Just Dance 2023 Edition -tanssipeli laajenee liikuttavin kappalein Kommentit pois päältä artikkelissa Just Dance 2023 Edition -tanssipeli laajenee liikuttavin kappalein

Just Dance 2023

Ubisoft tarjoaa suositulle Just Dance 2023 Edition -tanssipelille tuoreita kappaleita että vanhoja kaivattuja hittejä.

Just Dance 2023 Edition -tanssipelin ensimmäinen tanssikausi on täynnä rakkautta. Lover Coaster -kausi on nyt käynnissä ja voimassa aina 9. toukokuuta saakka. Sen ajan pelissä on saatavilla kaksi uutta teemallista soittolistaa ilman lisäkuluja. Pelikauden jälkeen kappaleet ovat saatavilla vain Just Dance+ -tilauksen kautta.

Uuden pelikauden myötä tarjolle tulee myös uusi kausikohtainen edistymisjärjestelmä. Mitä enemmän kappaleita pelaaja soittaa, sitä enemmän on myös palkintoja luvassa. Yhteensä erilaisia palkintoja on 40 erilaista ja näihin lukeutuvat erilaiset avatar-hahmot, pelitaustat, tarrat, reunakoristeet ja muut kosmeettiset lisät.

Kausikohtaiset kappaleet tulevat esille eri viikkoina. Heti julkaisussa mukana ovat Gaylen ”abc (nicer)” ja Carly Rae Jepsenin ”Call Me Maybe”, jotka ovat ilmaisena kymmenen päivän ajan, sekä Just Dance+ -palveluun Game of Love -soittolista, joka on saatavilla ilmaiseksi 9. maaliskuuta saakka.

Maaliskuun 9. päivä mukaan tulevat sekä P!nkin ”So What” että vielä julkaisematon yllätysraita. 16. maaliskuuta lisäystä tulee Sofi Tukkerin “Wet Tennis” -kappaleella. 30. maaliskuuta lisäosa laajenee Karol G:n ”Provenza” -hitillä ja Supergrass ”Alright” -kipaleella. Molemmat näistä ovat saatavilla ilmaiseksi viikon ajan. Samalla julkaistaan Cosy Couples -soittolista, joka on saatavilla ilmaiseksi 6. huhtikuuta saakka.

Huhtikuun 6. päivä vuorossa ovat Lizzon ”About Damn Time” ja Marvin Gayen & Tammi Terrellin ikivihreä hitti ”Ain’t No Mountain High Enough”. Kauden viimeisinä julkaisuina tarjolle tulee 13. huhtikuuta Ricky Martinin superhitti ”Livin’ La Vida Loca” ja Just Dance+ tilaajille julkaistaan Lover Coaster -soittolista päivämäärällä 17. huhtikuuta.

Just Dance 2023 Edition on maailman suosituimman tanssipelisarjan uusin osa täynnä uusia tanssittavia kappaleita ja ikivihreitä hittejä monessa eri pelimuodossa. Yksinpelisisällön ohella pelistä voi nauttia myös hauskoissa moninpelitiloissa. Tanssiliikkeitä peli seuraa älypuhelimen avulla, johon voidaan ladata ilmainen Just Dance Controller -sovellus. Se on saatavilla iOS- ja Android-versioina.

Just Dance 2023 Edition on saatavilla Nintendo Switch, PlayStation 5 ja Xbox Series X sekä S -pelikonsoleille. Pelin suositusikäraja on PEGI 3.

Vampire: The Masquerade – Bloodhunt sulkee palvelimet huhtikuussa 2026 Kommentit pois päältä artikkelissa Vampire: The Masquerade – Bloodhunt sulkee palvelimet huhtikuussa 2026

Vampire: The Masquerade - Bloodhunt

Synkät uutiset leviävät Prahan öisillä katoilla. Ilmainen battle royale -peli Vampire: The Masquerade – Bloodhunt lopettaa palvelunsa. Kehittäjä Sharkmob ilmoitti raskaalla sydämellä, että pelin palvelimet suljetaan lopullisesti 28. huhtikuuta 2026. Tämä tarkoittaa, että vampyyrien viimeinen auringonnousu Prahan yllä on enää kuuden kuukauden päässä.

Peli, joka herätti vampyyrien maailman henkiin PC:llä ja PlayStation 5:llä, on ehtinyt olla pelaajien ilona nelisen vuotta. Vaikka kehitystyö uusien päivitysten osalta lopetettiin jo toukokuussa 2023, palvelimet pidettiin käynnissä uskollisten fanien ansiosta. Nyt on kuitenkin tullut se surullinen hetki: kehittäjän mukaan nykyinen pelaajamäärä on pudonnut tasolle, jossa palvelimien ylläpitäminen ei ole enää taloudellisesti kestävää.

Vaikka lopetuspäätös on raskas, faneilla on vielä aikaa nauttia Prahan taisteluista! Peli pysyy täysin pelattavissa huhtikuun 2026 loppuun asti. Valitettavasti uuden pelivaluutan ostaminen on estetty ilmoituksen myötä, mutta kaikki jo omistetut ”tokenit” voi käyttää kaupassa ennen palvelinten alasajoa. Sharkmob kannustaakin yhteisöä nauttimaan viimeisistä kuukausistaan katoilla ja luomaan uusia muistoja.

Bloodhunt on ollut ainutlaatuinen lisä battle royale -genreen tuomalla siihen Vampire: The Masquerade -roolipelimaailman teemoja. Vaikka palvelinten sulkeminen tarkoittaa, ettei peliä voi enää pelata kyseisen päivämäärän jälkeen ja kaikki tili- ja pelitiedot poistetaan, jäävät taistelut ja ystävyydet elämään niitä kokeneiden mieliin.

Halo testiohjelma laajenee Kommentit pois päältä artikkelissa Halo testiohjelma laajenee

Halo-fanit saavat hieraista silmiään! Legendaarinen Microsoftin pelisarja näyttää olevan matkalla myös PlayStationille. Datakaivaja gruntdotapi paljasti, että PlayStation 4-, 4 Pro-, 5- ja 5 Pro -konsolit on lisätty Halo-pelien julkiseen testiohjelmaan, jota kutsutaan nimellä Insider Console Flighting. Aiemmin ohjelma oli varattu vain Xboxin eri versioille.

Tämä lisäys ei todennäköisesti ole sattumaa. Pian Halo: Combat Evolved -uudelleenjulkaisun julkistamisen jälkeen tehty muutos vihjaa, että PlayStation-pelaajat saattavat pian päästä kokeilemaan sarjan klassikkoa, ehkä jo tulevassa betassa.

Datakaivajien mukaan Xboxin rajapinnasta löytyi jo aiemmin merkintöjä kahdesta Halo-pelistä, joilla on PlayStation-yhteensopivuus. Toinen niistä on nyt tunnistettu Combat Evolvediksi, mutta toinen saattaa liittyä huhuttuun moninpeliprojektiin nimeltä Project Eker.

Halo-studiot ovat myös kommentoineet huhuja tekoälyn käytöstä kehitystyössä. Tiimin mukaan tekoälyä hyödynnetään vain pienissä tuotannon apuvaiheissa, sillä ihmisten luovuus on edelleen se, mikä tekee Halosta Haloa.

Jos tämä kehitys jatkuu, PlayStationin ohjaimet saattavat pian lämmetä tutun sinivihreän haarniskan tahtiin ensimmäistä kertaa koskaan.