laite nähtiin nyt 83. Venetsian elokuvajuhlilla, joissa HONOR toimi kiinankielisten elokuvien kansainvälisen edistämisohjelman strategisena kuvauskumppanina.

HONOR on kehittänyt robottipuhelinta yhdessä elokuvatekniikan jättiläisen ARRIn kanssa. Tarkoituksena on tuoda ammattilaistason kuvaustekniikkaa pienempään ja helpommin mukana kulkevaan pakettiin. Käytännössä puhelin yrittää yhdistää älypuhelimen helppouden ja elokuvakameroista tutun tarkemman kuvankäsittelyn.

Yhteistyössä hyödynnetään muun muassa ARRIn LogC3-profiilia, joka säilyttää kuvan valo- ja varjoalueiden yksityiskohtia jälkikäsittelyä varten. Lisäksi mukana on Wide Gamut 3 -väriavaruus sekä ARRI Looks -tyylejä. Näiden tarkoituksena on antaa kuvaajalle enemmän pelivaraa esimerkiksi värien säätämiseen jälkituotannossa.

HONORin mukaan tavoitteena ei ole vain kasvattaa puhelinten megapikselimääriä, vaan antaa sisällöntuottajille enemmän kontrollia kuvaamiseen. Robottipuhelinta on esitelty aiemmin myös Cannesin ja Shanghain elokuvajuhlilla, ja yhteistyön ARRIn kanssa kerrotaan jatkuvan tulevissa HONOR-laitteissa.