Hyrule Warriors: Age of Imprisonment vie Zelda-seikkailun uudelle tasolle Kommentit pois päältä artikkelissa Hyrule Warriors: Age of Imprisonment vie Zelda-seikkailun uudelle tasolle

on jälleen tuonut Legend of Zeldan maailmaan uuden twistin -sarjassa. Uusin osa, Age of Imprisonment, sukeltaa Hyrulen historian alkuhetkiin ja Ganondorfin vangitsemiseen, tarjoten samalla vauhdikasta musou-hack ’n’ slash -toimintaa Switch 2:n tehoilla.

Demon perusteella peli näyttää lupaavalta, Zelda saa käyttöönsä valomiekkaa ja etäisistä valo-iskuista koostuvia hyökkäyksiä, mikä tekee hahmosta helpommin pelattavan kuin perinteinen Link. Mukana on myös Zonai-laitteita, joita voi käyttää taistelussa taktisesti, esimerkiksi liekinheittimellä tai ison Construct Captainin ympärillä olevilla ansoilla.

Erityisesti Mineru erottui demohetkellä villien keksintöjensä ansiosta. Hän pystyy kutsumaan esiin kaikkea suurista piikikkäistä ajoneuvoista pyöriviin mela-ansoihin, mikä toi peliin hauskaa kaaosta ja yllätyksiä. Jokaisella hahmolla on myös omat erikoiskyvyt, joita voi yhdistellä Zonai-laitteiden kanssa tehokkaita yhdistelmiä varten.

Uutuutena on myös synkronointihyökkäys, jossa pelaaja ja liittolainen voivat yhdistää voimansa näyttäviin ja tuhoisiin hyökkäyksiin. Zelda ja Rauru esimerkiksi voivat ampua kahden valonsäteen hyökkäyksen samaan aikaan, kun taas Zelda ja Mineru voivat yhdistää taistelun ja maagiset iskut uudella tavalla.

Demo kesti vain kymmenen minuuttia, mutta se riitti vakuuttamaan, että Age of Imprisonment jatkaa Hyrule Warriorsin perinnettä tuoden peliin sekä strategista syvyyttä että nopeaa toimintaa. Julkaisupäivä on 6. marraskuuta, joten Zeldan ystävät saavat pian uppoutua uuteen aikakauteen.

Onimusha: Way of the Sword ilmestyy odotettua aiemmin Kommentit pois päältä artikkelissa Onimusha: Way of the Sword ilmestyy odotettua aiemmin

on ilahduttanut toimintapelien ystäviä siirtämällä : Way of the Swordin julkaisua lähemmäs. Aiemmin syyskuun 25. päivälle suunniteltu peli saapuukin 4. syyskuuta, eli pelaajat pääsevät tarttumaan miekkaan lähes kolme viikkoa odotettua aikaisemmin.

Kyseessä on ensimmäinen uusi Onimusha-peli peräti 20 vuoteen. Sarjan edellinen osa julkaistiin vuonna 2006 2:lle, joten paluu on monille pitkäaikaisille faneille merkittävä hetki. Uusi seikkailu sijoittuu Edo-kauden alkuvaiheen Kiotoon ja yhdistää toimintaa sekä samuraiteemaa Capcomille tuttuun näyttävään tyyliin.

Peli julkaistaan :lle, :lle, Series X|S:lle ja Switch 2:lle. Lisäksi demoversio on jo ladattavissa PC:lle, :lle ja Xboxille. Demon pelanneet ja myöhemmin koko pelin ostavat saavat käyttöönsä Kubi Akari -korun bonussisältönä, kunhan tallennustiedot löytyvät samalta laitteelta.

Julkaisun aikaistaminen kruunaa Capcomin vahvaa vuotta. Yhtiö on kerännyt vuonna 2026 runsaasti kiitosta muun muassa Resident Evil Requiemista, ja nyt se yrittää jatkaa menestysputkeaan tuomalla yhden klassikkosarjoistaan takaisin valokeilaan hieman odotettua aikaisemmin.

Huhut pitivät paikkansa: Nintendo paljasti virallisesti täysiverisen Zelda: Ocarina of Time -remaken Kommentit pois päältä artikkelissa Huhut pitivät paikkansa: Nintendo paljasti virallisesti täysiverisen Zelda: Ocarina of Time -remaken

The Legend of Zelda: Ocarina of Time x Unreal 5

Pitkään velloneet ja hartaat fanihuhut ovat vihdoin osoittautuneet todeksi: pelijätti on virallisesti ilmoittanut kehittävänsä täysiveristä, modernia uusintaversiota (remake) legendaarisesta -mestariteoksestaan.

​Realistisempi graafinen ilme Switch 2 -konsolille

​Uusi The : Ocarina of Time on suuntaamassa suoraan Nintendon odotetulle seuraavan sukupolven -konsolille. Pelin on määrä ilmestyä myyntiin jo kuluvan vuoden 2026 aikana.

​Nintendo Directissä näytetyn lyhyen teaser-trailerin perusteella uusintaversio ottaa merkittävän pesäeron sarjan viimeisimpiin hittipeleihin. Siinä missä Breath of the Wild ja Tears of the Kingdom luottivat satumaiseen ja maalaukselliseen cel-shading-tyyliin ja Link’s Awakening lelumaisen söpöön dioraamamaailmaan, uusi Ocarina of Time luottaa huomattavasti realistisempaan, astetta synkempään ja graafisesti vaikuttavampaan visuaaliseen ilmeeseen.

​Kyseessä ei ole ensimmäinen kerta, kun alun perin vuonna 1998 Nintendo 64 -konsolille ilmestynyt klassikko julkaistaan uudelleen – moni muistaa yhä käsikonsolille tehdyn Ocarina of Time 3D -version. Tällä kertaa kyseessä on kuitenkin alusta asti uusiksi rakennettu massiivinen graafinen ja pelimekaaninen päivitys, joka ottaa kaiken tehon irti Nintendon uudesta raudasta.

​Lisää paljastuksia odotettavissa Zeldan 40-vuotisjuhlalähetyksessä

​Vaikka Nintendo vahvisti pelin ilmestyvän vielä tämän vuoden puolella, tarkkaa julkaisupäivää ei Direct-lähetyksessä paljastettu. Traileri pidettiin tarkoituksella hyvin lyhyenä ja arvoituksellisena, sillä siinä näytettiin vain nopea, vilaukselta ohitettu kuva itse päähenkilö Linkistä.

​Alan asiantuntijat uskovatkin, että Nintendo säästää varsinaista pelikuvaa ja suurempia paljastuksia tulevaan The Legend of Zelda -pelisarjan 40-vuotisjuhlastriimiinsä. Tuossa lähetyksessä fanit tulevat suurella todennäköisyydellä saamaan huomattavasti syvemmän katsauksen siihen, miltä Hyrule ja sen ikoniset temppelit näyttävät modernilla huippuraudalla.