Jos siinä on näyttö, se voi pyörittää DOOMia – Alarmo on uusin meemin uhri Kommentit pois päältä artikkelissa Jos siinä on näyttö, se voi pyörittää DOOMia – Alarmo on uusin meemin uhri

Oletko kyllästynyt perinteisiin herätyskelloihin, joita torkuttelet jatkuvasti? Haluaisitko tehdä aamustasi hieman hauskemman? Nintendo Sound Clock: Alarmo on nimittäin juuri sitä mitä tarvitset! Tämä interaktiivinen herätyskello vie sinut suoraan suosikkipelisi maailmaan.

Valitse oma seikkailusi. Alarmo tarjoaa 35 erilaista herätystä viidestä eri Nintendo-pelistä. Haluatko herätä Mushroom Kingdomin iloiseen maailmaan Marion kanssa tai aloittaa päiväsi seikkailulla Hyruleen Linkin rinnalla? Vai ehkä haluaisit herätä musteen räjähdysten täyttämään Splatoon 3 -maailmaan? Mahdollisuudet ovat rajattomat!

Rentoudu ennen nukkumaanmenoa. Alarmon avulla voit myös rentoutua ennen nukkumaanmenoa. Kello tarjoaa erilaisia rauhoittavia ääniä, jotka auttavat sinua nukahtamaan paremmin

Tähän herätyskelloon ei takuulla v*tuta herätä!

Herää pelimaailmaan!

Nintendo Alarmo on hakkeroitu käynnistämään klassikkopeli DOOMin, vain päiviä sen jälkeen, kun se muokattiin näyttämään kissakuvia.

Hakkerin takana on GaryOderNichts, tunnettu Wii U:n koodinpurkaja. Hän on nyt lisännyt Alarmon laitteiden listaan, joilla voi pelata ikonista 90-luvun räiskintää, ilmiötä, jota kutsutaan ”Can It Run DOOM” -meemiksi. DOOM-meemi liittyy siihen, kuinka peliä voi pelata kaikenlaisilla omituisilla ja upeilla laitteilla, kuten jääkaapilla tai laskimella. Oli vain ajan kysymys, milloin Alarmo liittyisi tähän oikukkaaseen ryhmään.

Ilmoituksessaan GaryOderNichts sanoi: ”Viimeisen postaukseni jälkeen oli aika selvää, mitä kaikki halusivat

Kuitenkin on muutama asia huomioitava. Nykyinen DOOM-versio Alarmossa ei tue ääntä. Muistin rajoitusten kiertämiseksi pelin .wad-tiedosto täytyy pakata ennen käynnistystä ja purkaa ulkoiselle muistille. GaryOderNichts kuitenkin kertoo, että on mahdollista ladata shareware-versio DOOMista kokonaan USB-tikulta ilman Alarmon muokkaamista.

Assassin’s Creed Shadows hyppää Nintendo Switch 2:lle Kommentit pois päältä artikkelissa Assassin’s Creed Shadows hyppää Nintendo Switch 2:lle

Assassin’s Creed -pelisarja tekee uuden tempun, Shadows-seikkailut ovat nyt saatavilla myös Nintendo Switch 2 -pelikonsolilla. Ubisoft on hyödyntänyt uuden konsolin ominaisuuksia, kuten kosketusnäyttöä, jolloin kartalla liikkuminen ja kohteiden valinta on aiempaa helpompaa ja sujuvampaa. Peli näyttää upealta ja pyörii sulavasti myös kannettavassa muodossa.

Switch 2 -versio sisältää alkuperäisen pelin kaikki päivitykset ja erikoistehtävät, mutta Claws of Awaji -laajennus julkaistaan konsolille vasta alkuvuodesta 2026. Peli on saatavilla sekä fyysisenä korttina että digitaalisesti Nintendo eShopista, ja Ubisoft Connect -palvelu mahdollistaa tallennusten jakamisen eri laitteiden välillä.

Shadows vie pelaajat 1500-luvun Japaniin, jossa shinobi Naoe ja legendojen samurai Yasuke kohtaavat historiallisia hahmoja valtataisteluiden keskellä. Avoin pelimaailma elää sään ja vuodenaikojen mukaan, tarjoten runsaasti tutkittavaa ja kauniita ympäristöjä.

Peli on julkaistu aiemmin myös PlayStation 5:lle, Xbox Series X/S:lle, PC:lle ja Macille, ja se löytyy myös Ubisoft+ -palvelusta. Ikäraja on PEGI 18. Assassin’s Creed Shadows jatkaa perinteistä tarinankerrontaa historiallisessa miljöössä, mutta nyt mukaan mahtuu myös napakalla kosketusnäytön ohjauksella varustettu taskuseikkailu.

Marvel Cosmic Invasion räjäyttää käyntiin galaksiseikkailun Kommentit pois päältä artikkelissa Marvel Cosmic Invasion räjäyttää käyntiin galaksiseikkailun

Marvel-fanit, huomio! Uusi toimintapeli Marvel Cosmic Invasion on nyt saatavilla, ja se vie pelaajat suoraan galaksin tuhoavien uhkien keskelle. Tribute Gamesin kehittämä 2D beat ’em up -peli tarjoaa taistelua ikonisten Marvel-hahmojen, kuten Iron Manin, Wolverinen ja Spider-Manin, kanssa.

Pelaajat pääsevät kohtaamaan niin sankarit kuin konnatkin erilaisissa tutuissa lokaatioissa, kun Annihilation Wave -uhka vyöryy kohti galaksia. Taistelu on nopeaa, näyttävää ja täynnä supersankarihenkistä kaaosta.

Peli on julkaistu laajalti: sitä voi pelata PlayStation 4:llä ja 5:llä, Xbox Series X|S:llä, Nintendo Switchillä ja Switch 2:lla sekä PC:llä Steamin kautta. Marvelin maailmaan sukeltaminen ei ole koskaan ollut näin helppoa tai näin villiä.

Jos olet aina haaveillut taistelevasi sivuttain Iron Manin rinnalla tai kiskaisevasi Wolverinen kynnet esiin roistoja vastaan, nyt siihen on täydellinen tilaisuus. Galaksi odottaa, ja se ei aio antaa armoa!