Jännitystä, draamaa ja romantiikkaa – SkyShowtime paljasti joulukuun uutuudet Kommentit pois päältä artikkelissa Jännitystä, draamaa ja romantiikkaa – SkyShowtime paljasti joulukuun uutuudet

The Day of The Jackal

SkyShowtime avaa joulukuussa monipuolisen valikoiman uusia sarjoja ja elokuvia, jotka lupaaavat vangita katsojansa intensiivisillä tarinoilla. Valikoimassa on jännittäviä trillereitä kuten Eddie Redmaynen tähdittämä The Day of the Jackal (Shakaali) ja A Quiet Place: Day One, dramaattisia sarjoja kuten Dev Patelin ohjaama Monkey Man ja Dexterin esitarina Dexter: Original Sin, sekä sydäntä lämmittäviä jouluelokuvia.

The Day of the Jackal (Shakaali) – salamurhaajan vaarallinen kissa-hiiri -leikki

Eddie Redmayne tähdittää jännittävää sarjaa, jossa yksinäinen salamurhaaja Jackal joutuu mittavaan jahti-tilanteeseen sinnikkään brittitiedustelijan kanssa. Sarjassa nähdään hänen matkansa Euroopan halki, jättäen jälkeensä tuhoa ja jännitystä, samalla kun hänen henkilökohtainen elämänsä Úrsula Corberón esittämän Nurian kanssa tarjoaa syvyyttä tarinalle.

Fight Night: The Million Dollar Heist – legendaarisen otteluillan paljastava tositarina

Tämä true crime -podcastiin perustuva sarja sukeltaa Muhammad Alin historiallisen paluuottelun iltaan, jolloin Atlantassa tapahtui kaupungin historian röyhkein ryöstö. Kevin Hart näyttelee Chicken Mania, pikkurikollista, joka joutuu todistamaan syyttömyytensä Don Cheadlen esittämän rikosetsivän edessä.

End of Summer – koskettava perhemysteeri etelä-ruotsista

Vuoteen 1984 sijoittuva sarja kertoo 14-vuotiaan Veran yrityksestä selvittää veljensä Billyn katoamisen arvoitus. Kaksi vuosikymmentä myöhemmin Vera palaa kotitilalleen etsimään vastauksia, kohdaten perheensä monimutkaiset salaisuudet ja totuuden musertavat seuraukset.

Dexter: Original Sin – sarjamurhaajan syntytarina

Vuoteen 1991 sijoittuva sarja paljastaa Dexterin muodonmuutoksen opiskelijasta kostonhimoiseksi sarjamurhaajaksi. Isänsä Harryn ohjauksessa Dexter alkaa kehittää omaa oikeudenmukaisuuden koodiaan ja työskentelee samalla rikospaikkatutkinnan harjoittelijana Miami Metro -poliisiasemalla.

Sweetpea – nuoren naisen mullistava muodonmuutos

Ella Purnell näyttelee Rhiannonia, tavallista naista, jonka elämä muuttuu täysin hänen saadessaan yliluonnolliset voimat. Tämä ”raivonkasvutarina” seuraa nuorta naista, joka murtautuu ulos seinäruusun roolistaan ja löytää itsestään jotain hämmästyttävää ja vaarallista.

A Quiet Place: Day One – painajaismainen selviytymistarina

Lupita Nyong’o tähdittää tätä A Quiet Place -universumiin kuuluvaa elokuvaa, joka kertoo New Yorkin hiljentymisestä mystisten ääniä jahtaavien olentojen hyökätessä. Samiran ja hänen kissansa Frodon sekä yllättävän liittolaisen on selvittävä kaupungissa, jossa hiljaisuus on ainoa selviytymiskeino.

Monkey Man – kostoa janoavan sankarin tarina

Dev Patelin ohjaama ja tähdittämä elokuva kertoo nimetöntä miestä, joka on kokenut kovan lapsuuden ja nyt tienaa elantonsa maanalaisissa tappelukehissä. Hän lähtee armottomalle kostoretkelle niitä miehiä vastaan, jotka veivät häneltä kaiken lapsuudessa.

Jouluiset viihdyttäjät – The Holiday ja Last Christmas

Klassinen romantiikka täyttää joulukuun illan kahdella lämminhenkisellä elokuvalla. ”The Holiday” näyttää Cameron Diazin ja Kate Winsletin kaupunkienvaihtotarinan, kun taas ”Last Christmas” tarjoaa Emilia Clarken ja Henry Goldingin tähdittämän sydäntä lämmittävän rakkaustarinan George Michaelin musiikin säestämänä.

SkyShowtime on saatavilla suoraan kuluttajille SkyShowtime-sovelluksen kautta useilla alustoilla, kuten Apple iOS:llä, Android-laitteilla ja älytelevisioilla. SkyShowtime tarjoaa kaksi tilaustyyppiä; normaali mainoksilla -tilaus maksaa 4,99 euroa kuukaudessa ja normaali Plus -tilaus 8,99 euroa kuukaudessa. Mainoksilla varustettu tilaus sisältää mainoksia, kun taas Plus-tilaus on mainosvapaa.

Fable tarjoaa napakan 15–20 tunnin tarinan ilman turhaa täytettä Kommentit pois päältä artikkelissa Fable tarjoaa napakan 15–20 tunnin tarinan ilman turhaa täytettä

Playground Gamesin tuleva ei aio olla satojen tuntien jättimäinen roolipeli. Gamescomissa järjestetyssä haastattelussa vahvisti, että pelin pääjuonen läpäisemiseen kuluu noin 15–20 tuntia. Sivutehtävien ja avoimen maailman tutkimisen parissa aikaa voi käyttää vielä toiset 15–20 tuntia.

Pelkkä tarinan läpäisy ei kuitenkaan kerro koko totuutta. Fable sisältää runsaasti erilaisia elämäntapajärjestelmiä, joiden parissa pelaaja voi puuhastella ilman varsinaista päämäärää. Kehittäjien mukaan näillä järjestelmillä ei käytännössä ole selkeää loppua, joten jos Albioniin ihastuu oikein kunnolla, siellä voi viettää aikaa vaikka kuinka pitkään.

Kokonaisuudessaan Fable vaikuttaa siis olevan enemmän pelaajan omaan tahtiin etenevä seikkailu kuin valtava aikasyöppö. Jos haluat vain nähdä tarinan, urakka ei veny kohtuuttomaksi. Jos taas tavoitteena on koluta jokainen nurkka ja saada Albionin asukkaat joko rakastamaan tai vihaamaan sinua, pelitunteja kertyy huomattavasti enemmän.

Fable julkaistaan 27. helmikuuta 2027 5, ja . Nyt tiedämme ainakin sen, ettei pelin läpäiseminen vaadi elämänmittaista sitoutumista, ellei pelaaja itse sitä halua.

The Witcher 4:n kehitys pysähtyy heti, jos yksikään versio tökkii Kommentit pois päältä artikkelissa The Witcher 4:n kehitys pysähtyy heti, jos yksikään versio tökkii

CD Projekt RED ei halua toistaa julkaisun virheitä kanssa. Studio kertoo ottaneensa käyttöön uuden tiukan kehitysmallin, jossa pelin tekninen toimivuus tarkistetaan jatkuvasti kaikilla kohdealustoilla. Jos jokin tärkeä testi epäonnistuu yhdelläkin alustalla, kehitys pysähtyy siihen asti, että ongelma on korjattu.

Käytännössä The Witcher 4 pitää läpäistä tekniset tarkistukset samanaikaisesti :llä, 5:llä ja Series X|S:llä. Studio ei siis halua rakentaa peliä ensisijaisesti tehokkaimman PC ehdoilla ja miettiä konsoliversioita vasta myöhemmin. CD Projekt RED mukaan tavoitteena on yksinkertaisesti varmistaa, että peli oikeasti toimii.

Taustalla kummittelee tietenkin Cyberpunk 2077 vuoden 2020 julkaisu, joka oli erityisesti vanhoilla – ja -konsoleilla niin pahassa kunnossa, että peli poistettiin hetkeksi jopa PlayStation Storesta. CD Projekt RED myönsi myöhemmin, että studio oli aliarvioinut pelin skaalaamisen vanhemmille konsoleille liittyneet haasteet.

Uusi lähestymistapa näyttää kuitenkin jo tuottavan tulosta. CD Projekt RED toimitusjohtaja Michał Nowakowski vahvisti, että The Witcher 4 on tällä hetkellä pelattavissa PC:llä, :llä ja :llä. Jos jokin versio alkaa yskiä, kehittäjät eivät siis vain kohauta olkapäitään ja jatka eteenpäin, vaan koko kehitys saa luvan odottaa, kunnes ongelma on selätetty.