iPhone 16 Pro Max sisältää vahvojen huhujen mukaan Super-telekameran Kommentit pois päältä artikkelissa iPhone 16 Pro Max sisältää vahvojen huhujen mukaan Super-telekameran

16 Pro Max saattaa olla ensimmäinen, jossa on supervarjostuskamera dramaattisesti lisääntyneellä optisella zoomauksella, kertoo uusin raportti Aasiasta.

Tiedot ovat peräisin Weibo-tililtä Digital Chat Station, joka on aiemmin antanut tarkkoja tietoja Applen suunnitelmista. ”Super” tai ”ultra” -telefoto-nimitystä käytetään yleensä kameroille, joiden polttoväli on yli 300 mm, mikä mahdollistaa kaukaisten kohteiden voimakkaan suurennoksen. iPhone 13 Pro- ja iPhone 14 Pro -malleissa telefotokameran polttoväli vastaa 77 mm, joten yli 300 mm polttoväli iPhone 16 Pro Maxissa olisi erittäin suuri lisäys.

Super-telefotokameroita käytetään usein urheilu- ja villieläinten valokuvaamiseen, mutta myös niiden luoma erittäin pehmeä tausta tekee niistä hyödyllisiä muotokuvauksessa, kunhan kuvattavien ja kuvaajan välissä on riittävästi etäisyyttä.

”Tietäkää, että tälläkin hetkellä siellä v*ttuillaan meille ankarasti” – Google pistää pilkaten Applea Kommentit pois päältä artikkelissa ”Tietäkää, että tälläkin hetkellä siellä v*ttuillaan meille ankarasti” – Google pistää pilkaten Applea

on iskenyt huumorilla Applen suuntaan uusimmassa mainoksessaan, jossa se pilkkaa -mallien kameran suunnittelumuutoksia. Huhujen mukaan Applen uudet mallit saisivat kameran, joka ulottuu lähes koko laitteen oikeaan reunaan, muistuttaen pitkälti ”kameran baaria”. Google ei suoraan viittaa tähän Applen suunnitteluun, mutta vihjaa, että se olisi itse ollut ensimmäinen, joka toi kameranauhan konseptin markkinoille Pixel-laitteissaan.

Mainos on osa Google Pixelin pitkää mainossarjaa, jossa Pixel ja esitetään ystävinä. Google muistuttaa myös siitä, kuinka iPhone otti käyttöön Night Mode -toiminnon heti Pixelin jälkeen, ja kuinka Magic Eraser ja Cleanup -toiminnot seurasi samaa polkua. Mainos on kuitenkin vielä melko kevyttä pilkkaa verrattuna joihinkin aiempiin Google-mainoksiin.

Erästä Kummelin elokuvaa lainataksemme: ”Tietäkää, että tälläkin hetkellä siellä v*ttuillaan meille ankarasti. Se on loppu NYT!”

iPhone 18 Pro -mallit testaavat Face ID -teknologiaa näytön alla Kommentit pois päältä artikkelissa iPhone 18 Pro -mallit testaavat Face ID -teknologiaa näytön alla

Tuore huhu Kiinasta väittää, että testaa parhaillaan näytön alle sijoitettua Face ID -kasvojentunnistusta tuleviin 18 Pro- ja -malleihin, jotka odotetaan julkaistavan syksyllä 2026. Mikäli testi etenee suunnitellusti, nämä Pro-mallit voisivat olla ensimmäiset iPhonet, joissa ei enää nähdä perinteistä lovea – ainoastaan pieni kamerareikä etukameralle.

Toteutuessaan muutos toisi iPhoneille puhtaamman ja modernimman etupuolen ulkoasun, kuten monilla -puhelimilla on jo ollut usean vuoden ajan. Toisin kuin useimmat Android-laitteet, Apple ei kuitenkaan luopuisi kasvojentunnistuksen turvallisuudesta: näytön alle sijoitettu Face ID mahdollistaisi 3D-skannauksen edelleen, mutta ilman näkyvää loviratkaisua.

Apple ei ole vielä tehnyt lopullista päätöstä tekniikan käyttöönotosta, mutta testausvaiheeseen pääsy on jo merkittävä askel. Mielenkiintoisesti myös Applen ensimmäinen taittuva iPhone on huhujen mukaan varustettu samalla teknologialla. Perusmallit ja 18 Air sen sijaan pitäytyvät toistaiseksi tutussa notchissa.