Hyvää joulua! – Errori rauhoittuu nyt hetkeksi joulun viettoon Kommentit pois päältä artikkelissa Hyvää joulua! – Errori rauhoittuu nyt hetkeksi joulun viettoon

Errorin toimitus haluaa toivottaa kaikille lukijoillemme oikein hyvää joulua! Me myös rauhoitumme nyt hetkeksi joulun viettoon.

Palataan piakkoin taas ruutujen ääreen!

Sony hakee patenttia PSSR-parannukselle, tavoitteena eroon FPS-dropeista ja resoluution laskusta Kommentit pois päältä artikkelissa Sony hakee patenttia PSSR-parannukselle, tavoitteena eroon FPS-dropeista ja resoluution laskusta

Sony Interactive Entertainment on hakenut uutta patenttia, joka voi parantaa merkittävästi sen PSSR-ylösskaalausteknologiaa. Tavoitteena on vähentää raskaan kuormituksen aikana ilmeneviä FPS-pudotuksia ja sisäisen resoluution laskua, eli juuri niitä kompromisseja, jotka pelaajat huomaavat ensimmäisenä.

Patentissa kuvataan ratkaisu, jossa PSSR vaihtaa reaaliaikaisesti eri CNN-tarkkuustasojen välillä. Käytännössä tämä tarkoittaa, että kun ruudunpäivitys alkaa notkahdella, järjestelmä laskee tekoälymallin laskentatarkkuutta kevyemmäksi. Näin suorituskyky pysyy tasaisempana ilman, että pelin resoluutiota tarvitsee tiputtaa tai että ruudunpäivitys romahtaa. Kun kuormitus hellittää, tarkkuus palautuu normaalille tasolle.

Nykyisissä ylösskaalainratkaisuissa mukaan lukien Sonyn oma PSSR, joudutaan kovassa GPU-kuormassa usein turvautumaan näkyviin kompromisseihin. Se voi tarkoittaa dynaamista resoluution laskua tai selvää FPS-dropia, mikä korostuu erityisesti nopeatempoisissa peleissä. Sonyn mukaan reaaliaikainen kvantisointi voisi poistaa tarpeen tällaisille “hätäratkaisuille”.

Mielenkiintoista on, että patentin mukaan suurin osa nykyisistä MFSR-ylösskaalaimista käyttää ennalta koulutettuja, kiinteän tarkkuuden malleja. Sonyn lähestymistapa erottuisi joukosta dynaamisuudellaan. Jos tekniikka päätyy käytäntöön asti, PSSR:stä voi tulla entistä vahvempi kilpailija markkinoilla.

Kyseessä on toistaiseksi vasta patentti, eikä ole takeita siitä, milloin tai päätyykö tämä ratkaisu valmiisiin tuotteisiin. Sony on aiemminkin hakenut patentteja kunnianhimoisista ideoista, joten nyt jää nähtäväksi, onko tämä seuraava askel kohti sulavampaa pelikokemusta vai vain yksi merkintä paperilla.

Gamevestor hylkää kryptot ja tarjoaa aitoa osakkuutta peliprojekteihin Kommentit pois päältä artikkelissa Gamevestor hylkää kryptot ja tarjoaa aitoa osakkuutta peliprojekteihin

Ranskan Annecystä ponnistava Gamevestor on avannut ovensa ja lupaa mullistaa pelirahoituksen. Kyseessä on eurooppalainen joukkosijoitusalusta, jossa pelaajat voivat sijoittaa suoraan PC- ja konsolipeliprojekteihin ja saada osuuden tulevista tuotoista, jos peli menestyy. Ajatus on yksinkertainen. Fanit eivät enää vain kannusta sivusta, vaan lähtevät mukaan rahoittajiksi.

Alustan ovat perustaneet pelialan konkarit Ivan Marchand (taustaa muun muassa EA:lta ja Googlelta) ja Arthur Van Clap (Ubisoft, Sega). Gamevestor toimii EU-sääntelyn puitteissa, eikä mukaan ole sotkettu kryptoa tai Web3-härpäkkeitä. Jokainen projekti käy läpi asiantuntijaraadin seulan, ja rahoitus vapautetaan kehityksen edetessä välitavoitteiden mukaan.

Sijoittaminen alkaa 100 eurosta, ja kampanjoiden tavoitteet liikkuvat 120 000 eurosta aina 1,8 miljoonaan euroon, enimmillään jopa 5 miljoonaan euroon asti. Ensimmäisissä hankkeissa esitetyt tuotto-odotukset liikkuvat 1,5–2-kertaisina sijoitettuun summaan nähden, jos peli menestyy kaupallisesti. Kyse on kuitenkin arvioista, ei lupauksista ja riski on aina olemassa.

Julkaisun yhteydessä mukana on kolme eurooppalaista indie-projektia, Void Reaver (Banana Blitz Studio, Pariisi), Black One Blood Brothers (Helios Studio, Nantes) sekä IMMORTAL: And the Death that Follows (Mishura Games, Viro). Tarjolla on roguelite-toimintaa, taktista FPS-sotaa ja hack’n’slash-roolipeliä, eli jokaiselle jotakin.

Gamevestor ratsastaa joukkorahoituksen kasvulla, mutta vie konseptin askeleen pidemmälle tarjoamalla sijoittajille osuuden mahdollisista tuotoista. Tavoitteena on yhdistää studiot ja yhteisö tiiviimmin kuin koskaan aiemmin. Nyt kysymys kuuluu osuuko pelaaja seuraavaan indie-hittiin vai jääkö sijoitus pelkäksi kokemukseksi?