Jos Dark Souls olisi Bubsy 3D ja ajopeli – Arvostelussa Overpass Kommentit pois päältä artikkelissa Jos Dark Souls olisi Bubsy 3D ja ajopeli – Arvostelussa Overpass

4 / 10
HANAA! Jokin tässä saa palaamaan takaisin taitorallin pariin. KURAA! Ihan jokainen pelin osa-alue on jollain tavalla huono tai huonosti tehty.

Haastevetoinen kuraralli kuulostaa hyvältä, ja onhan esimerkiksi Trials-sarja todistanut, että esteajelusta saa todella mukavaa ja haastavaa. Mutta sen voi myös kädettää totaalisesti, mistä on esimerkki.

Kaukaa katsottuna kaikki vaikuttaa olevan ihan ok, mutta lähempi tarkastelu paljastaa enemmän vikoja kuin hyviä puolia, mutta silti masokismi saa jatkamaan. Mistä Overpassissa siis on kyse?

Overpassissa valitaan ajoneuvo ja ajetaan erilaisia ratoja, joko kierroksia tai alusta maaliin. Radat vaihtelevat joko kilparadoista, missä on ihmisen rakentamia esteitä metsäpolkuihin, missä esteinä toimivat kivet ja kannot aina jyrkkiin mäkisiin nousuihin. Kuraa on tai ei, mutta aina on liukasta.

Minä en tiedä miten realistisia ovat pelin all-terrain- ja utility-terrain-vehiclet, mutta ainakaan niitä ei ole kiva ajaa. Isommat UTV:t ovat kuin ostoskärryjä, kiikkeriä ja jäävät helposti joka paikkaan kiinni. Kansan kielellä mönkkärit ovat taas pieniä ja tehottomia, mitkä junnaavat hitaasti eteenpäin lähes kaikessa mitä eteen tulee. Minkäänlaisesta vauhdikkaasta kokemuksesta ei siis ole kyse.

Mutta eihän ajokokemuksen pidäkään olla vauhdikas, jos kyse on taidosta. Niin voisi ajatella, mutta koska ajoneuvot ovat äärettömän kiikkeriä, sutivaisia, tehottomia ja suurelta osin painovoima tuntuu kuulta, ei ajaminen ole kivaa. Monesti madellaan hitaasti. Silloinkin, kun olisi suoraa missä antaa hanaa. Sillä suora on yleensä hiekkaa tai kuraa, missä auto kyntää tahmaisesti.

Kivikoiden ylittäminen voisi olla todella mielenkiintoista ja haastavaa, mutta se on vain tökerösti tehty. Ymmärrän, että peli on haastava ja sen ei kuulu olla helppoa kaasu pohjassa kruisailua. Mutta kun ajotuntuma ja peruskontrollit ovat roskaa, on hankala nauttia haasteista. Esimerkiksi pakittaminen on hankalaa. Ennen kun vaihde menee pakille tai takaisin eteenpäin, on vapaavaihde, mikä ei tee mitään. Eli kun ajoneuvo on paikoillaan ja painat jarrua, sen sijaan, että alat pakittaa, vaihdat vapaalle. Sen jälkeen kun päästät jarrun ja painat taas taaksepäin, alat pakittaa. Mutta pakittaminen on huomattavasti herkempi kuin kaasu, joten jos sinä haluat nopeasti korjata eteenpäin kun alat kiitää kuramäkeä vauhdilla alas, joudut painamaan ensin kaasua, että pääset vapaalle, sitten päästämään kaasun, ja painamaan uudelleen, että alat mennä eteenpäin. Ja kun olet jyrkässä kuramäessä vinossa ja sinun pitäisi tehdä pieniä korjausliikkeitä tai nytkäytyksiä, niin yhtä sekava kuin kuvailuni edellä oli, yhtä hankala se on hieno-ohjaukselle.

Ajamista helpottaa suunnattomasti joissain, mutta ei kaikissa, ajoneuvoissa oleva differentiaaliveto (toivottavasti on oikea kirjoitusmuoto). Nelivedolla pääsee, mutta differentiaalin kytkemällä saa vedon siirrettyä niihin renkaisiin, mitkä sitä tarvitsevat. Kätevää siis silloin, kun osa renkaista on ilmassa. Tämä kuitenkin ohjattavuuden kustannuksella. Myös takavedon saa kytkettyä, mutta sillä ei tee mitään. Kärsimystä ovatkin ajoneuvot, missä ei ole muuta vaihtoehtoa kuin takaveto! Mönkijöissä voi myöskin vaikuttaa painopisteeseen ohjaajaa kallistamalla, millä on hieman merkitystä, mutta se vaikutta oikeasti joltain.

Hirveimmät kulkuvälineet ovat golfkärryn meno-ominaisuuksilla varustetut maastokulkineet, missä suurin haaste on pitää ne pystyssä, sillä ne keikkuvat kiikkerästi pahimmillaan suoraan ajaen töyssyissä. Toinen kärsimys on takavetoiset Halpahallin kuvaston pikkumönkkärit. Näillä ei ole mitään muuta funktiota pelissä kuin mahdollisesti luoda vaikeusastetta. Ota hirveä lelu, mikä ei välttämättä fyysisesti ja teknisesti edes pääse rataa loppuun, tai oikea maastovehje. Vaikeusasteitahan pelissä ei sinäänsä ole, muuta kuin kentän haastavuus. Esimerkiksi tietokonevastustajien tai pelin vaikeuteen ei pysty vaikuttamaan millään tavalla.

Tutoriaali pelissä on kätketty uramoodiin, ja se kannattaa käydä läpi. Vaikka se on aluksi tylsää miten kaasutetaan ja käännytään itseselvyyttä, se käy nopeasti ajoneuvon vetotavat läpi. Ei kovin kattavasti eikä kovin hyvin esimerkein, mutta kuitenkin. Pelissä onkin hyvä osata tietää mikä vetotapa on paras milloinkin, ja ettei kaasu pohjassa aina sitä mäkeä pääse ylös. Hyvänä nyrkkisääntönä on myös kokeilla toista tapaa, jos toisella ei etene. Siltikin vaikka kuinka osaisit ja tietäisit ja olisit saman esteen ylittänyt monta kertaa, kuun painovoima voi kellistää sinut kumoon ilman mitään hallintaa.

Kaikesta huolimatta suurin osa radoista on kyllä hyvin toteutettu. Ne ovat erilaisia ja mielenkiintoisia ja mukavista letkeistä ajoista todella haastaviksi mäkinousuiksi skaalattuja. Variaatiota on tarpeeksi paljon, vaikka paperilla sitä ei hirveästi ole. Grafiikat ovat pääosin miellyttävän näköiset, jos mukaan ei lasketa aina sikiöasentoon mönkijän päältä tippuessa käpertyvää kuskia. Mutta ihan menevistä grafiikoista huolimatta menoa puuttuu silti.

Pelimuotoja on vain neljä. Ura, yksinpeli, moninpeli samalla koneella jaetulla kuvaruudulla tai vuorotellen ja nettipeli. Tämä on todella vähän varsinkin kun moninpeli samalla koneella on vain radan ja ajoneuvon valintaa. Myöskin ura jää vähän tympeäksi, sillä siinä joudut ansaitsemaan parempia laitteita kun kaikki on jo moninpelissä käytössä. Olisi ollut pelille järkevää, että uran urjetessa uudet komeat myös moninpelissä aukeaisivat. Urassa ajellaan ratoja ihan mielenkiintoisella systeemillä. Kisoja on tietty määrä ennen suurta huipennusta, ja pelaaja saa valita mihin suuntaan lähtee kisoja avaamaan. Voitetut kisat aukaisevat uusia polkuja ja uusia päivityksiä varusteisiin ja laitteisiin. Pienenä lisänä saa sponsoreita ja välillä tietokonekuski lyö vetoa voitatko hänet seuraavassa kisassa. Todella yksinkertaista, mutta tylsän pelin mielenkiintoinen lisä.

Kisaaminen vain on onnettoman tylsää! Pelissä on valikkomusiikkia, mutta minulla meni aika kauan huomata, että pelissä on muitakin kuin yksi ja sama indierock-renkutus. Yhtäkaikki, ärsyttävää musiikkia. Itse pelissä ei ole musiikkia, eikä myöskään ympäristön ääniä. Vain mopomoottorin pörinää. Ajaminen on muutenkin yksinäistä. Kisat suoritetaan yksin, korkeintaan kaksinpelissä toisen haamuautoa vastaan. Ja vaikka radan varrella on huoltoajoneuvoja ja katsomoita sekä telttoja, missään ei näy ristin sielua. Ei yleisöä, ei henkilökuntaa. Edes selostajaa ei ole.

Selostajan puuttuessa puuttuu vielä jotain muutakin oleellista. Ajaessasi kisaa, näet kauanko on aikaa kulunut, muttet näe sijoitustasi missään vaiheessa, etkä sitä, paljonko olet edellä tai jäljessä muita kuskeja. Tämä lisää yksinäisyyden tunnetta ajossa. Ja mielestäni olisi mukava tietää voiko ajoa ottaa huiman etumatkan turvin hieman turvallisemmin ja rennommin, vai onko riskien paikka, jos on muutamia sekunteja jäljessä. Vasta kun maalilinja on ylitetty ja mennään kisan jälkeiseen valikkoon tietää sijoituksensa. Tästä syystä peli ei tunnu juurikaan kisalta. Valitset radan, ajelet sitä ja sitten katsot listasta miten kävi. Ja jatkat samaa.

Ongelmana on myös pitkät radat. Mielenkiintoisimpia ovat ne, joissa on alku ja loppu. Hirveimpiä ne, missä on kierrokset. Kierrosradoissa tuntuu siltä, että kun olet ensimmäisen kierroksen ajanut, ne kaksi on aivan turhia ja saman toistoa. Olet jo radan nähnyt ja suorittanut, miksi se pitää uusia heti perään kaksi kertaa? Varsinkin, kun vaikka kuinka tietäisit miten se pitää ajaa ja olisit taitava, niin viimeisellä kierroksella törmäät johonkin kiven kikkareeseen ja kuun painovoima heittää sinut kyljelleen. Tuntuu, että syy on huonon pelin.

Overpass voisi olla hyvä peli, ellei se olisi huono. Ja huonoa siinä on kaikki. Jokainen osa pelistä voisi olla hyvä ja nauttitava, jos ne olisi vain hyvin tehty. Tästä kertoo se, että vaikka peli ärsyttää ja on täynnä puutteita, haluan sitä pelata. Peli voisi olla todella hyvä, jos huononakin se saa minut palaamaan takaisin. Tuntuu, että jos sen olisi tehnyt tiimi, jolla olisi kokemusta ajopeleistä (en tiedä onko tällä porukalla, jos on, hävetkööt tätä kuraa), voisi peli olla loistava. Nyt se tuntuu vain vaillinaiselta ja keskeneräiseltä. Ihan kuin tämä 60€ hintalapulla varustettu uutuus olisi vain beta.

Kannattaako Overpass ostaa? Ei missään nimessä. Jos sen halvalla alennuksesta saa, mikä ettei. On sillä hetkensä. Mutta harmittavaisesti ne hetket yleensä menevät pilalle huonon toteutuksen takia.

Lähdenkin tästä jatkamaan pelaamista…

Toukokuun touhukkaat toilailut – kuukauden odotetuimmat videopelit Kommentit pois päältä artikkelissa Toukokuun touhukkaat toilailut – kuukauden odotetuimmat videopelit

Toukokuun pelijulkaisut tuovat tullessaan todellisen lajikirjon uutta pelattavaa. Luvassa on sekä suuria jatko-osia, kiehtovia indieteoksia että nostalgiaa puhkuvia paluutarinoita. Olitpa sitten kiinnostunut toiminnasta, tarinankerronnasta, rakentelusta tai kilpailusta, jokaiselle löytyy jotakin. Tässä katsaus kuukauden kiinnostavimpiin peleihin, aina DOOMin demonitaisteluista spraymaalaamisen rauhaan ja kilpikonnien taktisista iskusta elämänmakuisen MMO-seikkailun lämpöön

Spray Paint Simulator (PC, PS4/5, XSX/S, Switch, Xbox One)

Julkaisu: toukokuussa (tarkempi päivä tuloillaan)

Tervetuloa Spattervilleen, värikkääseen maailmaan, jossa perustat oman spraymaalausyrityksesi! Korjaa, suojaa ja maalaa kaikkea keittiöistä ja maamerkeistä aina jättimäisiin robotteihin. Tapaa kyläläisiä, osta uusia työkaluja ja etene kohti Spattervillen ykkösmaalarin titteliä.

Peli yhdistää rentouttavan tekemisen luovaan ilmaisun vapauteen. Hallitse maaleja, teippejä ja varusteita, päivitä kalustoa ja haasta itsesi uusilla projekteilla. Kun työt on tehty, hyppää Free Spray -tilaan ja suihki vapaasti – koko kylä on kangas luovuudellesi.

tarjoaa leppoisaa hauskanpitoa, kekseliästä strategiaa ja tuntikausiksi viihdyttävää maalaamisen iloa. Lähde mukaan maalaamaan Spattervillestä mestariteos, yksi spray kerrallaan!

Metal Eden (PS5, PC, XSX/S)

Julkaisu: 6. toukokuuta

on intensiivinen ensimmäisen persoonan scifi-räiskintäpeli, jossa ohjaat kehittynyttä taisteludroidia, HYPER UNIT ASKA:a, itsemurhatehtävällä läpi valtavan, kuolettavan MOEBIUS-kaupungin. Pelasta ihmiskunnan viimeiset jäänteet, taistele mechoja ja konejoukkoja vastaan kybertaistelussa ja selvitä salaperäisen EDEN-projektin arvoitus. Nopeatempoinen taistelu, akrobaattinen liikkuminen ja synkän kauniit ympäristöt tarjoavat sykettä nostattavan pelikokemuksen futuristisessa maailmassa, jossa toivo ja tuho kulkevat käsi kädessä.

The Midnight Walk (PC, PS5, PS VR2)

Julkaisu: 8. toukokuuta

Lähde synkän kauniille matkalle The Midnight Walkissa, vaikuttavassa savianimaatiolla toteutetussa dark fantasy -seikkailussa Lost in Randomin ja Fen tekijöiltä. Astu Burnt Onen rooliin ja suojele pientä liekkikaveriasi, Potboyta, maailmassa, jossa kauhu ja ihme kulkevat rinnakkain.

Kokemuksesi kulkee viiden tarinan läpi, täynnä omalaatuisia hahmoja, hiipiviä vaaroja ja käsin muovailtua yksityiskohtaisuutta. Piiloudu varjoihin, harhauta hirviöitä ja kulje liekin opastamana kohti totuutta – joko tavallisella näytöllä tai syvemmälle uppoutuen VR:n kautta

Sonic Rumble (PC, Mobile)

Julkaistu: 8. toukokuu

Hyppää mukaan Sonic Rumbleen – vauhdikkaaseen PvP-seikkailuun, jossa jopa 32 pelaajaa ottavat mittaa toisistaan vauhdikkaissa taisteluissa! Räätälöi oma hahmosi, väistele esteitä, kukista vastustajat ja taistele tiellesi voittoon tässä nopeatempoisessa ja hauskassa Sonic-maailman kaaoksessa.

Revenge of the Savage Planet (PS5, PC, XSX/S)

Julkaisu: 8. toukokuuta

on humoristinen ja nopeatempoinen toimintaseikkailu, jossa loikit, ammut ja tutkit eloisan värikkäitä avaruusmaailmoja. Kerää varusteita, päivitä kykyjäsi ja paljasta outoja salaisuuksia tämän satirisen scifi-seikkailun vauhdikkaassa menossa.

Yes, Your Grace: Snowfall (PC)

Julkaisu: 8. toukokuuta

Yes, Your Grace: Snowfall on elokuvallinen kuningaskunnan hallintapeli, jossa astut kuninkaan saappaisiin Slavian-folkloresta inspiroituneessa maailmassa. Tee vaikeita päätöksiä, tasapainoile resurssien kanssa, auta alamaisiasi ja rakenna valtakuntaasi uudelleen – tai katso sen sortuvan.

Kuuntele valituksia, johda neuvonantajiasi, huolehdi perheestäsi ja valmistaudu lähestyvään sotaan. Jokaisella valinnalla on seurauksensa – pysytkö oikeudenmukaisena hallitsijana vai teetkö mitä on pakko selviytyäksesi?

Palia (PS5, XSX/S)

Julkaisu: 13. toukokuuta

on ilmainen, lämminhenkinen sim MMO, jossa voit kalastaa, viljellä, kokata ja rakentaa yhdessä ystävien kanssa. Tutki taianomaista maailmaa, solmi suhteita värikkäisiin hahmoihin ja selvitä kadonneiden ihmisten salaisuus. Räätälöi kotisi, kehitä taitojasi ja elä juuri sellaista elämää kuin haluat – yksin tai yhdessä muiden pelaajien kanssa.

Doom: The Dark Ages (PS5, PC, XSX/S)

Julkaisu: 15. toukokuuta

vie pelaajat verisille taistelukentille synkän keskiaikaisessa sodassa Helvettiä vastaan. Astu DOOM Slayerin saappaisiin ja koe hänen alkuperätarinansa ennen DOOM (2016):a ja DOOM Eternaliä. Taistele demonilaumoja vastaan ikonisilla aseilla, kuten Super Shotgunilla, sekä uusilla tappokoneilla kuten Shield Saw.

Tutki uusia maailmoja, raunioituneita linnoja ja muinaisia helvetin maisemia id Softwaren tähän asti suurimmissa kentissä. Rakenna legendaa, tuhoa helvetin armeijat – ja hallitse pimeys.

Capcom Fighting Collection 2 (PS4, Switch, Xbox One, PC)

Julkaisu: 16. toukokuuta

Fantasy Life i: The Girl Who Steals Time (PC, XSX/S, PS4/5, Switch)

Julkaisu: 21. toukokuuta

Lähde unohtumattomalle matkalle Fantasy Life -sarjan suurimmassa avoimessa maailmassa! Luo oma hahmosi, valitse elämäsi eri rooleista ja tutki mysteerien täyttämää saarta, jossa menneisyys ja nykyisyys kietoutuvat yhteen. Rakenna oma kaupunkisi, vaihda elämäntyyliä lennossa ja selvitä lohikäärmeen arvoitus tarinassa, joka on ollut tekeillä tuhat vuotta.

Pelaa yksin, yhdessä ystävien kanssa tai kaksin kotisohvalla – seikkailu odottaa Reveriassa.

Monster Train 2 (PC, Switch, PS5, XSX/S)

Julkaisu: 21. toukokuuta

Valtaa tavoittelevat Titaanit ovat kukistaneet Taivaan, ja entisten enkeleiden ja demonien on liittouduttava yhteistä vihollista vastaan. Johda uusia klaaneja taistelujunassa halki Helvetin, Taivaan ja Kuilun pysäyttääksesi maailman tuhon.

tuo mukanaan viisi uutta klaania, uusia vihollisia, korttityyppejä, laajennettuja pelimekaniikkoja, juna­muokkauksen, ja toivotun Endless-tilan. Kehitä pakkaasi, hallitse kolme taistelutasoa ja kohtaa ultravaikeat Titaanit – kaaos odottaa porttien takana!



Lynked: Banner of the Spark (PS5, PC, XSX/S)

Julkaisu: 22. toukokuuta

Taistele pahoja Comboteja vastaan yksin tai ystävien kanssa. Varustaudu vaikuttavalla asearsenaalilla, käytä taitojasi salamannopeisiin hyökkäyksiin ja vahvista tukikohtaasi rekrytoimalla robottiliittolaisia matkasi varrella. Slash, dash & grapple – vastarinta alkaa nyt!

Teenage Mutant Ninja Turtles: Tactical Takedown (PC)

Julkaisu: 22. toukokuuta

Koe Turtles-maailma uudella tavalla klassisen sarjakuvan hengessä! Splinter ja Shredder ovat poissa, ja kilpikonnat etsivät paikkaansa aikuistumisen kynnyksellä – samalla kun uusi uhka nousee.

Taistele Foot Clanin joukkoja vastaan yksittäisissä kampanjoissa, jotka tuovat jokaisen kilpikonnan tarinan esiin. Pelaa 20 dynaamisesti muuttuvaa kenttää, kerrytä pisteitä ja uppoudu vaikuttavaan, graafisen novellin tyyliin esitettyyn tarinaan.

Onimusha 2: Samurai's Destiny remaster (PS4, Xbox One, Switch, PC)

Julkaisu: 23. toukokuuta

Klassinen samuraiseikkailu palaa parempana kuin koskaan! Koe Jubei Yagyun kostontäyteinen tarina feodaaliajan Japanissa uusituin HD-grafiikoin ja parannetuin ohjausominaisuuksin.

Mukana uusi Galleria-tila yli sadalla konseptiluonnoksella, alkuperäinen digisoundtrack, salamakuoleman Hell-tila sekä useita minipelejä heti pelattavissa. Auto-tallennus ja helppo aseenvaihto tekevät kokemuksesta sujuvamman kuin koskaan ennen.

to a T (PS5, XSX/S, PC)

Julkaisu 28. toukokuuta

Liity Teenin seuraan, jonka keho on muotoiltu kirjaimeksi ”T”. Tämä episodinen seikkailupeli vie sinut merenrantakaupunkiin, jossa Teen tutkii ympäristöään, kulkee jalkaisin, junalla tai suosikkipyörällään, ja tapaa värikkäitä hahmoja.

Löydä uusi kyky sattuman kautta ja osallistu tarinaan, joka vie Teenin mystisen valoilmiön perässä. Pelaa minipelejä, tutki kaupunkia, puhu paikallisten kanssa ja räätälöi Teenin tyyli kokeilemalla vaatteita.

Elden Ring Nightreign (PC, PS4/5, XSX/S, Xbox One)

Julkaisu 30. toukokuuta

Liity joukkoon ja astu pimeyden valtaan, jossa kohtaat uudenlaisen pelikokemuksen ELDEN RING -universumissa. Pelaa yhteistyössä muiden kanssa 3-hengen co-op-tilassa, jossa sankarit yhdistävät voimansa torjuakseen yhä kasvavan uhkan.

Valitse sankarisi, jokaisella omat erikoistaitonsa, ja yhdistä voimat luodaksesi voittamattoman tiimin. Ympäristön uhka muuttuu joka pelisession aikana, ja viimeisenä haasteena on tuhoisa pomo, joka vaatii yhteistyötä ja strategiaa!

Disney Illusion Island Starring Mickey & Friends (PS5, XSX/S, PC)

Julkaisu 30. toukokuuta

Lost Soul Aside (PC, PS5)

Julkaisu 30. toukokuuta

Lähde eeppiselle matkalle pelastamaan sisarusi ja koko ihmiskunta ulottuvuuksien invaasiolta Lost Soul Asidessa, tyylikkäässä yksinpelissä toiminta-roolipelissä.

Taistele nopeilla ja vaikuttavilla komboilla, opi uusia kykyjä ja paranna aseitasi, kun kohtaat voimakkaita vihollisia ja valtavia pommeja dynaamisessa taistelussa!

Uutta elämää The Sims 4:ään – kolme arjen täyteistä lisäpakettia Kommentit pois päältä artikkelissa Uutta elämää The Sims 4:ään – kolme arjen täyteistä lisäpakettia

on saanut kolme uutta lisäosaa, jotka tuovat peliin lisää elämänmakua, kodikasta sekasotkua ja persoonallista tyyliä eri elämänvaiheisiin. Tässä nopea katsaus jokaiseen.

Restoration Workshop Kit – pajalle mars

Tässä lisäosassa simisi pääsee korjaamaan vanhoja kodinkoneita, kuten mikroja, kahvinkeittimiä ja liesiä, käyttäen Handiness-taitoa. Työpajasta voi rakentaa ihan oman tee-se-itse-paratiisin: työkaluja pursuavia hyllyjä, pölyisiä puutyöpöytiä, sulaketauluja ja toimiva lattiatuuletin tuovat mukaan aidon työpajatunnelman. Täydellinen valinta näpertelystä nauttivalle simille.

Kitchen Clutter Kit – keittiö kuntoon (tai epäkuntoon)

Keittiö on kodin sydän – ja harvoin täysin siisti. Tämä lisäosa lisää pientä sotkua ja realismia: avoimia muropaketteja, reseptikirjoja, eväsrasioita, ruokakasseja ja paljon muuta. Kaikki ei ole vain koristetta – simit voivat napata keksejä suoraan purkista tai ostaa ruokaa suoraan kassista. Tuloksena on keittiö, joka näyttää ja tuntuu elävältä.

Golden Years Kit – tyylillä vanhuuteen

Vanhat simit saavat vihdoin ansaitsemansa huomion. Tämä lisäosa tuo mukanaan uusia vaatteita ja asusteita, jotka sopivat rentoon ja aktiiviseen eläkeläiselämään. Puutarhahanskat, silmälasit nauhalla, peruukit ja muut käytännölliset yksityiskohdat tekevät hahmoista entistä persoonallisempia. Nyt senioritkin voivat pukeutua tyylikkäästi – ilman, että tarvitsee tinkiä mukavuudesta.

Kaikki kolme lisäosaa ovat nyt saatavilla EA app, , , , |S ja -järjestelmille. The Sims 4 -peruspeli on ladattavissa ilmaiseksi.