Indiana Jones ja The Great Circle saapuu PlayStation 5:lle huhtikuussa Kommentit pois päältä artikkelissa Indiana Jones ja The Great Circle saapuu PlayStation 5:lle huhtikuussa

Bethesda on vahvistanut, että MachineGamesin kehittämä Indiana Jones and The Great Circle julkaistaan :lle 15. huhtikuuta ennakkotilaajille ja maailmanlaajuisesti 17. huhtikuuta. Peli saapuu Sonyn konsolille neljä kuukautta sen jälkeen, kun se julkaistiin Xboxille ja :lle.

Julkaisun kunniaksi esiteltiin viihdyttävä traileri, jossa kaksi pelimaailman tunnetuinta ääninäyttelijää kohtaavat: Indiana Jones and The Great Circle -pelin pääroolissa esiintyvä Troy Baker ja Uncharted-sarjan Nathan Draken äänenä tunnettu Nolan North. Unchartedin ollessa vahvasti Indiana Jonesista inspiroitunut, näyttelijöiden kohtaaminen on kuin täysi ympyrä sulkeutuisi.

Trailerissa North vihjailee murtautuneensa ylelliseen huoneeseen ja odottavansa, että häntä tullaan pian hakemaan – aivan kuin Nathan Drake usein joutuu tukaliin tilanteisiin seikkailuissaan. Keskustelussa pohditaan myös seikkailijoiden erilaisia lähestymistapoja: Bakerin Indiana Jones luottaa piiskaansa ja oveluuteensa, kun taas Northin hahmo suosii tuliaseita ja puoliksi sisään työnnettyä paitaa.

Kohtauksen huipennuksena North toivottaa Bakerin tervetulleeksi ”hyvin eksklusiiviseen kerhoon” – PlayStationin seikkailupelien eliittiin. Tämä alleviivaa sitä, miten Xboxin Indiana Jones on nyt löytänyt tiensä myös Sonyn konsolille, Unchartedin rinnalle. Vielä puuttuu vain Lara Croft, joka voisi rikkoa ikkunan ja muistuttaa, ettei poikien pitäisi pitää kaikkea hauskaa itsellään.

on laajentanut multiplatform-strategiaansa tuomalla useita -pelejä myös muille alustoille. Indiana Jonesin lisäksi muun muassa Forza Horizon 5 ja Doom: The Dark Ages ovat saapumassa PlayStationille. Peli on jo saavuttanut 4 miljoonaa pelaajaa, ja PS5-version myötä määrä nousee entisestään.

, legendaarinen Indiana Jonesin näyttelijä, on myös kommentoinut Troy Bakerin suoritusta todeten, ettei tekoälyä tarvita ikonisen hahmon sielun vangitsemiseen: ”Hyvät ideat ja lahjakkuus riittävät.” Tämä alleviivaa, kuinka Baker tekee oikeutta Indiana Jonesin perinnölle.

Skull and Bones -merirosvoseikkailu sai uuden PvP-päivityksen Kommentit pois päältä artikkelissa Skull and Bones -merirosvoseikkailu sai uuden PvP-päivityksen

Skull And Bones

on julkaissut -peliin ilmaisen Death Tides PvP-päivityksen, joka tuo mukanaan uusia taisteluita, yhteistyöpohjaista pelaamista ja tietenkin saalista ja säpinää.

Tuore päivitys avaa toisen pelivuoden neljällä uudella taistelualueella, joissa pelaajat kohtaavat toisensa joukkueina. Tavoitteena on pärjätä muita merirosvoporukoita vastaan, mikä ei onnistu yksin räiskimällä. Uusi pelitila vaatii pelaajilta yhteistyötä, suunnitelmallisuutta ja kykyä reagoida nopeasti. Ilman kommunikaatiota uppoaa nopeasti – ihan kirjaimellisesti.

Voittajille on tarjolla vaihtuvaa ryöstösaalista, jonka avulla voi päivittää omaa laivaa tai muuten vain esitellä muille, kuka täällä määrää. Toinen pelivuosi tuo muutenkin mukanaan lisää sisältöä: uutta pelattavaa, parannuksia pelikokemukseen ja entistä enemmän säätövaraa oman seikkailun räätälöintiin. Myös Pro -pelaajat saavat oman teknisen päivityksensä, joka hioo kokemusta entisestään.

Lue myös: Purjeilla kohti pettymyksiä – arvostelussa merirosvoseikkailu Skull and Bones

Skull and Bones on moninpeli avoimessa merimaailmassa, jossa seikkaillaan, selvitään ja taistellaan. Teemana on klassinen merirosvomeininki: isoja laivoja, karismaattisia hahmoja ja kunnon kahakoita. Pelissä yhdistyvät selviytymispelien elementit ja toiminnalliset meritaistelut, ja mukana on myös ristiinpelaaminen konsolien ja :n välillä.

Peli on saatavilla PlayStation 5:lle, Series X/S:lle ja PC:lle (Epic Games Store ja Ubisoft Store). Ikäraja on PEGI 18.

Clair Obscur: Expedition 33 yllätti – 3,3 miljoonaa myytyä peliä 33 päivässä Kommentit pois päältä artikkelissa Clair Obscur: Expedition 33 yllätti – 3,3 miljoonaa myytyä peliä 33 päivässä

Ranskalaisen Sandfall Interactiven kehittämä on rikkonut odotuksia: peliä on myyty 3,3 miljoonaa kappaletta vain 33 päivän aikana. Huolimatta siitä, että julkaisu osui samaan aikaan The Elder Scrolls IV: Oblivion Remasteredin kanssa, peli löysi yleisönsä ja osoittautui menestykseksi.

Roolipeli julkaistiin 24. huhtikuuta :lle ja konsoleille sekä heti julkaisupäivänä Game Passiin. Julkaisija ilmoitti tuloksesta ylpeänä ja kutsui peliä ”itsenäisen tuotannon kaupalliseksi menestykseksi”. Peli kehitettiin noin 30 hengen tiimillä, joista osa oli mukana videopelikehityksessä ensimmäistä kertaa.

On hyvä huomioida, että 3,3 miljoonan myynnin luvussa ei ole mukana Game Pass -latauksia – todellinen pelaajamäärä on siis vielä suurempi.

Clair Obscur: Expedition 33:n suosio on ollut niin merkittävä, että jopa Ranskan presidentti Emmanuel Macron on ylistänyt kehitystiimiä. Pelin matka näyttää olevan vasta alussa.