Humble Bundle uusin paketti tarjoilee Bandai Namcon pelejä pilkkahintaan – mukana mm. Man of Medan Kommentit pois päältä artikkelissa Humble Bundle uusin paketti tarjoilee Bandai Namcon pelejä pilkkahintaan – mukana mm. Man of Medan

Humble Bundle Bandai Namco 4

Humble Bundlen uusin pelipaketti tarjoilee Bandai Namco -pelejä pikkurahalla. Mukana on mm. kauhuselviytymispeli Man of Medan, Tekken 7, Katamari Damacy Reroll sekä Tales of Berseria. Paketissa on yhteensä pelejä n. 250€ edestä ja osa tuotoista lahjoitetaan hyväntekeväisyyteen.

  • Jos maksat vähintään 1 euron saat PAC-MAN 256, Enslaved: Odyssey to the West ja Get Even -pelit.
  • Maksamalla vähintään 9,18 euroa saat edellämainittujen lisäksi myös .hack//G.U. Last Recode, Katamari Damacy Reroll ja RAD -pelit.
  • 14 eurolla saat kaikkien aiempien pelien lisäksi myös Tekken 7 ja Tales of Berseria -pelit.
  • Ja lopuksi, mikäli maksat vähintään 23 euroa saat kaikkien mainittujen pelien lisäksi myös Man of Medan -pelin.

Pelit ovat Steam -palvelun koodeja ja toimivat PC:llä. Voit tarkastella pakettia tarkemmin täällä.

No Means Nothing – psykologista kauhua ja selviytymistä Kommentit pois päältä artikkelissa No Means Nothing – psykologista kauhua ja selviytymistä

Uusi psykologinen kauhupeli No Means Nothing on saapunut hiljattain Steamiin, ja sen idea on yhtä omaperäinen kuin koukuttava. Pelaaja oppii sanomaan “ei” samalla kun yrittää selviytyä elämästä. Tarinassa äiti antaa viisi päivää maksaa vuokra, ja pelaaja ottaa vastaan yksihuoneisen pakettityön, jonka rinnalle iskee ärsyttävä ystävä, joka ei suostu ottamaan vihjettä.

Peli sekoittaa arkea ja kauhua tyylillä, jossa pelaajan päätökset ja kyky asettaa rajat ratkaisevat selviytymisen. Anti-dating -elementti tuo humoristisen ja hieman ironisen otteen, kun pelaaja navigoi sosiaalisia tilanteita pelon ja kiireen keskellä.

No Means Nothing hyödyntää psykologista jännitystä ja tilanteiden absurdiutta, jolloin arjen pienistä asioista, kuten pakettien kuljettamisesta tai ystävän huomion kiertämisestä tulee henkisesti haastavia.

Tämä on omaperäinen vaihtoehto kauhugenrelle, jossa pelkkä hengissä pysyminen ei riitä, vaan pelaajan täytyy myös oppia sanomaan “ei” oikealla hetkellä. Peli yhdistää jännityksen, huumorin ja arkiset ongelmat tavalla, jota harvoin nähdään peleissä.

Tekkenin johtohahmo jättää Bandai Namcon 30 vuoden jälkeen Kommentit pois päältä artikkelissa Tekkenin johtohahmo jättää Bandai Namcon 30 vuoden jälkeen

Tekkenin pitkäaikainen johtohahmo Katsuhiro Harada jättää Bandai Namcon vuoden 2025 lopussa. Harada ilmoitti asiasta tyylikkäästi sekä jäähyväisviestillä X:ssä että tunnin mittaisella DJ-setillä, joka on nimetty TEKKEN: A 30-Year Journey – Harada’s Final Mix.

Harada on ollut Tekkenin ytimessä alusta asti. Hän aloitti ääninäyttelijänä alkuperäisessä pelissä ja nousi myöhemmin sarjan ohjaajaksi. Hänen vaikutuksensa ulottuu myös muihin Bandai Namcon peleihin tuottajan roolissa, sekä taistelupeligenressä että sen ulkopuolella.

Jokainen projekti toi mukanaan uusia oivalluksia ja oppimiskokemuksia, ja jokainen niistä on minulle korvaamaton. – Harada kirjoitti.

Haradan lähdön kunniaksi julkaistu DJ-setti on hänen oma tapansa kiittää faneja ja peliyhteisöä maailmanlaajuisesti. Vaikka hän ei koskaan DJ:nä esiintynyt turnausyleisön edessä, nyt hänen viimeinen mixinsä tarjoaa ainutlaatuisen tavan päättää hänen kolmen vuosikymmenen mittainen matkansa Tekkenin parissa.

Fanien ei tarvitse surra liian pitkään: Haradan perintö Tekkenissä ja Bandai Namcon peleissä jää elämään ja inspiroi varmasti uusia sukupolvia taistelupelien ystäviä.