JoJo’s Bizarre Adventure: All Star Battle uusinto tulossa PS-konsoleille ja PC:lle Kommentit pois päältä artikkelissa JoJo’s Bizarre Adventure: All Star Battle uusinto tulossa PS-konsoleille ja PC:lle

JoJo’s Bizarre Adventure: All Star Battle R

Alunperin vuonna 2014 -konsolille ilmestynyt JoJo’s Bizarre Adventure: All Star Battle on saamassa uudelleenjulkaisun PlayStation -konsoleille ja :lle myöhemmin tänä vuonna.

Samaa nimeä kantaviin manga ja anime -tuotoksiin perustuvassa pelissä sarjoista tutut hahmot asetetaan vastakkain erilaisilla areenoilla. JoJo’s Bizarre Adventure -saaga täyttää 35 vuotta tänä vuonna.

-nimellä kulkevassa uusinnossa on luonnollisesti parannellut grafiikat sekä yli 50 pelihahmoa.

Uusinnossa taisteluiden dynamiikkaa on paranneltu ja mukana on mm. lyöntien pysäytykset sekä hyppyryntäykset. Maukana on pelitiloja kuten All Star Battle Mode, Arcade, Online sekä Versus -tilat.

JoJo’s Bizarre Adventure: All Star Battle R ilmestyy ja -konsoleille sekä PC:lle myöhemmin tänä vuonna.

Kauhu hiipii koulun käytäville – Narin: The Orange Room julkaistiin Steamissa Kommentit pois päältä artikkelissa Kauhu hiipii koulun käytäville – Narin: The Orange Room julkaistiin Steamissa

on julkaistu :lle, ja luvassa on hyytävä sukellus koulumaailmaan, jossa muistot, suru ja yliluonnolliset voimat kietoutuvat yhteen. Pelin takana on bangkokilainen indie-studio , joka ammentaa inspiraatiota Kaakkois-Aasian kulttuurista ja kauhuperinteestä.

Pelaaja astuu Narinin rooliin, ensimmäisen vuoden opiskelijaan, joka ajautuu outoon Twilight Dimension -ulottuvuuteen etsiessään kadonnutta siskoaan. Tutut luokkahuoneet ja käytävät muuttuvat painajaismaisiksi sokkeloiksi, joissa jokainen nurkka voi kätkeä vaaran tai vihjeen totuuteen. Tarina rakentuu vahvasti mysteerin ja tunteiden varaan, eikä kyse ole pelkästä säikyttelystä.

Selviytyminen ei ole helppoa, sillä aseita ei ole käytössä lainkaan. Pelaajan on hiivittävä, kuunneltava ja tarkkailtava ympäristöä välttääkseen kohtaamiset uhkaavien olentojen kanssa. Keskeinen apuväline on Narinin lyhty, joka toimii sekä valonlähteenä että elintärkeänä työkaluna pimeydessä suunnistamiseen.

Ääninäyttelyssä kuullaan muun muassa Boonrasri Chayawan, joka tunnetaan töistään sarjoissa ja . Pelistä löytyy myös englanninkielinen ääniraita, joten tunnelmaan pääsee kiinni laajemminkin.

Narin: The Orange Room on nyt saatavilla Steamissa, ja julkaisun kunniaksi sitä myydään alennettuun hintaan rajoitetun ajan. Jos koulukauhu ja hiiviskelypohjainen selviytyminen kuulostavat houkuttelevalta, tämä voi olla kokeilemisen arvoinen painajainen.

Kuolema kuiskaa heinikossa – Whispers of the Tallgrass julkistettiin PC:lle Kommentit pois päältä artikkelissa Kuolema kuiskaa heinikossa – Whispers of the Tallgrass julkistettiin PC:lle

on uusi ensimmäisen persoonan kauhupeli, joka lupaa hermoja raastavaa hiiviskelyä ja selviytymistaistelua hylätyssä teollisuusympäristössä. Pelin keskiössä on yksinkertainen mutta tehokas idea, jossa korkea heinä voi suojata sinua, mutta yhtä hyvin se voi kätkeä jotain joka jahtaa sinua.

Pelaajan tehtävänä on liikkua varoen umpeenkasvaneella alueella, kerätä tarvikkeita ja selvittää, mitä paikassa on oikein tapahtunut. Samalla on välteltävä sinnikästä saalistajaa, joka ei tunnu luovuttavan helpolla. Tunnelma rakentuu jatkuvasta epävarmuudesta, jossa et koskaan tiedä, oletko piilossa… vai juuri löydetty.

Perinteinen tallennusjärjestelmä on jätetty minimiin. Peliä ei voi tallentaa vapaasti milloin vain haluat, vaan eteneminen tallentuu vain tietyissä pisteissä. Lisäksi esineiden sijainnit vaihtuvat pelikerrasta toiseen, mikä pitää kokemuksen tuoreena ja pakottaa pelaajan improvisoimaan. Useat pakoreitit tuovat lisäjännitystä, sillä jokaisella valinnalla on omat riskinsä.

Whispers of the Tallgrass on määrä julkaista myöhemmin tänä vuonna :lle Steamin kautta. Jos hiiviskely, selviytymiskauhu ja jatkuva epätietoisuus kuulostavat houkuttelevalta, tämä peli kannattaa pitää tutkan alla ja ehkä pysyä poissa korkeasta heinästä.