Jessica Jones palaa Marvel-universumiin Kommentit pois päältä artikkelissa Jessica Jones palaa Marvel-universumiin

Marvel-fanit, nyt on kyllä oikea ilon ja onnen päivä! Krysten Ritter tekee virallisen paluun ikonisena Jessica Jonesina Disney+:n Daredevil: Born Again -sarjan toisella kaudella. Uutinen vahvistettiin Disney Upfront -tilaisuudessa New Yorkissa, ja se saa monet toivomaan, että yhä useampi Netflixin Defenders-sarjojen sankareista palaa takaisin valokeilaan.

Ritter nousi lavalle yhdessä Daredeviliä näyttelevän Charlie Coxin kanssa.

On mahtavaa palata Jessica Jonesin rooliin. Kolmen kauden ja The Defendersin jälkeen on upeaa olla osa MCU:ta. En voi vielä paljastaa liikaa, mutta Jessica Jonesin tarina ei todellakaan ole ohi – tästä kaudesta on tulossa uskomaton! – Ritter jakoi innostuksensa yleisön kanssa.

Jessica Jones teki debyyttinsä Netflixissä vuonna 2015 ja sai nopeasti oman uskollisen fanikuntansa. Sarja yhdistyi myöhemmin muihin Marvelin katutason sankareihin The Defenders -minisarjassa. Ritterin paluu oli pitkään epävarma, mutta nyt hahmo on virallisesti osa Marvelin elokuvallista universumia (MCU).

Aiemmin muun muassa Punisher palasi Born Againin ensimmäisellä kaudella, ja Ritterin paluu on luonnollinen jatkumo Netflixin tuttujen sankareiden uudelleentulemiselle. Showrunner Dario Scardapane on kertonut fanien voivan odottaa uusia jaksoja maaliskuussa 2026.

Netflix laajentaa tekoälyn käyttöä – tekstitykset ja mainokset AI:n avulla Kommentit pois päältä artikkelissa Netflix laajentaa tekoälyn käyttöä – tekstitykset ja mainokset AI:n avulla

Multimiljardiluokan suoratoistopalvelu Netflix aikoo uusimpien huhujen mukaan korottaa tilaustensa hintaa.

Netflix aikoo laajentaa tekoälyn käyttöä merkittävästi vuonna 2026. Suurin muutos näkyy tekstityksissä ja mainoskokemuksessa, missä AI auttaa kääntämään ja mukauttamaan tekstityksiä sekä luomaan personoituja mainoksia tilaajille.

Vuoden 2025 aikana Netflix testasi jo erilaisia AI-työkaluja mainosten ja sisältöjen suunnitteluun. Nyt yhtiö kertoo kehittävänsä näitä työkaluja edelleen, jotta mainoskampanjoiden ja tuotannon prosessit nopeutuvat ja saadaan entistä tarkemmin kohdennettua sisältöä katsojille. Tekstitysten AI-lokalisointi puolestaan mahdollistaa, että sarjat ja elokuvat tavoittavat helpommin katsojat ympäri maailman, riippumatta tilaustasosta.

Custom-mainokset tulevat erityisesti $7,99/kk (noin 7,50 €) “Standard with ads” -tilauksen käyttäjille, mutta tekstitykset koskevat kaikkia. Netflix on myös aiemmin ilmoittanut, että AI integroidaan keskeytys- ja taukomainoksiin vuoden 2026 aikana, mikä voi muuttaa katselukokemusta monille.

Streaming-jätti vahvisti myös tilaajamääränsä kasvaneen 23 miljoonalla vuonna 2025, mikä nostaa kokonaismäärän noin 325 miljoonaan. AI:n hyödyntäminen näyttää siis olevan osa Netflixin strategiaa paitsi tuotannon tehostamiseen myös tilaajakokemuksen personointiin ja samalla mahdollisesti mainosrahojen kasvuun.

Katsojat voivat siis odottaa entistä älykkäämpää, mutta myös hieman enemmän mainoksia sisältävää Netflixiä, kun tekoäly astuu kuvaan täysillä tänä vuonna.

Malcolm in the Middle (Veljemme on nero) palaa eetteriin – uuden kauden traileri nyt katsottavissa Kommentit pois päältä artikkelissa Malcolm in the Middle (Veljemme on nero) palaa eetteriin – uuden kauden traileri nyt katsottavissa

Klassikkosarja Malcolm in the Middle tekee paluun lähes 20 vuoden tauon jälkeen. Uusi neliosainen minisarja Malcolm in the Middle: Life’s Still Unfair saa ensi-iltansa 10. huhtikuuta 2026 Hulussa (Suomessa Disney+).

Ensimmäinen traileri paljastaa, että Malcolm (Frankie Muniz) on pysytellyt vuosia erossa perheestään – ja hyvästä syystä. Hänen rauhallinen elämänsä järkkyy, kun Hal (Bryan Cranston) ja Lois (Jane Kaczmarek) vaativat häntä paikalle 40-vuotishääpäivilleen.

Lähes koko alkuperäinen näyttelijäkaarti palaa sarjaan. Ainoa poikkeus on Dewey: hahmo on mukana, mutta rooli on uudelleenroolitettu. Alkuperäinen näyttelijä Erik Per Sullivan ei palaa, sillä hän on jättänyt näyttelemisen taakseen ja opiskelee parhaillaan Harvardissa. Deweyn roolin ottaa Caleb Ellsworth-Clark.

Bryan Cranston kertoi podcastissa, että Sullivan suhtautui paluuseen positiivisesti mutta kieltäytyi kohteliaasti:


“Hän on todella älykäs ja keskittynyt opintoihinsa. Näytteleminen ei enää kiinnosta häntä.”

Malcolm in the Middle: Life’s Still Unfair on erikoisminisarja, joka jatkaa alkuperäisen sarjan tarinaa aikuisuuden kynnyksellä – ja näyttää, ettei elämä ole vieläkään reilua.