Jännitysseikkailupeli Twelve Minutes sai julkaisutrailerin Kommentit pois päältä artikkelissa Jännitysseikkailupeli Twelve Minutes sai julkaisutrailerin

Twelve Minutes

Jännitystä, seikkailua ja aikahyppyjä yhdistelevä Twelve Minutes -peli on saanut uuden julkaisuvideon. Peli ilmestyy tänä torstaina elokuun 19. päivä PC:lle ja Xbox -konsoleille.

Ylhäältä päin kuvatussa pelissä kaikki tapahtuu yhdessä huoneessa ja peliä pelataan nimen mukaisesti 12-minuutin sykleissä. Jokainen kierros on toistoja traagisista tapahtumista hieman eri tavoin kerrottuna. Pelaaja oppii tekemällä eri valintoja dialogeissa ja yrittää samalla muuttaa kohtaloaan.

Pelin pääosissa nähdään nimekkäitä Hollywood näyttelijöitä kuten James McAvoy (Split), Daisy Ridley (Star Wars: The Rise of Skywalker) sekä Willem Dafoe (The Lighthouse).

Twelve Minutes ilmestyy tänä torstaina 19. elokuuta PC:lle sekä Xbox Series X ja S sekä Xbox One -konsoleille. Peli on saatavilla myös Xbox Game Pass -tilauspalvelun kautta.

Remedy takaa: FBC: Firebreak pysyy hengissä, vaikka päivitykset loppuvat Kommentit pois päältä artikkelissa Remedy takaa: FBC: Firebreak pysyy hengissä, vaikka päivitykset loppuvat

on tehnyt selväksi, ettei ole katoamassa mihinkään, vaikka pelin kehitys on käytännössä päättynyt. Studio vahvisti tuoreessa talouskatsauksessaan, että peli pysyy pelattavana verkossa, mutta uusia sisältöpäivityksiä ei ole enää luvassa.

Firebreak siirtyi niin sanottuun ylläpitotilaan jo maaliskuussa julkaistun viimeisen Open House -päivityksen jälkeen. Tämä herätti huolta pelaajien keskuudessa, sillä monen pelin kohdalla seuraava askel on usein palvelimien sulkeminen. Remedy kuitenkin rauhoittelee pelaajia. Pelin ylläpitokustannukset ovat sen verran pienet, että sen pitäminen hengissä on täysin mahdollista.

Todellisuudessa Firebreak ei koskaan noussut suureksi hitiksi. Pelaajamäärät ovat jääneet varsin vaatimattomiksi, mutta peli löytyy edelleen esimerkiksi Game Pass- ja Plus -palveluista, joten halukkaat voivat hypätä mukaan matalalla kynnyksellä.

Remedyn uusi toimitusjohtaja Jean-Charles Gaudechon korostaa, että yhtiö keskittyy jatkossa vahvemmin omiin vahvuuksiinsa, eli omaperäisiin pelimaailmoihin ja laadukkaisiin julkaisuihin. Firebreakin hiljainen hiipuminen ei siis tarkoita studion hidastumista, vaan pikemminkin fokuksen siirtymistä uusiin projekteihin.

Vaikka Firebreak ei löytänyt suurta yleisöä, se saa ainakin harvinaisen kohtelun ja peli jää eloon niille, jotka siitä pitävät. Nykyisessä pelimaailmassa se ei ole lainkaan itsestäänselvyys.

Beastlink tuo kaiju-mäiskeen PC:lle ja konsoleille Kommentit pois päältä artikkelissa Beastlink tuo kaiju-mäiskeen PC:lle ja konsoleille

Uusi jättiläishirviöitä ja tuhoa yhdistelevä peli on julkistettu ja se kuulostaa siltä, että kaupunkisuunnittelijat saattavat haluta katsoa muualle. Peli tarjoaa mahdollisuuden pelata sekä hirviönmetsästäjänä että itse kaijuna, joka levittää kaaosta ympäri täysin tuhottavia kaupunkeja.

Pelin keskiössä on niin sanottu BeastLink-mekaniikka, jossa pelaajat ensin keräävät resursseja ja herättävät nukkuvia jättiläishirviöitä, ja sen jälkeen näkökulma vaihtuu täysin. Kun yhteys hirviöön on muodostettu, peli muuttuu taktisesta selviytymisestä täysimittaiseksi kaupunkia repiväksi taisteluksi, jossa rakennukset eivät kauaa pysy pystyssä.

Mukana on heti neljä erilaista kaijua kuten sarvimainen lisko, härkähai ja vampyyrilepakko, sekä ajoneuvoihin perustuvaa taistelua ja valtavia, jopa 250 000 tuhoutuvaa objektia sisältäviä karttoja. Taustalla pyörii kehittäjä , joka tunnetaan aiemmista suurista ja teknisesti kunnianhimoisista projekteistaan.

Studio lupaa, että peli rakentuu vahvasti yhteisön palautteen varaan. Ensimmäinen suljettu betaviikonloppu alkaa jo 8. toukokuuta, ja mukaan voi hakea Steamin kautta. Early access -vaihe käynnistyy myöhemmin kesällä, joten hirviöiden tuhoisat karkelot eivät ole enää kaukana.

Jos lupaukset pitävät, tämä ei ole vain peli, vaan täydellinen kaupunkien uudelleenjärjestely jättiläishirviöiden ehdoilla.