James Gunn: Marvelin ongelmat johtuivat Disney+:n ”sisältöhulluudesta” Kommentit pois päältä artikkelissa James Gunn: Marvelin ongelmat johtuivat Disney+:n ”sisältöhulluudesta”

Ohjaaja ja DC Studiosin johtaja James Gunn avasi suunsa Marvelin viime vuosien kompuroinnista ja syytti suoraan Disneyä siitä, että Marvel Studios joutui uhraamaan laatunsa massatuotannon vuoksi. Gunnin mukaan Disney pilasi Marvelin vaatimalla valtavaa määrää sisältöä Disney+:aan, eikä Marvelilla ollut tilanteeseen paljoa sanottavaa.

Gunn kertoi haastattelussa, että Disneyn sisällönsyöttöstrategia oli epäreilu ja tappoi Marvelin tuolloin, vaikka myöhemmin hän täsmensi, ettei tarkoittanut Marvelin olevan kuollut lopullisesti.

He selvisivät siitä, mikä on hyvä asia. – Gunn totesi somessa.

Hänen mukaansa koko viihdeteollisuutta riivannut streaming-kausi pakotti yhtiöt julkaisutahtiin, jota ei yksinkertaisesti voitu ylläpitää laadukkaasti.

Marvelin ongelmat Avengers: Endgamen (2019) jälkeen ovat olleet laajalti esillä: leffojen ja sarjojen määrä kasvoi, mutta katsojien into laantui. Vaikka Spider-Man: No Way Home ja Guardians of the Galaxy Vol. 3 olivat menestyksiä, monet muut julkaisut jäivät vaisuiksi niin kriitikoiden kuin yleisön silmissä.

Vuonna 2025 Marvel aikoo julkaista enää kolme elokuvaa: Captain America: Brave New World, Thunderbolts ja The Fantastic Four: First Steps. Vuodelle 2026 on tiedossa toistaiseksi vain kaksi MCU-leffaa. Disney onkin nyt kääntämässä suuntaa kohti vähemmän on enemmän strategiaa.

Samaan aikaan Gunn vakuuttaa, ettei DC Studios ole vastaavanlaisen paineen alla. Hänen mukaansa DC:n julkaisut etenevät vain, kun käsikirjoitukset ovat kunnossa ja laatu korkealla. Uusi DC-universumi käynnistyy heinäkuussa Superman-elokuvalla, ja jatkoa seuraa muun muassa Peacemakerin toisella kaudella sekä Supergirl-elokuvalla ensi vuonna.

Gunnin mukaan kiire ei ole enää pelin henki ja se voi olla juuri sitä, mitä supersankarielokuvat nyt tarvitsevat.

The Walking Dead jatkuu maailmankiertueella – zombeja ja seikkailuja seuraavat 15 vuotta Kommentit pois päältä artikkelissa The Walking Dead jatkuu maailmankiertueella – zombeja ja seikkailuja seuraavat 15 vuotta

Zombie-apokalypsin ystäville on hyviä uutisia, nimittäin The Walking Dead -universumi saattaa jatkua vielä seuraavat 15 vuotta, ainakin Daryl Dixonin spinoffin näkökulmasta. Sarjan käsikirjoittaja ja tuottaja Scott Gimple kertoi äskettäin, että hahmot saattavat pian seikkailla uusilla mantereilla ja kulttuureissa, mikä avaa tarinankerronnalle aivan uusia mahdollisuuksia.

Daryl Dixonin seikkailut Ranskassa antavat käsikirjoittajille tilaa tutkia hahmojen kehitystä uusissa ympäristöissä. Gimple vertaa mahdollisuuksia sarjakuvien maailmoihin, kuten Marvelin ja DC:n elokuviin: vaikka hahmot ovat kokeneet paljon, heidän tarinansa voidaan sijoittaa eri maailmoihin, joissa he kohtaavat uusia haasteita ja muuttuvat niiden myötä.

The Walking Dead alkoi vuonna 2010 ja kesti 11 kautta ennen kuin päätösjakso esitettiin vuonna 2022. Sarjasta on noussut kuusi spinoffia, joista Daryl Dixonin oma sarja alkoi vuonna 2023 ja on nyt saamassa neljännen ja viimeisen kautensa ensi vuonna.

Gimplen mukaan maailmanlaajuinen kiertue antaa käsikirjoittajille mahdollisuuden rikkoa perinteisen zombitarinan rajoja. Eri maat ja kulttuurit tarjoavat uusia tarinallisia aineksia, joita voidaan hyödyntää luovasti. Näin ollen The Walking Dead -fanit voivat odottaa, että zombeja ja seikkailuja riittää vielä pitkälle tulevaisuuteen.

Simpsonit palaa valkokankaalle – toinen elokuva luvassa vuonna 2027 Kommentit pois päältä artikkelissa Simpsonit palaa valkokankaalle – toinen elokuva luvassa vuonna 2027

Homer, Marge, Bart, Lisa ja Maggie ovat palaamassa valkokankaalle, kun Disney ja 20th Century Studios ovat vahvistaneet The Simpsons Movie 2:n ja julkaisseet ensimmäisen julisteen. Elokuvan ensi-ilta on 23. heinäkuuta 2027, lähes tasan 20 vuotta alkuperäisen elokuvan jälkeen.

Julisteessa komeilee tuttu vaaleanpunainen donitsi, jonka on piirtänyt itse sarjan luoja Matt Groening. Tarinan yksityiskohdat pidetään vielä salassa, mutta fanit voivat odottaa Springfieldin perheen uusia kommelluksia ja huumoria.

Alkuperäinen The Simpsons Movie nähtiin teattereissa heinäkuussa 2007 ja se tuotti maailmanlaajuisesti yli 536 miljoonaa dollaria (noin 500 miljoonaa euroa). Elokuvan jatko-osan julkaisu sijoittuu myös noin vuoden ennen sarjan 40. kautta vuonna 2028.

Disney siirsi elokuvan julkaisupäivän aiemmalta tuntemattomalta Marvel-projektilta, mikä tarkoittaa, että Simpsonit täyttävät elokuvakalenterin heinäkuussa 2027, mutta Marvel-fanit joutuvat odottamaan seuraavaa suurta MCU-elokuvaa vuoden verran.