Indiana Jones ja The Great Circle saapuu PlayStation 5:lle huhtikuussa Kommentit pois päältä artikkelissa Indiana Jones ja The Great Circle saapuu PlayStation 5:lle huhtikuussa

Bethesda on vahvistanut, että MachineGamesin kehittämä Indiana Jones and The Great Circle julkaistaan :lle 15. huhtikuuta ennakkotilaajille ja maailmanlaajuisesti 17. huhtikuuta. Peli saapuu Sonyn konsolille neljä kuukautta sen jälkeen, kun se julkaistiin Xboxille ja :lle.

Julkaisun kunniaksi esiteltiin viihdyttävä traileri, jossa kaksi pelimaailman tunnetuinta ääninäyttelijää kohtaavat: Indiana Jones and The Great Circle -pelin pääroolissa esiintyvä Troy Baker ja Uncharted-sarjan Nathan Draken äänenä tunnettu Nolan North. Unchartedin ollessa vahvasti Indiana Jonesista inspiroitunut, näyttelijöiden kohtaaminen on kuin täysi ympyrä sulkeutuisi.

Trailerissa North vihjailee murtautuneensa ylelliseen huoneeseen ja odottavansa, että häntä tullaan pian hakemaan – aivan kuin Nathan Drake usein joutuu tukaliin tilanteisiin seikkailuissaan. Keskustelussa pohditaan myös seikkailijoiden erilaisia lähestymistapoja: Bakerin Indiana Jones luottaa piiskaansa ja oveluuteensa, kun taas Northin hahmo suosii tuliaseita ja puoliksi sisään työnnettyä paitaa.

Kohtauksen huipennuksena North toivottaa Bakerin tervetulleeksi ”hyvin eksklusiiviseen kerhoon” – PlayStationin seikkailupelien eliittiin. Tämä alleviivaa sitä, miten Xboxin Indiana Jones on nyt löytänyt tiensä myös Sonyn konsolille, Unchartedin rinnalle. Vielä puuttuu vain Lara Croft, joka voisi rikkoa ikkunan ja muistuttaa, ettei poikien pitäisi pitää kaikkea hauskaa itsellään.

on laajentanut multiplatform-strategiaansa tuomalla useita -pelejä myös muille alustoille. Indiana Jonesin lisäksi muun muassa Forza Horizon 5 ja Doom: The Dark Ages ovat saapumassa PlayStationille. Peli on jo saavuttanut 4 miljoonaa pelaajaa, ja PS5-version myötä määrä nousee entisestään.

, legendaarinen Indiana Jonesin näyttelijä, on myös kommentoinut Troy Bakerin suoritusta todeten, ettei tekoälyä tarvita ikonisen hahmon sielun vangitsemiseen: ”Hyvät ideat ja lahjakkuus riittävät.” Tämä alleviivaa, kuinka Baker tekee oikeutta Indiana Jonesin perinnölle.

Pelialalla jymypaukkku: Microsoft palauttaa yksinoikeuspelit Xboxille pelastaakseen kriisissä rypevän konsolinsa Kommentit pois päältä artikkelissa Pelialalla jymypaukkku: Microsoft palauttaa yksinoikeuspelit Xboxille pelastaakseen kriisissä rypevän konsolinsa

Microsoftin pelidivisioonassa on käynnistymässä täydellinen suunnanmuutos. Talousmedia Bloombergin tuoreiden raporttien mukaan aikoo palata ryminällä perinteisten yksinoikeuspelien (console exclusive) pariin houkutellakseen kuluttajia takaisin omien konsoleidensa pariin.

Xboxin uusi johtaja  on jo käynnistänyt tämän pelastusoperaation. Ensimmäisinä konkreettisina merkkeinä tulevat suurtuotannot, kuten The Coalitionin Gears of War: E-Day ja inXilen Clockwork Revolution, julkaistaan vain Xbox Series X/S -konsoleille sekä :lle, ja ne tulevat ohittamaan -konsolin kokonaan.

Mitkä megahikit saattavat skipata PlayStationin?

Uuden strategian mukaan suuret monen pelaajan verkkopelit tulevat jatkossakin ilmestymään kaikille alustoille (mukaan lukien ) – tämä takaa esimerkiksi Call of Duty -sarjan pysymisen Sonyn laitteilla. aikoo kuitenkin rajata parhaat ja odotetuimmat yksinpelinsä vain omalle ekosysteemilleen.

Moni jo aiemmin luvattu peli ehtii vielä PlayStationille, sillä esimerkiksi Forza Horizon 6 on tulossa Sonyn alustalle myöhemmin ilmoitettavana ajankohtana. Myös fantasiaroolipeli Fable (julkaisu 23. helmikuuta 2027) ja Minecraft Dungeons 2 (julkaisu 29. syyskuuta 2026) pitävät kiinni monialustalupauksistaan.

Suurin kysymysmerkki leijuu nyt Bethesdan tulevan jättipeli The Elder Scrolls 6:n yllä. Koska peli on puhdas yksinpeli, se sopii täydellisesti Sharman uuteen yksinoikeusmuottiin. PS5-version peruminen olisi yksi Xbox-historian rajuimmista päätöksistä, sillä se tarkoittaisi satojen miljoonien dollarien varmojen myyntitulojen hylkäämistä tilanteessa, jossa Microsoft insists Xboxin kärsivän vakavasta talouskriisistä. Samaan tapaan huhutut Fallout 3 ja Fallout: New Vegas -remasteroinnit (jotka seuraavat menestynyttä The Elder Scrolls 4: Oblivion Remastered -julkaisua) saattavat jäädä vain Xbox-pelaajien herkuksi. Jopa tulevan, upouuden Halo-pääsarjan pelin huhutaan palaavan täysin eksklusiiviseksi, vaikka tämän kesän Halo: Campaign Evolved ilmestyykin vielä monialustaisena.

Vakava laitekriisi ja rajut irtisanomiset taustalla

Strategiamuutos on suora seuraus siitä, että Xbox on jämähtänyt konsolisodassa kolmannelle sijalle PlayStationin ja Nintendon jälkeen. Sharma on kuvaillut tilannetta ”historian vakavimmaksi laitekriisiksi”.

Uudistuksen yhteydessä Microsoft suorittaa pelidivisioonassaan massiivisia, silmiä kirveleviä irtisanomisia. Tällä viikolla potkut sai 1 600 työntekijää, ja toiset 1 600 tullaan vähentämään seuraavan vuoden aikana. Samalla peräti viisi studiota joutuu jättämään Xbox-organisaation. Rajut leikkaukset runtavat erityisesti Doom-kehittäjä id Softwarea, The Elder Scrolls Online -pelistä vastaavaa ZeniMax Online Studiosia sekä roolipelistudio Obsidiania.

Irtisanomiset julkistanut Asha Sharma myönsi suoraan Microsoftin aiemman pelistrategian epäonnistuneen – mukaan lukien Game Pass -palvelun, jättimäiset studiosoitot sekä ennen kaikkea vedonlyönnin monialustaisuuden puolesta.

Vaikka kyseiset liiketoiminnot loivat merkittävää arvoa, ne eivät kasvaneet odottamaamme tahtia. Samalla ydintoimintamme heikkeni, ja me lisäsimme tiimejä, investointeja ja aikaa toivoen parempaa lopputulosta. Nyt teollisuus kohtaa historiansa vakavimman laitekriisin. Meidän on nollattava Xbox.

Asha Sharma perustelee Xbox-divisioonan rajua alasajoa ja suunnanmuutosta.

Järjestöjohtajalta raju ulostulo Sonyn digisuunnitelmiin: ”Piratismi on ainoa keino pelien säilyttämiseksi levyttömässä tulevaisuudessa” Kommentit pois päältä artikkelissa Järjestöjohtajalta raju ulostulo Sonyn digisuunnitelmiin: ”Piratismi on ainoa keino pelien säilyttämiseksi levyttömässä tulevaisuudessa”

Peliarkistoinnin ja -historian puolestapuhujat ovat tyrmistyneet Sonyn tuoreesta ilmoituksesta ajaa fyysisten 5 -pelilevyjen tuotanto kokonaan alas vuoteen 2028 mennessä. Päätös siirtää johtavan pelikonsolin tulevaisuuden täysin digitaalisten käyttöoikeuslisenssien varaan on saanut alan arvostetuimmat asiantuntijat reagoimaan poikkeuksellisen kovin sanankääntein.

Videopelien säilyttämiseen erikoistuneen Video Game History Foundation (VGHF) -säätiön johtaja Frank Cifaldi on astunut julkisuuteen ja todennut suoraan, että levyttömässä tulevaisuudessa piratismi jää tällä hetkellä ainoaksi toimivaksi keinoksi pelihistorian pelastamiseksi.

Alan etujärjestöt kieltäytyvät tarjoamasta laillisia vaihtoehtoja

Cifaldin raju kommentti oli suora vastaus Bluesky-sosiaalisessa mediassa jaettuun julkaisuun, jossa piratismia luonnehdittiin pelialan ”ainoaksi tällä hetkellä olemassa olevaksi median säilytysmuodoksi”. Koko aikuisikänsä pelihistorian varojelemiselle omistanut säätiöjohtaja allekirjoitti väitteen täysin.

Videopelien historiallista säilyttämistä ajavan instituution johtajana ja ihmisenä, joka on omistanut koko aikuisikänsä tälle asialle: tämä pitää paikkansa. Olemme yrittäneet työskennellä pelialan etujärjestöjen kanssa löytääksemme laillisen tien eteenpäin, mutta he kieltäytyvät tarjoamasta mitään merkityksellistä vaihtoehtoa.

Cifaldi arvostelee peliteollisuutta siitä, että se toimii aktiivisesti omia teoksiaan ja niiden laillista arkistointia vastaan. Koska digitaaliset kauppapaikat voidaan sulkea ja lisenssit evätä yhdellä napinpainalluksella, ei pelkkään digitaaliseen jakeluun siirtyminen takaa pelien säilyvyyttä tuleville sukupolville. Kun kuluttajilta viedään mahdollisuus omistaa peli fyysisen median muodossa, katoaa virallisilta tahoilta myös mahdollisuus arkistoida teoksia laillisesti.

Katseet kääntyvät PC-rautaan

Myöhemmässä säätiön virallisessa lausunnossa Cifaldi kuitenkin lievensi sävyä ja muistutti, että Sonyn ratkaisu ei tullut asiantuntijoille täytenä yllätyksenä. Museot, kirjastot ja viralliset arkistot ovat jo pitkään ymmärtäneet, ettei pelkkien muovisten levyjen kerääminen varaston hyllyille ole kestävä tai pitkäaikainen ratkaisu uudempien pelien pelastamiseksi.

Konsolien muuttuessa suljetuiksi digitaalisiksi ekosysteemeiksi, pelien säilyttämisen ja historian pelastamisen tulevaisuus nojaa entistä vahvemmin -alustaan, jossa laitteiston avoimuus mahdollistaa datan kopioinnin ja tallentamisen virallisiin digitaalisiin arkistoihin. Cifaldin mukaan pelialan on kuitenkin pakko muuttaa asennettaan ja luotava viralliset, lailliset raamit museoiden toiminnalle, jotta digitaalisen aikakauden pelit eivät katoa historian hämäriin pysyvästi.