Jälleen uusi suoratoistopalvelu – Peackock käynnistyy huhtikuussa 2020 Kommentit pois päältä artikkelissa Jälleen uusi suoratoistopalvelu – Peackock käynnistyy huhtikuussa 2020

Peacock

Jo ruuhkainen leffojen ja sarjojen suoratoistopalveluiden kirjo on saamassa lisäystä kun NBCUniversal käynnistää oman palvelunsa nimeltään Peacock huhtikuussa 2020.

Palvelu liittyy siis jo olemassa olevien Netflixin, HBO:n ja kotimaisten vastaavien joukkoon. Myös Disney ja Apple lanseeraavat omat vastaavansa Disney+ ja Apple TV+ -palvelut tämän vuoden puolella.

Parks and Recreation on yksi klassikkosarjoista, jotka tullaan näkemään uudessa palvelussa.
Parks and Recreation on yksi klassikkosarjoista, jotka tullaan näkemään uudessa palvelussa.

Peacock -palvelussa tullaan näkemään aluksi 15 000 tuntia sisältöä. Tähän kuuluvat mm. klassiset komediasarjat Parks and Recreation sekä The Office, scifisarja Battlestar Galactica sekä draamasarja Brave New World, sekä lukuisia standup pätkiä monilta suosituilta koomikoilta kuten Jimmy Fallon ja Seth Meyers.

Elokuvien osalta palvelussa tullaan näkemään alkuperäisiä leffoja Universal Pictures, Focus Features sekä DreamWorks Animation -studioilta.

Palvelun hinta ei ole vielä tiedossa eikä se että missä maissa palvelu tulee toimimaan. Alustavasti aluksi palvelu toimii ainoastaan Pohjois-Amerikassa.

Uusi Game of Thrones -spin-off vie katsojat Westerosiin ennen lohikäärmeiden aikaa Kommentit pois päältä artikkelissa Uusi Game of Thrones -spin-off vie katsojat Westerosiin ennen lohikäärmeiden aikaa

Westeros kutsuu jälleen, mutta tällä kertaa hieman kevyemmillä ja hauskemmilla poluilla. HBO:n uusi sarja A Knight of the Seven Kingdoms perustuu George R.R. Martinin Dunk and Egg -novelleihin ja kertoo ritari Ser Duncan the Tallista ja hänen salaperäisestä aseenkantajastaan Eggistä. Sarja sijoittuu noin sata vuotta ennen Game of Thronesia ja 72 vuotta House of the Dragonin tapahtumia, eli kun Targaryenit hallitsevat rautavaltaistuimella, mutta lohikäärmeet eivät ole enää läsnä.

Ensimmäinen jakso julkaistiin 18. tammikuuta 2026 HBO:lla ja HBO Maxilla, ja uudet jaksot ilmestyvät sunnuntaisin. Sarjaa kehutaan lämpimäksi, kevyeksi ja viihdyttäväksi Westeros-paluuosaksi, jossa suuret valtataistelut on vaihdettu hahmokeskeiseen tarinankerrontaan.

Sarjan juoni seuraa Dunkia, joka yrittää tehdä itselleen nimeä Ashfordin turnauksessa, ja Eggiä, joka päättää tulla hänen aseenkantajakseen halusi Dunk sitä tai ei. Matkan varrella he kohtaavat tärkeitä Targaryen-hahmoja ja joutuvat selviytymään odottamattomista seikkailuista, mutta huumoria ja sydämellisyyttä riittää.

Näyttelijät Peter Claffey ja Dexter Sol Ansell saavat kiitosta rooleistaan, ja Martin itse on ylistänyt sarjaa uskolliseksi adaptoinniksi suosikkihahmoistaan. Sarja lupailee myös kiinnostavia sivuhahmoja, kuten Laughing Stormin ja Tanselle Too-Tallin.

Dunk ja Egg ovat aina olleet suosikkejani, ja näyttelijät ovat täydellisiä rooleissaan. Koko muu näyttelijäkaarti on myös loistava. – Martin kommentoi.

Knight of the Seven Kingdoms tarjoaa siis rennomman, mutta silti kiehtovan matkan Westerosin maailmaan, mikä on täydellinen välipala odotellessa House of the Dragon -kauden kolmatta tuotantokautta.

Amazon panostaa God of Wariin: Thorin vaimo Sif saapuu sarjaan Kommentit pois päältä artikkelissa Amazon panostaa God of Wariin: Thorin vaimo Sif saapuu sarjaan

Amazonin tuleva God of War -live-action-sarja kasvattaa näyttelijäkaartiaan, ja nyt mukaan astuu Teresa Palmer. Hänet on kiinnitetty esittämään Sifiä, Thorin vaimoa ja perheen jumalatarta ja tuttua hahmoa God of War Ragnarökista. Valinta vihjaa, että sarja ei seuraa pelkästään Kratoksen synkkää matkaa, vaan sukeltaa laajemmin pohjoismaisen jumalmaailman ihmissuhteisiin.

Sifin mukaan tuominen kertoo, että tarinassa nähdään Kratoksen tekojen vaikutuksia myös muiden jumalien ja hahmojen näkökulmasta. Palmer on tuttu muun muassa sarjasta A Discovery of Witches ja elokuvasta Warm Bodies, joten kokemusta sekä draamasta että fantasian puolelta löytyy jo valmiiksi.

Sarjaa tehdään yhteistyössä Sony Pictures Televisionin ja Amazon MGM Studiosin kanssa. Kratosta esittää Ryan Hurst, joka on jo aiemmin lainannut äänensä Thorille God of War Ragnarökissa. Ensimmäiset kaksi jaksoa ohjaa Frederick E.O. Toye, jonka meriitteihin kuuluvat muun muassa Amazonin Fallout-sarja sekä The Walking Dead.

Projektin keulahahmona toimii showrunner Ronald D. Moore, Battlestar Galacticasta tuttu nimi, joka liittyi mukaan loppuvuodesta 2024 alkuperäisen tiimin lähdettyä. Amazon luottaa sarjaan vahvasti, sillä toinen kausi on jo saanut vihreää valoa, vaikka ensimmäisen kauden ensi-illalle ei ole vielä julkaistu aikataulua.

God of War kertoo Kratoksen ja hänen poikansa Atreuksen matkasta, jonka varrella jumalat, perhesuhteet ja kohtalo ottavat rajusti yhteen. Uusien hahmojen myötä näyttää siltä, että sarja aikoo iskeä kirveensä entistä syvemmälle mytologian ytimeen, eikä vain Mjölnir heiluen.