Jännitystä, draamaa ja romantiikkaa – SkyShowtime paljasti joulukuun uutuudet Kommentit pois päältä artikkelissa Jännitystä, draamaa ja romantiikkaa – SkyShowtime paljasti joulukuun uutuudet

The Day of The Jackal

SkyShowtime avaa joulukuussa monipuolisen valikoiman uusia sarjoja ja elokuvia, jotka lupaaavat vangita katsojansa intensiivisillä tarinoilla. Valikoimassa on jännittäviä trillereitä kuten Eddie Redmaynen tähdittämä The Day of the Jackal (Shakaali) ja A Quiet Place: Day One, dramaattisia sarjoja kuten Dev Patelin ohjaama Monkey Man ja Dexterin esitarina Dexter: Original Sin, sekä sydäntä lämmittäviä jouluelokuvia.

The Day of the Jackal (Shakaali) – salamurhaajan vaarallinen kissa-hiiri -leikki

Eddie Redmayne tähdittää jännittävää sarjaa, jossa yksinäinen salamurhaaja Jackal joutuu mittavaan jahti-tilanteeseen sinnikkään brittitiedustelijan kanssa. Sarjassa nähdään hänen matkansa Euroopan halki, jättäen jälkeensä tuhoa ja jännitystä, samalla kun hänen henkilökohtainen elämänsä Úrsula Corberón esittämän Nurian kanssa tarjoaa syvyyttä tarinalle.

Fight Night: The Million Dollar Heist – legendaarisen otteluillan paljastava tositarina

Tämä true crime -podcastiin perustuva sarja sukeltaa Muhammad Alin historiallisen paluuottelun iltaan, jolloin Atlantassa tapahtui kaupungin historian röyhkein ryöstö. Kevin Hart näyttelee Chicken Mania, pikkurikollista, joka joutuu todistamaan syyttömyytensä Don Cheadlen esittämän rikosetsivän edessä.

End of Summer – koskettava perhemysteeri etelä-ruotsista

Vuoteen 1984 sijoittuva sarja kertoo 14-vuotiaan Veran yrityksestä selvittää veljensä Billyn katoamisen arvoitus. Kaksi vuosikymmentä myöhemmin Vera palaa kotitilalleen etsimään vastauksia, kohdaten perheensä monimutkaiset salaisuudet ja totuuden musertavat seuraukset.

Dexter: Original Sin – sarjamurhaajan syntytarina

Vuoteen 1991 sijoittuva sarja paljastaa Dexterin muodonmuutoksen opiskelijasta kostonhimoiseksi sarjamurhaajaksi. Isänsä Harryn ohjauksessa Dexter alkaa kehittää omaa oikeudenmukaisuuden koodiaan ja työskentelee samalla rikospaikkatutkinnan harjoittelijana Miami Metro -poliisiasemalla.

Sweetpea – nuoren naisen mullistava muodonmuutos

Ella Purnell näyttelee Rhiannonia, tavallista naista, jonka elämä muuttuu täysin hänen saadessaan yliluonnolliset voimat. Tämä ”raivonkasvutarina” seuraa nuorta naista, joka murtautuu ulos seinäruusun roolistaan ja löytää itsestään jotain hämmästyttävää ja vaarallista.

A Quiet Place: Day One – painajaismainen selviytymistarina

Lupita Nyong’o tähdittää tätä A Quiet Place -universumiin kuuluvaa elokuvaa, joka kertoo New Yorkin hiljentymisestä mystisten ääniä jahtaavien olentojen hyökätessä. Samiran ja hänen kissansa Frodon sekä yllättävän liittolaisen on selvittävä kaupungissa, jossa hiljaisuus on ainoa selviytymiskeino.

Monkey Man – kostoa janoavan sankarin tarina

Dev Patelin ohjaama ja tähdittämä elokuva kertoo nimetöntä miestä, joka on kokenut kovan lapsuuden ja nyt tienaa elantonsa maanalaisissa tappelukehissä. Hän lähtee armottomalle kostoretkelle niitä miehiä vastaan, jotka veivät häneltä kaiken lapsuudessa.

Jouluiset viihdyttäjät – The Holiday ja Last Christmas

Klassinen romantiikka täyttää joulukuun illan kahdella lämminhenkisellä elokuvalla. ”The Holiday” näyttää Cameron Diazin ja Kate Winsletin kaupunkienvaihtotarinan, kun taas ”Last Christmas” tarjoaa Emilia Clarken ja Henry Goldingin tähdittämän sydäntä lämmittävän rakkaustarinan George Michaelin musiikin säestämänä.

SkyShowtime on saatavilla suoraan kuluttajille SkyShowtime-sovelluksen kautta useilla alustoilla, kuten Apple iOS:llä, Android-laitteilla ja älytelevisioilla. SkyShowtime tarjoaa kaksi tilaustyyppiä; normaali mainoksilla -tilaus maksaa 4,99 euroa kuukaudessa ja normaali Plus -tilaus 8,99 euroa kuukaudessa. Mainoksilla varustettu tilaus sisältää mainoksia, kun taas Plus-tilaus on mainosvapaa.

Crimson Desert saa ensimmäisen DLC-laajennuksensa vielä tänä vuonna Kommentit pois päältä artikkelissa Crimson Desert saa ensimmäisen DLC-laajennuksensa vielä tänä vuonna

on paljastanut suunnitelmia menestyneen Crimson Desertin tulevaisuudesta. Maaliskuussa julkaistu toimintaroolipeli on ylittänyt jo kuuden miljoonan myydyn kappaleen rajan, joten kehittäjällä on hyvä syy pitää seikkailu käynnissä. Nyt työn alla on ensimmäinen DLC, joka on tarkoitus julkaista vielä tämän vuoden aikana.

Ensimmäisen lisäsisällön tarkempaa sisältöä ei ole vielä paljastettu, mutta Pearl Abyss aikoo kertoa siitä lisää kolmannen vuosineljänneksen aikana. Yhtiö korostaa, että lisäsisällön määrää tai julkaisutahtia ei ole vielä päätetty, vaan tulevat suunnitelmat riippuvat muun muassa pelaajapalautteesta ja myynneistä.

Mielenkiintoisin paljastus koskee moninpeliä. Pearl Abyss kertoo tutkivansa parhaillaan laajasti, miten Crimson Desertin avoin maailma ja vauhdikas taistelu voisivat toimia moninpelissä. Toteutus ei kuitenkaan olisi mikään pikaisesti kyhätty lisäpelimuoto, sillä palvelinarkkitehtuuri, tasapainotus ja eri alustojen välinen toimivuus vaatisivat merkittävää kehitystyötä. Vielä ei siis ole varmaa, saako nykyinen peli moninpelin vai valmistellaanko pohjaa mahdolliselle tulevalle -pelille.

Myös -versio etenee. Pearl Abyssin mukaan peli on jo pelattavassa kunnossa, ja parhaillaan hiotaan suorituskykyä ja laatua. Julkaisua tavoitellaan vuoden 2027 ensimmäiselle puoliskolle. Mobiiliversiota sen sijaan ei ole suunnitteilla.

Pearl Abyss näkee Crimson Desertin selvästi uutena lippulaivabrändinään eikä vain yhtenä pelinä. Yhtiö pitää avoinna mahdollisuudet lisäsisällölle, uusille alustoille ja jatko-osille. Kun miljoonamyynti on jo tässä vaiheessa näin kovaa luokkaa, Crimson Desertin maailma tuskin on katoamassa mihinkään ihan lähiaikoina.

Stop Killing Games haastaa Sonyn PS Store -monopolin Kommentit pois päältä artikkelissa Stop Killing Games haastaa Sonyn PS Store -monopolin

-liike on liittynyt mukaan oikeusprosessiin, jossa Sonya syytetään PlayStation Storen monopoliasemasta ja kuluttajien pelihintojen keinotekoisesta nostamisesta. Kuluttajaliike liittyy hollantilaisen -järjestön nostamaan kanteeseen, jonka arvo on noin 390 miljoonaa euroa.

Hollantilaisjärjestö haastoi Sonyn oikeuteen jo helmikuussa. Sen mukaan on käytännössä suljettu digitaalinen kauppapaikka, jossa pystyy määräämään hinnoittelusta ilman todellista kilpailua. Järjestö on väittänyt hollantilaisten kuluttajien maksaneen vuosien aikana satoja miljoonia euroja liikaa digitaalisista peleistä.

Stop Killing Gamesin mukaan kyse on niin sanotusta ”Sony-verosta” ja kuluttajien oikeudesta todellisiin vaihtoehtoihin. Liike on erityisen huolissaan Sonyn suunnitelmasta lopettaa uusien PlayStation-pelien fyysinen levytuotanto tammikuussa 2028. Digitaalisen kaupan merkityksen kasvaessa kuluttajien vaihtoehdot voivat samalla vähentyä entisestään.

Stop Killing Games tunnetaan erityisesti kampanjastaan, joka pyrkii varmistamaan, etteivät verkkoa vaativat pelit muutu täysin käyttökelvottomiksi palvelinten sulkeutuessa. Vuonna 2024 perustettu liike on kerännyt Euroopan kansalaisaloitteeseensa yli 1,2 miljoonaa varmennettua allekirjoitusta.

Sonylla on tällä hetkellä vastassaan useita kuluttajiin ja kilpailulainsäädäntöön liittyviä oikeusprosesseja eri maissa. Yhtiö ei kuitenkaan ole toistaiseksi osoittanut merkkejä perääntymisestä fyysisten pelien tuotannon lopettamisesta, vaan on kertonut etenevänsä suunnitelman kanssa varovaisesti. PlayStationin tulevaisuus näyttääkin tällä hetkellä melko digitaaliselta, halusivat pelaajat sitä tai eivät.