Just Dance 2024 Edition -tanssipeli ilmestyi konsoleille – katso mukana olevat kappaleet Kommentit pois päältä artikkelissa Just Dance 2024 Edition -tanssipeli ilmestyi konsoleille – katso mukana olevat kappaleet

Just Dance 2024

on julkaissut uuden Edition -tanssipelin iloisen liikunnan ystäville. Voit katsoa pelin julkaisuvideon alta.

Rajoja rikkova ja yhteisöllisyyden puolesta liputtava Just Dance 2024 Edition tarjoaa roppakaupalla uutta tanssittavaa ja erilaisia virtuaalisia tanssimaailmoja koettavaksi. Mukana on 40 uutta kappaletta sekä mahdollisuus yhdistää uusitun pelin toiminnot Just Dance 2023 Edition -pelin kanssa. Molemmat pelit omistava pelaaja voikin tuoda edellisen pelin kappaleet ja muun sisällön uuteen peliin ilmaiseksi. Lisäksi Just Dance 2024 Edition -pelaajat voivat nauttia moninpelistä yhdessä edellisvuoden pelin kanssa ja toisinpäin. Tämä tekee yhdistetystä tanssikokemuksesta entistäkin hauskempaa ja monipuolisempaa.

Just Dance 2024 Edition tarjoaa myös hauskan tavan kuntoiluun. Oman treenirutiinin voi luoda Workout-pelitilassa, joka pitää pelaajan motivoituneena seuraamalla poltettuja kaloreita ja tanssimiseen käytettyä aikaa. Harjoitustilassa voi pitää tanssitreenit yksin tai paikallisessa ja verkkomoninpelissä.

Uuden pelin 40 musiikkikappaletta sisältävät sekä ajankohtaisia uutuushittejä että klassikkoja vuosikymmenten ajalta. Koko soittolista näyttää tältä:

  • The Just Dance Orchestra – A Night in the Château de Versailles
  • GLORIA GROOVE – A Queda
  • Banx & Ranx ft. Zach Zoya – After Party
  • BTS – Butter
  • Rema – Calm Down
  • Jamiroquai – Canned Heat
  • Zara Larsson – Can’t Tame Her
  • Wet Leg – Chaise Longue
  • Sub Urban – Cradles
  • Aurora – Cure For Me
  • ROSALÍA – DESPECHÁ
  • The Pussycat Dolls Ft. Busta Rhymes – Don’t Cha
  • Miley Cyrus – Flowers
  • Britney Spears – Gimme More
  • BLACKPINK – How You Like That
  • Fall Out Boy – I Am My Own Muse
  • Whitney Houston – I Wanna Dance With Somebody
  • David Guetta & Bebe Rexha – I’m Good (Blue)
  • Sam Smith – I’m Not Here to Make Friends
  • Andy Williams – It’s the Most Wonderful Time of the Year
  • SZA – Kill Bill
  • Jain – Makeba
  • D Billions – My Name Is
  • Flume Ft. Kai – Never Be Like You
  • AWOLNATION – Sail
  • Groove Century – Rapper’s Delight
  • ATEEZ – Say My Name
  • Jung Kook ft. Latto – Seven
  • The Sunlight Shakers – Shine a Little Love
  • Kelly Clarkson – Stronger (What Doesn’t Kill You)
  • Destiny’s Child – Survivor
  • The Just Dance Orchestra – Swan Lake
  • The Just Dancers – Tainted Love
  • Bad Bunny – Tití Me Preguntó
  • Bruno Mars – Treasure
  • Olivia Rodrigo – vampire
  • Little Mix – Wasabi
  • Rêve – Whitney
  • Sofi Tukker – Woof
  • Billie Eilish – you should see me in a crown

Perinteisen yksinpelin lisäksi Just Dance 2024 Edition tarjoaa käyttöön Just Dance+ -tilauspalvelun. Se laajentaa peruspelin kappalevalikoimaa sadoilla muilla tanssibiiseillä. Just Dance 2024 Editionin mukana tulee kuukauden käyttöoikeus kuukausimaksulliseen Just Dance+ -palveluun. Se myös päivittyy tasaisin väliajoin uusilla kappaleilla ja tarjoaa lisäetuja pelitapahtumiin.

Just Dance 2024 Edition -tanssipeliä ohjataan iOS- ja Android-älypuhelimille ilmaiseksi saatavana olevalla Just Dance -puhelinsovelluksella. Se muuttaa pelaajien älypuhelimen tanssiohjaimeksi pisteytystekniikalla, jonka avulla jopa kuusi pelaajaa voi tanssia ilman lisätarvikkeita.

Just Dance 2024 Edition julkaistaan 24. lokakuuta Nintendo , , ja S -konsoleille. Pelin suositusikäraja on PEGI 3.

Ubisoft uudistaa johtoryhmäänsä – pohjoismaiset veteraanit nousevat avainasemiin Kommentit pois päältä artikkelissa Ubisoft uudistaa johtoryhmäänsä – pohjoismaiset veteraanit nousevat avainasemiin

Thomas Andrén

on nimittänyt kaksi kokenutta johtajaa ohjaamaan strategisia kokonaisuuksiaan. Muutokset kytkeytyvät yhtiön laajempaan rakennemuutokseen, jossa pelinkehitys on jaettu itsenäisiin luoviin taloihin.

Luovat talot saavat uudet kasvot

Ubisoft julkisti aiemmin niin sanotun luovien talojen mallin, jossa kehitystyö on hajautettu viiden erillisen yksikön alle. Jokaisella yksiköllä on oma johtajansa, omat brändinsä ja selkeä pelityylillinen suuntansa. Nyt kaksi merkittävää nimitystä viimeistelevät tämän rakenteen johtotasolla.

Julien Bares ottaa haltuun Creative House 3:n ja Creative House 5:n pääjohtajan roolissa. Ensimmäinen keskittyy intensiivisiin moninpelikokemuksiin kuten For Honor, ja The Crew. Jälkimmäinen taas panostaa kevyempään pelaamiseen ja mobiilipeleihin, joihin kuuluvat muun muassa Just Dance, Growtopia ja .

Samanaikaisesti Thomas Andrén nousee Creative Networkin johtajaksi. Tässä roolissa hän vetää studioiden välistä yhteistyöverkostoa, joka tukee yksittäisiä Creative House -yksiköitä projektien läpiviennissä.

Bares tuo mukanaan vuosikymmenten kokemuksen

Baresin tausta on laaja. Yli 25 vuotta pelialalla tarkoittaa läpileikkausta mobiilista konsolipeleihin ja verkkopelaamiseen. Hän on johtanut 2K Chinaa toimitusjohtajana ja toiminut Globalin kehityspäällikkönä. Ubisoftilla hänen uransa alkoi Tom Clancy -sarjojen parissa tuottajana.

Tämä yhdistelmä Ubisoftin sisäistä tuntemusta ja laajaa toimialaosaamista tekee Baresista luontevan valinnan kahden hyvin erilaisen yksikön johtoon.

Andrén yhdistää Ubisoftin huippuosaamisen

Andrénin nimi on tuttu erityisesti Ruotsista, missä hän vastasi Massive Entertainmentin operatiivisesta toiminnasta. Hänen johdossaan studio tuotti – ja -pelit sekä The Division -sarjan tuoreimman lisäosan.

Ennen Ubisoftia Andrén toimi Red Bee Median toimitusjohtajana kansainvälisten toimintojen johdossa. Nyt Creative Networkin kärjessä hän vastaa siitä, että Ubisoftin studioiden erikoisosaaminen virtaa tehokkaasti yksiköstä toiseen. Tähän verkostoon kuuluu myös suomalainen .

Guillemot uskoo muutoksen suuntaan

Ubisoftin perustaja ja toimitusjohtaja Yves Guillemot kommentoi nimityksiä tyytyväisenä. Hänen mukaansa molemmilla uusilla johtajilla on syvä pelinkehityskokemus ja kyky houkutella alalle huippuosaajia. Tämä on Guillemot’n mukaan keskeistä sekä pelaajia ilahduttavien kokemusten rakentamisessa että yhtiön laajemman muutosprosessin läpiviemisessä.

Ubisoftin rakenneuudistus on käynnissä nyt, ja luovien talojen malli on jo operatiivisessa käytössä. Ubisoft-pelejä on saatavilla :lle, – ja -konsoleille sekä mobiilialustoille.

Starfield saapuu PlayStation 5:lle huhtikuussa Kommentit pois päältä artikkelissa Starfield saapuu PlayStation 5:lle huhtikuussa

tekee pitkään odotetun loikan :lle 7. huhtikuuta 2026. Julkaisu avaa oven täysin uudelle pelaajajoukolle, joka pääsee viimein tutkimaan pelin valtavaa avaruusuniversumia. Jos oman tähtialuksen kapteenin ura on kutkutellut, nyt siihen tarjoutuu oiva tilaisuus.

Pelin ytimessä on vapaus, joten voit olla mitä haluat ja mennä minne uteliaisuus vie. Jokainen planeetta, kohtaaminen ja päätös rakentaa omaa tarinaasi. Tarjolla on sekä rauhallista tutkimusmatkailua että vauhdikkaampaa seikkailua tähtien keskellä, vähän kuin yhdistelmä avaruuslomaa ja kosmista selviytymistä.

5 -versio ei ole pelkkä suora käännös, vaan mukaan tulee kaikki tähän mennessä julkaistut päivitykset. Pelaamista on hiottu esimerkiksi selkeämmillä kartoilla ja uudella REV-8-maastokulkuneuvolla, joka tekee planeettojen tutkimisesta sujuvampaa. Lisäksi mukana ovat ilmaiset lisäykset, kuten Creations-sisällöt, jotka laajentavat pelikokemusta entisestään.

Myös :n DualSense-ohjain pääsee tositoimiin. Aseiden liipaisut tuntuvat erilaisilta, valopalkki kertoo terveydentilasta ja kosketuslevy helpottaa navigointia. Julkaisupäivänä peli saa vielä Free Lanes -päivityksen, joka viimeistelee kokonaisuuden, joten luvassa on siis tähän asti hiotuin versio pelistä.

Hinnoittelukin on tiedossa. Perusversio maksaa noin 46 euroa (49,99 dollaria), kun taas laajempi Premium Edition kustantaa noin 65 euroa (69,99 dollaria) ja sisältää lisäsisältöä sekä digitaalisia bonuksia. Edullisempi päivityspaketti nykyisille omistajille irtoaa noin 23 eurolla. Avaruus odottaa ja nyt sinne pääsee myös PlayStationilla.