Jännitystä, draamaa ja romantiikkaa – SkyShowtime paljasti joulukuun uutuudet Kommentit pois päältä artikkelissa Jännitystä, draamaa ja romantiikkaa – SkyShowtime paljasti joulukuun uutuudet

The Day of The Jackal

SkyShowtime avaa joulukuussa monipuolisen valikoiman uusia sarjoja ja elokuvia, jotka lupaaavat vangita katsojansa intensiivisillä tarinoilla. Valikoimassa on jännittäviä trillereitä kuten Eddie Redmaynen tähdittämä The Day of the Jackal (Shakaali) ja A Quiet Place: Day One, dramaattisia sarjoja kuten Dev Patelin ohjaama Monkey Man ja Dexterin esitarina Dexter: Original Sin, sekä sydäntä lämmittäviä jouluelokuvia.

The Day of the Jackal (Shakaali) – salamurhaajan vaarallinen kissa-hiiri -leikki

Eddie Redmayne tähdittää jännittävää sarjaa, jossa yksinäinen salamurhaaja Jackal joutuu mittavaan jahti-tilanteeseen sinnikkään brittitiedustelijan kanssa. Sarjassa nähdään hänen matkansa Euroopan halki, jättäen jälkeensä tuhoa ja jännitystä, samalla kun hänen henkilökohtainen elämänsä Úrsula Corberón esittämän Nurian kanssa tarjoaa syvyyttä tarinalle.

Fight Night: The Million Dollar Heist – legendaarisen otteluillan paljastava tositarina

Tämä true crime -podcastiin perustuva sarja sukeltaa Muhammad Alin historiallisen paluuottelun iltaan, jolloin Atlantassa tapahtui kaupungin historian röyhkein ryöstö. Kevin Hart näyttelee Chicken Mania, pikkurikollista, joka joutuu todistamaan syyttömyytensä Don Cheadlen esittämän rikosetsivän edessä.

End of Summer – koskettava perhemysteeri etelä-ruotsista

Vuoteen 1984 sijoittuva sarja kertoo 14-vuotiaan Veran yrityksestä selvittää veljensä Billyn katoamisen arvoitus. Kaksi vuosikymmentä myöhemmin Vera palaa kotitilalleen etsimään vastauksia, kohdaten perheensä monimutkaiset salaisuudet ja totuuden musertavat seuraukset.

Dexter: Original Sin – sarjamurhaajan syntytarina

Vuoteen 1991 sijoittuva sarja paljastaa Dexterin muodonmuutoksen opiskelijasta kostonhimoiseksi sarjamurhaajaksi. Isänsä Harryn ohjauksessa Dexter alkaa kehittää omaa oikeudenmukaisuuden koodiaan ja työskentelee samalla rikospaikkatutkinnan harjoittelijana Miami Metro -poliisiasemalla.

Sweetpea – nuoren naisen mullistava muodonmuutos

Ella Purnell näyttelee Rhiannonia, tavallista naista, jonka elämä muuttuu täysin hänen saadessaan yliluonnolliset voimat. Tämä ”raivonkasvutarina” seuraa nuorta naista, joka murtautuu ulos seinäruusun roolistaan ja löytää itsestään jotain hämmästyttävää ja vaarallista.

A Quiet Place: Day One – painajaismainen selviytymistarina

Lupita Nyong’o tähdittää tätä A Quiet Place -universumiin kuuluvaa elokuvaa, joka kertoo New Yorkin hiljentymisestä mystisten ääniä jahtaavien olentojen hyökätessä. Samiran ja hänen kissansa Frodon sekä yllättävän liittolaisen on selvittävä kaupungissa, jossa hiljaisuus on ainoa selviytymiskeino.

Monkey Man – kostoa janoavan sankarin tarina

Dev Patelin ohjaama ja tähdittämä elokuva kertoo nimetöntä miestä, joka on kokenut kovan lapsuuden ja nyt tienaa elantonsa maanalaisissa tappelukehissä. Hän lähtee armottomalle kostoretkelle niitä miehiä vastaan, jotka veivät häneltä kaiken lapsuudessa.

Jouluiset viihdyttäjät – The Holiday ja Last Christmas

Klassinen romantiikka täyttää joulukuun illan kahdella lämminhenkisellä elokuvalla. ”The Holiday” näyttää Cameron Diazin ja Kate Winsletin kaupunkienvaihtotarinan, kun taas ”Last Christmas” tarjoaa Emilia Clarken ja Henry Goldingin tähdittämän sydäntä lämmittävän rakkaustarinan George Michaelin musiikin säestämänä.

SkyShowtime on saatavilla suoraan kuluttajille SkyShowtime-sovelluksen kautta useilla alustoilla, kuten Apple iOS:llä, Android-laitteilla ja älytelevisioilla. SkyShowtime tarjoaa kaksi tilaustyyppiä; normaali mainoksilla -tilaus maksaa 4,99 euroa kuukaudessa ja normaali Plus -tilaus 8,99 euroa kuukaudessa. Mainoksilla varustettu tilaus sisältää mainoksia, kun taas Plus-tilaus on mainosvapaa.

Terminator: Survivors myöhästyy (taas) – moninpeli romukoppaan, fokus yksinpelissä Kommentit pois päältä artikkelissa Terminator: Survivors myöhästyy (taas) – moninpeli romukoppaan, fokus yksinpelissä

Terminator

NACON ja NACON Studio Milan ovat ilmoittaneet, että Terminator: Survivors ei ilmesty suunnitellusti vuonna 2025. Kehittäjät kertovat tarvitsevansa lisää aikaa tehdäkseen pelistä Terminator-universumin arvoisen kokonaisuuden – eikä kyse ole vain pienestä viilauksesta, vaan selkeästä suunnanmuutoksesta.

Studion johtaja Marco Ponte paljastaa avoimessa kirjeessä faneille, että peliin kaavailtu yhteistyömoninpeli on päätetty jättää kokonaan pois. Tavoitteena on nyt tarjota mahdollisimman autenttinen Terminator-kokemus, jossa ammunta, tutkiminen, tarina ja maailman synkkä tunnelma ovat etusijalla. Kehittäjien mukaan kompromisseille ei ole tilaa, kun kuvataan maailmaa Tuomiopäivän jälkeen.

Samalla studio luopuu early access -julkaisusta. Terminator: Survivors aiotaan julkaista vasta täysiverisenä, valmiina pelikokemuksena. Tämä tarkoittaa pidempää odotusta, mutta kehittäjien mukaan lopputulos on sen arvoinen.

Pelin uusi julkaisuaika ilmoitetaan myöhemmin, mutta odotusta helpotetaan suljetuilla pelitesteillä, joita järjestetään vuoden 2026 aikana. Niiden avulla pelaajat pääsevät antamaan palautetta jo ennen varsinaista julkaisua. Vaikka viivästys kirpaisee, NACON vaikuttaa päättäneen tehdä mieluummin vähemmän – ja paremmin – kuin kiirehtiä puolivalmiin Terminatorin linjoille.

Rainbow Six Mobile tuo Siege-henkisen tiimipelaamisen älypuhelimiin Kommentit pois päältä artikkelissa Rainbow Six Mobile tuo Siege-henkisen tiimipelaamisen älypuhelimiin

Rainbow Six Mobile

Ubisoft tuo suositun Rainbow Six -pelisarjan mobiililaitteille, kun Rainbow Six Mobile julkaistaan alkuvuodesta 2026. Ilmainen moninpeli pyrkii tuomaan sarjasta tutun taktisen tiimitoiminnan älypuhelimiin ilman suuria kompromisseja.

Tuttu kaava, uusi alusta

Rainbow Six tunnetaan ennen kaikkea tiimipohjaisesta ja hitaasti etenevästä toimintamallista, jossa suunnittelu ja yhteistyö ratkaisevat. Sama perusidea jatkuu myös mobiilissa. Otteluissa vastakkain on kaksi viiden hengen joukkuetta, jotka jakautuvat hyökkääjiin ja puolustajiin. Molemmilla puolilla on omat tavoitteensa, ja yksi virhe voi kääntää koko tilanteen.

Pelaajat valitsevat käyttöönsä erilaisia operaattoreita, joilla on omat aseensa, varusteensa ja erikoiskykynsä. Näiden yhdistelmät määrittävät pitkälti joukkueen menestyksen. Kokemus nojaa vahvasti yhteistyöhön, ei yksittäisten pelaajien suorituksiin.

Pelattavuus hiottu mobiiliin

Kehitystyö on kestänyt useita vuosia, ja pelattavuutta on muokattu palautteen perusteella useissa alfa- ja beetatesteissä. Tavoitteena on ollut luoda mobiililaitteille sopiva taktinen ammuntapeli, joka tuntuu sujuvalta kosketusohjauksella mutta säilyttää Rainbow Six -sarjan identiteetin.

Kartat ja pelimuodot pohjautuvat osin tuttuihin ympäristöihin, mutta niitä on muokattu lyhyempiä ja nopeampia otteluita varten. Mukana on myös tutoriaaleja ja kevyempiä pelimuotoja, jotka helpottavat uusien pelaajien pääsyä mukaan.

Esirekisteröinti käynnissä

Ennen julkaisua Ubisoft järjestää esirekisteröintivaiheen, johon osallistuvat pelaajat saavat pelinsisäisiä palkintoja. Palkintojen määrä ja laatu kasvavat sitä mukaa, kun rekisteröityneiden pelaajien määrä nousee. Tästä syystä pelaajia kannustetaan kutsumaan myös kavereitaan mukaan.

Julkaisu ja saatavuus

Rainbow Six Mobile julkaistaan Android- ja iOS-laitteille 23. helmikuuta 2026. Peli tulee ladattavaksi ilmaiseksi ja sen ikäraja on PEGI 16.