Just Dance 2020 -tanssipeli ilmestyi uuden julkaisuvideon kera Kommentit pois päältä artikkelissa Just Dance 2020 -tanssipeli ilmestyi uuden julkaisuvideon kera

Just Dance 2020

Ubisoft on julkaissut maailman suosituimman tanssipelisarja Just Dancen uuden osan Just Dance 2020, joka tarjoaa entistä kokonaisvaltaisemman tanssipelikokemuksen.

Just Dance 2020 sisältää 40 uutta ja kuumaa tanssikappaletta. Valikoimaa voi laajentaa yli 500 kappaleen valikoimalla hyödyntämällä pelin mukaan kuuluvan ilmaiskuukauden Just Dance Unlimited -palvelussa. Just Dance 2020 on saatavana Nintendo Switch-, Nintendo Wii- , PlayStation 4- ja Xbox One -pelikonsoleille. Peli julkaistaan myös Google Stadia -pelialustalle sen julkaisun aikoihin.

Just Dance 2020 -kappalevalikoima sisältää seuraavat biisit:

  • I Don’t Care – Ed Sheeran & Justin Bieber
  • Old Town Road (Remix) – Lil Nas X Ft. Billy Ray Cyrus
  • 7 rings – Ariana Grande
  • Taki Taki – DJ Snake Ft. Selena Gomez, Ozuna, Cardi B
  • bad guy – Billie Eilish
  • Kill This Love – BLACKPINK
  • I Like It – Cardi B, Bad Bunny & J Balvin
  • Talk – Khalid
  • High Hopes – Panic! At The Disco
  • God Is A Woman – Ariana Grande
  • Con Altura – ROSALÍA & J Balvin Ft. El Guincho
  • Con Calma – Daddy Yankee Ft. Snow
  • The Time (Dirty Bit) – Black Eyed Peas
  • Soy Yo – Bomba Estéreo
  • 365 – Zedd & Katy Perry
  • Rain Over Me – Pitbull Ft. Marc Anthony
  • Everybody (Backstreet’s Back) – Millennium Alert
  • FANCY – TWICE (트와이스)
  • Into the Unknown – Disney’s Frozen 2 (tulee saataville 22. marraskuuta)
  • Baby Shark – Pinkfong
  • Keep In Touch – JD McCrary
  • Get Busy – KOYOTIE
  • Só Depois Do Carnaval – Lexa
  • MA ITŪ – Stella Mwangi
  • I Am the Best (내가 제일 잘 나) – 2NE1
  • Skibidi – Little Big
  • Bangarang – Skrillex Ft. Sirah
  • Bassa Sababa – Netta
  • My New Swag (我的新衣) – VAVA Ft. Ty. & Nina Wang
  • Just An Illusion – Equinox Stars
  • Stop Movin’ – Royal Republic
  • Tel Aviv – Omer Adam Ft. Arisa
  • Ugly Beauty (怪美的) – Jolin Tsai (蔡依林)
  • Vodovorot – XS Project
  • Bad Boy – Riton & Kah-Lo
  • Sushi – Merk & Kremont
  • Policeman – Eva Simons Ft. Konshens
  • Fancy Footwork – Chromeo
  • Fit But You Know It – The Streets
  • Le Bal Masqué – Dr. Creole
  • Always Look on The Bright Side of Life – The Frankie Bostello Orchestra
  • Infernal Gallop (Can-Can) – The Just Dance Orchestra

Mukana on useita erilaisia pelimuotoja, jotka tarjoavat tekemistä kaiken ikäisille pelaajille. Vaihtelua löytyy helpoista tanssikuvioista haastavampiin tanssikoreografioihin. Uusi All Stars -pelitila vie pelaajat pelisarjan kymmenvuotiseen historiaan. Sen myötä pelaajat matkustavat kymmenelle Just Dance -planeetalle ja tanssivat läpi ikonisten kappaleiden. Matkan läpikäynti palkitaan palkintokappaleella. Pelimuoto vaatii toimiakseen toimivan internetyhteyden.

Just Dance 2020 tuo mukanaan toivotun yhteistyötilan. Siinä pelaajat tanssivat yhdessä mahdollisimman korkeat pisteet usealle pelaajalle tarkoitetussa pelitilassa. Lisäksi uudenlainen suositusjärjestelmä osaa suositella sopivia kappaleita pelaajan oman kappalemaun mukaan ja näin personoida pelaajalle sopivan Just Dance -kokemuksen. Pelaaja voi myös luoda omia soittolistojaan omia Just Dance -bileitään varten.

Peli sisältää myös hikoilupelitilan ja lapsille sopivan tanssitilan. Ensiksi mainittu sopii erilaisiin kuntoiluhetkiin, kun taas lasten pelitila ottaa kappalevalinnoillaan huomioon lasten osaamisen.

Just Dance 2020 on helppo hallita ilmaisella Just Dance Controller -älypuhelinsovelluksella. Sen avulla peliä voi pelata jopa kuusi pelaajaa yhtäaikaisesti. Sovellus on saatavilla iOS- ja Android-käyttöjärjestelmille.

Thief palaa varjoista – klassikkopeli saa uuden elämän Switchillä Kommentit pois päältä artikkelissa Thief palaa varjoista – klassikkopeli saa uuden elämän Switchillä

Yksi pelihistorian tunnetuimmista hiiviskelyklassikoista tekee paluun. Remastered on julkistettu Switchille ja 2:lle, ja sen on määrä ilmestyä tämän talven aikana. Kyseessä on kunnianosoitus vuoden 1998 alkuperäiselle pelille, joka auttoi määrittelemään koko stealth-pelien genren.

Uudelleenversio ei ole pelkkä pintakiillotus, vaan mukana on myös Gold -version lisämissiot ja sisältö. Peli on päivitetty modernille KEX Engine -moottorille, ja samalla sen grafiikkaa, käyttöliittymää ja animaatioita on hiottu nykypäivän tasolle. Mukaan on lisätty myös pieniä elämänlaatupäivityksiä, kuten selkeämpi valikkojärjestelmä ja asevalitsin.

Pelaajat palaavat jälleen Garrettin saappaisiin varjoissa viihtyvän mestarivarkaan, joka liikkuu kaupungissa enemmän äänettömänä huhuna kuin sankarina. Pelin ydin ei ole miekkojen kalistelu vaan piiloutuminen, valon ja äänen hallinta sekä nokkela ongelmanratkaisu. Yksi väärä askel, ja vartijat ovat jo tutkimassa, mistä kolina kuului.

Thief tunnetaan siitä, että se ei johda pelaajaa kädestä, vaan antaa vapauden keksiä omat reitit ja ratkaisut. Vartijat reagoivat ääniin ja liikkeeseen realistisesti, ja ympäristöstä tulee itse asiassa tärkein “vastustaja” pelaajalle. Siksi peliä pidetään yhä yhtenä immersiivisen simulaation uranuurtajista.

Kehittäjien mukaan tarkoitus on säilyttää alkuperäisen pelin tunnelma, mutta tehdä siitä helpommin lähestyttävä uudelle sukupolvelle. Lopputuloksena on paluu peliin, jossa varjoissa pysyminen ei ole vain taktiikka, vaan selviytymisen ehto.

Lähde: NintendoEverything

Sony räjäytti pelikesän käyntiin State of Play lähetyksellään Kommentit pois päältä artikkelissa Sony räjäytti pelikesän käyntiin State of Play lähetyksellään

potkaisi pelialan kesäkauden käyntiin näyttävästi kesäkuun 2026 State of Play -lähetyksellään. Esittelyssä nähtiin pitkä lista uusia pelejä, jatko-osia ja remake-versioita, mutta suurimmat katseet varastivat odotettu sekä täysin uusi -seikkailu.

Tilaisuuden avasi Wolverine, josta nähtiin aiempaa laajempi peliesittely. Hiiviskelyn ja toiminnan lisäksi paljastui, ettei Wolverine jää tarinassa yksin mutanttien edustajaksi. Mukana nähdään myös muun muassa Sabretooth ja Jean Grey. -faneille tarjoiltiin lisää herkkupaloja myös Marvel Tokonin muodossa, jossa Doctor Doomin rinnalla pelattaviksi hahmoiksi vahvistettiin esimerkiksi Magneto, Green Goblin ja Carnage.

Yksi illan suurimmista yllätyksistä oli Ubisoftin ilmoitus Rayman Legends -pelin uusintaversiosta. Rakastettu tasohyppelyklassikko palaa uudistettuna 1. lokakuuta 2026. Samalla myös pitkään hiljaiseloa viettänyt -sarja tekee paluun uudella -pelillä. Lisäksi Until Dawn saa vihdoin jatko-osan, jota fanit ovat odottaneet jo vuosia.

Kauhupeleistä nähtiin uusia välähdyksiä muun muassa Silent Hill: Townfallista ja karmivasta ILL-räiskinnästä. Toimintapelien ystäville puolestaan esiteltiin lisää materiaalia peleistä kuten , ja , joka saapuu lokakuun alussa.

Illan lopuksi Sony säästi todellisen yllätyksen. Seuraava God of War ei keskitykään Kratokseen, vaan pääosaan nousee hänen puolisonsa Faye. päätettiin esitellä peräti 20 minuutin mittaisella trailerilla, mikä vihjaa Sonyn uskovan uuden suunnan olevan sarjan seuraava suuri askel. Jos State of Playsta piti valita yksi puheenaihe, se oli luultavasti juuri tämä.