Hunting Simulator 2 -metsästyspeli saapui uuden sukupolven konsoleille Kommentit pois päältä artikkelissa Hunting Simulator 2 -metsästyspeli saapui uuden sukupolven konsoleille

Hunting Simulator 2

PAN Visionin jakelema ja NACONin julkaisema Hunting Simulator 2 -metsästyssimulaatio julkaistaan tänään uuden sukupolven pelikonsoleille. Lisäksi peli laajenee 23. maaliskuuta A Ranger’s Life -lisäosalla.

Nyt myös PlayStation 5- ja Xbox Series X/S -pelikonsoleille julkaistu Hunting Simulator 2 mahdollistaa virtuaaliset metsästysreissut Euroopassa ja Yhdysvalloissa entistä näyttävämmällä grafiikalla. Metsästyssimulaatio korostaa luonnonmukaisuutta ja aitoutta. Pelaaja ohjaa metsästäjää, joka yhdessä metsästyskoiran kanssa jäljittää ja metsästää eri eläimiä näiden jättämien hajujen, jälkien ja liikkeiden perusteella. Peliympäristöjen monimuotoinen kasvillisuus ja monipuolinen eläinkunta tuovat tunnelmaa aidosta metsästysreissusta kotisohvalta käsin. Kaikki pelimaailman eläimet ja kasvit on mallinnettu yksityiskohtaisen tarkasti ja aitoutta korostaen. Realistiset äänet ja upea peligrafiikka viimeistelevät virtuaalimetsästyksen tuntemuksen. Näin pelaaja pääsee kokemaan metsästyksen jännityksen ja viehätyksen kuitenkaan vahingoittamatta oikeita eläimiä tai kuluttamatta oikeaa rahaa varusteisiin ja aseisiin.

Pelin vaihtelevat ympäristöt on mallinnettu eri puolilta Eurooppaa ja Yhdysvaltoja. Näin pelimaailmaan on saatu mukaan monipuolisesti erilaisia luonnonmuotoja ja kasveja sekä erilaisia metsästettäviä eläinlajeja. Vaihtelua riittää peräti 33 erilaisen eläinlajin verran ja näistä jokainen elää ja käyttäytyy omin eri tavoin. Kumppanina toimivasta metsästyskoirasta on apua saaliseläinten jäljittämisessä ja paikallistamisessa.

Erilaisia aseita ja metsästysvarusteita on yli 70 virallisesti lisensoitua vaihtoehtoa. Tunnetuista merkeistä ovat mukana esimerkiksi Winchester, Browning, Sako, Tikka, Verney-Carron, Barrett, Bear Archery ja Beretta. Myös erilaisia vaatetusvaihtoehtoja on 90 erilaista, joten vaihtoehtoja löytyy oman tyylin, maun ja tarpeen mukaan.

Hunting Simulator 2 laajenee 23. maaliskuuta A Ranger’s Life -lisäosalla. Siinä pelaaja omaksuu metsänvartijan roolin, jonka tehtävänä on suojella ja varjella ympäröivää luonnonaluetta. Tarinavetoisessa pelimuodossa pelaaja suorittaa erilaisia tehtäviä coloradolaisessa luonnonpuistossa koira seuranaan. Tehtäviin lukeutuu muun muassa haavoittuneiden eläinten hoitaminen, erilaisten näytteiden kerääminen, alueelle tunkeutuvien vieraslajien hallinta ja yleinen alueen hyvinvoinnin takaaminen.

Hunting Simulator 2 on saatavana sekä PlayStation 5-, PlayStation 4-, Xbox Series X ja S-, Xbox One- sekä Nintendo Switch -pelikonsoleille että PC:lle.

Ois viisaampi häipyy täält, mutta Reiska on liekinheitin – arvostelussa Rayman 30th Anniversary Edition Kommentit pois päältä artikkelissa Ois viisaampi häipyy täält, mutta Reiska on liekinheitin – arvostelussa Rayman 30th Anniversary Edition

Kun ensimmäinen Rayman ilmestyi vuonna 1995, olin kuusivuotias poika, joka tuijotti lumoutuneena elämänsä ensimmäistä OMAA pelikonsolia: Super Nintendoa. Raymanin maailmasta minulla ei ollut tuolloin mitään havaintoa, vaan hahmo tuli tutuksi vasta paljon myöhemmin. Nyt, 30 vuotta myöhemmin, Ubisoft ja Digital Eclipse ovat tuoneet tämän raajattoman sankarin usealle eri alustalle juhlistamaan kolmen vuosikymmenen taivalta. Kyseessä on noin 18 euron hintainen teos, joten digiversiota ei ole ainakaan hinnalla pilattu, se on varsin edullinen pääsy lippu yhteen pelihistorian omalaatuisimmista museoista.

Vaikka kyseessä ei ole natiivi Switch 2 -julkaisu, peli rullaa uuden konsolin taaksepäin yhteensopivuuden kautta pääosin erittäin sulavasti. Käyttöliittymä on veitsenterävä 4K-skaalauksen ansiosta, ja ohjausvaste on puristien iloksi käytännössä viiveetön. Uusi HD Rumble 2 tuo mukaan ”napakkaa” värinää, joka tuntuu erityisen hyvältä esimerkiksi nyrkkiä ladatessa . Ainoa selkeä tekninen kauneusvirhe on emulaattorin kelaustoiminto (Rewind), joka muuttaa erityisesti Jaguar- ja PlayStation-versiot takkuiseksi diashow’ksi jopa tällä uudella tehokkaalla raudalla .

Ois viisaampi häipyy täält, mutta Rayman on liekinheitin

Kokoelma on poikkeuksellisen kattava katsaus yhden pelin evoluutioon. Se sisältää viisi eri versiota alkuperäisestä seikkailusta: PlayStation, Atari Jaguar, MS-DOS, Game Boy Color ja Game Boy Advance. Erityisen merkittävää meille SNES-sukupolven lapsille on mukana oleva, aiemmin julkaisematon Super Nintendo -prototyyppi vuodelta 1992. Vaikka prototyyppi on lyhyt ja keskeneräinen, se tarjoaa harvinaisen kurkistuksen siihen, miltä Rayman olisi voinut näyttää minunkin ensimmäisellä konsolillamme, jos kehitys ei olisi siirtynyt 32-bittisille alustoille.

Kokoelman arvoa nostavat myös yli 120 lisätasoa, jotka sisältävät harvinaiset PC-laajennukset, sekä yli 50 minuuttia uusia interaktiivisia dokumentteja ja haastatteluja. Arkistomateriaalit, kuten alkuperäinen 60-sivuinen ”Bible of Game Design” ja ennennäkemätön konseptitaide, tekevät paketista todellisen digitaalisen muistomerkin.

Musiikkimiehen pettymys

Vaikka teos on rakkaudella koottu, se ei ole vailla teknisiä ja taiteellisia kukkasia. En itse aluksi tajunnut ongelman laajuutta, kunnes näin aiheesta uutisia kansainvälisessä mediassa ja alkuperäinen soundtrack piti ottaa muita kanavia kautta haltuun. Musiikkimiehenä soundtrackit ovat allekirjoittaneelle sydämen asia, ja täytyy sanoa, että uusi ”reimagined” soundtrack on suuri pettymys.

Alkuperäinen, vuoden 1995 ikoninen ääniraita on korvattu Christophe Héralin uusilla sävellyksillä. Vaikka Héral on kiistaton mestari, uudet sovitukset eivät tavoita alkuperäistä tunnelmaa. Alkuperäisen musiikin puuttuminen särkee nostalgian, eikä vaihtoehtoa alkuperäiseen ääniraitaan ole toistaiseksi tarjolla.

Teknisellä puolella juhlia varjostavat myös Jaguar- ja MS-DOS-versioiden tallennusbugit, joissa edistyminen saattaa pyyhkiytyä pois pelin resetoinnin yhteydessä. Ubisoft on onneksi vahvistanut, että tuki jatkuu ja korjauksia seurataan, mutta musiikillinen ja tekninen viimeistely jättää makuun harmillisen särön .

Arvokas muistomerkki

Rayman 30th Anniversary Edition on upea ja lempeä kunnianosoitus yhdelle pelihistorian ikoneista. Se on arvokas historiikki, joka sopii täydellisesti Switch 2:n kaltaiselle modernille alustalle, ja digiversion edullisen hintansa vuoksi se on helppo suositus kaikille, jotka haluavat nähdä palan pelihistoriaa.

Kyseinen herra on liekinheitin kerrassaan…Palataan!

8 / 10
Hyvää +Historiallinen aarrearkku +Sisällön määrä +Switch 2 -viimeistely +Hintalappu digiversiossa Huonoa -Alkuperäisen soundtrackin puuttuminen on musiikkimiehelle kova pala -Tekniset kukkaset siellä täällä

New Bloodin uusin veto Dungeons of Dusk on reaaliaikainen luolastoroolipeli Kommentit pois päältä artikkelissa New Bloodin uusin veto Dungeons of Dusk on reaaliaikainen luolastoroolipeli

Indiestudio New Blood Interactive tunnetaan räväkästä tyylistään ja retrohenkisistä räiskinnöistään, kuten Dusk. Nyt studio laajentaa pelimaailmaansa uudella askeleella. Dungeons of Dusk on vanhan koulukunnan luolastoroolipeli, joka julkaistaan tänä vuonna PC:lle, konsoleille ja mobiililaitteille. Toimitusjohtaja Dave Oshryn mukaan projekti syntyi rakkaudesta klassikoihin, kuten Wizardryyn ja Ultimaan ja erityisesti mobiiliaikakauden Doom RPG:hen.

Dungeons of Duskia on kehitetty reilun vuoden ajan italialaisen 68K Studiosin Federico Fanellin kanssa. Oshry korostaa, että peli on tarkoituksella suoraviivainen ja helposti lähestyttävä. Taistelut käydään reaaliajassa ilman erillisiä näkymiä, ja kokonaisuus on rakennettu toimimaan erityisen hyvin käsikonsoleilla, kuten Steam Deckillä ja ROG Allylla. Demo julkaistaan Steam Next Fest -tapahtumassa, ja sen perusteella päätetään, tarvitaanko Early Access -vaihetta vai siirrytäänkö suoraan täysjulkaisuun.

Haastattelussa Oshry ei säästele mielipiteitään pelialasta. Hänen mukaansa Steam on yhä ylivoimainen alusta, kun taas Epic Games Store on “markkinointimusta aukko”, tosin ironisesti ilmaisjaot voivat jopa kasvattaa Steamin myyntiä. Konsoliversioiden tekeminen on hänen sanoin täyttä tuskaa, mutta niitä tehdään pelaajien vuoksi. Oman launcher-ohjelman pakottamiselle yksinpeleissä hän ei näe muuta syytä kuin datan keruun. New Blood ei tavoittele massoja.

En halua koskaan olla osa valtavirtaa. – Oshry sanoo suoraan.

Studion menestys perustuu vahvaan yhteisöön ja puskaradioon, ei suurten mediatalojen näkyvyyteen. Internetin nykytilaa hän kuvailee väsyneesti: kaikki on lyhyitä videoita ja viraalikikkailua. Silti New Blood on pysynyt pinnalla ja aikoo tehdä niin jatkossakin omilla ehdoillaan.