Ikonisten Nintendo -hahmojen isähahmo Shigeru Miyamoto pohtii eläkkeelle jäämistään Kommentit pois päältä artikkelissa Ikonisten Nintendo -hahmojen isähahmo Shigeru Miyamoto pohtii eläkkeelle jäämistään

, legendaarinen pelisuunnittelija Nintendon ikonisimpien pelisarjojen, kuten Marion, Zeldan ja Donkey Kongin, takana, ei aio jäädä eläkkeelle lähiaikoina. Hän on kuitenkin avoin ajatukselle siirtää soihtu uudelle tekijäsukupolvelle.

The Guardianin haastattelussa Miyamoto kertoi ajatuksistaan eläkkeelle jäämisestä ja Nintendon tulevaisuudesta. Hän ilmaisi kiitollisuutensa rakentamastaan perinnöstä ja myönsi, että hänen luomuksiaan ovat ”viljelleet muut”.

”Enemmän kuin eläkkeelle jäämistä ajattelen sitä päivää, jolloin kaadun”, Miyamoto sanoi. ”Tänä päivänä ja tänä aikana asioita on ajateltava viiden vuoden aikajänteellä, joten mietin, kenelle voin siirtää asioita, jos jotain tapahtuu.”

Iästään ja kokemuksestaan huolimatta Miyamoto suhtautuu edelleen intohimoisesti peliteollisuuteen ja on sitoutunut ohjaamaan ja opastamaan seuraavan sukupolven kehittäjiä. Tällä hetkellä hän toimii Nintendon Creative Fellow -työntekijänä, jossa hän jakaa tietämystään ja asiantuntemustaan aloitteleville pelisuunnittelijoille.

Miyamoton vaikutus ulottuu pelimaailman ulkopuolelle. Hänellä on ollut merkittävä rooli myös Nintendon teemapuistojen nähtävyyksien kehittämisessä, ja hän on ollut mukana useiden Mario-aiheisten animaatioelokuvien tuotannossa.

Vaikka Miyamoto ei ehkä olekaan vielä valmis luopumaan luovasta työstään kokonaan, hän on ottamassa vastaan ajatuksen siirtymisestä neuvoa-antavampaan rooliin ja antaa muille mahdollisuuden viedä eteenpäin Nintendon tulevaisuutta. Hänen perintönsä on turvattu, ja hänen omistautumisensa seuraavan sukupolven pelisuunnittelijoiden tukemiselle takaa, että Nintendon sitoutuminen innovointiin ja luovuuteen säteilee jatkossakin kirkkaana.

Brittiläisen tutkimuksen mukaan neljännes Z-sukupolvesta omistaa klassisen pelikonsolin Kommentit pois päältä artikkelissa Brittiläisen tutkimuksen mukaan neljännes Z-sukupolvesta omistaa klassisen pelikonsolin

Doom x Sega Mega Drive

Uuden tutkimuksen mukaan 24 prosenttia Z-sukupolven edustajista (13-28-vuotiaat) omistaa klassisen pelikonsolin. Tulos seuraa aiempaa raporttia, jonka mukaan 14 prosenttia pohjoisamerikkalaisista pelaa edelleen ennen vuotta 2000 julkaistuilla pelilaitteilla.

Pringles-yhtiön teettämään tutkimukseen osallistui 2000 brittiläistä. Tutkimuksen yhteydessä yhtiö järjesti Lontoossa ” Console Clinic” -tapahtuman, jossa tarjottiin ilmaisia korjauspalveluja klassisille pelikonsoleille.

Pelaajista 89 prosenttia kertoi, että vanhanajan offline-pelit tarjoavat heille tauon internetistä, ja 74 prosentin mielestä retropelit ovat rentoututtavampia pelata. 77 prosenttia vastaajista koki retrotekniikan nostalgisena, mikä viittaa siihen, että loput 23 prosenttia ovat hankkineet vanhoja laitteita kokematta niitä alkuperäisenä aikanaan.

Ikäperspektiivinä mainittakoon, että 13-vuotiaat ovat syntyneet Wii U:n julkaisun aikoihin, kun taas 28-vuotiaat ovat syntyneet 64:n julkaisun aikaan.

Retroteknologian viehätys ulottuu myös muihin laitteisiin: 30 prosenttia briteistä harkitsee älypuhelimensa vaihtamista yksinkertaisempaan peruspuhelimeen. Myös vinyylilevyt ja muut vanhat mediaformaatit kiinnostavat kuluttajia.

Xbox jatkaa avointa linjaansa – PlayStation- ja Nintendo-logot pysyvät mukana Kommentit pois päältä artikkelissa Xbox jatkaa avointa linjaansa – PlayStation- ja Nintendo-logot pysyvät mukana

Microsoftin -esittelyissä on viime aikoina nähty poikkeuksellinen ilmiö, - ja -logot ovat ilmestyneet esittelyvideoihin. Tämä on osa Microsoftin uutta monialustastrategiaa, jonka tavoitteena on tehdä yhtiön peleistä helposti saatavilla kaikille pelaajille – riippumatta siitä, millä laitteella he pelaavat.

Haluan vain olla rehellinen ja läpinäkyvä sen suhteen, missä pelejämme voi pelata. Ihmisten pitäisi tietää, mistä he voivat ostaa pelejämme. Xbox-yhteisön ja pelien pitäisi olla kaikkien saatavilla mahdollisimman monella näytöllä. – Xbox-pomo Phil Spencer perusteli linjausta avoimuudella.

Muutos näkyi selvästi jo vuoden 2025 Xbox Developer Direct -tapahtumassa, jossa esimerkiksi , ja Clair Obscur: Expedition 33 esiteltiin myös PlayStation 5:lle. Vielä kesällä 2024 PS5-versioiden julkistaminen tapahtui erillisten trailerien kautta, mutta nyt ne näkyvät suoraan Xboxin omissa esittelyissä.

Sony ja Nintendo pitävät kiinni vanhasta linjastaan

Vaikka pyrkii edistämään monialustapelaamista, Sony ja Nintendo eivät ole muuttamassa strategiaansa. Esimerkiksi PlayStationin State of Play -tapahtumissa ei mainita Xboxia, vaikka pelit julkaistaisiin myös muille alustoille. , ja esiteltiin yksinomaan PlayStation-pelinä, vaikka ne ovat tulossa myös :lle ja Xboxille.

Tulevaisuudessa vielä enemmän monialustapelejä

Spencerin mukaan Xboxin tavoitteena on tuoda pelejä mahdollisimman laajasti eri alustoille ja vahvistaa Xbox-ekosysteemiä kokonaisuutena. Kesän Xbox Showcase 2025 -tapahtumassa voimmekin nähdä esimerkiksi Gears of War: E-Dayn, Fablen, Perfect Darkin ja Call of Dutyn rinnalla PlayStation-logon.

Mutta kannattaako odottaa, että Sony ja Nintendo tekisivät samoin? Todennäköisesti ei.