Jännitystä, draamaa ja romantiikkaa – SkyShowtime paljasti joulukuun uutuudet Kommentit pois päältä artikkelissa Jännitystä, draamaa ja romantiikkaa – SkyShowtime paljasti joulukuun uutuudet

The Day of The Jackal

SkyShowtime avaa joulukuussa monipuolisen valikoiman uusia sarjoja ja elokuvia, jotka lupaaavat vangita katsojansa intensiivisillä tarinoilla. Valikoimassa on jännittäviä trillereitä kuten Eddie Redmaynen tähdittämä The Day of the Jackal (Shakaali) ja A Quiet Place: Day One, dramaattisia sarjoja kuten Dev Patelin ohjaama Monkey Man ja Dexterin esitarina Dexter: Original Sin, sekä sydäntä lämmittäviä jouluelokuvia.

The Day of the Jackal (Shakaali) – salamurhaajan vaarallinen kissa-hiiri -leikki

Eddie Redmayne tähdittää jännittävää sarjaa, jossa yksinäinen salamurhaaja Jackal joutuu mittavaan jahti-tilanteeseen sinnikkään brittitiedustelijan kanssa. Sarjassa nähdään hänen matkansa Euroopan halki, jättäen jälkeensä tuhoa ja jännitystä, samalla kun hänen henkilökohtainen elämänsä Úrsula Corberón esittämän Nurian kanssa tarjoaa syvyyttä tarinalle.

Fight Night: The Million Dollar Heist – legendaarisen otteluillan paljastava tositarina

Tämä true crime -podcastiin perustuva sarja sukeltaa Muhammad Alin historiallisen paluuottelun iltaan, jolloin Atlantassa tapahtui kaupungin historian röyhkein ryöstö. Kevin Hart näyttelee Chicken Mania, pikkurikollista, joka joutuu todistamaan syyttömyytensä Don Cheadlen esittämän rikosetsivän edessä.

End of Summer – koskettava perhemysteeri etelä-ruotsista

Vuoteen 1984 sijoittuva sarja kertoo 14-vuotiaan Veran yrityksestä selvittää veljensä Billyn katoamisen arvoitus. Kaksi vuosikymmentä myöhemmin Vera palaa kotitilalleen etsimään vastauksia, kohdaten perheensä monimutkaiset salaisuudet ja totuuden musertavat seuraukset.

Dexter: Original Sin – sarjamurhaajan syntytarina

Vuoteen 1991 sijoittuva sarja paljastaa Dexterin muodonmuutoksen opiskelijasta kostonhimoiseksi sarjamurhaajaksi. Isänsä Harryn ohjauksessa Dexter alkaa kehittää omaa oikeudenmukaisuuden koodiaan ja työskentelee samalla rikospaikkatutkinnan harjoittelijana Miami Metro -poliisiasemalla.

Sweetpea – nuoren naisen mullistava muodonmuutos

Ella Purnell näyttelee Rhiannonia, tavallista naista, jonka elämä muuttuu täysin hänen saadessaan yliluonnolliset voimat. Tämä ”raivonkasvutarina” seuraa nuorta naista, joka murtautuu ulos seinäruusun roolistaan ja löytää itsestään jotain hämmästyttävää ja vaarallista.

A Quiet Place: Day One – painajaismainen selviytymistarina

Lupita Nyong’o tähdittää tätä A Quiet Place -universumiin kuuluvaa elokuvaa, joka kertoo New Yorkin hiljentymisestä mystisten ääniä jahtaavien olentojen hyökätessä. Samiran ja hänen kissansa Frodon sekä yllättävän liittolaisen on selvittävä kaupungissa, jossa hiljaisuus on ainoa selviytymiskeino.

Monkey Man – kostoa janoavan sankarin tarina

Dev Patelin ohjaama ja tähdittämä elokuva kertoo nimetöntä miestä, joka on kokenut kovan lapsuuden ja nyt tienaa elantonsa maanalaisissa tappelukehissä. Hän lähtee armottomalle kostoretkelle niitä miehiä vastaan, jotka veivät häneltä kaiken lapsuudessa.

Jouluiset viihdyttäjät – The Holiday ja Last Christmas

Klassinen romantiikka täyttää joulukuun illan kahdella lämminhenkisellä elokuvalla. ”The Holiday” näyttää Cameron Diazin ja Kate Winsletin kaupunkienvaihtotarinan, kun taas ”Last Christmas” tarjoaa Emilia Clarken ja Henry Goldingin tähdittämän sydäntä lämmittävän rakkaustarinan George Michaelin musiikin säestämänä.

SkyShowtime on saatavilla suoraan kuluttajille SkyShowtime-sovelluksen kautta useilla alustoilla, kuten Apple iOS:llä, Android-laitteilla ja älytelevisioilla. SkyShowtime tarjoaa kaksi tilaustyyppiä; normaali mainoksilla -tilaus maksaa 4,99 euroa kuukaudessa ja normaali Plus -tilaus 8,99 euroa kuukaudessa. Mainoksilla varustettu tilaus sisältää mainoksia, kun taas Plus-tilaus on mainosvapaa.

NHL 27 hyödyntää tekoälyä selostuksessa Kommentit pois päältä artikkelissa NHL 27 hyödyntää tekoälyä selostuksessa

hyödyntää generatiivista tekoälyä -pelin selostajien äänien tuottamiseen. Asian paljasti kokenut urheiluselostaja John Buccigross, joka kertoo kuulleensa tekoälyn tuottamia versioita omasta äänestään pelin kehityksen aikana.

Buccigrossin mukaan tekoälyllä tuotettu puhe kuulosti yllättävän hyvältä, mutta täydellinen se ei vielä ole. Kehitystyössä vastaan tuli esimerkiksi tilanne, jossa tekoäly puhui katsomon tuoleista, vaikka jääkiekkokielessä puhutaan luonnollisesti istuimista. Pieni ero, mutta urheiluselostuksessa juuri tällaiset yksityiskohdat ratkaisevat.

Tekoälyn käyttö on yleistynyt pelialalla, ja myös Sports on hyödyntänyt sitä tänä vuonna muissa urheilupeleissään. -, – ja -peleissä tekoälyn käytöstä kerrotaan jo -sivuilla. NHL 27 ei kuitenkaan ole Steamissä, joten vastaavaa ilmoitusta ei ole saatavilla.

EA ei ole vielä kommentoinut tarkemmin, kuinka laajasti tekoälyä NHL 27 äänituotannossa hyödynnetään. Peli julkaistaan ja 11. syyskuuta. Selostuksen pitäisi siis kuulostaa tutulta, kunhan tekoäly muistaa, että jääkiekkokatsomossa istutaan istuimilla, ei tuoleilla.

The Legend of Zelda: Ocarina of Time -remake sai julkaisupäivän – klassikko pistää haastaen uuden GTA -pelin Kommentit pois päältä artikkelissa The Legend of Zelda: Ocarina of Time -remake sai julkaisupäivän – klassikko pistää haastaen uuden GTA -pelin

on viimein esitellyt kunnolla tulevan : Ocarina of Time -remaken ja samalla vahvistanut pelille julkaisupäivän. tehty uusioversio saapuu 5. marraskuuta.

Ja kyllä, Nintendo on siis julkaisemassa yhden vuoden suurista peleistään samassa kuussa Grand Theft Auto 6 kanssa. Rohkeutta ei ainakaan puutu.

Vuoden 1998 Nintendo 64 -klassikko on rakennettu Switch 2 kokonaan uudelleen. Uudistettu 3D-grafiikka antaa pelille varsin erilaisen ilmeen verrattuna aiempiin Zelda-peleihin, mutta alkuperäisen seikkailun rakenne vaikuttaa pysyneen hyvin pitkälti ennallaan.

Mukana on kuitenkin myös nykyaikaisempia pelimekaniikkoja. Link pystyy nyt hyppäämään ja syöksymään manuaalisesti, esineiden välillä voi vaihtaa nopeasti ja tähtäämiseen voidaan käyttää liikeohjausta. Myös Hyrulen maailmaa on hieman laajennettu. Esimerkiksi Castle Towniin on luvassa uusia alueita ja kauppojen yhteyteen minipelejä.

Yksi hauskimmista uudistuksista liittyy luonnollisesti pelin nimeen. Ocarinaa soittaessa kappaleita ei tarvitse enää näppäillä perinteisillä painikeyhdistelmillä, vaan Linkin soittamia melodioita voi oikeasti hyräillä.

Jos virtuaalinen ocarina ei riitä, Nintendo tarjoaa lisäksi fyysisen Ocarina-lisälaitteen, jolla kappaleita pääsee soittamaan itse.

Uutena ominaisuutena mukana on myös Threads of Time -niminen valikko, joka toimii eräänlaisena tehtäväkirjana ja kokoaa samalla yhteen pelaajan tähänastiset seikkailut näyttäväksi, seinävaatetta muistuttavaksi kokonaisuudeksi.

Kaiken perusteella Nintendo ei ole siis lähtenyt tekemään Ocarina of Timesta täysin uutta peliä, vaan pikemminkin rakentanut klassikon uudelleen modernilla tekniikalla ja lisännyt mukaan muutamia uusia yllätyksiä.

Ja sitten on se julkaisupäivä. 5. marraskuuta. Juuri ennen kuin GTA 6 yrittää vallata kaiken mahdollisen pelimaailman hapen.