Hunting Simulator 2 -metsästyssimulaatio saa Beretta -aselaajennuksen Kommentit pois päältä artikkelissa Hunting Simulator 2 -metsästyssimulaatio saa Beretta -aselaajennuksen

Hunting Simulator 2

Kuten kaikenlaisessa työssä ja harrastuksissa, myös metsästyksessä kunnon työvälineet ovat tärkeitä onnistumisen kannalta. Hunting Simulator 2 tuo laadukkaat Beretta-haulikot osaksi pelin jo entuudestaan kattavaa asevalikoimaa. Pelin seitsemän uutta asetta on tarkoitettu erityisesti pienemmän riistan, kuten ankkojen, fasaanien ja jäniseläinten metsästämiseen.

Mukana olevat seitsemän uutta Beretta-mallia ovat 686 Silver Pigeon I, 695, A400 Upland, A400 Xtreme Plus Max 5, A400 Xtreme Plus Synthetic, A400 True Timber DRT and A400 Xtreme Plus Mossy Oak Bottomland.

Hunting Simulator 2 mallintaa ympäröivää luontoa sekä sen kasvillisuutta ja eläimiä tarkasti ja yksityiskohtaisesti. Realistiset äänet ja peligrafiikka välittävät pelin metsästyskokemuksesta monimuotoisen elämyksen. Sen ansiosta pelaaja pääsee kokemaan metsästyksen jännityksen kuitenkaan kuluttamatta varusteisiin rahaa tai vahingoittamatta eläimiä oikeasti. Peliin on saatu mukaan monipuolisesti erilaista luontoa ja erilaisia metsästettävää eläinlajeja, joista jokainen elää ja toimii eri tavalla. Erilaisia aseita ja varusteita on peräti 75 virallisesti lisensoitua vaihtoehtoa. Näiden lisäksi vaatetusvaihtoehtoja on 90 erilaista, joten vaihtoehtoja löytyy oman maun ja tarpeiden mukaan.

Hunting Simulator 2 on nyt saatavana sekä PC:lle, että PlayStation 4- ja Xbox One -pelikonsoleille. Lisäksi peli julkaistaan myöhemmin Nintendo Switch -pelikonsolille.

Assassin’s Creed Shadowsin “Claws of Awaji” -lisäosa nyt julkaistu — yli kymmenen tuntia uutta sisältöä Kommentit pois päältä artikkelissa Assassin’s Creed Shadowsin “Claws of Awaji” -lisäosa nyt julkaistu — yli kymmenen tuntia uutta sisältöä

Assassin's Creed Shadows

Ubisoft on julkaissut Claws of Awaji -lisäosan Assassin’s Creed Shadows -pelille. Uusi alue, viholliset, varusteet ja tarinakokonaisuus tekevät tästä merkittävän lisän jo entuudestaan laajaan peliin.

Uutta tarinaa ja seikkailuja Awajin saarella

Lisäosa sijoittuu Awajin saarelle, jonne päähenkilöt Naoe ja Yasuke matkaavat. Tarina käynnistyy, kun Naoe jäljittää salaperäistä shinobia, ja pian kaksikko kohtaa vaarallisen Sanzoku Ippa -ryhmän. Pelaajat pääsevät tutustumaan vilkkaisiin kaupunkeihin ja merellisiin maisemiin, mutta samalla heidän on varauduttava väijytyksiin ja ansakuolemiin.

Claws of Awaji tarjoaa yli kymmenen tuntia uutta sisältöä pääpelin tapahtumien jälkeen. Mukana on uusia taitoja, aseominaisuuksia, panssareita ja varusteita molemmille hahmoille. Saaren pomoviholliset tuovat omat, ainutlaatuiset haasteensa.

Naoe saa lisäosassa käyttöönsä uuden aseen, bo-sauvan. Se on nopea kahden käden ase, joka soveltuu monipuolisiin yhdistelmähyökkäyksiin useita vihollisia vastaan. Bo-sauvaan voi myös liittää kaiverruksia, jotka antavat lisäominaisuuksia.

Päivityksiä myös peruspeliin

Lisäosan rinnalla peliin on tuotu useita päivityksiä. Uusi New Game+ -tila antaa mahdollisuuden kokea tarina uudelleen säilyttäen hahmon kehityksen ja varusteet. Lisäksi mukana on erityisen haastava Nightmare-vaikeustaso.

Pelaajille on annettu myös mahdollisuus kelata vuorokaudenaikaa sekä paljastaa koko kartta, kun kaikki synkronisointipaikat alueella on saavutettu. Lisäksi tasokattoa on nostettu ja uusia varustetasoja on lisätty.

Peruspeli nyt alennuksessa

Claws of Awaji ilmestyi 16. syyskuuta 2025 kaikille alustoille, joilla Assassin’s Creed Shadows on saatavilla. Lisäosa sisältyi ilmaiseksi ennakkotilauksiin, mutta sen voi ostaa erikseen myös jälkikäteen.

Peruspeli on tällä hetkellä jopa 40 prosentin alennuksessa Ubisoft Storessa ja muissa jälleenmyyntikanavissa, joten uusi lisäosa tulee sopivaan aikaan houkuttelemaan uusia ja vanhoja pelaajia takaisin 1500-luvun Japaniin sijoittuvaan seikkailuun.

Debyyttipeli räjäytti pankin – Clair Obscur: Expedition 33 myynyt jo 4,4 miljoonaa Kommentit pois päältä artikkelissa Debyyttipeli räjäytti pankin – Clair Obscur: Expedition 33 myynyt jo 4,4 miljoonaa

Ranskalaisstudio Sandfall Interactiven ensimmäinen peli Clair Obscur: Expedition 33 on myynyt jo yli 4,4 miljoonaa kappaletta. Viralliset luvut pysähtyivät vielä kesällä 3,3 miljoonaan, mutta kehittäjät lipsauttivat todellisen määrän suorassa haastattelussa ranskalaiselle striimaajalle.

Peli julkaistiin huhtikuun lopussa PC:lle ja konsoleille, ja se oli heti ilmestymispäivänään myös Xbox Game Passissa. Kilpakumppanina oli varsin kova nimi, The Elder Scrolls IV: Oblivion Remastered, mutta siitä huolimatta Sandfallin debyytti RPG on onnistunut loistavasti.

Kriitikot ovat suitsuttaneet peliä modernina roolipelien klassikkona. Pelin vahvuutena pidetään sitä, että se osaa lainata elementtejä muista roolipeleistä mutta tekee niistä oman näköistään.

Sandfall julkaisi hiljattain päivityksen 1.4.0, joka toi muun muassa Battle Retry -toiminnon, visuaalisia parannuksia ja bugikorjauksia. Ja jos myyntiluvuista voi jotain päätellä, Clair Obscur ei jää yhdeksi peliksi, siitä on jo suunnitteilla kokonainen pelisarja.