Jason Isaacs paljasti yllättävän valintansa Lucius Malfoyksi HBO:n Harry Potter -sarjaanKommentit pois päältä artikkelissa Jason Isaacs paljasti yllättävän valintansa Lucius Malfoyksi HBO:n Harry Potter -sarjaan
Harry Potter -elokuvien Lucius Malfoyta esittänyt Jason Isaacs on ehdottanut roolille yllättävää näyttelijää HBO:n tulevaan Harry Potter -sarjaan. The White Lotus -sarjan tähti paljasti Varietylle antamassaan haastattelussa, että hänen valintansa olisi kukapa muukaan kuin Meryl Streep.
Isaacs perusteli valintaansa sillä, että Streep pystyy näyttelemään mitä tahansa. Streep on aiemminkin esittänyt mieshahmoja, muun muassa rabbin roolissa HBO:n minisarjassa Angels in America.
Hän voi tehdä mitä vain. Hänen kyvyillään ei ole rajoja. – Isaacs kehui.
Isaacs itse ei kuitenkaan koe tarvetta neuvoa uutta Malfoyta – kuka tahansa roolin saakaan.
Miksi vaivautuisin? Tunnen joitakin näyttelijöitä, joita on valittu, ja he ovat loistavia. Sarjasta tulee upea ilman vanhan pierun neuvojakin. – Isaacs tokaisi.
HBO:n uusi Harry Potter -sarja on vielä varhaisessa vaiheessa, mutta yksi näyttelijävalinta on jo vahvistettu: Albus Dumbledorea esittää John Lithgow. Myös Severus Kalkaroksen ja Minerva McGonagallin näyttelijöistä liikkuu huhuja, mutta varmistuksia ei ole vielä saatu.
Aika näyttää, toteutuuko Isaacsin rohkea ehdotus – mutta Meryl Streep Lucius Malfoyna olisi varmasti jotain ennenkuulumatonta.
Netflix aikoo vihdoin herättää Assassin’s Creed -pelisarjan eloon live-action-sarjassa, ja fanit voivat odottaa toimintaa Italiassa, Ezio Auditore da Fiorenzan kotimaassa. Brittiläissyntyinen, australialainen Toby Wallace nähdään sarjan päärooleissa, vaikka tarkemmat yksityiskohdat hänen hahmostaan pysyvät vielä salaisuutena.
Sarja ei kuitenkaan seuraa suoraan pelien tuttuja hahmoja, vaan sijoittuu samaan universumiin uusien tarinoiden kautta. Aikakausi on vielä vahvistamatta, joten Leonardo da Vincin kohtaamista Tobyn kanssa ei kannata odottaa ihan heti. Wallace, 30, on tuttu muun muassa HBO:n Euphoria-sarjasta ja Danny Boylen Pistol-minisarjasta.
Sarjan luojat ja tuottajat Roberto Patino ja David Wiener lupaavat eeppistä historiaa, parkouria ja jännitystä, mutta ennen kaikkea ihmisten tarinoita. Luvassa on Etsimystä, identiteettiä, valtaa, kostoa ja ihmissuhteiden merkitystä yli kulttuurien ja aikakausien. Patino ja Wiener korostavat, että sarja käsittelee myös sitä, mitä ihmisyys menettää, kun yhteydet toisiin katkeavat.
Netflix ei ole vielä kertonut sarjan julkaisupäivää, mutta Assassin’s Creed -maailma pysyy muutenkin kiireisenä. Uusin Shadows-päivitys sisältää Attack on Titan -yhteistyön, ja vuoden 2023 Mirage on saanut merkittävän ilmaisen laajennuksen, jonka Saudi-rahoitus mahdollisti. Ubisoftin odotetaan myös julkaisevan kauan odotetun Black Flag -remake maaliskuun 2026 loppuun mennessä.
Sarja lupaa yhdistää historian ja fantasiaseikkailun tyylillä, joka ilahduttaa sekä uskollisia faneja että uusia katsojia, jotka eivät ole koskaan tarttuneet peliohjaimeen. Netflixin Assassin’s Creed on tulossa ja nyt kaikki suuntaavat mielikuvitusmatkalle Renessanssin Italiaan.
Stephen Kingin luoma painajainen saa uuden elämän. Tuleva HBO-sarja IT: Welcome to Derry sukeltaa takaisin Derryn pikkukaupungin pimeisiin salaisuuksiin – aikaan ennen kuin Losers Club kohtasi ensimmäistä kertaa Pennywisen. Vastikään julkaistu traileri näyttää, että paluu viemäreihin tulee olemaan pelottavampi kuin koskaan.
Matka Derryn varjoihin alkaa
Sarja toimii esiosana vuoden 2017 ja 2019 It-elokuville, jotka tekivät Bill Skarsgårdin tulkitsemasta Pennywisestä ikonisen hahmon. Tapahtumat sijoittuvat vuoteen 1962, 27 vuotta ennen elokuvien tapahtumia. Tuolloin Derryn kaupunki on jo pitkään kantanut selittämättömien katoamisten ja painajaisten taakkaa.
Sarjan luovat Andy ja Barbara Muschietti, jotka olivat myös elokuvien takana, yhdessä showrunner Jason Fuchsin kanssa. Ensimmäinen kausi avaa tarinaa siitä, miten pahuus on alkanut pesiytyä Derryyn – ja miksi sen asukkaat vaikenevat siitä yhä uudelleen.
Traileri paljastaa tuttuja kauhuja ja uusia painajaisia
Ensimmäinen traileri lupaa paljon. Se alkaa viattomalta tuntuvalla kohtauksella perheestä, joka muuttaa Derryyn. Pian ilmassa on kuitenkin jotakin vääristynyttä: outoja katoamisia, epätodellisia näkyjä ja se kaikkien tuntema punainen ilmapallo, joka kertoo, ettei mikään ole kunnossa.
Bill Skarsgård palaa Pennywisen rooliin, mutta hahmon esiintyminen on maltillisesti piilotettu trailerissa. Näin hänen varjonsa tuntuu läsnä jokaisessa kuvassa – kauhu rakentuu hitaasti ja tehokkaasti. 1960-luvun miljöö näkyy vahvasti: kylmän sodan pelko, yhteiskunnalliset jännitteet ja pikkukaupungin hiljainen pahantahtoisuus luovat tarinalle uskottavan pohjan.
Traileri vilauttaa myös viitteitä muuhun Kingin universumiin. Tiettyjä nimiä, paikkoja ja esineitä on helppo tunnistaa, jos tietää mitä etsiä. Näin sarja palkitsee vanhat fanit mutta toimii myös uusille katsojille itsenäisenä kauhutarina.
Kauhu, joka heijastaa aikansa pelot
IT: Welcome to Derry ei ole pelkkä hirviösarja. Sen tekijät ovat korostaneet, että tarinan ytimessä on yhteisön salailu ja se, miten pelko muokkaa ihmisiä. Kauhu syntyy yhtä paljon ilmapiiristä kuin verestä.
Sarja käsittelee myös aikansa teemoja: rodullista eriarvoisuutta, yhteisön paineita ja sitä, miten ihmiset kääntävät katseensa pois, kun jokin on liian pelottavaa kohdata. Näin se jatkaa Kingin perintöä, jossa todellinen kauhu löytyy usein ihmisten sydämistä, ei vain viemäreistä.
Milloin ja missä sen voi nähdä
IT: Welcome to Derry saa ensi-iltansa HBO:lla ja HBO Max -palvelussa 26. lokakuuta 2025. Ensimmäinen kausi koostuu yhdeksästä jaksosta, jotka julkaistaan viikoittain. Suomessa sarjan odotetaan tulevan katsottavaksi samaan aikaan tai pian sen jälkeen.
Paluu, jota ei voi välttää
IT: Welcome to Derry näyttää olevan enemmän kuin pelkkä esiosa – se on kunnianhimoinen yritys laajentaa Kingin maailmaa ja syventää sen mytologiaa. Jos traileri on viitteitä antava, odotettavissa on synkkä, tyylikäs ja emotionaalisesti vahva tarina siitä, miksi Derry on aina ollut tuhon kaupunki.
Pennywise on palannut, mutta tällä kertaa hänellä on koko historian mittainen syy hymyillä.