Joulukuun PS Plus -pelit tarjoilevat moninpelitoimintaa – Worms Rumble, Rocket Arena ja Just Cause 4 tulossaKommentit pois päältä artikkelissa Joulukuun PS Plus -pelit tarjoilevat moninpelitoimintaa – Worms Rumble, Rocket Arena ja Just Cause 4 tulossa
Joulukuun PS Plus -peleiksi on valikoitunut kolme nimikettä, joista kaikki voidaan lunastaa PlayStation 4:lle
Just Cause 4 asettaa pelaajat Rico Rodriguezin saappaisiin, jonka täytyy vapauttaa Solíksen kaupunki kansaa ahdistavan tyrannian alta. Rymistellessä vihollisarmeijaa matalaksi, selvitetään myös Ricon menneisyyden saloja.
Rocket Arena on Electronic Artsin julkaisema värikäs areenaräiskintä, jossa kilpaillaan pisteistä sinkauttamalla rakettireppuisia sankareita ulos kentältä.
Worms Rumble tuo aiemmista osista tutun räjähdekaaoksen ja muuttaa sen reaaliaikaiseksi toiminnaksi. Peräti 32 hengen battle royale ja deathmatch-taistot tukevat ristipelaamista, joten tietokonetta käyttävät kaveritkin pääsevät peleihin mukaan. Worms Rumblen voi lunastaa sekä PlayStation 4, että PlayStation 5 -konsoleille.
Muistutettakoon vielä, että PlayStation 5:lle on vielä tammikuun neljänteen päivään asti mahdollista lunastaa Octodad: Dadliest Catch -kehittäjien luoma Bugsnax.
Ace Combat 8: Wings of Theve on lähtenyt lentoon vauhdilla. Bandai Namcon lentotaistelupeli on myynyt maailmanlaajuisesti yli miljoona kappaletta hieman yli viikossa julkaisunsa jälkeen. Samalla siitä tuli koko Ace Combat -sarjan nopeimmin myynyt osa.
Menestys näkyy myös arvosteluissa. Metacritic-palvelussa peli on saavuttanut 87 pisteen keskiarvon, mikä nostaa sen sarjan toiseksi parhaiten arvioiduksi osaksi. Edelle jää ainoastaan vuonna 2001 julkaistu Ace Combat 04: Shattered Skies.
Sarjan vetovoima ei kehitysjohtaja Kazutoki Konon mukaan perustu pelkästään ilmataisteluihin. Hän kertoi aiemmin VGC-sivustolle, että Ace Combatin vahvuuksia ovat kolmen vuosikymmenen aikana karttunut kokemus tarinankerronnasta sekä laaja valikoima lentokoneita. Monissa muissa lentotaistelupeleissä keskitytään lähinnä ilmataisteluihin, mutta Ace Combat pyrkii tarjoamaan pelaajalle sankarillisen matkan, jonka aikana tämä kasvaa haastavien tehtävien kautta todelliseksi ässäpilotiksi.
Vuonna 1995 alkanut pelisarja on siis onnistunut löytämään yleisönsä myös uusimman osansa kohdalla. Yli miljoonan kappaleen myynti näin nopeasti on vahva alku, ja jos vastaanotto jatkuu yhtä hyvänä, Ace Combat 8: Wings of Theve voi nousta sarjan tähän asti menestyneimpien osien joukkoon myös kokonaismyynnissä.
Peli on saatavilla PC, PlayStation 5 ja Xbox Series X|S -konsoleille.
Call of Duty: Modern Warfare 4 uusi DMZ-tila haluaa ottaa extraction shooter -genren haltuun hieman erilaisella lähestymistavalla. Infinity Ward kutsuu peliä jopa ”action extraction shooteriksi”, sillä tarkoituksena on pitää toiminta jatkuvasti liikkeessä ja vähentää aikaa, jota pelaaja joutuu viettämään valikoissa tai tavaroita järjestellessä.
DMZ:llä on muusta pelistä erillinen 70 tasoa kattava etenemisjärjestelmä sekä oma rahaan ja askartelumateriaaleihin perustuva talous. Pelaajat voivat suorittaa tehtäviä, tutkia Haijin-karttaa, taistella tekoälyn ohjaamia vihollisia vastaan ja tietysti ottaa yhteen muiden pelaajien kanssa. Uusi käyttöönottonäkymä antaa ennen ottelua mahdollisuuden valita tehtävän, mutta halutessaan matkaan voi lähteä myös ilman tarkkaa suunnitelmaa.
Haijinissa on Infinity Wardin mukaan enemmän vihollisia kuin missään studion aiemmin rakentamassa kartassa. Tekoälyviholliset on jaettu neljään vaikeustasoon, ja vaarallisimmat Commander-viholliset liikkuvat kartalla omien kovatasoisten suojelijoidensa kanssa. Helppo ryöstöretki voi siis muuttua nopeasti tilanteeksi, jossa kannattaa ehkä juosta eikä kysellä liikaa.
Uusi DMZ tuo mukaan myös oman tukikohdan eli Forward Operating Basen. Siellä voi hallita pelattavia hahmoja, säilyttää tavaroita, rakentaa varustuksia, muokata aseita ja testata niitä ampumaradalla. Tukikohdassa voi lisäksi ottaa vastaan tehtäviä, valmistaa hyödyllisiä esineitä kerätyistä materiaaleista sekä ostaa tavaroita pelin sisäisellä rahalla. Mukana on jopa palkkiotaulu PvP-pelaajille ja tietoa kartalla liikkuvista pomovihollisista.
Modern Warfare 4 DMZ julkaistaan 23. lokakuuta PC, PlayStation 5, Xbox Series X/S ja Nintendo Switch 2. Infinity Ward näyttää selvästi panostavan tilaan aiempaa enemmän, joten vuoden 2022 DMZ-betaan verrattuna luvassa on kokonaisuutena huomattavasti suurempi paketti. Nyt jää nähtäväksi, onnistuuko Call of Duty tekemään extraction shooterista tarpeeksi Call of Dutyn näköisen ilman, että homma muuttuu pelkäksi reppujen järjestelyksi.