
Ranskalainen pelistudio Ludogram on julkistanut uuden neljän pelaajan yhteistyöhön perustuvan kauhupelin nimeltä Invokyr, jossa pelaajat tempautuvat keskelle 70-luvun kirottua lautapeliä hylätyssä talossa. Jos Jumanji oli mielestäsi jännittävä, tämä vie sen pelin aivan uudelle, synkemmälle tasolle.
Pelin idea on yksinkertainen mutta hyytävä: jokainen noppien heitto tuo mukanaan uuden ansan, pelottavan ympäristönmuutoksen tai hirviömäisen yllätyksen. Pelaajat voivat joko auttaa toisiaan selviytymään tai jättää kaverinsa pulaan, jos tilanne käy liian tukalaksi.
Studion toimitusjohtaja Edouard Gaudel kuvailee peliä rakkauskirjeeksi lautapelien jännitykselle ja tuntemattoman pelolle. Tunnelmaa lisää pelin pelinjohtajana kuultava Amelia Tyler, tuttu ääni Baldur's Gate 3:sta.
Peli lupaa runsaasti uudelleenpeluuarvoa: jokainen pelikerta avaa uusia salaisuuksia, palkintoja ja mysteerin kerroksia, jotka kietovat pelaajat yhä tiukemmin pelin otteeseen.
Invokyr julkaistaan PC:lle (Steam) myöhemmin ja se on nyt jo toivottavissa omalle toivelistalle. Lautapelit eivät enää koskaan tunnu samalta.