Ilmainen Call Of Duty: Mobile kerää yhteen pelisarjan parhaimmiston Kommentit pois päältä artikkelissa Ilmainen Call Of Duty: Mobile kerää yhteen pelisarjan parhaimmiston

Call Of Duty: Mobile

Activision ja ovat ilmoittaneet julkaisevansa -pelin. Ilmainen ensimmäisen persoonan mobiilipeli saapuu iOS ja Android -alustoille myöhemmin tänä vuonna.

Call Of Duty: Mobile nivoo yhteen pelisarjan suosituimmat pelitilat kuten Search And Destroy, Team Deathmatch sekä Free-For-All. Kentät ovat myöskin tuttuja pelisarjan faneille. Pääset kokemaan kentät kuten Nuketown ja Crash omalla puhelimellasi.

Pelin tuotannosta vastaa kiinalaisen Tencent -yhtiön , joka tunnetaan mm. supersuositun pelin kehittäjänä. Call Of Duty: Mobilen beta versio ilmestyy tänä kesänä Euroopassa sekä Pohjois- että Etelä-Amerikassa.

Seuraavan Halo-pelin kehitys siirrettiin Activisionille – irtisanomisia Halo Studiosilla Kommentit pois päältä artikkelissa Seuraavan Halo-pelin kehitys siirrettiin Activisionille – irtisanomisia Halo Studiosilla

Pelialan työelämä tarjosi jälleen melkoisen juonenkäänteen. Studiosin elokuvaohjaajana työskennellyt Josh Daniels kertoo, että hänet ylennettiin maanantaina, mutta jo seuraavana päivänä hän joutui Xboxin viimeisimpien irtisanomisten kohteeksi.

Daniels kertoi tilanteesta sosiaalisessa mediassa ja kuvaili ylennyksen ja irtisanomisen osumista samalle viikolle melko villiksi. Hän ilmoitti myös etsivänsä uusia tehtäviä elokuvaohjauksen ja tuotannon parista. Daniels oli työskennellyt Halo Studiosilla vuodesta 2024 lähtien ja sitä ennen :llä -sarjan parissa vuodesta 2015.

ilmoitti samalla, että seuraavaa Halo-peliä kehitetään Activisionin alaisuudessa. Muutos johtaa irtisanomisiin Halo Studiosilla, mutta yhtiön tulevaisuudesta ei ole kerrottu tarkemmin. On epäselvää, jatkaako studio nykyisessä muodossaan vai muuttuuko sen rooli osana Xboxin peliorganisaatiota.

Raporttien mukaan Activisionin kehittämä seuraava Halo saattaa olla täysimittainen pääsarjan peli, ja huhujen mukaan siitä on jo olemassa prototyyppi. ei kuitenkaan ole vahvistanut näitä tietoja. Sillä välin Danielsille jäänee ainakin yksi tarina kerrottavaksi työhaastatteluissa, sillä harva pääsee sanomaan, että sai ylennyksen ja potkut käytännössä peräkkäisinä päivinä.

Atari ja Activision tuovat 39 klassikkopeliä takaisin aidoille Atari 2600 -kaseteille Kommentit pois päältä artikkelissa Atari ja Activision tuovat 39 klassikkopeliä takaisin aidoille Atari 2600 -kaseteille

Fyysiset pelit tuntuvat katoavan vauhdilla digikauppojen tieltä, mutta päätti painaa jarrua oikein kunnolla. Yhtiö on julkistanut yhdessä Activisionin kanssa Atari x Collection -kokoelman, joka tuo peräti 39 klassista Activision-peliä takaisin toimiville, fyysisille -pelikaseteille.

Mukana ovat muun muassa Pitfall!, , Kaboom!, ja H.E.R.O. Pelejä voi ostaa yksittäin Standard Edition -versioina marraskuusta alkaen. Hintaa yhdellä kasetilla on 35 dollaria eli noin 30 euroa. Paketeissa on alkuperäistyylinen pelikotelo sekä värillinen painettu käyttöohje, eli juuri sitä tavaraa, jota digiaikana ei enää meinaa löytää edes sohvan alta.

Täydellistä kokoelmaa havitteleville Atari tarjoaa neljä suurempaa boksia, jotka sisältävät yhteensä kaikki 39 peliä. Ensimmäinen Treasure-, Speed-, Secrets- ja Victory-paketeista ilmestyy marraskuun lopulla ja loput kolme vuoden 2027 aikana. Yhden boksin hinta on 250 dollaria eli noin 215 euroa. Kaikki 39 peliä sisältävä jättikokoelma maksaa puolestaan peräti 1000 dollaria eli noin 857 euroa, ja mukaan luvataan myös myöhemmin paljastettava keräilyesine.

Kasetit toimivat Atari 2600+-, +-, Atari 2600- ja Atari 7800 -konsoleilla, joten kyse ei ole pelkistä koriste-esineistä hyllyn täytteeksi. Atari ja Activision palaavat samalla yhteistyöhön lähes 50 vuoden tauon jälkeen.

Fyysisen pelimedian kannalta ajoitus on varsin herkullinen. Kun suuret valmistajat ovat vähitellen siirtymässä kohti digitaalista pelaamista, Atari näyttää puolestaan kysyvän: Entä jos tekisimme peleistä taas sellaisia, joita voi oikeasti pitää kädessä? Retroharrastajille vastaus lienee melko helppo.