Just Dance 2025 Edition ilmestyi – mukana The Rasmus Kommentit pois päältä artikkelissa Just Dance 2025 Edition ilmestyi – mukana The Rasmus

Just Dance 2025 Edition

Ubisoft on julkaissut uuden Just Dance 2025 -tanssipelin, jolla kuullaan ensimmäistä kertaa suomalaisyhtye The Rasmus. Tämä merkittävä saavutus nostaa esiin suomalaisen musiikin kansainvälisessä pelimaailmassa, sillä The Rasmus on ensimmäinen virallisesti mukana oleva suomalaisartisti suositun tanssipelisarjan 15-vuotisessa historiassa. Pelissä kuullaan yhtyeen tunnettu hitti ”In The Shadows”, joka saavutti aikoinaan listaykkösiä useissa maissa.

”On siistiä olla mukana Just Dance -pelissä, jonka kautta ’In The Shadows’ voi löytää taas uusien sukupolvien luo.”

The Rasmus kommentoi osallistumistaan

Just Dance 2025 Edition sisältää yhteensä 40 uutta musiikkikappaletta, ja erityistä huomiota on saanut yhteistyö popmusiikki-ikonin Ariana Granden kanssa, joka on mukana pelissä viidellä eri kappaleella. Mukana ovat muun muassa hänen hittinsä ”yes, and?” ja ”One Last Time”. Lisäksi Ubisoft on tehnyt yhteistyötä Galantis-artistin kanssa, joka tuo peliin kappaleen ”BANG BANG! (My Neurodivergent Anthem)”, keskittyen neurodiversiteetin ja ADHD:n tietoisuuden esilletuontiin.

Peli tarjoaa monipuolisia tanssikoreografioita eri vaikeustasoilla, ja pelaajat voivat nauttia siitä yksin tai jopa kuuden pelaajan kesken paikallisessa moninpelissä. Pelissä on myös kuntoiluun soveltuva tila, joka arvioi pelaajan kalorien kulutusta.

Just Dance 2025 Edition -pelin ostajat saavat kuukauden käyttöoikeuden Just Dance+ -tilauspalveluun, josta löytyy laaja valikoima tanssittavia kappaleita pelisarjan historiasta. Pelissä on myös uusia tapoja laajentaa ja järjestää omaa musiikkikirjastoa teemoittain.

Samaan aikaan julkaistaan myös Just Dance VR: Welcome to Dancity -tanssikokemus, joka tuo pelisarjan virtuaalitodellisuuteen. Tämä uusi kokemus mahdollistaa tanssimisen 360 asteen ympäristössä ja tarjoaa sosiaalisen verkkoaulan Dancity, jossa voi kommunikoida jopa 18 pelaajan kesken.

Just Dance 2025 Edition on nyt saatavana Nintendo Switch-, PlayStation 5- ja Xbox Series X|S -pelikonsoleille. Just Dance VR: Welcome to Dancity on saatavana Meta Quest 2-, Meta Quest 3- ja Meta Quest Pro -virtuaalilaseille. Pelien ikäraja on PEGI 3.

Kaikki pelissä mukana olevat kappaleet:

  • Galantis – BANG BANG! (My Neurodivergent Anthem)
  • Green Day – Basket Case
  • Ariana Grande – break up with your girlfriend, i’m bored (AG)
  • Enur ft. Natasja – Calabria
  • Alan Jackson – Chattahoochee
  • Hyper – Control Response
  • Christell – Dubidubidu (Chipi Chipi Chapa Chapa)
  • Sabrina Carpenter – Espresso
  • Tate McRae – exes
  • The Just Dance Band – Halloween’s Here
  • The Rasmus – In the Shadows
  • The Weeknd ft. Doja Cat – In Your Eyes (Remix)
  • Jack Harlow – Lovin on Me
  • Billie Eilish – LUNCH
  • Don Elektron & Gotopo – Mi Gente lo Siente
  • The Sunlight Shakers – Move Your Body
  • Céline Dion – My Heart Will Go On
  • Ariana Grande – One Last Time (AG)
  • Kylie Minogue – Padam Padam
  • Doja Cat – Paint The Town Red
  • Miley Cyrus – Party in the U.S.A.
  • Maroon 5 ft. Wiz Khalifa – Payphone
  • BLACKPINK – Pink Venom
  • Melanie Martinez – Play Date
  • Lady Gaga – Poker Face
  • The Ronettes (Mrs. Claus and the Elves) – Sleigh Ride*
  • Mandy Harvey – Something I Can Feel
  • Groove Century – SpongeBob’s Birthday
  • Nius – Stop This Fire
  • The Just Dance Band – Sunlight
  • Little Mix – Sweet Melody
  • Ariana Grande – the boy is mine (AG)
  • The Tokens – The Lion Sleeps Tonight (Wimoweh)
  • Dua Lipa – Training Season
  • Sia – Unstoppable
  • Madonna – Vogue
  • Ariana Grande – we can’t be friends (wait for your love) (AG)
  • Shakira – Whenever, Wherever
  • Usher ft. Lil Jon – Yeah!
  • Ariana Grande – yes, and? (AG)
  • Zara Larsson – You Love Who You Love

Pitkän linjan Assassin’s Creed -suunnittelija jättää Ubisoftin Kommentit pois päältä artikkelissa Pitkän linjan Assassin’s Creed -suunnittelija jättää Ubisoftin

Ubisoftin Montreal-studiolla tapahtuu taas, kun pitkän linjan pelisuunnittelija Luc Couture on ilmoittanut jättävänsä yhtiön 24 vuoden jälkeen. Couture kertoi lähdöstään sosiaalisessa mediassa ja kuvaili uraansa uskomattomaksi matkaksi, mutta myönsi kaipaavansa nyt muutosta, niin ammatillisesti kuin henkilökohtaisestikin.

Couture aloitti Ubisoftilla jo vuonna 2002 Prince of Persia -pelien parissa ja nousi vuosien varrella keskeiseksi tekijäksi muun muassa Assassin’s Creed -sarjassa, Watch Dogs 2:ssa, Legionissa ja Far Cry 4:ssä. Seuraava askel vie hänet pienempään studioon muiden pelialan veteraanien kanssa. Yksityiskohdat ovat vielä salassa, mutta viesti on selvästi se, että mies ei ole jäämässä eläkkeelle, vaan vaihtaa maisemaa.

Ajankohta ei ole Ubisoftille helppo. Yhtiö käy läpi suurta rakennemuutosta, irtisanomisia on luvassa ja henkilöstö on protestoinut johdon toimia vastaan. Myös toimitusjohtaja Yves Guillemot on joutunut kovaan kritiikkiin. Couture ei ole ainoa konkari, joka on lähtenyt, sillä Assassin’s Creed -sarjan entinen vetäjä Marc-Alexis Côté poistui syksyllä ja haastoi Ubisoftin oikeuteen noin 1,2 miljoonan euron korvauksista.

Couturen lähtö näyttääkin osalta suurempaa muutosta, jossa Ubisoftin vanha kaartin tekijäjoukko alkaa hajota. Onko tämä yksittäinen urasiirto vai alku suuremmalle veteraanien joukkopaolle? Varmaa on ainakin se, että Ubisoftin tulevaisuus näyttää tällä hetkellä kaikkea muuta kuin vakaalta.

The Division: Definitive Edition julkaistiin hiljaisuudessa Kommentit pois päältä artikkelissa The Division: Definitive Edition julkaistiin hiljaisuudessa

Ubisoft on julkaissut hiljaisesti Tom Clancy’s The Division: Definitive Editionin, mutta älä odota uutta grafiikkaa tai remasteria, sillä kyseessä on käytännössä alkuperäinen peli kaikkine lisäosineen. Xbox Storessa peli maksaa nyt noin 49,90 euroa, ja mukana tulevat peruspeli, kolme laajennusta, season pass ja kasa erilaisia asupaketteja sekä aseiden skinejä.

Fanien pettymys on ollut ilmeinen, sillä pelin 10-vuotisjuhlan yhteyteen ilmestyneessä mainonnassa vihjattiin uudenlaisesta kokemuksesta. Todellisuudessa Definitive Edition tarjoaa kaiken vanhan sisällön niputettuna yhteen pakettiin, mikä hyvä muistutus siitä, että joskus “definitive” tarkoittaa vain “kaikki yhdessä”.

Ubisoft ei ole kuitenkaan unohtanut tulevaisuutta. The Division 3 on edelleen työn alla, ja aiemmin sen kehityksestä vastannut Julian Gerighty vakuutti, että se tulee tekemään yhtä suuren vaikutuksen kuin alkuperäinen peli. Tarkkaa julkaisupäivää ei ole kerrottu, mutta odotukset ovat korkealla.

Samaan aikaan Ubisoft on ollut leikkausten ja projektien karsinnan pyörteissä. Kuusi peliä on peruttu, kaksi studiota suljettu ja Parisin pääkonttorilla poistetaan noin 200 työpaikkaa. Vaikka tämä muistuttaa, että pelialalla menestys ei ole koskaan itsestäänselvyys, The Divisionin fanit voivat ainakin nyt kokea täyden paketin New Yorkin kaaosta hallitessaan.

Joten jos kaipaat kaiken vanhan sisällön yhdessä paketissa ja haluat muistuttaa itseäsi siitä, miksi alkuperäinen Division teki vaikutuksen vuonna 2016, nyt se on saatavilla, mutta uuden grafiikan odottajien kannattaa odottaa kolmosta.