Indie-ilmiö Vampire Survivorsin tekijä perusti oman julkaisijan Kommentit pois päältä artikkelissa Indie-ilmiö Vampire Survivorsin tekijä perusti oman julkaisijan

Indie-hitti teki Poncle-studion perustajasta Luca Galantesta tähden yössä. Nyt Galante on ottanut askeleen eteenpäin ja perustanut oman julkaisijan, Poncle Presentsin, auttaakseen muita pieniä pelikehittäjiä saamaan pelejään julkaistua ja näkyville. Ajatus lähti halusta ’jakaa onnea’ ja tarjota vaihtoehto nykyiselle pelialan julkaisukulttuurille, jossa monet firmat pyrkivät vain rahastamaan alustojen avulla.

Galante kertoo, että hänen näkemyksensä hyvästä julkaisijasta poikkeaa monesta muusta, pelien tulee olla aidosti valmiita ja arvokkaita, ja niiden kehittäjiä tulee tukea julkaisun jälkeenkin.

Julkaisijan tehtävä on tehdä pelejä, tukea kehittäjiä ja kunnioittaa pelaajia, ei vain tavoitella rahaa. – Galante painottaa.

on julkaissut tähän mennessä esimerkiksi $5 (~5 €) maksavan roguelike-tyylisen -pelin ja $4 (~4 €) maksavan 2D-toimintapelin . Vaikka nämä eivät ole saavuttaneet Vampire Survivorsin mittakaavaa, Galante pitää sitä täysin normaalina. Hänen tavoitteenaan on tukea pieniä tiimejä ja pelejä, joissa hinta ja pelinautinto kohtaavat tasapainoisesti.

Galante haluaa myös, että julkaisijan rooli rikastaa kehittäjän visiota sen sijaan, että sitä ohjattaisiin liikevoiton maksimoimiseksi. Hänen mukaansa on tärkeää, että kehittäjät voivat toteuttaa intohimoaan ja olla rehellisiä yhteisölleen. Poncle Presents pyrkii siis olemaan enemmän kumppani kuin rahanahne toimija.

Galanten mukaan oma menestys Vampire Survivorsin kanssa oli onnenkauppaa, ja nyt hän haluaa jakaa opit ja mahdollisuuden myös muille indie-kehittäjille.

Emme luoneet tätä vain menestyksen vuoksi, vaan haluamme antaa jotain takaisin indie-yhteisölle. – Galante toteaa.

Suomen peliala helmikuussa – indie-julkaisuja, suuria studioita ja tekoälyn uusia kokeiluja Kommentit pois päältä artikkelissa Suomen peliala helmikuussa – indie-julkaisuja, suuria studioita ja tekoälyn uusia kokeiluja

Suomen peliala helmikuu tarjosi runsaasti uutisia. Kuukauden aikana nähtiin uusia pelijulkaisuja, merkittäviä päivityksiä sekä keskustelua alan tulevaisuudesta. Indie-studiot, suuret peliyhtiöt ja uudet teknologiat nousivat kaikki esiin.

Indie-pelejä, päivityksiä ja uusia julkaisuja

Helmikuu toi useita uusia suomalaispelejä sekä päivityksiä jo olemassa oleviin nimikkeisiin. Indie-studiot olivat erityisen aktiivisia.

Hologram Monster julkaisi Ritual Party -kauhupelin ennakkoversion Steamissa. Yhteistyöpohjainen peli yhdistää Cthulhu-teeman ja 1–4 pelaajan kaaoksen täyttämät kohtaamiset.

FRACTiLE Games puolestaan toi Phobos Down -toimintapelin -laitteille Google Play -kaupan kautta. Pelin nopeatempoinen räiskintä on aiemmin nähty tietokoneella.

Null Vector Studios julkais -avaruusstrategian Steamissa. Vuoropohjainen 4X-peli keskittyy tutkimiseen, rakentamiseen ja avaruuden valloitukseen noin tunnin mittaisissa pelisessioissa.

Lisäksi Channel37 laajensi The Last Caretaker -selviytymispeliään Ocean: The Final Frontier -lisäsisällöllä. Laajennus vie pelaajat merellisiin maisemiin. Peli on edelleen ennakkoversiossa Steamissa ja Epic Games Storessa.

Myös muita julkaisuja nähtiin. Part Time Monkey julkaisi -pelihybridin Steamissa. Pepperbox Studios juhli Dice of Kalma -korttipelinsä yli 100 000 latausta uudella Pick Your Poison -päivityksellä. Lisäksi Gladio Mori sai suuren päivityksen, joka uudistaa grafiikkaa ja lisää varusteita.

Black Smoke Studios toi : Farmageddon Party Edition -pulmapeliin verkkopohjaisen moninpelin. Samalla Bonus Stage laajensi Disc Golf Masters -frisbeegolfsimulaation demoaan uudella sisällöllä.

Minuscule Mayhem julkaisi Nightsoil-seikkailupelin Steamissa. Pelissä seurataan Lontoon kaduilla työskentelevää käymäläjätteen kerääjää vuonna 1854. Dirga Games puolestaan vahvisti julkaisevansa THYSIASTERY-luolastoseikkailun Steamissa 9. maaliskuuta.

Lisäksi Skyward Entertainment esitteli tulevaa -toimintaroolipeliä uudella esittelyvideolla.

Suomalaisstudion peli nousi Apple Arcadeen

Helmikuun uutisiin kuuluu myös yksi suurempi julkaisu. saapuu -palveluun 5. maaliskuuta.

Avoimen maailman roolipeli sijoittuu tuhat vuotta Oceanhorn 2:n tapahtumien jälkeen. Pelaajat tutkivat valtavaa fantasiamaailmaa ja rakentavat omaa seikkailuaan merien ja saarien keskellä.

Remedy esitteli uutta Control-universumia

Remedy esitteli PlayStationin State of Play -tapahtumassa materiaalia tulevasta CONTROL Resonant -pelistä.

Pelin tapahtumat sijoittuvat vääristyneeseen Manhattanin versioon. Pelaajia odottavat tehtävät, salaiset alueet ja intensiiviset taistelut. Remedy kuuluu Suomen tunnetuimpiin pelistudioihin ja on ollut keskeinen osa maan pelialan kansainvälistä menestystä. 

Peliosuuskunta Expa nousi Unreal-kumppaniksi

Helmikuun merkittäviin uutisiin kuuluu myös Peliosuuskunta Expa asema Epic Gamesin Unreal-lisensointikumppanina Suomessa.

Expa on tällä hetkellä ainoa suomalainen toimija, joka tarjoaa Unreal Engine -pelimoottorin ammattilaislisenssiin liittyviä palveluita. Lisäksi organisaatio toimii Unreal Authorized Training Center -koulutuskumppanina.

Vaikka Unreal Engine on peruskäytössä ilmainen, ammattilaislisenssi tarjoaa kehittäjille lisäominaisuuksia, parempaa tukea ja laajempaa skaalautuvuutta.

Tekoäly rakentaa uusia versioita klassikkopeleistä

Suomalainen Bitmagic on esitellyt Creator-ohjelmistonsa mahdollisuuksia luomalla tekoälyn avulla uusia versioita klassikkopeleistä.

Yhtiö rakensi muun muassa uuden version Civilization-pelistä. Lisäksi työkaluilla on tehty kokeiluja peleistä kuten Diablo, Grand Theft Auto 2 ja .

Ajatuksena on muuttaa pelaajan ideat nopeasti pelattaviksi 3D-kokemuksiksi. Pelaaja määrittää maailman ja säännöt. Tekoäly huolehtii lopusta.

Supercell ja Metacore pohtivat alan tulevaisuutta

Helmikuussa kuultiin myös näkemyksiä pelialan suunnasta.

Supercellin toimitusjohtaja Ilkka Paananen kirjoitti blogissaan, että pelialan parhaat pelit ovat todennäköisesti vielä tekemättä. Hänen mukaansa uusien menestyspelien luominen on edelleen erittäin vaikeaa, vaikka ala kehittyy nopeasti. 

Metacoren toimitusjohtaja Mika Tammenkoski puolestaan tarkasteli mobiilipelialan kehitystä. Hänen mukaansa vuodet 2022–2024 olivat alan ensimmäinen selvä laskusuhdanne.

Vuosi 2025 oli monille studioille sopeutumisen aikaa. Vuonna 2026 painopiste siirtyy entistä enemmän pitkäjänteiseen brändin rakentamiseen, dataan perustuvaan suunnitteluun sekä pelin, markkinoinnin ja mainonnan tiiviimpään yhteistyöhön.

Suomalainen peliala jatkaa monipuolistumista

Vaikka peliala kohtasi viime vuosina haasteita, kehitys jatkuu aktiivisena. Suomalaiset studiot julkaisevat jatkuvasti uusia pelejä ja kokeilevat uusia teknologioita.

Samalla suuret yhtiöt kuten ja pitävät Suomen vahvasti kartalla globaalissa peliteollisuudessa. 

Helmikuun uutiset osoittavat, että suomalainen peliala liikkuu samaan aikaan monella rintamalla. Indie-studiot kokeilevat rohkeita ideoita, suuret yritykset pohtivat alan tulevaisuutta ja uudet teknologiat avaavat täysin uusia mahdollisuuksia.

Vampire Survivors saa massiivisen Balatro-yhteistyöpäivityksen Kommentit pois päältä artikkelissa Vampire Survivors saa massiivisen Balatro-yhteistyöpäivityksen

Vampire Survivors

-hitti jatkaa yllätystempauksiaan uuden ilmaisen laajennuksen myötä. Ante Chamber -niminen päivitys tuo peliin -yhteistyön, jossa pelaajat pääsevät korttipelihenkiseen kaaokseen yhdessä Jimbon ja hänen ystäviensä kanssa.

Versio 1.14 on nyt ladattavissa ilmaiseksi Steamissa, 4:llä ja 5:llä sekä -, – ja -alustoilla. ja saavat päivityksen 31. lokakuuta, eli juuri sopivasti Halloweenin tunnelmiin.

Päivitys tuo mukanaan uusia hahmoja ja pelimekaniikkoja, joissa Balatron pokeriteemainen estetiikka kohtaa Vampire Survivorsin armottoman vihollismassan. Ilmaista sisältöä siis jälleen tarjolla pelille, joka ei näytä hidastavan tahtiaan lainkaan.