Joukko Valheim-veteraaneja ylläpitävät apujoukkoja, jotka auttavat sinua saamaan esineesi takaisin tukalista paikoista Kommentit pois päältä artikkelissa Joukko Valheim-veteraaneja ylläpitävät apujoukkoja, jotka auttavat sinua saamaan esineesi takaisin tukalista paikoista

Valheim

Eurogamer haastatteli erästä fanijoukkoa, jotka olivat perustaneet Valheimin oman Body Recovery Squadin.

BRS-lyhenteellä tunnettu porukka haluaa auttaa erittäin tukaliin paikkoihin kuolleita pelaajia hakemaan heidän esineet takaisin. Apua tarvitsevien tarvitsee vain liittyä kyseisen ryhmän Discord-palvelimelle, liittyä kanavalle #assistance-application ja painaa SOS-nappia. Seuraavaksi yksi BRS-tiimin jäsenistä ottaa asiakkaaseen yhteyttä liittyäkseen apua tarvitsevan käyttäjän peliin ja tuo mukanaan rotevia viikinkisotureita mukaan pelastusretkelle. Ryhmä ei peri toiminnastaan minkäänlaista maksua.

Eurogamerin haastattelussa Body Recovery Squadin perustajajäsen Lucas kertoi mikä sai hänelle idean perustaa tällainen ryhmä.

”Hahmomme kärsivät kerran todella pahasti Deathsquiton kynsissä, mutta onneksi meillä oli portaali lähellä ja pari kaveria jotka eivät olleet pelissä niin he pystyivät auttamaan minua hakemaan esineeni.” Lucas kertoi.

Hän alkoi huomata yhteisössä toistuvasti vastaavanlaisia kokemuksia. Lucas perustikin BRS-ryhmän hetkeä myöhemmin keskusteltuaan asiasta Valheimin omalla Reddit-sivulla.

Valheimin on kehittänyt Iron Gate Studios ja heidän nimikkeen Early Access -versio on saatavilla Steamin kauppapaikalla.

Battlefield 6 -pelaajat saivat porttikieltoja Steamissa – syynä yksinkertainen kikka crossplayn poistoon Kommentit pois päältä artikkelissa Battlefield 6 -pelaajat saivat porttikieltoja Steamissa – syynä yksinkertainen kikka crossplayn poistoon

Battlefield 6

Battlefield 6:n PC-pelaajat ovat löytäneet keinon poistaa ristiinpeluu eli crossplay käytöstä ja joidenkin mukaan siitä on seurannut yllättävä rangaistus. Redditissä ja Steamissa levinneiden viestien mukaan ainakin yksi käyttäjä sai porttikiellon Battlefield 6 -yhteisöstä jaet­tuaan ohjeet, joilla ominaisuuden saa pois päältä pelin asetustiedostoja muokkaamalla.

Ironista kyllä, konsoleilla pelaajat voivat kytkeä crossplayn pois päältä suoraan valikoista, mutta PC-versiossa tätä asetusta ei löydy. Ohje itsessään on harmiton. Lisää pelin asetustiedostoon rivin GstGameplay.CrossPlayEnable 0 ja tallenna. Sen jälkeen PC-pelaaja voi taistella ilman konsolipelaajia juuri kuten he haluavat.

Koko hässäkkä on saanut fanit raapimaan päätään, miksi jakaminen jo olemassa olevasta toiminnosta aiheuttaa bannin? Todennäköisesti kyse oli yksittäisestä ylireagoinnista, sillä toiset ovat postanneet saman ohjeen ilman seuraamuksia.

EA tai Steam eivät ole kommentoineet tapausta, mutta keskustelu on taas nostanut esiin vanhan PC vs. konsoli -asetelman.

Football Manager 26 sai kylmän vastaanoton – fanit haukkuvat käyttöliittymän ja bugeja riittää Kommentit pois päältä artikkelissa Football Manager 26 sai kylmän vastaanoton – fanit haukkuvat käyttöliittymän ja bugeja riittää

Jalkapallomanagereiden unelmapeli Football Manager 26 on vihdoin täällä, mutta juhlat jäivät lyhyiksi. Vain 22 prosenttia yli 4 000 Steam-arvostelusta on positiivisia, ja peli komeilee tällä hetkellä ikävästi merkinnällä “enimmäkseen kielteinen”. Edeltäjä FM24 sai aikaan lähes päinvastaisen vastaanoton, joten kehittäjä Sports Interactive on nyt tiukan paikan edessä.

Fanit valittavat etenkin kömpelöstä käyttöliittymästä, suorituskykyongelmista ja siitä, että pelin syvällisyyttä on karsittu liikaa uusien pelaajien houkuttelemiseksi. Tuloksena on monien mielestä pinnallisempi kokemus, joka ei tarjoa sitä hallinnollista nippelitietojen juhlaa, jota veteraanit ovat tottuneet rakastamaan.

Arvostelusivusto OpenCritic antaa pelille keskiarvoksi 72 pistettä sadasta, mikä on reilusti vähemmän kuin Football Manager 24:n 83 pistettä. Kritiikin kärki kohdistuu etenkin siihen, että peli julkaistiin ilman ensimmäistäkään korjauspäivitystä, joten betavaiheessa havaitut ongelmat näyttävät jääneen elämään myös lopullisessa versiossa.

Onneksi toivoa ei ole täysin menetetty. Ensimmäinen korjauspäivitys on jo nurkan takana, ja jos Sports Interactive onnistuu paikkaamaan suurimmat viat, saattaa FM26 vielä pelastaa maineensa, ennen kuin kannattajat palaavat joukolla takaisin FM24:n turvalliseen syliin.