Jimm’s Chungus -pelitietokone on kaikkien pelaajien unelmalaite Kommentit pois päältä artikkelissa Jimm’s Chungus -pelitietokone on kaikkien pelaajien unelmalaite

Jimms Chungus

Suomen johtava räätälöityjen tietokoneiden valmistaja ja tietotekniikan verkkokaupan pioneeri, Jimm’s -Store on julkaissut huipputason pelitietokoneen, jonka muhkea muotoilu ja väritys kertovat kokonaisuudesta kaiken oleellisen.

”Vaikka turboahdetut supermallimme eivät olekaan olleet massiivisia myyntimenestyksiä, olemme halunneet toteuttaa kaikkien pelaajien päiväuniksi sopivia tehotietokoneita epäsäännöllisin väliajoin, jotta tietokoneita suunnittelevat ihmemiehemme pysyvät vireessä”, kommentoi toimitusjohtaja Antti Järvinen. ”Pelaamisen ja tietokoneet vakavasti ottaville harrastajille on tärkeätä nähdä mihin me pystymme ja siksi pyrimme unelmakokoonpanoja välillä toteuttamaan – ja meneehän niitä aina kaupaksikin!”

Jimms Chungus

Big Chungus on tunnettu nettimaailman meemi, jossa yleensä solakka Väiski Vemmelsääri on kasvanut massiivisiin ja näyttäviin mittoihin. Samalla tavalla Jimm’s Chungus on todella näyttävä ja kooltaan massiivinen ilmestys. Erittäin tilava ja näyttävän esillepanon mahdollistava viistokotelo koostuu enimmäkseen karkaistusta lasista. Se tarjoaa esteettömän näkymän tietokoneen komponentteihin ja niiden nestejäähdytykseen. Kotelon molemmat sivut, etupaneeli ja jopa katto ovat hillitysti tummennettua lasia. Mustaksi jauhemaalattu teräsrunko pitää kokonaisuuden kuitenkin vankkana ja vakaana. Kokonaisuuden kruunaa Jimm’sille ominainen oranssinen värimaailma, joka näkyy tietokoneen upeassa sisävalaistuksessa ja kotelon alumiinijalustassa.

Jimm’s Chungus -pelitietokoneen komponentit eivät kalpene sen ulkokuoren loistolle. Laatuvalmistajien osista koottu unelmalaite jättää suorituskyvyssä jälkeensä useimmat muut tietokoneet. Huikean tehokas 4,6 gigahertsin kellotaajuudella toimiva AMD Ryzen 9 3900X -suoritin, mahtavaa kuvanlaatua tarjoava NVIDIA GeForce RTX 2080 Ti -näytönohjain ja nykyaikainen ASUS ROG STRIX X570-E GAMING -emolevy muodostavat laitteen ytimen. Huipputehokkuuden sivutuotteena muodostuva lämpö viilennetään tehokkaasti näyttävällä Jimm’sin suunnittelemalla nestejäähdytysjärjestelmällä, jossa on hyödynnetty EK Water Blocksin erillisosia. Lisää jäähdytystä tarjoavat tietokoneen lasisen etupaneelin takana olevat tuulettimet, jotka tuovat kokonaisuuteen myös lisää värikkyyttä ja tyyliä.

Hintaa koneelle kertyy hulppeat 4 999 euroa ja sen saa myös räätälöityinä. Keskusyksikön ympärille voi erikseen hankkia minkä tahansa näppäimistön, hiiren, näytön ja muut lisälaitteet. Voit tutustua laitteeseen tarkemmin täällä.

Control Resonant on Remedyn tähän asti kunnianhimoisin loikka Kommentit pois päältä artikkelissa Control Resonant on Remedyn tähän asti kunnianhimoisin loikka

porskuttaa vahvassa vireessä, kun studion Control -pelisarja on rikkonut jo 6 miljoonan myydyn kappaleen rajapyykin. Samalla katseet kääntyvät seuraavaan julkaisuun, , jota yhtiön tuore toimitusjohtaja Jean-Charles Gaudechon kehuu poikkeuksellisen suoraan.

Gaudechon kertoo pelaavansa uutta peliä itse säännöllisesti ja vakuuttaa, että kokonaisuus alkaa olla kasassa. Tavoite on kunnianhimoinen ja pyrkimys tehdä Resonantista “day one” -ostos niin sarjan faneille kuin uusillekin pelaajille. Julkaisua odotetaan syksylle :lle, :lle ja Series -konsoleille.

Taloudellisesti Remedyllä menee kaksijakoisesti mutta lupaavasti. Liikevaihto laski hieman 13,1 miljoonaan euroon, mutta kannattavuus parani ja kassavirta kääntyi selvästi plussalle. Erityisesti pelimyynnit ja rojaltit ovat kasvussa, kun taas kehityspalkkiot ovat laskeneet, mikä on merkki siitä, että uusi peli lähestyy maalia.

Resonant on myös studion tähän asti kunnianhimoisin projekti. Pelin parissa työskentelee Remedy-historian suurin pelitiimi ja peli tukee peräti kahdeksaa eri äänikieltä. Studio tähtää samalla kovaan kasvuun, sillä tavoitteena on tuplata liikevaihto noin 100 miljoonaan euroon vuoteen 2027 mennessä.

On selvää, että Remedy rakentaa seuraavaa suurta hittiään määrätietoisesti. Ja jos toimitusjohtajan omiin pelisessioihin on uskominen, Controlin outo ja kiehtova maailma on palaamassa entistä vahvempana.

Beastlink tuo kaiju-mäiskeen PC:lle ja konsoleille Kommentit pois päältä artikkelissa Beastlink tuo kaiju-mäiskeen PC:lle ja konsoleille

Uusi jättiläishirviöitä ja tuhoa yhdistelevä peli on julkistettu ja se kuulostaa siltä, että kaupunkisuunnittelijat saattavat haluta katsoa muualle. Peli tarjoaa mahdollisuuden pelata sekä hirviönmetsästäjänä että itse kaijuna, joka levittää kaaosta ympäri täysin tuhottavia kaupunkeja.

Pelin keskiössä on niin sanottu BeastLink-mekaniikka, jossa pelaajat ensin keräävät resursseja ja herättävät nukkuvia jättiläishirviöitä, ja sen jälkeen näkökulma vaihtuu täysin. Kun yhteys hirviöön on muodostettu, peli muuttuu taktisesta selviytymisestä täysimittaiseksi kaupunkia repiväksi taisteluksi, jossa rakennukset eivät kauaa pysy pystyssä.

Mukana on heti neljä erilaista kaijua kuten sarvimainen lisko, härkähai ja vampyyrilepakko, sekä ajoneuvoihin perustuvaa taistelua ja valtavia, jopa 250 000 tuhoutuvaa objektia sisältäviä karttoja. Taustalla pyörii kehittäjä , joka tunnetaan aiemmista suurista ja teknisesti kunnianhimoisista projekteistaan.

Studio lupaa, että peli rakentuu vahvasti yhteisön palautteen varaan. Ensimmäinen suljettu betaviikonloppu alkaa jo 8. toukokuuta, ja mukaan voi hakea Steamin kautta. Early access -vaihe käynnistyy myöhemmin kesällä, joten hirviöiden tuhoisat karkelot eivät ole enää kaukana.

Jos lupaukset pitävät, tämä ei ole vain peli, vaan täydellinen kaupunkien uudelleenjärjestely jättiläishirviöiden ehdoilla.