Jak and Daxter -elokuva tulossa Uncharted -ohjaajalta Kommentit pois päältä artikkelissa Jak and Daxter -elokuva tulossa Uncharted -ohjaajalta

Jak and Daxter: The Precursor Legacy

Tulevan -elokuvan ja sekä -elokuvien ohjaaja tunnettu Ruben Fleischer tulee ohjaamaan myös toisen suosittuun peisarjaan perustuvan elokuvan tai tv-sarjan.

Kyseessä on Naughty Dogin toinen pelisarja Jak and Daxter, josta ei ole saatu uutta osaa sitten vuoden 2009. Nyt kuitenkin tuloillaan on pelisarjaan liittyvä elokuva tai sarja.

Ensimmäinen -peli ilmestyi vuonna 2001 -konsolille. Sittemmin pelisarjasta on saatu osia ja -konsoleille.

Tulevan Uncharted -elokuvan lisäksi tuloillaan on myös -tv-sarja :lle.

Outbound on digitaalinen irtiotto tien päälle Kommentit pois päältä artikkelissa Outbound on digitaalinen irtiotto tien päälle

on julkaissut uuden pelikuvaa esittelevän trailerin, joka antaa hyvän kuvan siitä, millaista elämä tien päällä voi olla, ainakin virtuaalisesti. 23. huhtikuuta julkaistava peli vie pelaajat avoimeen maailmaan, jossa pääosassa ei ole kiire tai kilpailu, vaan rauhallinen tutkiminen ja oman pakettiauton kanssa elämisen vapaus.

Outbound kuvailee itseään cozy-henkiseksi pakettiauto -seikkailuksi, jossa pelaaja rakentaa, muokkaa ja kehittää omaa liikkuvaa kotiaan. Tarkoituksena on matkustaa paikasta toiseen, kerätä resursseja, askarrella varusteita ja nauttia maisemista ilman jatkuvaa taistelua tai stressiä. Toisin sanoen täydellinen vastapaino monille intensiivisille toimintapeleille.

Uusi traileri esittelee pelin keskeisiä elementtejä, kuten ajoneuvon kustomointia, ympäristön tutkimista ja kevyttä selviytymismekaniikkaa. Pelaaja voi rakentaa pakettiautostaan juuri oman näköisensä kodin pyörillä, mikä tuo peliin ripauksen luovuutta ja henkilökohtaista otetta.

Outbound julkaistaan :lle sekä konsoleille, kuten 5, Xbox Series X ja Series S, sekä . Kiinnostuneet voivat jo nyt lisätä pelin toivelistalle Steamissa tai kokeilla demoversiota ennen julkaisua.

Jos kaipaat peliltäsi rauhallista fiilistelyä, luonnon tutkimista ja pientä irtiottoa arjesta, Outbound saattaa olla juuri oikea suunta, kirjaimellisesti.

Bloodborne-elokuva on vihdoin totta: Sony kehittää veristä R-ikärajalla varustettua animaatiota Kommentit pois päältä artikkelissa Bloodborne-elokuva on vihdoin totta: Sony kehittää veristä R-ikärajalla varustettua animaatiota

BloodbornePSX

Pitkään velloneet huhut ovat saaneet vahvistuksen: Sonyn ylistetty -peli Bloodborne sovitetaan animaatioelokuvaksi. Sony Pictures vahvisti CinemaCon-tapahtumassa, että elokuva tulee olemaan aikuisille suunnattu (R-rated) ja se syleilee täysillä pelin tunnettua verisyyttä ja synkkyyttä.

Uskollinen alkuperäismateriaalille

Sony Pictures Entertainmentin johtaja Sanford Panitch lupasi esittelyssä, että elokuva on ”erittäin uskollinen” pelin gotiikkaa ja painajaismaisia olentoja täynnä olevalle maailmalle. Tarina seuraa matkaajaa, joka saapuu Yharnamin kirottuun kaupunkiin etsimään parannuskeinoa, mutta päätyy keskelle hirvittävää teurastusta.

Elokuvan tuotannossa on mukana yllättävä nimi: tunnettu pelitubettaja Seán McLoughlin, joka tunnetaan paremmin nimellä Jacksepticeye. Hän toimii yhtenä tuottajista ja tuo projektiin asiantuntemuksensa pelin maailmasta, jota hän on esitellyt miljoonille seuraajilleen vuosien ajan.

Videopelielokuvat, kuten The Super Mario Bros. Movie ja A Minecraft Movie, ovat osoittautuneet jättimenestyksiksi lippuluukuilla, mikä on vauhdittanut Sonyn intoa tuoda haastavampia ja synkempiä pelejä valkokankaalle.