Indiana Jones ja The Great Circle saapuu PlayStation 5:lle huhtikuussa Kommentit pois päältä artikkelissa Indiana Jones ja The Great Circle saapuu PlayStation 5:lle huhtikuussa

Bethesda on vahvistanut, että MachineGamesin kehittämä Indiana Jones and The Great Circle julkaistaan PlayStation 5:lle 15. huhtikuuta ennakkotilaajille ja maailmanlaajuisesti 17. huhtikuuta. Peli saapuu Sonyn konsolille neljä kuukautta sen jälkeen, kun se julkaistiin Xboxille ja PC:lle.

Julkaisun kunniaksi esiteltiin viihdyttävä traileri, jossa kaksi pelimaailman tunnetuinta ääninäyttelijää kohtaavat: Indiana Jones and The Great Circle -pelin pääroolissa esiintyvä Troy Baker ja Uncharted-sarjan Nathan Draken äänenä tunnettu Nolan North. Unchartedin ollessa vahvasti Indiana Jonesista inspiroitunut, näyttelijöiden kohtaaminen on kuin täysi ympyrä sulkeutuisi.

Trailerissa North vihjailee murtautuneensa ylelliseen huoneeseen ja odottavansa, että häntä tullaan pian hakemaan – aivan kuin Nathan Drake usein joutuu tukaliin tilanteisiin seikkailuissaan. Keskustelussa pohditaan myös seikkailijoiden erilaisia lähestymistapoja: Bakerin Indiana Jones luottaa piiskaansa ja oveluuteensa, kun taas Northin hahmo suosii tuliaseita ja puoliksi sisään työnnettyä paitaa.

Kohtauksen huipennuksena North toivottaa Bakerin tervetulleeksi ”hyvin eksklusiiviseen kerhoon” – PlayStationin seikkailupelien eliittiin. Tämä alleviivaa sitä, miten Xboxin Indiana Jones on nyt löytänyt tiensä myös Sonyn konsolille, Unchartedin rinnalle. Vielä puuttuu vain Lara Croft, joka voisi rikkoa ikkunan ja muistuttaa, ettei poikien pitäisi pitää kaikkea hauskaa itsellään.

Microsoft on laajentanut multiplatform-strategiaansa tuomalla useita Xbox-pelejä myös muille alustoille. Indiana Jonesin lisäksi muun muassa Forza Horizon 5 ja Doom: The Dark Ages ovat saapumassa PlayStationille. Peli on jo saavuttanut 4 miljoonaa pelaajaa, ja PS5-version myötä määrä nousee entisestään.

Harrison Ford, legendaarinen Indiana Jonesin näyttelijä, on myös kommentoinut Troy Bakerin suoritusta todeten, ettei tekoälyä tarvita ikonisen hahmon sielun vangitsemiseen: ”Hyvät ideat ja lahjakkuus riittävät.” Tämä alleviivaa, kuinka Baker tekee oikeutta Indiana Jonesin perinnölle.

Call of Duty ja Predator kohtaavat – uusi Black Ops 7 -traileri räjäyttää ruudun Kommentit pois päältä artikkelissa Call of Duty ja Predator kohtaavat – uusi Black Ops 7 -traileri räjäyttää ruudun

Activision on julkaissut uuden trailerin Call of Duty: Black Ops 7 -pelille, ja mukana on varsin erikoinen mutta odotettu vieras, itse Predator. Trailerissa nähdään legendaarinen The Replacer, joka saa uransa vaarallisimman työkeikan. korvata sotilas keskellä alienin metsästysaluetta. Lopputulos on yhtä aikaa överi, räjähtävä ja huvittavan itseironinen.

Treyarchin kehittämä Black Ops 7 jatkaa sarjan tuttua linjaa, tiukkaa toimintaa, kylmää sotaa ja synkkää huumoria. Nyt peli kuitenkin sekoittaa pakkaa lisäämällä Predator: Badlands -elokuvan maailmaan sijoittuvan ristiinkampanjan, jossa elokuvan tapahtumat ja pelin tehtävät punoutuvat yhteen.

Elokuva saapuu valkokankaille 7. marraskuuta, ja Call of Duty: Black Ops 7 julkaistaan heti perään 14. marraskuuta PlayStationille, Xboxille ja PC:lle. Trailerin perusteella luvassa on niin adrenaliinia, verta kuin ikonista ”get to the chopper” -energiaa, eli juuri sitä, mitä fanit odottavat syksyn kovimmalta toimintapaketilta.

Odds Chronicles tuo noppapohjaisen taisteluroolipelin PC:lle – kohtalosi ratkeaa nopanheitolla Kommentit pois päältä artikkelissa Odds Chronicles tuo noppapohjaisen taisteluroolipelin PC:lle – kohtalosi ratkeaa nopanheitolla

Taktinen roguelite-RPG Odds Chronicles vie pelaajat keskiaikaiseen fantasiamaailmaan, jossa jokainen nopanheitto voi muuttaa kohtalon kulun. Pelissä astutaan Evryn-nimisen entisen kuninkaallisen henkivartijan saappaisiin, soturin, joka epäonnistui tehtävässään ja menetti kunnian. Kun tyranni on vallannut valtakunnan, Evryn herää “ajan ulkopuolisessa kapakassa” ja joutuu taistelemaan muistoista syntyvissä taisteluissa saadakseen valtakuntansa takaisin.

Pelin on kehittänyt eSolu ja Team Mojo Games, ja se on rakennettu Unreal Engine 5 -pelimoottorilla. Taistelut käydään dioraamamaisilla kentillä, jotka näyttävät herätetyiltä pöytäroolipeleiltä. Pelaajat voivat “heitellä” noppia hiirellä tai klikkauksin ja jokainen nopan sivu toimii resurssina, kuten voimana, ketteryytenä tai magiana, joilla ladataan ja laukaistaan erikoiskykyjä. Käyttämättömät resurssit taas täyttävät Wild Dice -mittaria, joka voi kääntää taistelun kulun täysin päälaelleen.

Pelaaja voi kerätä ja päivittää kykyjä, esineitä ja noppaparannuksia jokaisen pelikerran aikana. Jokainen seikkailu päättyy pomotaisteluun, jonka jälkeen saavutetut Memory Shards -sirpaleet avaavat pysyviä parannuksia tulevia yrityksiä varten.

Odds Chronicles julkaistaan PC:lle vuonna 2026, ja sen voi jo lisätä toivelistalle Steamissa. Tämä on peli, jossa sankaruus, kosto ja nopanheiton tuuri kietoutuvat yhteen, kirjaimellisesti.