Instagram saapuu viimein iPadille Kommentit pois päältä artikkelissa Instagram saapuu viimein iPadille

Meta näyttää viimein kuulleen käyttäjien toiveet: iPadille on tulossa nimittäin virallinen Instagram-sovellus. Asiasta raportoi luotettava teknologiajournalisti Mark Gurman Bloombergin Power On -uutiskirjeessä. Hänen mukaansa Meta testaa parhaillaan aktiivisesti uutta sovellusta työntekijöidensä keskuudessa, ja julkaisua odotetaan vielä tämän vuoden aikana, jos kaikki sujuu suunnitelmien mukaan.

Vaikka Instagram on ollut keskeinen sovellus miljoonille iPhone-käyttäjille, iPad on jäänyt jostain syystä täysin ilman sille räätälöityä versiota. Tähän asti iPadilla on täytynyt tyytyä iPhonen versiosta suurennettuun näkymään, mikä ei juuri hivele silmää tai käyttäjäkokemusta.

Viivytyksen taustalla on arveltu olevan sekä teknisiä että vähän lapsellisempiakin syitä. Yksi spekulaatio liittyy Metan perustajan Mark Zuckerbergin ja Applen Tim Cookin väleihin – jotka eivät ole olleet erityisen lämpimät. Myös vanhat kiistat, kuten Metan Onavo-sovelluksen aiheuttama kohu ja väliaikainen porttikielto Applen kehittäjäohjelmaan, eivät ainakaan auttaneet asiaa.

Nyt tilanne on kuitenkin muuttunut. iPadin käyttäjämäärät kasvavat, Instagramin sisältö on aiempaa visuaalisempaa ja kilpailu – erityisesti TikTokin kanssa – kovenee. TikTok on ollut jo pitkään saatavilla iPadille, ja se näyttää houkuttelevan yhä enemmän käyttäjiä puoleensa.

Jos kaikki menee suunnitellusti, iPadin Instagram-versio voisi olla todellisuutta jo lähikuukausina. Parempi myöhään kuin ei milloinkaan.

Operaattorin tammikuun 2026 myyntihitit: iPhone 16e valloitti, älykelloista Apple Watch johti Kommentit pois päältä artikkelissa Operaattorin tammikuun 2026 myyntihitit: iPhone 16e valloitti, älykelloista Apple Watch johti

Tammikuu käynnistyi DNA:lla vilkkaana puhelinkaupan kuukautena, ja kärkeen nousi selvä voittaja: Apple iPhone 16e 5G oli myydyin puhelin sekä kuluttaja- että yritysasiakkaiden keskuudessa. Edullisempi iPhone onnistui ohittamaan jopa Applen syksyn huippumallit ja useat Android-suosikit, mikä kertoo siitä, että hyvä hinta–laatusuhde on edelleen valttia.

Android-puolella OnePlus teki vahvaa tulosta, kun Nord 5 ja Nord CE5 nousivat myydyimpien joukkoon. Myös Samsungin Galaxy A -sarjan mallit pitivät pintansa erityisesti edullisemmassa hintaluokassa. Käytettyjen puhelinten puolella kärkeen nousi iPhone 13 5G, ja kiinnostus käytettyihin laitteisiin kasvoi selvästi, kun ne liitettiin osaksi DNA:n virallista laitevalikoimaa 12 kuukauden takuulla.

Yritysasiakkaiden listalla Applen ylivoima näkyi erityisen selvästi, kun neljä ensimmäistä sijaa meni iPhone-malleille. Samalla Samsung piti vahvaa asemaansa yritysmarkkinassa, mutta listalle nousi myös edullisempi Honor X5c Plus, mikä kertoo siitä, että hintatietoisille ratkaisuille on edelleen kysyntää.

Älykelloissa tammikuun ykköseksi nousi Apple Watch Series 11 (GPS), mutta kokonaiskuva on monipuolinen, jossa mukana on lasten kellopuhelimia, urheilukelloja ja hyvinvointiin keskittyviä malleja. Älykello ei ole enää vain harrastajien laite, vaan siitä on tullut monelle arjen perusvaruste, jonka valintaa ohjaavat käytännöllisyys ja käyttötarpeet enemmän kuin tekninen kikkailu.

Liiallinen ruutuaika voi haitata lapsen aivojen kehitystä – tällainen on Suomen uusi digisuositus Kommentit pois päältä artikkelissa Liiallinen ruutuaika voi haitata lapsen aivojen kehitystä – tällainen on Suomen uusi digisuositus

Suomeen on julkaistu uudet digisuositukset, jotka perustuvat huoleen lasten kasvavasta ruutuajasta ja sen vaikutuksista kehitykseen. Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) mukaan digilaitteet eivät tuo hyötyä pienille lapsille, päinvastoin ne voivat haitata aivojen, kielen ja tunnesäätelyn kehittymistä.

Alle 2-vuotiaille ei suositella ruutuaikaa lainkaan. Asiantuntijoiden mukaan nopeasti kehittyvät aivot tarvitsevat todellista vuorovaikutusta: leikkiä, liikettä, katsekontaktia ja aikuisen läsnäoloa. Ruutu ei pysty korvaamaan näitä, ja sen käyttäminen lapsen rauhoittamiseen voi heikentää lapsen kykyä säädellä tunteitaan ilman ulkoisia ärsykkeitä.

Myös isompien lasten kohdalla suositukset ovat tiukat. 2–5-vuotiaille ruutuaikaa suositellaan enintään tunti päivässä, samoin 6–10-vuotiaille. 11–13-vuotiaille yläraja on kaksi tuntia vapaa-ajalla. Liiallinen ruutuaika on yhdistetty muun muassa keskittymisvaikeuksiin, uniongelmiin ja lisääntyneeseen levottomuuteen.

Erityistä huolta herättää älypuhelimen varhainen hankinta. Tutkimusten mukaan oma laite lisää käyttöä merkittävästi ja altistaa lapsen sisällöille, jotka eivät ole ikätasolle sopivia. Siksi omaa älypuhelinta ei suositella alle 13-vuotiaille, eikä sosiaalisen median palveluiden käyttöä pidetä lapsille turvallisena.

Suositusten tavoitteena on tukea vanhempia arjessa. Lasten digilaitteiden käyttö on kasvanut nopeasti, ja rajojen asettaminen voi olla vaikeaa erityisesti silloin, kun ruudut ovat jo osa päivittäistä rutiinia. Asiantuntijat muistuttavat myös aikuisten omasta esimerkistä: lapsi oppii ennen kaikkea siitä, mitä kotona näkee.