Huomenna ilmestyvän Gollum -pelin musiikkeihin perehdytään uudella videolla Kommentit pois päältä artikkelissa Huomenna ilmestyvän Gollum -pelin musiikkeihin perehdytään uudella videolla

The Lord of the Rings: Gollum

PAN Visionin jakelemassa ja NACONin julkaisemassa -toimintaseikkailussa kuultava musiikki poikkeaa Taru sormusten herrasta -tarinoiden tavanomaisesta tyylistä.

Valtavat ja eeppiset tarinat saavat yleensä rinnalleen isoja orkestereita, massiivisia sovituksia ja suorastaan sinfonisen mittaluokan musiikkikokemuksia. Koska muista Taru sormusten herrasta -tarinoista poikkeava Klonkun oma peli keskittyy yksittäiseen antisankariin, eikä niinkään suuriin taisteluihin, myös pelin musiikin suhteen on tehty näistä poikkeavia ratkaisuja. Siinä missä isot tapahtumat usein vaativat taustalleen massiivista äänivallia, Klonkun kohdalla kyse on pienemmistä asioista, yksityiskohdista ja vähäeleisyydestä. Klonkun tarina on intiimi ja tunteiltaan monimuotoinen, mikä myös kuuluu sen musiikissa.

The Lord of the Rings: Gollum -pelin musiikissa on haluttu tavoittaa monitahoisen hahmon eri tuntemuksia sekä pelissä nähtäviä kokemuksia, jotka heijastavat Klonkun matkaa läpi pelimaailman. Tämä myös kuuluu pelin sävellyksissä, joissa esiin nousevat enemmän yksittäiset soittimet ja näiden yksityiskohdat eikä niinkään isot orkesterisovitukset.

The Lord of the Rings: Gollum ilmestyy – ja sekä S -konsoleille, että :lle 25. toukokuuta. Peli on tulossa myöhemmin myös Nintendo Switch -konsolille.

Sonyn omien PlayStation-pelien myynti romahti huippuvuosista lähes puolella Kommentit pois päältä artikkelissa Sonyn omien PlayStation-pelien myynti romahti huippuvuosista lähes puolella

Sony

Interactive Entertainmentin omien pelien myynti on ollut laskusuunnassa viime vuosina, selviää yhtiön julkaisemista ja Game Filen kokoamista tilastoista. Vuonna 2020–2021 PlayStationin omia pelejä myytiin huippuvuonna yhteensä 58,4 miljoonaa kappaletta, mutta tuorein luku on pudonnut noin 32,1 miljoonaan.

Huippuvuosi ei ollut sattumaa, koska silloin markkinoita vauhdittivat jättihitit kuten ja sekä 5:n lanseeraus, joka sai pelaajat hamstraamaan uutta sisältöä poikkeuksellisella vauhdilla. Nyt samaa “hitti-imua” ei ole nähty yhtä vahvana.

Viime vuosina Sony on toki osunut myös maaliin, esimerkiksi palkitulla Astro Botilla ja uudemmalla -julkaisulla, mutta samalla mukaan on mahtunut myös selviä pettymyksiä, kuten nopeasti flopannut . Kokonaiskuva on silti ollut laskeva, vaikka viimeisin vuosi toi pienen piristymisen.

Samaan aikaan Sony on panostanut studio-ostoihin ja uudelleenjulkaisuihin, mutta ne eivät ole onnistuneet kääntämään trendiä pysyvästi ylöspäin. Vaikka konsolit myyvät edelleen hyvin ja yksittäiset pelit voivat olla jättimenestyksiä, “tasaisen tappava hittiputki” näyttää harventuneen.

Katseet kohdistuvat nyt tuleviin julkistuksiin, kuten Insomniacin odotettuun -peliin, joka saattaa olla yksi avain uusien menestysten käynnistämiseen. Kysymys kuuluu, löytyykö PlayStationille vielä seuraava iso hittiaalto vai onko kulta-aika jo ainakin hetkellisesti takanapäin.

Kymmenen vuotta Steamissa loistanut Factorio saa viimeisen suuren päivityksensä Kommentit pois päältä artikkelissa Kymmenen vuotta Steamissa loistanut Factorio saa viimeisen suuren päivityksensä

Kymmenen vuotta -julkaisunsa jälkeen yksi rakentelu- ja hallintapelien suurista klassikoista on saapumassa tärkeään käännekohtaan. ei enää saa merkittäviä sisältöpäivityksiä version 2.1 jälkeen, sillä kehittäjä aikoo lopettaa pelin aktiivisen kehityksen.

Studion mukaan päivitys 2.1 sisältää ennen kaikkea elämänlaatua parantavia uudistuksia ja pieniä lisäominaisuuksia, mutta sen suurin merkitys on symbolinen. Wube kuvailee sitä Factorion viimeiseksi suureksi päivitykseksi, minkä jälkeen kehitystiimi keskittyy pitkäaikaiseen tukeen, kuten bugikorjauksiin, yhteensopivuuspäivityksiin ja modityökalujen ylläpitoon.

Päätös tuntuu haikealta, mutta samalla varsin luonnolliselta. Factorion matka alkoi jo vuonna 2012, ja peli julkaistiin Steamissa vuonna 2016 ennen täyttä 1.0-versiotaan vuonna 2020. Vuosien varrella siitä kasvoi yksi -pelaamisen arvostetuimmista indiepeleistä, joka keräsi Steamissa poikkeuksellisen paljon ylistystä ja löysi tiensä myös esimerkiksi Nintendon Switch-konsoleille.

Hyvä uutinen on, ettei Wube Software ole jäämässä toimettomaksi. Kehittäjät kertovat työskentelevänsä jo uusien peliprojektien ja kokeilujen parissa, vaikka niistä ei vielä olekaan mitään näytettävää. Osa tiimistä onkin siirtynyt vähitellen uusien ideoiden kehittämiseen, ja studio on palkannut lisää väkeä sekä Factorion ylläpitoon että tuleviin hankkeisiin.

Vaikka Factorion aktiivinen kehitys päättyy, peli ei ole katoamassa mihinkään. Päinvastoin, harva indiepeli voi sanoa rakentaneensa yhtä vaikuttavan tuotantolinjan kuin Factorio. Nyt tehdas jää pyörimään omillaan, kun sen rakentajat suuntaavat kohti seuraavaa projektiaan.