Insta360 Flow -kuvanvakain mahdollistaa tekoälyseurannan käytön älypuhelimen kameralla kuvattaessa Kommentit pois päältä artikkelissa Insta360 Flow -kuvanvakain mahdollistaa tekoälyseurannan käytön älypuhelimen kameralla kuvattaessa

Boston Group tuo markkinoille Insta360 Flow -kuvanvakaimen, joka tekee älypuhelimella kuvaamisesta helppoa ja monipuolista. Kuvanvakaimessa on yhdysrakenteinen selfietikku, kolmijalka, kolmiakselinen gimbaali, tekoälyohjattu kohteenseuranta ja edistyneet kuvaus- ja kuvanmuokkausominaisuudet. Käyttö on helppoa, sillä kuvanvakain on yhteensopiva monenlaisten älypuhelinten kanssa. Seurantatoiminto mahdollistaa hidastus- ja zoomausvideoiden tekemisen, ja monipuoliset hallintatoiminnot helpottavat käyttöä.

Helppokäyttöisellä pyöröpainikkeella kaikki kuvanvakaimen keskeiset toiminnot ovat aina sormien ulottuvilla. Näitä ovat esimerkiksi tarkennus, kuvaustilan vaihtaminen ja laukaisupainike. Lisäksi hallintapainiketta kaksoisnapauttamalla saadaan gimbaali kääntymään vaakakuvauksesta pystyasentoon, jolloin myös vaivaton pystykuvaus sujuu helposti.

Kuvien ja videoiden jälkikäsittely, muokkaaminen ja leikkaaminen sujuvat helposti Insta360-sovelluksella. Sen tekoälyavusteisen käyttöliittymän avulla kuvista ja videoista on helppo muokata halutunlaisia.

Magneettikiinnitteinen kuvanvakain pysyy tiukasti kiinni myös liikkeessä. Yhdellä latauksella vakaimen 2 900 milliampeeritunnin akku riittää jopa 16 tunnin käyttöön. Yleiskäyttöiseen mikrofonisatulaan voidaan helposti kiinnittää ulkoinen mikrofoni.

Insta360 Flow ja Insta360 Flow Creator Kit tulevat myyntiin huhtikuussa 179 ja 239 euron kuluttajahinnoin.

Yhtä ohut kuin lyijykynä: Onyx esitteli ultraohuet ja entistä kevyemmät E-Ink-tablettinsa Kommentit pois päältä artikkelissa Yhtä ohut kuin lyijykynä: Onyx esitteli ultraohuet ja entistä kevyemmät E-Ink-tablettinsa

E-Ink-teknologian edelläkävijä on julkistanut odotetun päivityksen suosittuun laitesarjaansa esittelemällä 10.3 (Gen II) -tabletit. Torstaina 4. kesäkuuta 2026 julkaistun tiedotteen mukaan uuden sukupolven mallistossa on kuunneltu tarkasti käyttäjien palautetta. Merkittävimpänä uudistuksena suosittu ultraohut laite on nyt saatavilla integroidulla etuvalolla varustettuna, mikä mahdollistaa lukemisen ja kirjoittamisen myös yöllä, lennoilla ja muissa heikoissa valo-olosuhteissa.

Valinnanvapautta valaistukseen ja huippuluokan akkukestoa

Uusi Gen II -mallisto jakautuu kahteen eri versioon käyttäjän tarpeiden mukaan:

  • BOOX Go 10.3 (Gen II) Lumi (449,99 €): Sisältää integroidun, kaksivärisen etuvalon hämäriin ympäristöihin. Valosta huolimatta laite on kymmenen prosenttia edeltävää mallia kevyempi painaen vain 364 grammaa. Paksuutta Lumi-mallilla on pelkät 4,8 mm.
  • BOOX Go 10.3 (Gen II) ilman etuvaloa (419,99 €): Optimoitu puhtaasti luonnollisen valon olosuhteisiin. Tämä versio painaa vaivaiset 360 grammaa ja on paksuudeltaan uskomattomat 4,6 mm, mikä vastaa tavallista lyijykynää.

Molemmat mallit on varustettu suorituskykyisellä 3 700 mAh:n akulla, joka yhdessä energiatehokkaan ePaper-näytön kanssa takaa pitkän, koko päivän kestävän käyttöajan ilman huolta virran loppumisesta kesken kokouksen tai matkan.

Aito paperituntuma ja Android 15:n vapaus

Laitteissa on erittäin tarkka 300 PPI:n heijastamaton näyttö, joka tekee tekstistä ja piirretyistä viivoista paperisen teräviä. Luonnollista kirjoituskokemusta tukee pakettiin sisältyvä BOOX Magnetic InkSense Plus -kynä sekä modulaarisella kiinnikkeellä varustettu magneettinen suojakotelo. Luovaa työtä ja muistiinpanojen tekemistä varten laitteesta löytyy seitsemän kynäasetusta, 24 valmista sivupohjaa (kuten ruudukot ja nuottiviivastot) sekä äänitysmuistiinpanot sanelua varten. Kätevä FreeMark-toiminto sallii vapaat merkinnät ja kommentit missä tahansa näytöllä – myös sovelluksissa, jotka eivät sitä erikseen tue.

Toisin kuin perinteiset ja suljetut sähköiset lukulaitteet, BOOX Go 10.3 (Gen II) -sarja toimii täydellä Android 15 -käyttöjärjestelmällä. Päivitys vanhasta Android 12 -versiosta tuo mukanaan huomattavasti sujuvamman moniajon, paremman muistinhallinnan, korotetun tietoturvan sekä sulavamman käyttöliittymän. Sisäänrakennetun Google Play Kaupan ansiosta käyttäjillä on pääsy yli kahteen miljoonaan sovellukseen.

Teknisestä suorituskyvystä vastaavat kahdeksanytiminen suoritin, 4 Gt RAM-muistia sekä 64 Gt sisäistä tallennustilaa. Laite tukee laajasti peräti 26 eri tiedostomuotoa (mm. PDF, EPUB, DOCX, PPTX ja MP3), ja sisäänrakennettujen kaiuttimien ansiosta se soveltuu erinomaisesti myös äänikirjojen ja podcastien kuunteluun. Laitteeseen on mahdollista liittää myös ulkoinen näppäimistö tehokasta tekstinkäsittelyä varten.

Molemmat uutuustuotteet ovat saatavilla heti virallisesta BOOX-verkkokaupasta (euroshop.boox.com).

Nvidia julkisti RTX Sparkin, joka pyörittää pelejä ja ohjaa tietokonetta puolestasi Kommentit pois päältä artikkelissa Nvidia julkisti RTX Sparkin, joka pyörittää pelejä ja ohjaa tietokonetta puolestasi

paljasti Computex 2026 -messuilla uuden -järjestelmäpiirinsä, jonka yhtiö uskoo avaavan oven täysin uudenlaiselle -aikakaudelle. Kyseessä ei ole perinteinen prosessorin ja näytönohjaimen yhdistelmä, vaan yksi suuri järjestelmäpiiri (SoC), joka yhdistää molemmat samaan pakettiin ja on suunniteltu erityisesti tekoälytehtäviä varten.

RTX Spark sisältää 20-ytimisen ARM-prosessorin, Blackwell-arkkitehtuuriin perustuvan grafiikkapiirin sekä jopa 128 gigatavua jaettua muistia. Nvidia väittää suorituskyvyn yltävän jopa yhteen petafloppiin tekoälylaskennassa. Pelipuolellakin luvataan tehoja ja yhtiön mukaan järjestelmä kykenee pyörittämään pelejä 1440p-tarkkuudella jopa 100 ruudun sekuntinopeudella.

Nvidian toimitusjohtaja Jensen Huang maalaili julkistuksessa tulevaisuutta, jossa tietokoneille ei enää anneta käskyjä hiirellä ja näppäimistöllä, vaan tekoäly hoitaa tehtävät käyttäjän pyyntöjen perusteella. Ajatus nojaa vahvasti myös Microsoftin -ekosysteemiin ja niin sanottuun agenttipohjaiseen tekoälyyn, joka suorittaa monimutkaisia tehtäviä käyttäjän puolesta.

Pelaajien kannattaa kuitenkin suhtautua lupauksiin pienellä varauksella. RTX Spark perustuu ARM-arkkitehtuuriin, jonka yhteensopivuus PC-pelien kanssa on ollut aiemmin vaihtelevaa. Vaikka ARM-kannettavat ovat kehittyneet viime vuosina merkittävästi, kaikki pelit eivät edelleenkään toimi yhtä saumattomasti kuin perinteisillä x86-järjestelmillä.

Ensimmäiset RTX Spark -kannettavat ja minitietokoneet saapuvat markkinoille syksyllä 2026. Hintoja ei ole vielä paljastettu, mutta etenkin 128 gigatavun muistilla varustettujen mallien odotetaan sijoittuvan premium-luokkaan. Edullisempien, 16 gigatavun muistilla varustettujen versioiden kerrotaan olevan suunnitteilla myöhemmin. Jos Nvidian visio toteutuu, tulevaisuuden tietokone ei ehkä enää odota klikkauksia vaan kysyy, mitä haluat sen tekevän.