Indie-peli Keep Driving vie pelaajat nostalgiselle automatkalle 2000-luvun alun tunnelmiin Kommentit pois päältä artikkelissa Indie-peli Keep Driving vie pelaajat nostalgiselle automatkalle 2000-luvun alun tunnelmiin

Keep Driving

Ruotsalainen indie-pelistudio on julkistanut uuden, lupaavan autoroolipelin nimeltä . Peli sijoittuu 2000-luvun alkuun ja tarjoaa pelaajille mahdollisuuden kokea nuoren aikuisen elämää avoimella maantiellä.

Keep Driving on ilmapiiriltään rento hallintaroolipeli, joka keskittyy road trip -kokemukseen. Pelaajat aloittavat juuri ensimmäisen autonsa ostaneena nuorena, joka päättää lähteä matkalle maan toisella puolella järjestettävään festivaaliin.

Pelin ominaisuuksiin kuuluu:

  • Proseduraalisesti luotu pikselitaidegrafiikalla toteutettu avoin maailma
  • Nostalginen 2000-luvun alun tunnelma, jossa korostetaan analogisia elementtejä
  • Vuoropohjainen ”taistelujärjestelmä” erilaisten tilanteiden ratkaisemiseen (kuten traktorin taakse jumiin jääminen)
  • Mahdollisuus poimia kyytiläisiä, joilla on omat persoonallisuutensa ja tarinansa
  • Auton päivittäminen, kustomointi ja korjaaminen
  • Paikallisten ruotsalaisten indie-bändien musiikkia sisältävä miksattu CD-kokoelma
  • Useita erilaisia loppuratkaisuja, joiden läpäiseminen kestää noin 1-4 tuntia per pelikerta

Pelin kehittäjät kertovat saaneensa inspiraatiota mm. sellaisista teoksista kuin , , Two Lane Blacktop, , , ja . Lisäksi he ovat ammentaneet ideoita omista elämänkokemuksistaan.

Keep Driving kannustaa pelaajia nauttimaan matkasta ja muistuttaa, että nuorena on aikaa eikä paljon menetettävää. Peli tarjoaa mahdollisuuden tutkia maata moottoriteiden, hiekkateiden ja rauhallisten maalaisteiden kautta.

Pelaajat voivat odottaa rentoa ja immersiivistä kokemusta, jossa matkan määränpää ei ole yhtä tärkeä kuin matka itse. Keep Driving lupaa olla kiehtova lisäys indie-pelien tarjontaan, erityisesti niille, jotka kaipaavat nostalgista matkaa menneisyyteen ja vapauden tunnetta avoimella tiellä.

Pelin julkaisupäivää ei ole vielä ilmoitettu, mutta demo versio on kokeiltavissa ilmaiseksi Steamissä.

[ item=”2756920″]

Yllätysveto Gearboxilta: Uusi Borderlands-peli julkaistiin ilmaiseksi mobiililaitteille Kommentit pois päältä artikkelissa Yllätysveto Gearboxilta: Uusi Borderlands-peli julkaistiin ilmaiseksi mobiililaitteille

Borderlands 4

Vasta maaliskuussa -lisäsisältöä julkaissut pelisarja on saanut täysin uuden pelin. Tällä kertaa kyseessä on mobiilialustoille suunnattu Mobile, jonka kehityksestä vastaa Gearboxin sijaan mobiilipelijätti Zynga.

Peli on julkaistu ilman suurta ennakkomainontaa, mikä on saanut fanit hieraisemaan silmiään.Aito Borderlands-kokemus taskukoossaVaikka kyseessä on mobiilipeli, se on ulkoasultaan uskollinen sarjan tunnetulle cel-shading-tyylille. Mukana ovat kaikki tutut elementit: Vault-holvit, Claptrap-robotit ja jatkuva jahti yhä tehokkaammista aseista.

Pelin keskeiset ominaisuudet:

  • Yhteistyöpeli (Co-op): Voit metsästää varusteita yhdessä ystäviesi kanssa.
  • Optimoidut kontrollit: Pelattavuus on sovitettu kosketusnäytöille, mutta peli tukee myös ohjaimia (kuten Backbone).
  • Uusi kampanja: Peli sisältää täysin uuden tarinan, jonka tehtävät on suunniteltu lyhyiksi ja mobiiliystävällisiksi.
  • Hahmot: Julkaisuhetkellä pelattavana on yksi hahmo, mutta määrä nousee myöhemmin neljään Vault Hunteriin.

Pelaajat hämmästyivät laadusta

Ensimmäiset pelaaja-arviot ovat olleet yllättävän positiivisia. Redditissä fanit ovat raportoineet, ettei kyseessä ole pelkkä halpa rahastus, vaan peli tuntuu oikealta Borderlandsilta. ”Olen aidosti shokissa. Latasin pelin, ja tämä on oikeasti Borderlandsia eikä mikään kikka”, eräs pelaaja hehkutti.

Peli ei kuitenkaan sisällä Borderlands 4:n kaltaista laajaa avointa maailmaa. Lisäksi osa ominaisuuksista, kuten Battle Passin hinnoittelu, on vielä vahvistamatta.

Saatavuus Suomessa

Tällä hetkellä peli näyttää olevan julkaistu rajoitetusti Apple-laitteille Yhdysvalloissa. Globaalin julkaisun – ja siten myös Suomen App Storen sekä Android-version – odotetaan seuraavan perässä hyvin pian.

The Day Before -fiaskon tekijät yrittävät taas – uusi peli tulossa “pian” Kommentit pois päältä artikkelissa The Day Before -fiaskon tekijät yrittävät taas – uusi peli tulossa “pian”

Pelimaailman ehkä kuuluisin epäonnistunut mahalasku, , ei näytä vieläkään pysäyttäneen sen kehittäjiä. on nimittäin ilmoittanut työstävänsä jälleen uutta peliä, työnimeltään , jonka luvataan ilmestyvän “mahdollisimman pian”. Kyllä, sama studio, joka ehti jo kertaalleen ilmoittaa lopettavansa.

Taustalla on melkoinen sekasotku. The Day Before nousi aikanaan Steamissa toivelistojen kärkeen, mutta julkaisu kääntyi nopeasti katastrofiksi. Peliä syytettiin huijaukseksi ja rahat palautettiin pelaajille vain päiviä julkaisun jälkeen. Studio katosi hetkeksi kokonaan, mutta palasi pian takaisin uusien projektien ja lupausten kera.

Sittemmin Fntastic on ehtinyt julkistaa ja haudata useita projekteja, kuten Escape Factoryn, samalla kun -niminen peli on yhä kehityksessä. Uusin tulokas, Project Hunt, kuvataan epäsymmetriseksi, hauskaksi ja uudeksi peliksi, jota halutaan testata pelaajilla mahdollisimman nopeasti. Tarkempia yksityiskohtia ei kuitenkaan ole vielä juuri annettu.

Kokonaisuus herättää vähintäänkin kulmakarvojen kurtistelua. Studion rahoituskuviot, eli mobiilipelien kautta kerätty raha ja jatkuvasti vaihtuvat projektit ovat saaneet monet epäilemään toiminnan kestävyyttä. Silti Fntastic jatkaa eteenpäin sinnikkäästi, vaikka luottamus on monilla jo mennyt.

On vielä arvoitus, onnistuuko Project Hunt kääntämään kelkan vai syventääkö se studion jo valmiiksi kyseenalaista mainetta. Peliyhteisö seuraa tilannetta nyt entistä tarkemmalla silmällä.