Insta360 Flow -kuvanvakain mahdollistaa tekoälyseurannan käytön älypuhelimen kameralla kuvattaessa Kommentit pois päältä artikkelissa Insta360 Flow -kuvanvakain mahdollistaa tekoälyseurannan käytön älypuhelimen kameralla kuvattaessa

Boston Group tuo markkinoille Insta360 Flow -kuvanvakaimen, joka tekee älypuhelimella kuvaamisesta helppoa ja monipuolista. Kuvanvakaimessa on yhdysrakenteinen selfietikku, kolmijalka, kolmiakselinen gimbaali, tekoälyohjattu kohteenseuranta ja edistyneet kuvaus- ja kuvanmuokkausominaisuudet. Käyttö on helppoa, sillä kuvanvakain on yhteensopiva monenlaisten älypuhelinten kanssa. Seurantatoiminto mahdollistaa hidastus- ja zoomausvideoiden tekemisen, ja monipuoliset hallintatoiminnot helpottavat käyttöä.

Helppokäyttöisellä pyöröpainikkeella kaikki kuvanvakaimen keskeiset toiminnot ovat aina sormien ulottuvilla. Näitä ovat esimerkiksi tarkennus, kuvaustilan vaihtaminen ja laukaisupainike. Lisäksi hallintapainiketta kaksoisnapauttamalla saadaan gimbaali kääntymään vaakakuvauksesta pystyasentoon, jolloin myös vaivaton pystykuvaus sujuu helposti.

Kuvien ja videoiden jälkikäsittely, muokkaaminen ja leikkaaminen sujuvat helposti Insta360-sovelluksella. Sen tekoälyavusteisen käyttöliittymän avulla kuvista ja videoista on helppo muokata halutunlaisia.

Magneettikiinnitteinen kuvanvakain pysyy tiukasti kiinni myös liikkeessä. Yhdellä latauksella vakaimen 2 900 milliampeeritunnin akku riittää jopa 16 tunnin käyttöön. Yleiskäyttöiseen mikrofonisatulaan voidaan helposti kiinnittää ulkoinen mikrofoni.

Insta360 Flow ja Insta360 Flow Creator Kit tulevat myyntiin huhtikuussa 179 ja 239 euron kuluttajahinnoin.

Audio-Technican suosittu levysoitin saa uuden sinivihreän värin Kommentit pois päältä artikkelissa Audio-Technican suosittu levysoitin saa uuden sinivihreän värin

tuo suositusta -levysoittimestaan uuden sinivihreän Teal-värityksen. Kyseessä on täysautomaattinen, langaton hihnavetoinen levysoitin, joka yhdistää perinteisen vinyylisoittimen Bluetooth-yhteyteen.

Uusi värivaihtoehto ei muuta itse laitteen toimintaa, vaan tuo tutulle mallille hieman tavallisesta poikkeavan ulkoasun. Sinivihreä levysoitin onkin suunnattu myös niille, jotka haluavat musiikkilaitteidensa sopivan paremmin kodin muuhun sisustukseen.

AT-LP60XBT on suunniteltu erityisesti helppoon vinyylien kuunteluun. Täysautomaattisuus tekee levyjen soittamisesta yksinkertaista, kun taas Bluetooth-yhteyden ansiosta äänen voi välittää langattomasti yhteensopiviin kaiuttimiin tai kuulokkeisiin.

Uusi Teal-malli tulee saataville 8. lokakuuta 2026. Audio-Technican mukaan värivaihtoehto on tarkoitettu täydentämään mallin nykyistä tarjontaa, joten vinyylisoittimen ei tarvitse enää näyttää aivan siltä, kuin se olisi muuttanut olohuoneeseen suoraan 1980-luvulta.

Claude tunkeutuu Google Docsiin, Sheetsiin ja Slidesiin Kommentit pois päältä artikkelissa Claude tunkeutuu Google Docsiin, Sheetsiin ja Slidesiin

Anthropicin -tekoäly laajentaa yhteistyötään Googlen kanssa. Claude for Workspace -lisäosa tuo tekoälyn suoraan Google Docsiin, Sheetsiin ja Slidesiin sivupalkin muodossa. Ominaisuus on nyt julkisessa betatestissä maksaville Claude-käyttäjille.

Google Docsissa Claude voi esimerkiksi korjata kirjoitusvirheitä, muokata tekstin tyyliä tai kirjoittaa kappaleita uudelleen ilman, että dokumentin nykyinen muotoilu hajoaa matkan varrella. Sheetsissä tekoäly osaa puolestaan auttaa kaavojen ja taulukoiden tekemisessä sekä hyödyntää tiedoston sisältöä uuden materiaalin rakentamiseen.

Slides-käyttäjille Claude voi luoda uusia dioja olemassa olevien teemojen ja asettelujen pohjalta sekä huomauttaa kohdista, jotka saattavat kaivata päivitystä. Mukana on myös ”kysy ennen muokkausta” -tila, jossa käyttäjä voi tarkistaa ehdotetut muutokset ennen kuin Claude ryhtyy tekemään niitä.

Google tarjoaa omissa Workspace-sovelluksissaan jo vastaavia -toimintoja, joten Claude ei varsinaisesti tuo täysin uudenlaista temppua Google-dokumentteihin. Idea onkin ennen kaikkea siinä, että Claudea käyttäville tarjotaan mahdollisuus pysyä tutussa tekoälyssä myös Googlen palveluiden sisällä.

Lisäksi Claudeen on tuotu uudet yhdistimet Docsille, Sheetsille ja Slidesille. Niiden avulla Google Workspace -tiedostoja voi muokata suoraan Clauden keskustelussa liittämällä tiedoston linkin chattiin. Beta on saatavilla kaikille maksullisten Claude-tilausten käyttäjille Google Workspace Marketplacen kautta.

Lähde: 9to6Google