Humble Bundle tarjoilee 12 peliä alle 12 eurolla Kommentit pois päältä artikkelissa Humble Bundle tarjoilee 12 peliä alle 12 eurolla

The Walking Dead: Saints & Sinners

Humble Bundlen uusin pelipaketti tarjoilee 12 peliä alle 12 euron hintaan. Mukana on mm. The Walking Dead: Saints & Sinners, We Happy Few sekä Super Meat Boy Forever. Mikä parasta, osa tuotosta lahjoitetaan hyväntekeväisyyteen tyypin 1 diabeteksen hoitoon.

Pakettiin kuuluu:

  • The Walking Dead: Saints & Sinners (Vaatii VR-laitteen)
  • We Happy Few
  • Sam & Max Save the World
  • Observation
  • Super Meat Boy Forever
  • Pine
  • Bartlow’s Dread Machine
  • Gauntlet™ Slayer Edition
  • Stories Untold
  • RAD
  • Super Meat Boy
  • Saturday Morning RPG

Paketti on ostettavissa täältä aina toukokuun 18. päivään asti. Kaikki pelit ovat koodeja -palveluun :lle. Osa peleistä toimii myös OSX ja Linux -alustoilla.

Tarjoushaukat huomio! Juuri julkaistu Call of Duty: Modern Warfare 4 irtoaa fyysisenä nyt erittäin kivaan hintaan Kommentit pois päältä artikkelissa Tarjoushaukat huomio! Juuri julkaistu Call of Duty: Modern Warfare 4 irtoaa fyysisenä nyt erittäin kivaan hintaan

Juuri julkaistun – ja Xbox-versiot irtoavat Gigantista nyt 39,99 eurolla. Hinta on selvästi tavanomaista edullisempi, sillä pelistä pyydetään muualla paikoin huomattavasti enemmän.

Tarjouksen voimassaoloaikaa ei ole ilmoitettu, joten hinnan perässä kannattaa suunnata kauppaan ennen kuin tilanne muuttuu.

PS. Ei ole maksettu mainos!

Steamin Next Fest täyttyi tekoälypelien tulvasta ja sekös pelikansaa ottaa pattiin Kommentit pois päältä artikkelissa Steamin Next Fest täyttyi tekoälypelien tulvasta ja sekös pelikansaa ottaa pattiin

Kun yhä useammat yritykset ottavat käyttöön tekoälyominaisuuksia liiketoiminnassaan, työntekijät ovat yhä huolissaan tekoälyn uhasta työpaikkojensa korvaajana. Fortune-lehti raportoi tiistaina, että eräs Adoben johtaja ei kuitenkaan ole aivan vakuuttunut tästä uhasta, vertaillen tekoälyn kehitystä kameran keksimiseen.

Steamin tuore Next Fest -pelitapahtuma on herättänyt kritiikkiä tekoälyllä tuotetun sisällön ja heikkolaatuisiksi koettujen pelien määrästä. Osa pelaajista haluaisi kauppapaikalle erillisen suodattimen, jolla tekoälyä hyödyntävät pelit voisi piilottaa näkyvistä.

-käyttäjä ehdotti Redditissä, että suodatin lisättäisiin osaksi palvelun Discovery Queue -ominaisuutta. Steamin kehittäjiltä vaaditaan jo ilmoitusta pelien tekoälyllä tuotetusta sisällöstä, joten pelaajat haluaisivat myös mahdollisuuden hyödyntää tätä tietoa pelien selaamisessa.

Kritiikki ei rajoitu yksittäisiin käyttäjiin. Reddit-keskusteluissa pelaajat ovat valitelleet tekoälyllä tuotettujen pelien ja niin sanottujen vibe coding -projektien tulvaa sekä vaatineet tiukempia sääntöjä pelien hyväksymiselle. Steamin nykyinen järjestelmä nojaa pitkälti tunnisteisiin ja suosioalgoritmeihin, eikä erillistä AI-suodatinta ole käytössä.

Tekoälyn käyttö pelikehityksessä yleistyy samaan aikaan, kun pelaajat kiistelevät sen vaikutuksesta pelien laatuun. Valve ei ole ilmoittanut suunnitelmista lisätä ehdotettua suodatinta.