Invokyr: Kirottu lautapeli saa kauhupelin muodon Kommentit pois päältä artikkelissa Invokyr: Kirottu lautapeli saa kauhupelin muodon

Ranskalainen pelistudio Ludogram on julkistanut uuden neljän pelaajan yhteistyöhön perustuvan kauhupelin nimeltä Invokyr, jossa pelaajat tempautuvat keskelle 70-luvun kirottua lautapeliä hylätyssä talossa. Jos Jumanji oli mielestäsi jännittävä, tämä vie sen pelin aivan uudelle, synkemmälle tasolle.

Pelin idea on yksinkertainen mutta hyytävä: jokainen noppien heitto tuo mukanaan uuden ansan, pelottavan ympäristönmuutoksen tai hirviömäisen yllätyksen. Pelaajat voivat joko auttaa toisiaan selviytymään tai jättää kaverinsa pulaan, jos tilanne käy liian tukalaksi.

Studion toimitusjohtaja Edouard Gaudel kuvailee peliä rakkauskirjeeksi lautapelien jännitykselle ja tuntemattoman pelolle. Tunnelmaa lisää pelin pelinjohtajana kuultava Amelia Tyler, tuttu ääni Baldur’s Gate 3:sta.

Peli lupaa runsaasti uudelleenpeluuarvoa: jokainen pelikerta avaa uusia salaisuuksia, palkintoja ja mysteerin kerroksia, jotka kietovat pelaajat yhä tiukemmin pelin otteeseen.

Invokyr julkaistaan PC:lle (Steam) myöhemmin ja se on nyt jo toivottavissa omalle toivelistalle. Lautapelit eivät enää koskaan tunnu samalta.

Hollow Knight: Silksong saa pian ensimmäisen päivityksensä Kommentit pois päältä artikkelissa Hollow Knight: Silksong saa pian ensimmäisen päivityksensä

Hollow Knight: Silksongin kehittäjä Team Cherry on julkaissut tiedot ensimmäisestä julkaisun jälkeisestä päivityksestä, joka keskittyy bugikorjauksiin ja pienehköihin pelitasapainomuutoksiin alkuvaiheen peleissä. Päivitys 1.0.28470 tulee kaikkien pelaajien saataville noin 17. syyskuuta, mutta PC-pelaajat voivat testata sitä jo nyt Steam- ja GOG-julkisessa beta-versiossa.

Päivityksen myötä peliä on hieman helpotettu, mikä ilahduttaa erityisesti niitä, jotka ovat kamppailleet alkuvaiheen pomojen kanssa. Silksongin julkaisua on seurannut vilkas keskustelu yhteisössä siitä, että peli saattaa olla turhan vaikea, jopa kohtuuttoman haastava tietyissä kohdissa. Monet fanit ovatkin etsineet modauksia helpottaakseen pelikokemusta.

Päivitys korjaa muun muassa tilanteita, joissa pelaaja saattoi jäädä ilman viittaa, tehtävien suorittaminen ei onnistunut loppupelissä, tai hahmo jumittui ilmassa tietyissä liikkeissä. Lisäksi päivitys säätää hieman varhaisen pelin pomojen Moorwingin ja Sister Splinterin vaikeustasoa sekä vähentää Sandcarverien aiheuttamaa vahinkoa. Myös rosarioiden palkkioita ja joidenkin välihintojen arvoja on säädetty pelaajaystävällisemmiksi.

Team Cherry lupaa, että kaikki korjaukset päivittyvät myös niille, jotka ovat jo törmänneet merkittäviin bugeihin. Kehittäjä työskentelee jo seuraavan päivityksen parissa, joten pelin jatkokehitys on aktiivista ja pelaajien palautteet huomioidaan tarkasti.

Kohupeli Ready or Not rikkoi 13 miljoonan myyntirajan Kommentit pois päältä artikkelissa Kohupeli Ready or Not rikkoi 13 miljoonan myyntirajan

SWAT-toimintaa ja rajua realismia yhdistelevä Ready or Not on ylittänyt 13 miljoonan myydyn kappaleen rajan eri alustoilla. Void Interactiven kehittämä peli sai heinäkuussa julkaisunsa PlayStation 5:lle ja Xbox Series X/S:lle, ja konsoleilla se on ehtinyt kahmia jo yli 3 miljoonaa myyntiä, joista 2 miljoonaa tuli alle kahdessa kuukaudessa.

Peli julkaistiin alun perin PC:lle early access -muodossa jo vuonna 2021, mutta konsoliversion tulo venyi sisällöllisten muutosten vuoksi. Void Interactive joutui muokkaamaan esimerkiksi gorea, paljastavuutta ja eräitä kiistanalaisia elementtejä ennen kuin Sony ja Microsoft antoivat vihreää valoa.

Tämä ei kuitenkaan miellyttänyt kaikkia. Osa pelaajista syytti studioita sensuurista ja pommitti peliä negatiivisilla Steam-arvosteluilla. Kehittäjä puolestaan vakuutti, että huhut muutosten laajuudesta olivat liioiteltuja.

Kohusta huolimatta Ready or Not on osoittanut vetovoimansa ja myyntiluvut kertovat, että poliisitaktiikoihin pohjautuvalle tiukalle toimintapelille riittää yleisöä.