Just Dance 2022 tanssittaa pelaajia kymmenillä rakastetuilla hittibiiseillä Kommentit pois päältä artikkelissa Just Dance 2022 tanssittaa pelaajia kymmenillä rakastetuilla hittibiiseillä

Just Dance 2022

Just Dance on huippusuosittu tanssipelisarja, joka on tanssittanut ja viihdyttänyt yli 138 miljoonaa pelaajaa maailmanlaajuisesti. Myös uuden sukupolven pelikonsoleille julkaistu tanssipeli tuo mukanaan 40 hittikappaletta. Lisää tanssittavia kappaleita löytyy peräti 700 kappaleen Just Dance Unlimited -musiikkikirjastosta, johon pelin ostajat voivat tutustua ilmaiseksi yhden kuukauden ajan.

Just Dance 2022 sisältää entistä enemmän erilaisia tanssitapoja. Paluun tekee kutkuttava ja tanssitaistoihin kutsuva World Dance Floor -moninpelitila. Sen ohella mukana ovat perinteiset Just Dance -pelitilat, kuten tasaisesti haastetasoa nostava peruspeli, lapsille suunnattu pelitila, kuntoiluun sopiva Sweat Mode ja yhteistyöpeli.

Tanssipeliä on kehitetty yhteistyössä monien tanssijoiden, TikTok-suosikkien ja artistien kanssa. Näitä ovat muun muassa Todrick Hall ja Ayo & Teo sekä 1M-studion ja K/DA-ryhmän tanssijat. Lisäksi 12. marraskuuta TikTokissa käynnistyy Camila Cabellon vetämä tanssihaaste, jossa on mukana hänen kappaleensa Don’t Go Yet. Pelaajat voivat tanssia hänen koreografian mukaisesti tunnisteella #JustDanceItOut.

Just Dance 2022 -peli sisältää seuraavat artistit ja biisit:

  • Bakermat – Baianá
  • Imagine Dragons – Believer by Imagine Dragons
  • aespa – Black Mamba
  • BLACKPINK – BOOMBAYAH
  • Skarlett Klaw – Boss Witch
  • Bella Poarch – Build a B****
  • The Pussycat Dolls Ft. Snoop Dogg – Buttons
  • El Chombo – Chacarron
  • Sia – Chandelier
  • Anuel AA, Daddy Yankee, Karol G Ft. Ozuna, J Balvin – China
  • Camila Cabello – Don’t Go Yet
  • Pabllo Vittar Ft. Charli XCX – Flash Pose
  • GALA – Freed From Desire
  • Meghan Trainor – Funk
  • Black Eyed Peas X Shakira – GIRL LIKE ME
  • Olivia Rodrigo – good 4 u
  • Billie Eilish – Happier Than Ever
  • Sevdaliza – Human
  • Anastacia – I’m Outta Love
  • Master KG Ft. Nomcebo Zikode – Jerusalema
  • SuperM – Jopping
  • Lady Gaga – Judas
  • Katy Perry – Last Friday Night (T.G.I.F.)
  • Ciara – Level Up
  • Dua Lipa – Levitating
  • Taylor Swift – Love Story (Taylor’s Version)
  • 24kGoldn Ft. iann dior – Mood
  • The Sunlight Shakers – Mr. Blue Sky
  • Domino Saints – My Way
  • Todrick Hall – Nails, Hair, Hips, Heels (Just Dance Version)
  • K/DA, Madison Beer, (G)I-DLE Ft. Jaira Burns – POP/STARS
  • Zara Larsson – Poster Girl
  • Justin Timberlake – Rock Your Body
  • Beyoncé – Run the World (Girls)
  • The Weeknd & Ariana Grande – Save Your Tears (Remix)
  • Bronski Beat – Smalltown Boy
  • Ayo & Teo – Stop Drop Roll
  • Major Lazer Ft. Anitta & Pabllo Vittar – Sua Cara
  • Daði Freyr – Think About Things
  • Chilly Gonzales – You Can Dance
  • Sylvester – You Make Me Feel (Mighty Real)

Pelin ohjaamiseen suositellaan Just Dance Controller -älypuhelinsovellusta, joka tekee älypuhelimesta tanssiliikeitä seuraavan ohjaimen.

Peli julkaistaan sekä peruspelinä että kahtena erikoisversiona. Näitä ovat Digital Deluxe -versio, joka sisältää pelin ja neljän kuukauden Just Dance Unlimited -tilauksen, sekä Ultimate Digital -version, joka sisältää peruspelin lisäksi 13 kuukauden Just Dance Unlimited -tilauksen.

Just Dance 2022 julkaistaan 4. marraskuuta Nintendo Switch, Xbox Series X ja S, Xbox One, PlayStation 4 ja PlayStation 5 -konsoleille. Lisäksi peli julkaistaan Google Stadia-pelipalvelussa. Pelin Just Dance Controller -sovellukset ovat saatavilla iOS- ja Android-versioina.

Arc Raidersin suurin päivitys ei riittänyt pysäyttämään huijareita Kommentit pois päältä artikkelissa Arc Raidersin suurin päivitys ei riittänyt pysäyttämään huijareita

Embark Studios on julkaissut Arc Raidersiin päivityksen 1.12.0, jonka tarkoituksena on kitkeä yksi pelin pahamaineisimmista bugeista. Kyseessä on Stella Montis -alueen seinien ja kartan ulkopuolelle pääsemisen mahdollistavat glitchit. Kehittäjän mukaan päivitys korjaa muun muassa esineiden ja ammusten tuplausongelmia sekä tilanteita, joissa pelaajia pystyi vahingoittamaan seinien läpi.

Stella Montis on jo entuudestaan tunnettu Arc Raidersin armottomimpana alueena, eikä huijaajien runsaus ole helpottanut sen mainetta. Kuukausien ajan pelaajat ja striimaajat ovat raportoineet kuolemista vihollisille, jotka ampuvat seinien sisältä tai piileskelevät kartan ulkopuolella. Päivityksen piti viimein puuttua juuri tähän ongelmaan.

Todellisuus iski kuitenkin nopeasti. Heti päivityksen saavuttua pelaajille Discord täyttyi kommenteista, joiden mukaan seinäglitchit elävät yhä. Useat pelaajat kertoivat kuolleensa Stella Montisissa vastustajille, jotka olivat kirjaimellisesti seinien sisällä. Yksi tiivisti tunnelman osuvasti: päivitys ei poistanut rottia – se vain houkutteli ne uusiin koloihin.

Osa turhautumisesta kumpuaa siitä, että vastaavia lupauksia on kuultu aiemminkin. Jo joulukuun päivityksen kerrottiin korjaavan Stella Montisin ulosrajautumisbugeja, mutta viikkoja myöhemmin ongelmat jatkuvat. Lisäksi seinien läpi pelaamista on raportoitu myös muilla alueilla, kuten Dam Battlegroundsissa ja Spaceportissa.

Embark on kuitenkin tehnyt selväksi, että kyseessä on pidempi prosessi. Kehittäjän mukaan kartan ulkopuolelle pääsemiseen liittyvät exploitit ovat osa laajempaa huijauksen vastaista kokonaisuutta, jota korjataan vaiheittain tulevien viikkojen aikana. Osa pelaajista onkin valmis antamaan studiolle lisäaikaa, vaikka kärsivällisyys on monella koetuksella.

Arc Raiders julkaistiin lokakuussa 2025 PC:lle, PS5:lle ja Xbox Series X|S:lle, ja sen suosio on kasvanut nopeasti. Nyt Embarkin suurin haaste ei ole uusi sisältö, vaan se, kuinka nopeasti ja tehokkaasti seinät saadaan jälleen seiniksi eikä piilopaikoiksi.

Marathonin julkaisupäivä paljastui vahingossa Kommentit pois päältä artikkelissa Marathonin julkaisupäivä paljastui vahingossa

Bungien odotettu pelipaluu, neonvärinen extraction shooter Marathon, on saanut julkaisupäivänsä, tosin vahingossa. Xbox Storen mainos paljasti aiemmin, että peli ilmestyy 5. maaliskuuta 2026, ja ennakkotilaukset ovat nyt avoinna. Bungie on myöhemmin vahvistanut julkaisupäivän virallisesti.

Marathon on Bungien ensimmäinen ei-Destiny-peli sitten Halo Reachin vuonna 2010, ja sen kehitys on ollut täynnä mutkia. Viime vuonna Sony raportoi, että studio ei saavuttanut myynti- ja sitoutumistavoitteitaan, mikä johti 200 miljoonan dollarin (noin 190 miljoonaa euroa) arvonalennukseen. Lisäksi peli joutui kohtaamaan plagiointisyytöksiä, jotka kuitenkin on sittemmin ratkaistu.

Peliä on viivästetty useita kertoja, ja Bungie on käyttänyt aikaa palautteen hiomiseen playtesteistä. Viime lokakuussa järjestettiin kutsupohjainen testaus Pohjois-Amerikassa ja Euroopassa PlayStation 5:llä, Xbox Series X/S:llä ja Steamissa.

Vaikka kehityspolku on ollut kivikkoinen, Marathon lupaa tuoda pelaajille neonvalojen loistetta ja tiukkaa tiimityötä vaativaa toimintaa. Ennakkotilaajat voivat nyt varmistaa paikkansa pelin maailmassa, kun Bungie vie heidät ensimmäistä kertaa pois Destiny-universumista.

Hintaa pelillä on 39,99 dollaria eli noin 37 euroa, mikä tekee siitä kohtuuhintaisen paluun pitkästä odotuksesta huolimatta.