Hyrule Warriors: Age of Imprisonment vie Zelda-seikkailun uudelle tasolle Kommentit pois päältä artikkelissa Hyrule Warriors: Age of Imprisonment vie Zelda-seikkailun uudelle tasolle

on jälleen tuonut Legend of Zeldan maailmaan uuden twistin -sarjassa. Uusin osa, Age of Imprisonment, sukeltaa Hyrulen historian alkuhetkiin ja Ganondorfin vangitsemiseen, tarjoten samalla vauhdikasta musou-hack ’n’ slash -toimintaa Switch 2:n tehoilla.

Demon perusteella peli näyttää lupaavalta, Zelda saa käyttöönsä valomiekkaa ja etäisistä valo-iskuista koostuvia hyökkäyksiä, mikä tekee hahmosta helpommin pelattavan kuin perinteinen Link. Mukana on myös Zonai-laitteita, joita voi käyttää taistelussa taktisesti, esimerkiksi liekinheittimellä tai ison Construct Captainin ympärillä olevilla ansoilla.

Erityisesti Mineru erottui demohetkellä villien keksintöjensä ansiosta. Hän pystyy kutsumaan esiin kaikkea suurista piikikkäistä ajoneuvoista pyöriviin mela-ansoihin, mikä toi peliin hauskaa kaaosta ja yllätyksiä. Jokaisella hahmolla on myös omat erikoiskyvyt, joita voi yhdistellä Zonai-laitteiden kanssa tehokkaita yhdistelmiä varten.

Uutuutena on myös synkronointihyökkäys, jossa pelaaja ja liittolainen voivat yhdistää voimansa näyttäviin ja tuhoisiin hyökkäyksiin. Zelda ja Rauru esimerkiksi voivat ampua kahden valonsäteen hyökkäyksen samaan aikaan, kun taas Zelda ja Mineru voivat yhdistää taistelun ja maagiset iskut uudella tavalla.

Demo kesti vain kymmenen minuuttia, mutta se riitti vakuuttamaan, että Age of Imprisonment jatkaa Hyrule Warriorsin perinnettä tuoden peliin sekä strategista syvyyttä että nopeaa toimintaa. Julkaisupäivä on 6. marraskuuta, joten Zeldan ystävät saavat pian uppoutua uuteen aikakauteen.

LEGO Batman: Legacy of the Dark Knight sai uuden julkaisupäivän ja trailerin Kommentit pois päältä artikkelissa LEGO Batman: Legacy of the Dark Knight sai uuden julkaisupäivän ja trailerin

on päättänyt ilahduttaa -faneja aikaistamalla -pelin julkaisua. Alun perin toukokuun loppuun kaavailtu peli saapuukin nyt viikkoa aiemmin, jo 22. toukokuuta 2026. Samalla julkaistiin lyhyt traileri, joka vahvistaa uuden päivämäärän.

Tarjolla on kaksi versiota, perusversio sekä laajempi Deluxe Edition. Ennakkotilaajat saavat bonuksena The Dark Knight Returns -asusteen, mutta Deluxe-versio tarjoaa enemmän herkkua, sillä mukana on muun muassa Legacy Collection, joka sisältää Arkham-trilogian inspiroimia sisältöjä sekä Batman Beyond -paketin. Lisäksi pakettiin kuuluu myöhemmin julkaistava Mayhem Collection -lisäosa, jossa päästään pelaamaan esimerkiksi Jokerilla ja Harley Quinnilla kokonaan uudessa tehtävässä.

Peli käy läpi Lepakkomiehen pitkää historiaa aina alkuajoista moderneihin tulkintoihin. Pelaajat pääsevät harjoittelemaan League of Shadowsin riveissä, partioimaan Gotham Cityä ja ottamaan yhteen ikonisten vihollisten, kuten Joker, Penguin ja Bane kanssa.

Suurin vetonaula on täysin avoin Gotham City, jota voi tutkia vapaasti omassa tahdissa. Peli julkaistaan :lle, :lle ja Series -konsoleille toukokuussa, kun taas Switch 2 -versio seuraa myöhemmin. Batmanin ystäville tämä tarkoittaa yhtä asiaa: viitta päälle hieman odotettua aikaisemmin.

Myötähäpeävaroitus: USA nokittelee Iranille videopelimeemeillä Kommentit pois päältä artikkelissa Myötähäpeävaroitus: USA nokittelee Iranille videopelimeemeillä

Kansainvälisen politiikan vakava sävy on saanut erikoisen käänteen, kun ja Iranin edustajat ovat ajautuneet eräänlaiseen “meemisotaan” sosiaalisessa mediassa. Samaan aikaan kun Lähi-idässä käydään oikeaa konfliktia, verkossa jaetaan – ja Lego-tyylisiä animaatioita, joissa sota esitetään kuin videopelinä.

Kaikki alkoi, kun Valkoinen talo julkaisi videoita, joissa Iranin sotilaallisia kohteita kuvattiin esimerkiksi keilapalloina tai urheilusuorituksina. Tyyli muistutti suoraan videopelejä, ja klipit keräsivät nopeasti kymmeniä miljoonia katselukertoja – sekä runsaasti kritiikkiä. Monien mielestä sodan esittäminen viihteenä meni pahasti yli.

Iran ei jäänyt sanattomaksi. Vastineeksi julkaistiin entistä kärjekkäämpiä videoita, joissa pilkattiin Trumpia suoraan. Yhdessä animaatiossa presidentistä tehty hahmo joutuu vastaamaan kysymyksiin siviilikohteisiin kohdistuneista iskuista, ja video päättyy rajuun viittaukseen Jeffrey Epstein. Tyyli oli kaikkea muuta kuin diplomaattinen.

Somessa reaktiot ovat vaihdelleet hämmennyksestä suuttumukseen. Useat kommentoijat pitävät tilannetta absurdina ja jopa pelottavana: samaan aikaan kun oikeat ihmiset kärsivät, johtajat näyttävät kilpailevan siitä, kuka tekee oudoimman propagandavideon.