Jodie Fosteria kaavailtiin alkuperäiseksi Prinsessa Leiaksi Kommentit pois päältä artikkelissa Jodie Fosteria kaavailtiin alkuperäiseksi Prinsessa Leiaksi

Jodie Foster olisi voinut näytellä Prinsessa Leiaa Star Warsissa sen sijaan, että rooli meni Carrie Fisherille. Freaky Fridayn ja The Silence of the Lambsin tähti paljasti, että hänelle tarjottiin roolia ensin, mutta hän kieltäytyi.

Foster kertoi NBC:n Tonight Show Starring Jimmy Fallon -ohjelmassa, että hänelle tarjottiin Leia-roolia, kun hahmoa suunniteltiin nuoremmaksi, vain 13–14-vuotiaaksi.

”Minulle tarjottiin [roolia], kyllä”, Foster sanoi. ”He halusivat nuoremman Princess Leian, mutta minulla oli konflikti. Olin tekemässä -elokuvaa, enkä halunnut vetäytyä siitä, koska olin jo sopimuksen alaisena.”

Foster olisi ollut 13–14-vuotias alkuperäisen elokuvan kuvauksissa. Joka tapauksessa hänellä ei vaikuta olevan katkeruutta roolin menetyksestä.

”He tekivät mahtavaa työtä”, Foster sanoi Lucasfilmin ja alkuperäisen -näyttelijäkaartin osalta. ”En tiedä, kuinka hyvä olisin ollut. Minulla olisi voinut olla erilainen hiusmalli. Olisin voinut valita ananaksen.”

Johnny Depp saattaa palata Jack Sparrowin rooliin Kommentit pois päältä artikkelissa Johnny Depp saattaa palata Jack Sparrowin rooliin

-fanit voivat ilahtua, nimittäin tuottaja on kertonut keskustelleensa Johnny Deppin kanssa mahdollisuudesta palata kapteeni 'n rooliin kuudennessa elokuvassa.

Jos hän pitää hahmon kirjoituksesta, uskon, että hän tekisi sen. – Bruckheimer kertoi Entertainment Weekly -lehdelle.

Käsikirjoitus on yhä työn alla, mutta edistystä on tapahtumassa.

Työstämme edelleen käsikirjoitusta. Haluamme tehdä elokuvan, mutta oikea käsikirjoitus on löydettävä. Emme ole vielä täysin valmiita, mutta lähellä ollaan. – Bruckheimer jatkoi.

Pirates of the Caribbean 6 tulee sekoittamaan vanhoja ja uusia hahmoja, ja jotkut alkuperäiset tähdet ovat paluun mahdollisia. on jo vihjannut olevansa valmis palaamaan Will Turnerin rooliin. Bruckheimer ei paljastanut tarkasti, ketkä muut näyttelijät palaavat, joten fanien arvuuttelu jatkuu.

Johnny Deppin paluu olisi pieni yllätys, sillä katkaisi yhteistyön hänen kanssaan aiemmin. Depp on kuitenkin palaamassa valokeilaan muun muassa uuden graafisen novellin myötä, jossa hän kehittää Ridley Scottin kanssa uutta hahmoa Hydeä.

Uusi Lilo & Stitch saapuu pian Disney+ -palveluun Kommentit pois päältä artikkelissa Uusi Lilo & Stitch saapuu pian Disney+ -palveluun

Disneyn hulvaton ja sydäntälämmittävä tekee näyttävän paluun, tällä kertaa live-action-versiona ja saapuu :aan 3. syyskuuta. Kyseessä on sama elokuva, joka rikkoi tänä vuonna miljardin dollarin lipputulorajan ja nousi vuoden 2025 katsotuimmaksi MPA-elokuvaksi maailmalla.

Elokuva kertoo tarinan yksinäisestä tytöstä nimeltä Lilo, joka adoptoi melko erikoisen ”koiran” eli Stitchin, avaruusolennon, jonka edesottamukset sekoittavat koko Havaijin saaren. Vaikka kaaosta syntyy, tarina rakentuu lämpimän perheteeman ympärille, ohana tarkoittaa perhettä ja perhe tarkoittaa, ettei ketään jätetä.

Ohjauksesta vastaa Oscar-ehdokas Dean Fleischer Camp, ja mukana nähdään näyttelijöitä kuten Sydney Elizebeth Agudong, Zach Galifianakis ja tuore kasvo Maia Kealoha. Elokuvan tunnelma kunnioittaa alkuperäistä animaatioklassikkoa ja tuo samalla uutta säihkettä tuttuun tarinaan.

+ -palvelusta löytyy myös koko alkuperäinen Lilo & Stitch -animaatiosarja ja elokuvat, jos nostalgia iskee tai haluat esitellä alkuperäiset seikkailut uudelle sukupolvelle.

Elokuva tulee katsottavaksi Disney+:aan, jonka kuukausihinta alkaa 5,99 eurosta –ja tilauksen voi lopettaa koska tahansa. Täydellinen syyskuun perheilta siis tiedossa!