iPad 12 saa A19-sirun ja iPad Air hyppää M4-teholuokkaan jo ensi vuonna Kommentit pois päältä artikkelissa iPad 12 saa A19-sirun ja iPad Air hyppää M4-teholuokkaan jo ensi vuonna

Applen vuoden 2026 iPad-mallisto näyttää saaneen epävirallisen ensiesiintymisensä verkossa. MacWorldin kerrotaan saaneen käsiinsä iOS 26:n sisäisen koodidokumentin, joka paljastaa sekä uuden perus-iPadin että päivitetyn iPad Airin keskeiset tekniset tiedot.

Vuodon mukaan seuraavan sukupolven iPad 12 (koodinimet J581 ja J582) varustetaan tuoreella A19-järjestelmäpiirillä, samalla, joka pyörittää iPhone 17 -malliston tehoja. Tämä olisi merkittävä harppaus eteenpäin, sillä nykyinen 11. sukupolven iPad tyytyy yhä iPhone 14:n aikakauden A16-siruun. Lisäksi tulossa on Applen uusi N1-yhteyspiiri, mutta muuten ominaisuuksien odotetaan pysyvän pitkälti ennallaan.

Myös iPad Air saa odotetusti teholääkitystä. Dokumentti mainitsee uuden Air-mallin (koodinimet J707, J708, J737 ja J738), joka siirtyy M4-suorittimeen sekä samaan N1-piiriin. Suunnittelun ja näytön kerrotaan säilyvän hyvin lähellä nykyistä iPad Air 2025 -versiota, eli päivitys painottuu puhtaasti suorituskykyyn.

Raportin mukaan molemmat uutuudet A19-piirillä varustettu iPad 12 ja M4-pohjainen iPad Air saatetaan julkistaa jo ensi vuoden alkupuolella. Tarkkaa aikataulua ei kuitenkaan vielä tiedetä, mutta vauhti Applen tablet-rintamalla näyttää jälleen kiihtyvän.

Operaattorin marraskuun myydyimmät puhelimet: Black Friday nosti iPhonet ja Samsungit kärkeen – älykelloissa edulliset mallit dominoivat Kommentit pois päältä artikkelissa Operaattorin marraskuun myydyimmät puhelimet: Black Friday nosti iPhonet ja Samsungit kärkeen – älykelloissa edulliset mallit dominoivat

Black Friday -kampanjat loivat odotetusti myyntipiikin DNA:n marraskuuhun, ja sen huomasi myös listojen kärjessä. Kuluttajien ykköseksi nousi Apple iPhone 15 5G, kun taas yritysasiakkaat suosivat Applen tuoreinta raskassarjalaista, iPhone 17 Pro Max 5G:tä. Samsungin Galaxy-mallit pitivät edelleen pintansa, ja listan harvinaisin näky – 4G-malli Galaxy A16 – kiri jopa kuluttajien kärkikolmikkoon.

Kuluttajapuolella Apple loisti viidellä eri mallilla, mutta marraskuun yllätyksestä vastasi OnePlus: tuore OnePlus 15 5G nousi listalle vain muutaman viikon myynnillä, Pink Friday -tarjousten siivittämänä. DNA:n mukaan yli puolet koko kuukauden myynnistä syntyi Black Friday -viikkojen aikana, ja kampanjatuotteet vaihtelivat puhelimista robotti-imureihin ja älyvalaisimiin.

Yritysasiakkaiden puolella näkyi vahva premium-painotus. Uudet iPhone 17 -sarjalaiset veivät listan kärjen lähes kokonaan, mutta Samsung pysyi sitkeästi mukana useilla A- ja S-sarjan malleilla. Myös OnePlus nappasi kaksi paikkaa top-listalla, mikä DNA:n mukaan kertoo tarjouskampanjoiden voiman näkyvän myös yritysostoksissa.

Älykelloissa marraskuun trendaava sana oli hinta-laatusuhde. Myydyin malli oli jälleen Honor Choice Watch 2i, ja listalla korostuivat edulliset vaihtoehdot Samsungilta ja Huaweilta. Premium-mallit ja lasten kellopuhelimet pitivät kuitenkin hyvin pintansa joulusesongin lähestyessä. DNA julkaisee myydyimmät laitteet kuukausittain, ja käytettyjen laitteiden puolella vanhemmat iPhone-mallit jatkoivat edelleen ylivoimaisina suosikkeina.

Apple päivittää MacBook Pron, iPad Pron ja Vision Pron M5-sirulla Kommentit pois päältä artikkelissa Apple päivittää MacBook Pron, iPad Pron ja Vision Pron M5-sirulla

Apple on esitellyt uuden 14-tuumaisen MacBook Pro -perusmallin, joka saa ensimmäisenä Applen kannettavana uuden M5-sirun. Päivitys tuo laitteeseen graafista suorituskykyä 1,6-kertaisena ja tekoälytehoa 3,5-kertaisena verrattuna edeltäjäänsä M4-sirulla. Prosessoriytimiä on edelleen 10 CPU- ja 10 GPU-ydintä, mutta monisäikeinen suorituskyky on noin 20 % nopeampi. RAM-muistin kaista on kasvanut 120 GB/s:stä 153 GB/s:iin. Perusmallissa on 16 GB RAM ja 512 GB tallennustilaa, laajennettavissa jopa 32 GB:iin ja 4 TB:iin. Akun luvataan kestävän jopa 16 tuntia nettiselailua tai 24 tuntia videota 120 Hz:n mini-LED-näytöllä. Hinta alkaa noin 1 590 eurosta ja toimitukset alkavat 22. lokakuuta.

Samalla Apple päivitti myös iPad Pron M5-sirulla. Suorituskyky lupaa MacBookin tavoin 3,5-kertaisen tekoälykapasiteetin ja kaksinkertaiset tallennusnopeudet. Muistikaista on myös 153 GB/s. Uusi C1X-siru löytyy LTE-versiosta, ja Wi-Fi on päivitetty Wi-Fi 7:ään. Mallit tulevat 11- ja 13-tuumaisina, alkaen 999 eurosta 256 GB tallennuksella.

Applen mixed reality -kuulokkeet Vision Pro saavat myös M5-päivityksen. Laite on hieman painavampi, 750–800 g, mutta uusi Dual Knit -säädettävä pääpanta lupaa mukavuutta. M5 tuo Vision Prohon laitteistokiihdytetyn ray tracingin, 10 % enemmän renderoitavia pikseleitä ja 120 Hz virkistystaajuuden aiemman 100 Hz:n sijaan. Hinta alkaa 3 499 eurosta, ja toimitukset alkavat 22. lokakuuta.