Huomenna ilmestyvän Gollum -pelin musiikkeihin perehdytään uudella videolla Kommentit pois päältä artikkelissa Huomenna ilmestyvän Gollum -pelin musiikkeihin perehdytään uudella videolla

The Lord of the Rings: Gollum

PAN Visionin jakelemassa ja NACONin julkaisemassa -toimintaseikkailussa kuultava musiikki poikkeaa Taru sormusten herrasta -tarinoiden tavanomaisesta tyylistä.

Valtavat ja eeppiset tarinat saavat yleensä rinnalleen isoja orkestereita, massiivisia sovituksia ja suorastaan sinfonisen mittaluokan musiikkikokemuksia. Koska muista Taru sormusten herrasta -tarinoista poikkeava Klonkun oma peli keskittyy yksittäiseen antisankariin, eikä niinkään suuriin taisteluihin, myös pelin musiikin suhteen on tehty näistä poikkeavia ratkaisuja. Siinä missä isot tapahtumat usein vaativat taustalleen massiivista äänivallia, Klonkun kohdalla kyse on pienemmistä asioista, yksityiskohdista ja vähäeleisyydestä. Klonkun tarina on intiimi ja tunteiltaan monimuotoinen, mikä myös kuuluu sen musiikissa.

The Lord of the Rings: Gollum -pelin musiikissa on haluttu tavoittaa monitahoisen hahmon eri tuntemuksia sekä pelissä nähtäviä kokemuksia, jotka heijastavat Klonkun matkaa läpi pelimaailman. Tämä myös kuuluu pelin sävellyksissä, joissa esiin nousevat enemmän yksittäiset soittimet ja näiden yksityiskohdat eikä niinkään isot orkesterisovitukset.

The Lord of the Rings: Gollum ilmestyy – ja sekä S -konsoleille, että :lle 25. toukokuuta. Peli on tulossa myöhemmin myös Nintendo Switch -konsolille.

Hellraiser: Revival sai julkaisupäivän ja luvassa armotonta kauhua ilman sensuurisaksia Kommentit pois päältä artikkelissa Hellraiser: Revival sai julkaisupäivän ja luvassa armotonta kauhua ilman sensuurisaksia

Kauhupelien ystävät voivat merkitä kalenteriinsa uuden päivämäärän, sillä : Revival julkaistaan 8. lokakuuta 2026 :lle, 5:lle ja |S:lle. Julkaisupäivän paljastuksen yhteydessä nähtiin myös uusi traileri, joka ei juuri peittele pelin brutaalia luonnetta.

Saber Interactiven kehittämä selviytymiskauhupeli perustuu Clive Barkerin luomaan Hellraiser-elokuvasarjaan. Pelaaja joutuu laskeutumaan helvetin syvyyksiin pelastaakseen rakkaansa cenobiittien käsistä. Vastassa on niin kultisteja, hirviöitä kuin muitakin painajaismaisia olentoja, joiden kanssa neuvottelut eivät yleensä pääty hyvässä hengessä.

Pelin tekijät ovat jo aiemmin kertoneet halunneensa viedä M-ikärajaluokituksen äärirajoille. Studiojohtaja Tim Willitsin mukaan peli sai ESRB-luokituksensa ilman sisältömuutoksia tai sensuuria. Tämä näkyy myös sisällössä, sillä luvassa on runsaasti veristä väkivaltaa, raakaa gorea ja sarjalle uskollista synkkää kuvastoa.

Pelin standardiversion hinnaksi on ilmoitettu noin 35 euroa ja Deluxe-version noin 44 euroa. Ennakkotilaajat saavat käyttöönsä erikoiskosmetiikkaa, kuten Labyrinth Pistol- ja Martyr Sawblade -ulkoasut. Lisäksi tarjolle tulee keräilijänversio erilaisine oheistuotteineen.

Jos ja tuntuvat liian kesyiltä, saattaa olla juuri se peli, joka testaa sekä hermoja että vatsan kestävyyttä tänä syksynä.

Call of Duty: Black Ops 1 ja 2 saavat remasteroidut PlayStation-julkaisut Kommentit pois päältä artikkelissa Call of Duty: Black Ops 1 ja 2 saavat remasteroidut PlayStation-julkaisut

Monien fanien toive toteutuu ensi kuussa, kun ja Black Ops 2 saavat uudet -julkaisut. Kehittäjä vahvisti, että uusista versioista vastaa , joka tunnetaan muun muassa pelistä Tony Hawk’s Pro Skater 3 + 4.

Uusien versioiden tarkkoja alustoja ei ole vielä paljastettu, mutta aiempien vuotojen perusteella pelit saapuvat todennäköisesti :lle ja ovat sitä kautta pelattavissa myös :llä. Toistaiseksi ei tiedetä, saako omat natiiviversionsa vai ei.

Hyvä uutinen veteraaneille on se, että molemmat pelit sisältävät kaiken sen, mikä teki niistä aikanaan hittejä, eli yksinpelikampanjan, moninpelin sekä fanien rakastaman Zombies-tilan. Sen sijaan esimerkiksi ristipelaamisesta, vanhojen tallennusten siirtämisestä tai yhteensopivuudesta muiden alustojen kanssa ei ole vielä kerrottu mitään.

Julkaisu on erityisen merkittävä PlayStation-pelaajille, sillä alkuperäiset PS3-versiot eivät ole olleet helposti saatavilla uudemmilla Sonyn konsoleilla. -pelaajat ovat voineet pelata molempia pelejä jo pitkään taaksepäinyhteensopivuuden ansiosta, ja :lläkin ne ovat pysyneet saatavilla.

-sarja on vältellyt vanhojen pelien uudelleenjulkaisuja viime vuosina, sillä ne voivat hajottaa pelaajakuntaa uusimpien osien ja klassikoiden välillä. Juuri siksi Black Ops -pelien paluu tuntuu pieneltä yllätykseltä ja monille pitkän linjan faneille erittäin tervetulleelta sellaiselta. Erityisesti alkuperäistä Black Opsia ja sen Zombies-karttoja pidetään edelleen sarjan kultakauden kirkkaimpina tähtinä.