Hyper Scape -moninpeli ilmestyi ensimmäisen kauden kera Kommentit pois päältä artikkelissa Hyper Scape -moninpeli ilmestyi ensimmäisen kauden kera

Hyper Scape

on julkaissut uuden battle royale -henkisen -moninpelinsä sekä :lle että - ja -konsoleille. Samalla alkoi sen ensimmäinen The First Principle -kausi.

Ensimmäinen kausi aloittaa kattavan Hyper Scape -tarinan, jossa Prisma Dimensionsin luomassa Hyper Scapessa alkaa pelaajien ratkaistava mysteeri. Ensimmäinen kausi esittelee muistisirpaleet, joita pelaajat voivat kerätä saadakseen lisätietoja tietyistä hahmoista ja tapahtumista. Joka viikko pelimaailmaan piilotetaan uusi muistisirpale, jonka pelaajat voivat etsiä. Muistisirpaleiden lisäksi ensimmäisen ja seuraavien kausien aikana julkaistaan uusi sarjakuvatarina, joka rakentaa Hyper Scapen tarinaa.

Ensimmäinen kausi tuo mukanaan kaksi rajoitetun ajan pelimuotoa sekä yhden uuden aseen ja uuden hack-tekniikan. Uutena aseena nähdään sudenkorennolta nimensä saanut Dragonfly. Uutena hack-kykynä taas nähdään suorastaan vetovoimainen Magnet. Tämän myötä erilaisia aseita ja hack-kykyjä on yhteensä 11 kumpaakin. Lisäksi pelikausi tuo uusia ominaisuuksia pelin vuorovaikutteiseen Twitch-laajennukseen. Crowncast-nimellä tunnettu laajennus antaa pelin Twich-faneille mahdollisuuden osallistua pelin tapahtumiin uudella tavalla.

Hyper Scape sisältää myös uusia räätälöintikohteita Battle Pass -kausikortin kautta, joka tarjoaa ilmaisen ja premium-tason. Siinä on 100 tasoa ainutlaatuisia kosmeettisia tuotteita, joita avataan kauden aikana. Premium-taso on saatavana 950 Bitcrown-valuutalla. Pelaajat saavat pelin sisäistä Bitcrown-valuuttaa peliä pelaamalla tai ostamalla Bitcrown-pakkauksia oikealla rahalla Ubisoftin tai muiden toimijoiden kaupoista. Pelin katsojat voivat kehittää kausikorttiaan yksinkertaisesti katsomalla Hyper Scape -striimejä Twitchissä Hyper Scape Crowncast -laajennuksella.

Hyper Scape on saatavilla Playstation 4 ja Xbox One -konsoleille, sekä PC:lle.

Zombiemättö Dead Island 2 ladattavissa ilmaiseksi PC:lle Kommentit pois päältä artikkelissa Zombiemättö Dead Island 2 ladattavissa ilmaiseksi PC:lle

Dead Island 2

hemmottelee taas pelaajia: tällä kertaa ilmaiseksi jaossa on , zombimätön jatko-osa, jota odotettiin kuin kuuta nousevaa. Nyt peli on napattavissa :lle täysin veloituksetta ensi torstaihin asti.

Dead Island 2 on verinen toimintaseikkailu, jossa Los Angelesin aurinkoiset kadut ovat täynnä verta, suolia ja zombeja. Pelissä yhdistyy ronski huumori, brutaali lähitaistelu ja avoimen maailman tutkiminen. Valittavissa on useita hahmoja, joilla jokaisella on omat erikoistaitonsa ja persoonallisuutensa. Zombien mätkiminen on tehty juuri sopivan överiksi, ja peli osaa nauraa itselleen.

Pelin normaalihinta pyörii noin 50 euron tienoilla, joten kyseessä on varsin mehevä tarjous. Tarjous on voimassa Epic Games Storessa vain tietyn ajan – yleensä viikon verran – joten kannattaa toimia nopeasti. Ilmaispelin lunastaminen vaatii Epic Games -tilin, mutta sen luominen on ilmaista.

Voit ladata pelin täältä.

Tennispeli Tiebreak uudistuu – nyt saatavilla myös Switchille Kommentit pois päältä artikkelissa Tennispeli Tiebreak uudistuu – nyt saatavilla myös Switchille

TIEBREAK+

Virallinen ATP- ja WTA-tenniksen videopeli on ottanut ison kehitysaskeleen. Nyt peli on saatavilla päivitettynä plussaversiona eli nimellä . Ensimmäistä kertaa mukana on myös Nintendo -versio.

Mitä uutta? No, lähes kaikki. Uudistettu TIEBREAK+ ei ole pelkästään tekninen päivitys, vaan kunnolla viritetty tennispaketti, jossa realismi, sisältö ja pelattavuus ovat hiottu viimeisen päälle. Mukana on nyt yli 140 lisensoitua tennisammattilaista, ja kaiken kruununa komeilee Novak Djokovic. Hänelle on rakennettu oma pelitilansa, jossa pääsee eläytymään uran ikimuistoisiin hetkiin—ja saamaan vinkkejä suoraan mestarilta.

Pelaaminen ei tietenkään rajoitu pelkkiin huippunimiin. Halutessaan voi luoda oman pelaajansa ja lähteä rakentamaan uraa ATP- ja WTA-kiertueilla. Valittavana on yli 90 virallista turnausta, mukaan lukien ATP Masters 1000, WTA 1000 sekä 500- ja 250-tason kisat. Finaalitkin tulevat vastaan, jos taidot riittävät.

Yksi tuoreimmista herkuista on uusi Rivalry Mode -pelitila, jossa pääsee kokemaan klassikko-otteluita Roger Federerin ja Rafael Nadalin välillä. Jos tennisfaneilta kysytään, nämä kohtaamiset ovat lajinsa legendoja—ja nyt ne voi kokea itse ruudun ääressä.

Pelata voi yksin tekoälyvastustajaa vastaan tai moninpelinä kavereiden kanssa. Ja kyllä, Switch-pelaajat pääsevät vihdoin mukaan kentälle, sillä peli on nyt julkaistu myös kyseiselle konsolille.

TIEBREAK+ on saatavilla Nintendo Switchille, :lle, :lle, /S:lle, Xbox Onelle ja :lle.