
Vaikka HBO ei ole vielä virallisesti vahvistanut asiaa, näyttelijälegenda John Lithgow on paljastanut ottaneensa vastaan professori Dumbledoren roolin tulevassa Harry Potter -sarjassa. Lithgow, joka on tunnettu monipuolisista rooleistaan niin elokuvissa kuin televisiossakin, kertoi ScreenRant-lehden haastattelussa, että rooli saattaa ”määritellä hänen elämänsä viimeisen luvun”.
HBO:n uusi sarja aikoo sovittaa J.K. Rowlingin kaikki seitsemän Harry Potter -kirjaa uudelleen televisioon, ja Lithgown rooli on ensimmäinen julkistettu näyttelijävalinta. Vaikka hän onkin jo 87-vuotias sarjan päättyessä, hän ilmaisi innostuksensa projektista.
Sarjan tuotanto on vielä alkuvaiheessa, ja muut näyttelijät ovat vielä hakuprosessissa. J.K. Rowling toimii yhtenä sarjan tuottajista. Lithgown mukaan ”ihania ihmisiä” ovat palanneet Harry Potterin maailmaan.
Lithgown tunnetuimpia rooleja ovat olleet muun muassa Dick Solomon sarjassa Kolmas kivi auringosta ja Winston Churchill sarjassa The Crown. Hänen valintansa Dumbledoreksi herättääkin odotuksia ja mielenkiintoa, miten hän tuo oman näkemyksensä tähän ikoniseen hahmoon.