HyperX julkaisi pelikuulokkeet 300-tunnin akunkestolla Kommentit pois päältä artikkelissa HyperX julkaisi pelikuulokkeet 300-tunnin akunkestolla

HyperX tuotteet

Oheislaitevalmistaja on julkaissut uusia tuotteita hiljattaisen CES 2022 -tapahtuman yhteydessä. Uusina tuotteina ovat mm. 300-tunnin akunkestolla varustetut Cloud Alpha -kuulokkeet, Clutch -ohjain Androidille ja :lle sekä Pulsefire Haste -langaton pelihiiri.

Samalla yritys lanseerasi myös Alloy Origins 65 -mekaanisen näppäimistön Red ja Aqua -kytkimillä sekä Cloud II -kuulokkeet uusissa valkoisessa ja pinkissä värissä.

HyperX Cloud Alpha Wireless -kuulokkeet.

Cloud Alpha Wireless -kuulokkeissa on markkinoiden pisin akunkesto, yhteensä 300 tuntia yhdellä latauksella. Kuulokkeista löytyy myös DTS Heaphone:X 3 -teknologia, joka takaa immersiivisen kuuntelukokemuksen. Kuulokkeissa on käytetty myös Dual Chamber -teknologiaa sekä kevyemmät ja ohuemmat HyperX 50mm -elementit. Hintaa kuulokkeille kertyy n. 199,99 euroa.

HyperX Clutch -peliohjain on suunniteltu erityisesti pilvipelaamiseen.

Clutch on puolestaan langaton peliohjain -mobiililaitteille sekä PC:lle. Yhteys toimii Bluetoothin tai USB-C-kaapelin välityksellä. Ohjaimessa on myös irroitettava kiinnike mobiililaitteelle aina 86mm leveyteen asti. Akunkestoa laitteelle on luvattu 19 tuntia. Hintaa ohjaimelle kertyy n. 49,99 euroa.

HyperX Pulsefire Haste Wireless -langaton pelihiiri.

Pulsefire Haste Wireless -langaton pelihiiri puolestaan yhdistää ultrakevyen hunajakennorakenteen, joka mahdollistaa nopeat liikkeet sekä parannellun ilmanvaihdon. Hiiren 2.4 GHz:n yhteys tarjoaa alhailsen latenssin sekä mahdollistaa jopa 100-tunnin akunkeston. Hiiressä on kuusi ohjelmoitavaa painiketta ja sisäinen muisti. Hiiri on myös pölynpitävä ja vedenkestävä IP55 -luokituksella. Hintaa hiirelle kertyy 99,99 euroa ja se saapuu markkinoille helmikuussa 2022.

Uudet palvelimet, vanhat kujeet: Activision toi klassikkopelin nykykonsoleille korjaamatta sen kriittisimpiä haavoittuvuuksia Kommentit pois päältä artikkelissa Uudet palvelimet, vanhat kujeet: Activision toi klassikkopelin nykykonsoleille korjaamatta sen kriittisimpiä haavoittuvuuksia

Kun alkuperäinen : Black Ops julkaistiin aikoinaan 3 -konsolille, se muistetaan nykyään valitettavan hyvin siitä, että peli hakkeroitiin lopulta täysin pilalle. Kun Activision hiljattain toi tämän legendaarisen räiskintäklassikon uudelleenjulkaisuna – ja -konsoleille, yhtiö lupasi uusien palvelimien tarjoavan puhtaan pöydän. Pelaajat elättivät toiveita siitä, että vanhat haavoittuvuudet ja huijauskonstit olisi vihdoin korjattu.

Toisin kuitenkin kävi. Moninpelipeleihin erikoistunut MP1st-sivusto raportoi PlayStation Storen myyntikärkeen nousseen pelin olevan tällä hetkellä niin pahasti rikki, että hakkerit estävät tavallisia faneja pelaamasta peliä laisinkaan.

Järjetöntä kiusantekoa: Huijarit lukitsevat pelaajia ulos moninpelistä

Kaikista törkein huijaus liittyy pelin perinteiseen Domination  -pelitilaan. Hakkerit ovat löytäneet keinon jakaa muille pelaajille negatiivista kokemuspistettä (negative XP). Tämä tiputtaa uhrin tason alle Level 1:n, joka on ehdoton vaatimus moninpeliin osallistumiselle. Tämän seurauksena tavalliset pelaajat lukittuvat kokonaan ulos kilpailullisista pelitiloista ilman omaa syytään.

Tämän lisäksi pelissä pyörii kaikenlaista muuta kiusantekoa. Huijarit muun muassa hyppivät jatkuvasti sisään ja ulos otteluista sekoittaen aulat, ja pelaajien tallennustiedostoja manipuloidaan luvattomasti Pro Perks -erikoiskykyjen avaamiseksi.

Activision nauraa matkalla pankkiin?

Vaikka moni pelaaja on ollut valmis maksamaan suolaisen hinnan nähdessään klassikon nykykonsoleilla ja on pystynyt antamaan anteeksi sen, että peli julkaistiin käytännössä sellaisenaan ilman sen suurempia graafisia ehostuksia, on vanhojen haavoittuvuuksien jättäminen peliin monen mielestä anteeksiantamatonta. Se riistää pelaajilta mahdollisuuden nauttia moninpelistä niin kuin se oli alun perin tarkoitettu.

Pelin loistavien myyntilukujen valossa voisi toivoa, että Activision julkaisee peliin pian korjauspäivityksiä ja tarjoaa julkaisun jälkeistä tukea. Pelialalla ei kuitenkaan yllätyttäisi, vaikka julkaisija päättäisi pestä kätensä projektista ja jättää palvelimet oman onnensa nojaan kerättyään ensin helpot rahat talteen.

Onimusha: Way of the Sword ilmestyy odotettua aiemmin Kommentit pois päältä artikkelissa Onimusha: Way of the Sword ilmestyy odotettua aiemmin

on ilahduttanut toimintapelien ystäviä siirtämällä : Way of the Swordin julkaisua lähemmäs. Aiemmin syyskuun 25. päivälle suunniteltu peli saapuukin 4. syyskuuta, eli pelaajat pääsevät tarttumaan miekkaan lähes kolme viikkoa odotettua aikaisemmin.

Kyseessä on ensimmäinen uusi Onimusha-peli peräti 20 vuoteen. Sarjan edellinen osa julkaistiin vuonna 2006 2:lle, joten paluu on monille pitkäaikaisille faneille merkittävä hetki. Uusi seikkailu sijoittuu Edo-kauden alkuvaiheen Kiotoon ja yhdistää toimintaa sekä samuraiteemaa Capcomille tuttuun näyttävään tyyliin.

Peli julkaistaan :lle, :lle, Series X|S:lle ja :lle. Lisäksi demoversio on jo ladattavissa PC:lle, :lle ja Xboxille. Demon pelanneet ja myöhemmin koko pelin ostavat saavat käyttöönsä Kubi Akari -korun bonussisältönä, kunhan tallennustiedot löytyvät samalta laitteelta.

Julkaisun aikaistaminen kruunaa Capcomin vahvaa vuotta. Yhtiö on kerännyt vuonna 2026 runsaasti kiitosta muun muassa Resident Evil Requiemista, ja nyt se yrittää jatkaa menestysputkeaan tuomalla yhden klassikkosarjoistaan takaisin valokeilaan hieman odotettua aikaisemmin.