
Errorin toimitus haluaa toivottaa kaikille lukijoillemme oikein hyvää joulua! Me myös rauhoitumme nyt hetkeksi joulun viettoon.
Palataan piakkoin taas ruutujen ääreen!

Errorin toimitus haluaa toivottaa kaikille lukijoillemme oikein hyvää joulua! Me myös rauhoitumme nyt hetkeksi joulun viettoon.
Palataan piakkoin taas ruutujen ääreen!

Valve Corporationin Steam on saanut uuden erikoisen tapauksen, joka herättää enemmän kysymyksiä kuin antaa vastauksia. Kyseessä on peli nimeltä Congratulations On Your Purchase, jonka hinta on lähes 1 000 dollaria (noin 920 euroa), mutta “peliaika” on vain noin kymmenen minuuttia.
Pelissä ei oikeastaan pelata perinteisessä mielessä lainkaan. Pelaaja kävelee punaisen maton läpi ja jättää nimensä seinälle, jonka muut ostajat näkevät myöhemmin. Kehittäjän mukaan hinta ei ole virhe vaan koko kokemuksen ydin. Hänen mukaansa kyse on enemmänkin “kokeellisesta taideteoksesta” kuin itse pelistä.
Pelikuvaus korostaa, ettei mukana ole taistelua, tehtäviä tai etenemistä, vain kävely, katselu ja oman nimen jättämisen hetki. Taustalla oleva idea onkin kyseenalaistaa, mitä “arvo” peleissä oikeastaan tarkoittaa, kun hinta ja sisältö eivät enää seuraa perinteisiä sääntöjä.
Valve Corporation ei ole toistaiseksi kommentoinut, aikooko se puuttua tilanteeseen. Steamissa tällaiset tapaukset eivät ole täysin ennenkuulumattomia, sillä alusta on tunnettu melko vapaasta julkaisupolitiikastaan, jossa yhteisö ja algoritmit tekevät suuren osan suodatuksesta.
Pelaajien reaktiot ovat olleet odotetun jakautuneita, kun osa pitää teosta huijauksena ja osa taas “ironisena taideprojektina”. Yksi asia on kuitenkin varma, harva peli on onnistunut herättämään näin paljon keskustelua näin pienellä sisällöllä ja näin suurella hintalapulla.
Merirosvot ovat viihteessä usein romantiikkaa, aarteita ja hurjia taisteluita, mutta millaista elämä merellä oikeasti oli? Ubisoft ja historian popularisointiin keskittyvä History Hit vievät katsojat uuden Sail Like a Pirate -dokumentin mukana tutkimaan merirosvojen arkea ilman Hollywoodin kiiltokuvaa.
Noin puolen tunnin mittainen dokumentti seuraa historioitsija ja juontaja Dan Snow’ta sekä kaksinkertaista olympiavoittajaa Ruggero Titaa, jotka nousevat perinteisen purjelaivan kyytiin Englannin kanaalissa. Matkalla selviää, että merirosvojen elämä ei ollut pelkkää rommia ja aarteiden jahtaamista. Vaan se vaati kurinalaisuutta, yhteistyötä ja kovia merimiestaitoja.
Dokumentti kuvattiin syyskuussa 2025 TS Royalist -aluksella, ja se yhdistää historian sekä käytännön kokemukset tavalla, joka tuo merirosvojen aikakauden lähemmäs nykypäivän katsojaa. Samalla se näyttää, mistä Assassin’s Creed Black Flag -pelin tunnettu purjehdus ja meriseikkailut ovat saaneet inspiraationsa.
Assassin’s Creed Black Flag teki aikoinaan merellä seilaamisesta yhden pelisarjan suurimmista vetonauloista, ja nyt Sail Like a Pirate kurkistaa fantasian taakse. Todellisuus oli täynnä vaaroja, taitojen hiomista ja tiimityötä – merellä yksin sankariksi ei vain purjehdittu.
Dokumentti on osa Ubisoftin ja History Hitin pitkäaikaista yhteistyötä, jonka tavoitteena on tuoda pelien inspiroima Historia uusille yleisöille. Samalla se toimii alkupalana tulevalle Assassin’s Creed Black Flag Resynced -pelille, joka julkaistaan 9. heinäkuuta 2026 PlayStation 5:lle, Xbox Series X|S:lle ja PC:lle. Klassinen merirosvoseikkailu palaa siis uudella tekniikalla – ja tällä kertaa mukana kulkee hieman enemmän ymmärrystä siitä, millaista elämä aaltojen keskellä oikeasti oli.