Jedi: Fallen Order -peli saa jatkoa ensi vuonna Kommentit pois päältä artikkelissa Jedi: Fallen Order -peli saa jatkoa ensi vuonna

Jedi: Survivor

EA on julkaisemassa jatkoa vuoden 2019 Jedi: Fallen Order -pelille. Voit katsoa uuden Jedi Survivor -pelin trailerin alta.

Jedi: Survivor sijoittuu viisi vuotta edellisen pelin tapahtumien jälkeen. Kuten edeltäjänsä, myös Jedi: Survivor on kolmannen persoonan tarinavetoinen toimintaseikkailupeli. Sen pääosassa nähdään jälleen Cal Kestis.

Pelin kehittäjänä toimii samainen Respawn Entertainmentin tiimi, joka työsti myös Fallen Order -pelin. Mukana kehityksessä on myös Lucasfilm Games.

Jedi: Survivor ilmestyy vuonna 2023 PlayStation 5 ja Xbox Series X sekä S -konsoleille, että PC:lle.

Phoenix Wright: Ace Attorney Trilogy saa ison päivityksen Kommentit pois päältä artikkelissa Phoenix Wright: Ace Attorney Trilogy saa ison päivityksen

Phoenix Wright: Ace Attorney Trilogy on saanut tänään ilmaisen päivityksen, joka tuo oikeussaleihin kasan uusia ominaisuuksia, lisää kielivaihtoehtoja ja pientä kiillotusta sarjan fanien iloksi. Capcom kertoo, että paketin tarkoitus on tehdä sekä uusien että vanhojen tapausten pariin palaamisesta selvästi aiempaa sujuvampaa.

Päivityksen suurin uutuus on kahden uuden kielen lisääminen. Koko trilogian voi nyt pelata myös latinalaisamerikkalaisella espanjalla ja brasilianportugalilla, niin tekstien kuin äänien osalta. Tämä laajentaa pelien yleisöä merkittävästi ja tekee klassikkotarinoihin uppoamisesta helpompaa yhä useammalle.

Mukana on myös täysin uusi Galleria, joka tarjoaa faneille puuhasteltavaa oikeusdraaman välissä. Sieltä löytyy musiikkisoitin, taidegalleria sekä Scene Creator -työkalu, jolla voi rakentaa omia, mahdollisimman dramaattisia oikeussalikohtauksia hahmojen asennoista animaatioihin.

Käytännöllisyyttä tuomaan päivitys sisältää lisäksi uuden episodivalikon, automaattisen Story Moden sekä Auto-Playn, jotka helpottavat etenkin tarinan uudelleenpeluuta tai vaikka koko trilogian binge-katselua sohvalta käsin.

Phoenix Wright: Ace Attorney Trilogy sisältää kolme ensimmäistä Ace Attorney -peliä ja on saatavilla Nintendo Switchille, PlayStation 4:lle, Xbox Onelle sekä PC:lle. Capcomin mukaan tarkoitus on tehdä näistä klassikoista entistä saavutettavampia ja antaa faneille lisää syitä palata legendaaristen oikeustaistelujen pariin.

Battlefield 6 on vuoden myydyin räiskintäpeli – myös kritiikistä huolimatta Kommentit pois päältä artikkelissa Battlefield 6 on vuoden myydyin räiskintäpeli – myös kritiikistä huolimatta

EA väittää nyt suoraan omilla sivuillaan, että Battlefield 6 on vuoden 2025 myydyin räiskintäpeli. Yhtiön mukaan peli on ohittanut jopa jättiläiset kuten Call of Duty: Black Ops 7:n ja ARC Raidersin, eikä pelkästään nipin napin, sillä Battlefield 6:n kerrotaan myyneen yli 10 miljoonaa kappaletta. Tämä on melkoinen suunnanmuutos verrattuna edeltäjään Battlefield 2042:een, jonka vastaanotto oli kaikkea muuta kuin juhlan aihe.

Suosion taustalla on paluu sarjan juurille, eli vähemmän esirenderöityjä supersankareita ja enemmän saappaat-maassa-taistelua. Silti peli ei ole selvinnyt ilman mutinaa. Uudet hahmoskinit ja RedSec battle royale -tila ovat nostattaneet juuri niitä kulmakarvoja, joita Battlefield 2042 jo aiemmin kohotteli. Myös battle pass ja mikromaksut jakavat mielipiteitä, etenkin kun peli maksaa noin 70 euroa.

Vertailukohta muihin peleihin ei ole aivan suoraviivainen. Black Ops 7 julkaistiin heti Xbox Game Passissa, mikä luonnollisesti pienentää perinteisiä myyntilukuja. Battlefield 6 ei ole tarjolla vastaavissa tilauspalveluissa, joten siitä maksetaan täysi hinta. Siitä huolimatta kilpailu on ollut tiukkaa, esimerkiksi samana päivänä julkaistu ARC Raiders on myynyt noin 4 miljoonaa kappaletta, selvästi vähemmän kuin Battlefieldin massiivinen avaus.

EA:n mukaan kaupallinen menestys puhuu puolestaan, ja vaikka pelaajakunta marmattaa yksityiskohdista, myyntikäyrä kertoo tarinan, jota on vaikea kiistää. Battlefield 6 näyttää olevan juuri se kaivattu piristysruiske, joka palautti sarjan takaisin kartalle, mikromaksuista huolimatta.