Intel julkisti uudet B580- ja B570-grafiikkakortit budjettipelien pelaajille Kommentit pois päältä artikkelissa Intel julkisti uudet B580- ja B570-grafiikkakortit budjettipelien pelaajille

on esitellyt uudet - ja B570-grafiikkakortit, jotka on suunnattu budjettitietokonepelien pelaajille. Molemmat kortit, jotka perustuvat Intelin Battlemage -arkkitehtuuriin, tarjoavat hyvää suorituskykyä 1080p-pelaamiseen ja kevyttä ray tracing -tukea.

Arc B580:ssa on 20 Xe-corea ja 12 GB GDDR6 -muistia, ja se maksaa 249 dollaria. puolestaan tarjoaa 18 Xe-corea ja 10 GB VRAMia hintaan 219 dollaria. Molemmat kortit on suunniteltu tarjoamaan parempaa suorituskykyä kuin edellisen sukupolven mallit, ja Intel lupaa jopa 80 % paremman suorituskyvyn joissain peleissä.

Uudet kortit julkaistaan pian: B580 tulee markkinoille 13. joulukuuta ja B570 16. tammikuuta. Ne tarjoavat budjettihintaisten pelikäyttöön optimoitujen grafiikkakorttien tehokasta suorituskykyä ja ovat kilpailukykyisiä erityisesti 1080p- ja 1440p-pelaajille.

Entiset Intel-insinöörit kehittävät “maailman suurinta ja kovinta” suorittinta keskittyen IPC:hen, ei kellotaajuuteen tai ytimien määrään Kommentit pois päältä artikkelissa Entiset Intel-insinöörit kehittävät “maailman suurinta ja kovinta” suorittinta keskittyen IPC:hen, ei kellotaajuuteen tai ytimien määrään

Oregonissa toimiva startup-yritys on perustettu entisten -ammattilaisten toimesta, ja se pyrkii kehittämään markkinoiden tehokkaimman suorittimen keskittymällä suorittimen käskyjen suoritukseen per kellosykli (IPC), eikä kellotaajuuden tai ytimien lukumäärän kasvattamiseen.

Yritys perustettiin viime vuoden heinäkuussa, ja sen tavoitteena on kehittää ja lisensoida edistyksellisiä 64-bittisiä -arkkitehtuurin suorittimia. RISC-V on avoimen lähdekoodin käskykanta, joka tarjoaa modernin ja kustannustehokkaan vaihtoehdon x86- ja Arm-arkkitehtuureille.

AheadComputingin perustajat ovat työskennelleet pitkään Intelillä, aina 386-prosessorin ajoista uusimpiin Intel Core -malleihin. Lisäksi yrityksen hallitukseen on nimetty CPU-suunnittelun legenda , mikä lisää uskottavuutta yrityksen tavoitteille.

AheadComputingin toimitusjohtaja uskoo, että x86-ekosysteemi tulee lopulta häviämään kovassa kilpailussa, ja että Arm-arkkitehtuuri saattaa tulevaisuudessa kohdata merkittäviä haasteita, mikä voi johtaa asiakkaiden siirtymiseen vaihtoehtoisiin arkkitehtuureihin kuten RISC-V.

Yritys painottaa, että suorituskyvyn parantaminen multi-ytimisen skaalaamisen sijaan vaatii toimintojen lisäämistä yksittäisissä ytimissä. Co-founder korostaa, että tulevaisuudessa suorittimen suunnittelijoiden tulee keskittyä IPC:n parantamiseen, mikä tuo hyötyjä riippumatta sovellusten rinnakkaisuudesta.

AheadComputing toimii niin sanottuna fabless-yrityksenä, eli se ei valmista siruja itse, vaan suunnittelee ne ja ulkoistaa valmistuksen. Vaikka yksityiskohtia tulevasta suorittimesta ei vielä ole paljastettu, yhtiö aikoo esitellä uudet tuotteensa lähivuosina.

Tällä hetkellä Apple M-sarjan prosessorit tarjoavat markkinoiden parhaan IPC-suorituskyvyn, ja AheadComputingin panostus IPC:hen voi tuoda kilpailukykyisiä vaihtoehtoja tulevaisuudessa.

AheadComputingin suorittimien markkinoille saapuminen on kuitenkin vielä kaukana, ja alalla odotetaan mielenkiinnolla, kuinka hyvin yritys onnistuu lunastamaan lupauksensa.

Nvidia:n uusi Arm-pohjainen APU haastaa Intelin ja AMD:n kannettavissa Kommentit pois päältä artikkelissa Nvidia:n uusi Arm-pohjainen APU haastaa Intelin ja AMD:n kannettavissa

on saamassa valmiiksi Arm-arkkitehtuuriin perustuvan APU-piirin, joka on kehitetty yhteistyössä MediaTekin kanssa. Tuoreimmat Geekbench-testitulokset viittaavat siihen, että piiri on tuotantovalmiina tai hyvin lähellä sitä. Testissä -prosessorilla, jossa on 20 ydintä ja 2,81 GHz peruskellotaajuus, saavutettiin 3 096 pistettä yhden ytimen testissä ja 18 837 pistettä moniydintestissä. Tulokset sijoittuvat samalla tasolle esimerkiksi Intelin Core i9-14900HX -suorittimen kanssa.

N1X perustuu ilmeisesti DGX Spark -piiriin, joka sisältää 20 Arm-ydintä ja Blackwell-grafiikkapiirin. Näin ollen suorituskyky voi vastata tai jopa ylittää RTX 4070 -tason mobiilinäytönohjaimia. Tämä tukee aiempia huhuja siitä, että Nvidia aikoo tuoda tehokkaan Arm-pohjaisen APU:n kuluttajalaitteisiin, mahdollisesti jo -kannettaviin ensi vuoden loppupuolella tai vuoden 2026 alussa.

Testijärjestelmässä oli poikkeuksellisen paljon muistia, 120 gigatavua, mikä viittaa siihen, että N1X voi aluksi tulla markkinoille ensisijaisesti tekoälykehittäjille ja vaativaan työasemakäyttöön. Kuluttajakannettaviin piiri voisi silti päätyä myöhemmin, mikä vaatisi on Arm -alustan laajempaa tukea, erityisesti pelikehittäjiltä.

Nvidia N1X:n myötä Arm-arkkitehtuurin asema -pelaamisessa voisi vahvistua merkittävästi, mikäli pelinkehittäjät alkavat panostaa natiivin Arm-tuen lisäämiseen. Tämä olisi suuri muutos nykytilanteeseen, jossa Windows on Arm -pelaaminen on vielä melko marginaalista.