Joukko Valheim-veteraaneja ylläpitävät apujoukkoja, jotka auttavat sinua saamaan esineesi takaisin tukalista paikoista Kommentit pois päältä artikkelissa Joukko Valheim-veteraaneja ylläpitävät apujoukkoja, jotka auttavat sinua saamaan esineesi takaisin tukalista paikoista

Valheim

Eurogamer haastatteli erästä fanijoukkoa, jotka olivat perustaneet Valheimin oman Body Recovery Squadin.

BRS-lyhenteellä tunnettu porukka haluaa auttaa erittäin tukaliin paikkoihin kuolleita pelaajia hakemaan heidän esineet takaisin. Apua tarvitsevien tarvitsee vain liittyä kyseisen ryhmän Discord-palvelimelle, liittyä kanavalle #assistance-application ja painaa SOS-nappia. Seuraavaksi yksi BRS-tiimin jäsenistä ottaa asiakkaaseen yhteyttä liittyäkseen apua tarvitsevan käyttäjän peliin ja tuo mukanaan rotevia viikinkisotureita mukaan pelastusretkelle. Ryhmä ei peri toiminnastaan minkäänlaista maksua.

Eurogamerin haastattelussa Body Recovery Squadin perustajajäsen Lucas kertoi mikä sai hänelle idean perustaa tällainen ryhmä.

”Hahmomme kärsivät kerran todella pahasti Deathsquiton kynsissä, mutta onneksi meillä oli portaali lähellä ja pari kaveria jotka eivät olleet pelissä niin he pystyivät auttamaan minua hakemaan esineeni.” Lucas kertoi.

Hän alkoi huomata yhteisössä toistuvasti vastaavanlaisia kokemuksia. Lucas perustikin BRS-ryhmän hetkeä myöhemmin keskusteltuaan asiasta Valheimin omalla Reddit-sivulla.

Valheimin on kehittänyt Iron Gate Studios ja heidän nimikkeen Early Access -versio on saatavilla Steamin kauppapaikalla.

Call of Duty: Black Ops 7 koki takapakkia Euroopassa Kommentit pois päältä artikkelissa Call of Duty: Black Ops 7 koki takapakkia Euroopassa

Call of Duty: Black Ops 7:n lanseeraus Euroopassa on lähtenyt käyntiin takkuisesti. Uusimman tietojen mukaan pelin myynti ensimmäisellä viikolla oli peräti 63 % alhaisempi kuin kilpailija Battlefield 6:n vastaavana aikana. Myös edellisen osan, Black Ops 6:n, myyntiin verrattuna laskua on yli 50 %.

Tilanne ei kuitenkaan ole aivan yksiselitteinen. Black Ops 7 julkaistiin samanaikaisesti Game Pass -palvelussa, joten pelin latauksia tilaajien kautta ei ole virallisesti seurattu. Myös eri digitaaliset kaupat, kuten Battle.net ja Steam, tekevät tarkkojen myyntilukujen arvioinnista haastavaa. Steamissa Black Ops 7:n huippupelaajamäärä oli noin 100 000, kun Black Ops 6:lla luku oli 315 000.

Kovaa kilpailua pelille on tehnyt myös Arc Raiders, joka on myynyt yli 4 miljoonaa kopiota maailmanlaajuisesti ja yltänyt yli 700 000 samanaikaisen pelaajan huippuun. Battlefield 6 puolestaan teki historian suurimman avauksen Battlefield-sarjassa, myyden yli 7 miljoonaa kopiota kolmessa päivässä.

Vaikka Black Ops 7:n lanseeraus näyttää heikolta perinteisten myyntilukujen valossa, Activision Blizzard on kiittänyt pelaajia positiivisesta vastaanotosta erityisesti moninpelin ja Zombies-tilan osalta. Pelin todellinen menestys voi siis piillä tilaajamäärissä ja pitkäaikaisessa pelaamisessa, ei pelkästään viikon ensimmäisissä myyntiluvuissa.

Seuraava suuri haaste Call of Duty -sarjalle on vuonna 2026 julkaistava osa, jonka kohdalla kilpailu on jälleen tiukkaa, erityisesti GTA 6:n julkaisun varjossa. Fanit odottavat jo jännittyneinä, nähdäänkö sarjan paluu Modern Warfareen, toiseen maailmansotaan vai kenties täysin uuteen suuntaan.

Steamissä halpaa hupia: uusien pelien hinnat laskussa Kommentit pois päältä artikkelissa Steamissä halpaa hupia: uusien pelien hinnat laskussa

Jos olet viime aikoina huomannut, että Steamissä yhä useampi peli maksaa vähemmän, et ole ainoa. Uusi tutkimus GameDiscoverCo:lta paljastaa, että myydyimpien uusien pelien mediaanihinta on pudonnut yli 14 prosenttia viimeisen kahden vuoden aikana. Keskimääräinen hinta sen sijaan on pysynyt lähes muuttumattomana, vain noin 2 prosentin laskussa.

Käytännössä tämä tarkoittaa, että edullisia indie-pelejä tulee markkinoille yhä enemmän. Pienet pelit, joiden hinta on 10–15 euroa, saavat pelaajat kokeilemaan uutta huolettomammin kuin kalliimmat 23€–28€ pelit ilman isoa nimeä. Isojen AAA-pelien hinnat sen sijaan pysyvät n. 55€–65€ brändin vetovoiman turvin.

Raportti huomauttaa myös, että keskihintaluokan pelie, esimerkiksi Clair Obscur: Expedition 33 (50 €), Grounded 2 (30 €) ja Titan Quest 2 (35 €) myynti voi olla haastavaa, ellei pelillä ole selkeää edullisuusetua tai vahvaa brändiä. Pelaajat vertaavat hintoja jatkuvasti, ja uudet pelit joutuvat kilpailemaan sekä halpojen indiehelmien että megafranchisen kanssa.

Lisäksi vanhojen pelien hinnat laskevat jatkuvasti tarjouksissa, joskus jopa 50–90 prosentin alennuksilla, mikä kasvattaa median hintapaineita entisestään. Pelaajat saavat näin paljon pelattavaa pienemmällä rahalla, ja kehittäjien on mietittävä tarkkaan hinnoittelua.