Jouluinen talvikausi saapuu Riders Republic -urheilupeliin Kommentit pois päältä artikkelissa Jouluinen talvikausi saapuu Riders Republic -urheilupeliin

Riders Republic

On taas se aika vuodesta, kun rinteet ja laaksot täyttyvät lumesta ja värjäävät maan valkoiseksi. Näin myös -urheilupelissä, jossa juhlistetaan extreme-urheilulajeja jouluisissa tunnelmissa. Luvassa onkin juhlapyhäteemaisia tapahtumia ja haasteita sekä Riders Ridge -alue talvisessa hunnussaan. Luvassa on myös uudenlainen rullalautailukokemus koettavaksi ilmaiseksi. Mikä parasta, koko hauskuus kestää peräti 13 viikon ajan.

Pelin yhdeksännellä kaudella on joka viikolla tarjottavanaan kuusi eri pelitapahtumaa ja kaksi tapahtumarikasta pelialuetta sekä joukkokisat vaihtuvine teemoineen. Osa kisoista keskittyy pelkästään rullalautoihin. Nämä kisat ovat ilmaiseksi koettavissa kaikille pelaajille eivätkä vaadi ostettavaksi Skate-lisäosaa. Lisäksi luvassa on viikoittaisia kisoja ja haasteita, joita suorittamalla pelaaja etenee kaksikymmenportaisessa edistymistaulukossa. Tässä edistymällä luvassa on kiehtovia peliaiheisia palkintoja.

Pelikauden aikana on käynnissä neljä eri suurtapahtumaa. Ensimmäisenä on vuorossa jo käynnistynyt ja 4. tammikuuta asti käynnissä oleva joulurieha teemallisine palkintoineen. Sen aikana saataville tulee Cartoon Pack -varustepaketti, jonka erikoislaseilla pelaaja näkee pelimaailman sarjakuvamaisesti.

Uudenvuoden tapahtuma käynnistyy 31. joulukuuta ja kestää 2. tammikuuta asti. Silloin on luvassa uudenvuoden ilotulitus sekä ainutlaatuinen uudenvuoden varustepaketti. Tämä on saatavilla pelin sisäisestä kauppapaikasta.

X Games -talvitapahtumaa puolestaan juhlitaan 24.-30. tammikuuta. Silloin suosittu X Games -kisatapahtuma tekee paluun ja kutsuu pelaajat haastamaan itsensä X Gamesin omassa Halfpipessa.

Lopulta yhdeksäs pelikausi huipentuu 7.-14. helmikuuta juhlittavaan Lunar New Year -tapahtumaan, joka tunnetaan myös kiinalaisen uudenvuoden juhlana. Luvassa on muun muassa pyöräily- ja rakettisiipikisoja sekä Mammoth Villagen oma snoukkatapahtuma. Osallistujille on luvassa hauskoja teeman mukaisia palkintoja. Lisäksi pelin sisäisestä kaupasta on ostettavissa ainutlaatuisia teemavarusteita.

Yhdeksännen pelikauden myötä Riders Republic on talvialennuksessa Storessa ja muissa kauppapaikoissa.

Riders Republic on saatavana sekä , , ja S sekä -pelikonsoleille että :lle Epic Games- ja Ubisoft Store -kauppapaikkojen kautta. Lisäksi peli on saatavana Ubisoft+ -pelitilauspalvelusta. Pelin ikäraja on PEGI 12.

LEGO Batman saapuu Nintendo Switch 2:lle syyskuussa Kommentit pois päältä artikkelissa LEGO Batman saapuu Nintendo Switch 2:lle syyskuussa

Pitkään odotettu saa vihdoin julkaisupäivän Switch 2:lla. Lepakkosankarin paluu tapahtuu 18. syyskuuta 2026, ja ennakkotilaukset ovat jo käynnissä.

Switch 2 -versiosta julkaistaan kaksi painosta. Perusversion hinta on noin 60 euroa, kun taas Deluxe Edition maksaa noin 80 euroa. Kalliimpi versio sisältää lisäsisältöä, mutta toisin kuin -, – ja -versioissa, sillä ei saa ennakkopääsyä peliin. Kaikki pääsevät siis Gothamin kaduille samaan aikaan.

Deluxe-pakettiin kuuluu Legacy Collection -lisäosa, joka tuo peliin uusia pukuja, ajoneuvoja ja Batcave-esineitä klassisista Batman-tarinoista, kuten Arkham-peleistä ja Batman Beyondista. Lisäksi mukana on Mayhem Collection -DLC, joka lisää pelattaviksi hahmoiksi Jokerin ja Harley Quinnin sekä kokonaan uuden tarinatehtävän. Fyysisen version ennakkotilaajat saavat kaupan päälle myös Retro Video Game Batman -minihahmon.

Julkaisun vahvistuminen on monelle helpotus. Kun erään toisen suuren pelin Switch 2 -versio joutui hiljattain jäihin juuri ennen julkaisuaan, osa pelaajista pelkäsi saman kohtalon odottavan myös LEGO Batmania. Nyt huolet voidaan ainakin toistaiseksi unohtaa.

LEGO Batman: Legacy of the Dark Knight oli yksi kevään puhutuimmista pelijulkaisuista, ja sitä on kiitelty erityisesti huumoristaan sekä tavastaan kunnioittaa Batmanin pitkää historiaa. Edellisestä varsinaisesta LEGO Batman -pelistä onkin vierähtänyt jo yli vuosikymmen, joten Viittasankarin paluu LEGO-palikoiden maailmaan on monelle fanille enemmän kuin tervetullut.

Pearl Abyss paljasti Crimson Desertin kesän ja syksyn suuret päivityskohteet Kommentit pois päältä artikkelissa Pearl Abyss paljasti Crimson Desertin kesän ja syksyn suuret päivityskohteet

on paljastanut kesän ja alkusyksyn päivityssuunnitelmansa toimintaroolipeli varten. Luvassa on uutta taistelusisältöä, alustojen välinen tallennusten synkronointi, pelattavuusparannuksia sekä ennen kaikkea merkittäviä muutoksia pelin tarinaan ja hahmoihin.

Pelin avoin maailma ja vauhdikas taistelu ovat saaneet paljon kehuja, mutta tarina on ollut pelaajien ja arvostelijoiden silmissä selvä kompastuskivi. Erityisesti päähenkilö Kliff on saanut osakseen kritiikkiä persoonattomuudestaan. Hänen tavastaan vastata lähes kaikkeen yksinkertaisella ”Alright”-tokaisulla on jopa muodostunut yhteisön sisäinen meemi.

Pearl Abyss kertoo nyt hiovansa tarinan keskeisiä kohtauksia, jotta Kliffin matka tuntuisi johdonmukaisemmalta ja kiinnostavammalta. Samalla myös muut pelattavat hahmot, Damiane ja Oongka, saavat enemmän näkyvyyttä ja paremman roolin kokonaisuudessa. Tavoitteena on, että kaikki kolme sankaria pääsevät aidosti valokeilaan.

Päivitykset eivät kuitenkaan rajoitu juoneen. Pelin loppupään sisältöä uudistetaan uusilla haasteilla, linnoitusten puolustamista kehitetään ja palkintoja parannetaan. Lisäksi pelaajat voivat pian jatkaa samoja tallennuksia :llä, PlayStationilla ja Xboxilla alustasta riippumatta.

Ehkä kiinnostavin paljastus liittyy kuitenkin tulevaan lisäsisältöön. Pearl Abyss vahvisti ensimmäisen DLC-laajennuksen olevan työn alla, vaikka yksityiskohtia ei vielä kerrottu. Kehittäjän mukaan kyseessä on merkittävä lisäys pelaajien matkaan. Fanit ovat jo alkaneet spekuloida, voisiko lisäsisältö avata tutkimattomia alueita, joita pelimaailmasta on löydetty mutta joihin ei toistaiseksi pääse käsiksi. Crimson Desert yrittää selvästi nyt tosissaan tehdä tarinastaan yhtä vahvan kuin sen taistelusta.