Insta360 Flow -kuvanvakain mahdollistaa tekoälyseurannan käytön älypuhelimen kameralla kuvattaessa Kommentit pois päältä artikkelissa Insta360 Flow -kuvanvakain mahdollistaa tekoälyseurannan käytön älypuhelimen kameralla kuvattaessa

Boston Group tuo markkinoille Insta360 Flow -kuvanvakaimen, joka tekee älypuhelimella kuvaamisesta helppoa ja monipuolista. Kuvanvakaimessa on yhdysrakenteinen selfietikku, kolmijalka, kolmiakselinen gimbaali, tekoälyohjattu kohteenseuranta ja edistyneet kuvaus- ja kuvanmuokkausominaisuudet. Käyttö on helppoa, sillä kuvanvakain on yhteensopiva monenlaisten älypuhelinten kanssa. Seurantatoiminto mahdollistaa hidastus- ja zoomausvideoiden tekemisen, ja monipuoliset hallintatoiminnot helpottavat käyttöä.

Helppokäyttöisellä pyöröpainikkeella kaikki kuvanvakaimen keskeiset toiminnot ovat aina sormien ulottuvilla. Näitä ovat esimerkiksi tarkennus, kuvaustilan vaihtaminen ja laukaisupainike. Lisäksi hallintapainiketta kaksoisnapauttamalla saadaan gimbaali kääntymään vaakakuvauksesta pystyasentoon, jolloin myös vaivaton pystykuvaus sujuu helposti.

Kuvien ja videoiden jälkikäsittely, muokkaaminen ja leikkaaminen sujuvat helposti Insta360-sovelluksella. Sen tekoälyavusteisen käyttöliittymän avulla kuvista ja videoista on helppo muokata halutunlaisia.

Magneettikiinnitteinen kuvanvakain pysyy tiukasti kiinni myös liikkeessä. Yhdellä latauksella vakaimen 2 900 milliampeeritunnin akku riittää jopa 16 tunnin käyttöön. Yleiskäyttöiseen mikrofonisatulaan voidaan helposti kiinnittää ulkoinen mikrofoni.

Insta360 Flow ja Insta360 Flow Creator Kit tulevat myyntiin huhtikuussa 179 ja 239 euron kuluttajahinnoin.

Motorola julkisti IFA-messuilla uuden puhelimen, älykellon ja magneettilaturin Kommentit pois päältä artikkelissa Motorola julkisti IFA-messuilla uuden puhelimen, älykellon ja magneettilaturin

toi IFA 2026 -messuille melkoisen kattauksen uutta rautaa. Yhtiö esitteli Berliinissä uuden motorola edge 70 plus -älypuhelimen, moto watch ultra -älykellon sekä moto snap -langattoman laturin.

Kolmikosta kiinnostavin uutuus on ehkä edge 70 plus, jonka takakamerassa nähdään Motorolan historian tarkin 200 megapikselin pääkenno. Mukana on optinen kuvanvakain, 10-kertainen Super Zoom ja 4K-videokuvaus. Etupuolelta löytyy puolestaan 32 megapikselin kamera.

Puhelimen sisällä hyrrää Snapdragon 7s Gen 3 -järjestelmäpiiri, jota jäähdytetään höyrykammiolla. Edessä on 6,78-tuumainen 144 hertsin Extreme AMOLED -näyttö ja virtaa antaa peräti 6500 mAh akku. Motorolan mukaan akulla voi puhua jopa 42 tuntia tai selata sosiaalista mediaa 23 tuntia yhdellä latauksella. 45 watin TurboPower-lataus täydentää pakettia.
Puhelin tulee neljässä Pantone-värissä: Mountain View, Gray Lilac, Milky Blue ja Sage. Motorola korostaa myös laitteen kestävyyttä ja kertoo sen täyttävän sotilaalliset kestävyysstandardit.

Motorola yrittää tosissaan myös älykelloissa

Motorolan toinen merkittävä uutuus on moto watch ultra, joka tuo yhtiön älykelloon muun muassa Wear OS by Googlen, LTE eSIM -yhteydet ja Polarin hyvinvointiominaisuudet.

Kellossa on 1,5-tuumainen OLED-näyttö, 2700 nitin kirkkaus ja 46 millimetrin ruostumattomasta teräksestä valmistettu runko. Wear OS avaa pääsyn Google Play -sovelluksiin, kuten Google Mapsiin, Google Messagesiin ja YouTube Musiciin. Kellolla voi myös maksaa Google Walletilla ja käyttää kaksitaajuuksista GPS:ää.

Polar-yhteistyö puolestaan tuo kelloon esimerkiksi unen, palautumisen, aktiivisuuden ja sykealueiden seurantaa. Mukana on myös Polarin Nightly Recharge- ja Sleep Plus Stages -ominaisuudet.

Akunkestoksi luvataan parhaimmillaan kaksi päivää, ja 10 minuutin latauksella luvataan noin 30 prosenttia lisää virtaa. Kello on IP68- ja 5 ATM -suojattu.

Ja sitten se magneettilaturi

Motorola esitteli samalla moto snap -langattoman laturin, joka tukee Qi2.2-standardia. Se tarjoaa yhteensopiville laitteille jopa 25 watin langattoman latauksen ja Motorolan omalla latausprotokollalla jopa 30 wattia. Laturissa on myös magneetti, joka auttaa puhelinta napsahtamaan tarkasti oikealle kohdalle.

Laturi tulee myyntiin lokakuussa 39 euron suositushintaan.

plus tulee ennakkotilattavaksi 3. syyskuuta ja myyntiin 23. syyskuuta 599 euron suositushintaan. Moto watch ultra saapuu puolestaan myyntiin 22. syyskuuta 429 eurolla.

Sony tuo markkinoille kolme uutta bassohirmua Kommentit pois päältä artikkelissa Sony tuo markkinoille kolme uutta bassohirmua

laajentaa -sarjaansa kolmella uudella juhlakaiuttimella. , ja on suunniteltu erityisesti niille, jotka haluavat musiikin tuntuvan asti rinnassa asti. Kaiuttimissa yhdistyvät voimakas basso, suuri äänenpaine sekä ominaisuudet DJ-käyttöön ja karaokeen.

Uuden sukupolven kaiuttimissa hyödynnetään Sonyn kehittämää suurta pyöreää bassokaiutinta, suurikapasiteettisia kaiutinkoteloita ja ULT DUCT -tekniikkaa. Sarjan tehokkain malli, ULT TOWER MAX, sisältää peräti kolme bassokaiutinta ja tarjoaa jopa 2150 watin lähtötehon. ULT TOWER 7 yltää 420 wattiin ja ULT TOWER 5 puolestaan 300 wattiin.

Sony on kehittänyt uusia kaiuttimia yhteistyössä hiphop-tuottajien ja äänialan ammattilaisten kanssa. Kaikissa malleissa on ULT-painike, jolla bassoa voi nostaa entisestään. MAX- ja 7-malleissa on lisäksi 360° Party Sound -ominaisuus, joka levittää äänen tasaisemmin ympäri tilaa. Äänentoistoa voi säätää myös Sony | Sound Connect -sovelluksella.

Juhlatunnelmaa voi puolestaan rakentaa erilaisilla valaistustiloilla, ja karaoke onnistuu Sonyn valinnaisella mikrofonilla. ULT TOWER 7:n akku kestää jopa 30 tuntia ja ULT TOWER 5:n jopa 20 tuntia. Molemmat ovat myös IPX4-luokiteltuja pystyasennossa, joten kaiuttimet sopivat tarvittaessa myös ulkokäyttöön.

Kaikki kolme mallia saapuvat myyntiin syyskuussa 2026. ULT TOWER MAX maksaa 1 500 euroa, ULT TOWER 7 600 euroa ja ULT TOWER 5 400 euroa. Sony on siis selvästi sitä mieltä, että juhliin ei tuoda vain kaiutinta, vaan sinne tuodaan kokonainen äänentoistojärjestelmä.