Humble Bundlen uusi pelipaketti tarjoaa avoimen maailman pelejä pikkurahalla Kommentit pois päältä artikkelissa Humble Bundlen uusi pelipaketti tarjoaa avoimen maailman pelejä pikkurahalla

Kingdom Come: Deliverance

Edullisista pelipaketeistaan tunnettu Humble Bundle tarjoilee tällä kertaa Out In The Open World -pelipakettia, joka sisältää mm. Kingdom Come: Deliverance, Ghost Recon Wildlands sekä Borderlands GOTY Enhanced -pelit. Luonnollisesti osa tuotoista lahjoitetaan hyväntekeväisyyteen.

  • Maksamalla ainoastaan 1 euron saat AER Memories of Old -pelin.
  • Jos maksat 9,59 euroa saat aiemman lisäksi myös Hurtworld, Supraland sekä Yooka-Laylee -pelit.
  • Mikäli maksat vähintään 9,81 euroa saat kaikkien edeltä mainittujen lisäksi myös Kingdom Come: Deliverance, Tom Clancy’s Ghost Recon Wildlands sekä Borderlands Game of the Year Enhanced -pelit.

Paketti on hankittavissa aina kesäkuun 25. päivä asti. Kaikki pelit ovat Steam -koodeja ja toimivat PC:llä. Osa peleistä toimii myös OSX ja Linux -alustoilla.

The Outer Worlds 2 saa vihdoin kolmannen persoonan kuvakulman Kommentit pois päältä artikkelissa The Outer Worlds 2 saa vihdoin kolmannen persoonan kuvakulman

Scifi-roolipeli The Outer Worlds 2 aikoo laajentaa avaruuden tutkimisen aivan uudelle tasolle ja tällä kertaa pelaajat pääsevät katsomaan itseäänkin. Pelin kehittäjä Obsidian paljasti, että jatko-osaan lisätty kolmannen persoonan kuvakulma oli niin iso urakka, että sen toteuttamiseen piti palkata kokonaan toinen pelistudio, Disruptive.

Ohjaaja Brandon Adler kertoi haastattelussa, ettei kolmannen persoonan näkymä ollut alun perin edes suunnitelmissa.

Emme aikoneet lisätä sitä, koska se olisi liian kallista, ehkä seuraavaan peliin sitten. – Adler naureskeli.

Noin puolivälissä kehitystä studio kuitenkin muutti mielensä, fanit olivat toivoneet ominaisuutta niin paljon, että se päätettiin lopulta toteuttaa, vaikka budjetti ja aikataulu kiristyivät.

Ratkaisu osoittautui fiksuksi ja pelaajayhteisö on ottanut uutisen vastaan riemulla. The Outer Worlds 2 näyttää muutenkin rakentavan edeltäjänsä vahvuuksien päälle, enemmän sisältöä, laajempia maailmoja ja nyt myös mahdollisuus ihailla omaa avaruuspersoonallisuutta kolmannesta persoonasta käsin.

Pelin on määrä ilmestyä 29. lokakuuta 2025 PC:lle, Xboxille ja PS5:lle ja silloin nähdään, oliko tämä lisäpanostus todella vaivan arvoinen.

Kaahailu kuuminta tänä vuonna – ajopelit myyvät enemmän kuin mikään muu genre Kommentit pois päältä artikkelissa Kaahailu kuuminta tänä vuonna – ajopelit myyvät enemmän kuin mikään muu genre

Vuosi 2025 näyttää pelimaailmassa yhdeltä isolta kilpailuradalta. Sensor Towerin tuoreiden myyntitilastojen mukaan ajopelit ovat ohittaneet kaikki muut genret myynneissä, ja jokainen julkaisu myy keskimäärin 262 000 kappaletta eri alustoilla.

Listan kärjessä kiitävät Sonic Racing: CrossWorlds ja F1 2025, jotka ovat pitäneet vauhtia yllä uskollisen pelaajakunnan ja tasaisen julkaisurytmin ansiosta. Yhteensä neljä suosituinta genreä: ajo-, urheilu-, räiskintä- ja roolipelit kattavat huimat 85,6 prosenttia kaikista pelimyynneistä tänä vuonna.

Pelkästään ajopelit vastaavat 31 prosentista kokonaismyynnistä, jättäen urheilupelit (22 %) ja roolipelit (15,2 %) selvästi taakseen. Räiskinnät pitävät 17,5 prosentin osuudellaan vielä pintansa, mutta simulointi-, strategia- ja seikkailupelit jäävät alle kuuden prosentin yhteisosuudella jalkoihin.

Vuoden loppua kohti vauhtia saattavat kuitenkin lisätä Black Ops 7 ja Battlefield 6, joiden odotetaan ravistelevan listoja toden teolla. Battlefield 6 on jo nyt EA:n historian suurin Steam-julkaisu yli 700 000 yhtäaikaisella pelaajalla.

Mielenkiintoista on myös, että Saudi-Arabian tuore sijoitus EA:han saattaa liittyä juuri ajopelien suosioon. Ehkä tulevaisuudessa tie on avoin myös vanhoille klassikoille, kuten Need for Speedille ja Burnoutille.