Indiana Jones and the Great Circle oli Xbox-yksinoikeus, mutta nyt tilanne on muuttunut – mutta miksi näin? Kommentit pois päältä artikkelissa Indiana Jones and the Great Circle oli Xbox-yksinoikeus, mutta nyt tilanne on muuttunut – mutta miksi näin?

ilmoitti, että and julkaistaan myös 5:llä. Xboxin johtaja sanoi, että päätös johtuu siitä, että haluaa kasvaa ja tehdä peleistään mahdollisimman vahvoja.

Spencer kertoi, että Xboxin franchiset vahvistuvat ja Xbox-konsolipelaajien määrä on tänä vuonna korkein ikinä. Hän lisäsi, että Xboxin monialustainen työntö on osittain tarkoitus tuoda lisää rahaa Microsoftin pelibisnekseen.

Spencer sanoi myös, että Xbox on yritys ja sen on tuotettava tulosta Microsoftin tukeen. Hän lisäsi, että Xbox haluaa tehdä peleistään mahdollisimman vahvoja ja että alusta kasvaa jatkuvasti konsolilla, PC:llä ja pilvessä. Hän sanoi, että tämä on strategia, joka toimii Xboxille.

Spencer sanoi myös, että peliteollisuus on tällä hetkellä paineen alla ja että ihmiset etsivät tapoja kasvaa. Hän sanoi, että fanien on odotettava muutoksia siihen, miten jotkut perinteiset tavat, joilla pelejä rakennettiin ja levitettiin, muuttuvat. Hän sanoi, että lopputuloksen on kuitenkin oltava parempia pelejä, joita enemmän ihmisiä voi pelata.

Arc Raiders saa rantapäivityksen – Riven Tides tuo hiekkaa, hotelleja ja jättivihollisen Kommentit pois päältä artikkelissa Arc Raiders saa rantapäivityksen – Riven Tides tuo hiekkaa, hotelleja ja jättivihollisen

Tieteistoimintaa ja romunkeräystä yhdistelevä laajenee kunnolla, kun julkaisee Riven Tides -päivityksen. Kyseessä on pelin tähän mennessä suurin sisältölisäys, ja se saapuu pelaajien käsiin jo 28. huhtikuuta.

Päivityksen suurin vetonaula on uusi Riven Tides -kartta, joka vie pelaajat hiekkarannoille ja rapistuneeseen lomakohteeseen. Trailerilla nähdään muun muassa hylätty Hotel Panorama Azzurro, vesiliukumäkiä, satama-alue sekä tenniskenttiä, kaikki tietenkin postapokalyptisessa kunnossa. Kyseessä on vasta toinen uusi kartta pelin julkaisun jälkeen, joten odotukset ovat olleet korkealla.

Mukana tulee myös uusi vihollinen, Arc Turbine, joka erottuu selvästi aiemmista. Siinä missä pelin tutut vastustajat ovat olleet lähinnä droneja, tämä kartion muotoinen ilmauhka on suurempi ja vaatii pelaajilta uudenlaista varautumista. Vanhoista vihollisista mukana nähdään tuttuun tapaan muun muassa Vaporizerit, Hornet-dronet ja Shredderit.

Riven Tides tuo mukanaan myös uutta tekemistä. Beachbombing-niminen erikoistilanne antaa pelaajille mahdollisuuden etsiä arvokasta saalista rannikkoalueilta Dockmaster’s Detectorin avulla. Lisäksi Last Resort -tapahtuma palkitsee pelaajia kokemuspisteistä ja keräiltävistä pienoismalleista 25. toukokuuta asti, ja Avian Alarm -projekti tarjoaa lisäpalkintoja, kuten pelivaluuttaa ja kosmeettisia varusteita.

Samalla peliin tehdään muutoksia aiemmin kritisoituun Expedition-järjestelmään, missä jatkossa lisäpisteitä saa tekemällä vahinkoa vihollisille pelkän varaston arvon sijaan. Päivitys julkaistaan ilmaiseksi :lle, :lle, Xboxille, ja Pro -pelaajille luvataan vielä entistä siistimpi grafiikka uuden kuvanparannusteknologian ansiosta.

007 First Light valloittaa pelikentät toukokuussa Kommentit pois päältä artikkelissa 007 First Light valloittaa pelikentät toukokuussa

Legendaarinen agentti palaa pelikentille tuoreella otteella, kun sai uuden Rules of Spycraft -trailerin. Tuleva toimintaseikkailu keskittyy Bondin uran alkuvaiheisiin ja näyttää, miten ikoninen vakooja kasvaa rooliinsa yksi tehtävä kerrallaan.

Pelin kehittää , joka tunnetaan erityisesti -sarjasta. Traileri korostaa hiiviskelyä, suunnittelua ja improvisointia, eli kaikkea sitä mikä erottaa Bondin tavallisista toimintasankareista. Pelaajaa kannustetaan sulautumaan ympäristöön, valmistautumaan huolella ja mukautumaan tilanteisiin, kun suunnitelmat väistämättä menevät pieleen.

Ensivaikutelman perusteella peli yhdistelee vakoilun hienovaraisuutta ja näyttävää toimintaa. Luvassa on kolmannen persoonan seikkailu, jossa pelaaja pääsee hyödyntämään erilaisia taktiikoita suorasta toiminnasta hiljaiseen etenemiseen. Tavoitteena ei ole pelkästään selviytyä tehtävistä, vaan tehdä se tyylillä, kuten Bondille sopii.

007 First Light julkaistaan 27. toukokuuta 5:lle, Series X|S:lle ja :lle. -versio seuraa perässä kesällä 2026. Jos traileri on yhtään suuntaa antava, luvassa on vakoojapeli, joka luottaa enemmän älyyn kuin pelkkään räiskintään.