Just Dance 2025 Edition ilmestyi – mukana The Rasmus Kommentit pois päältä artikkelissa Just Dance 2025 Edition ilmestyi – mukana The Rasmus

Just Dance 2025 Edition

Ubisoft on julkaissut uuden Just Dance 2025 -tanssipelin, jolla kuullaan ensimmäistä kertaa suomalaisyhtye The Rasmus. Tämä merkittävä saavutus nostaa esiin suomalaisen musiikin kansainvälisessä pelimaailmassa, sillä The Rasmus on ensimmäinen virallisesti mukana oleva suomalaisartisti suositun tanssipelisarjan 15-vuotisessa historiassa. Pelissä kuullaan yhtyeen tunnettu hitti ”In The Shadows”, joka saavutti aikoinaan listaykkösiä useissa maissa.

”On siistiä olla mukana Just Dance -pelissä, jonka kautta ’In The Shadows’ voi löytää taas uusien sukupolvien luo.”

The Rasmus kommentoi osallistumistaan

Just Dance 2025 Edition sisältää yhteensä 40 uutta musiikkikappaletta, ja erityistä huomiota on saanut yhteistyö popmusiikki-ikonin Ariana Granden kanssa, joka on mukana pelissä viidellä eri kappaleella. Mukana ovat muun muassa hänen hittinsä ”yes, and?” ja ”One Last Time”. Lisäksi Ubisoft on tehnyt yhteistyötä Galantis-artistin kanssa, joka tuo peliin kappaleen ”BANG BANG! (My Neurodivergent Anthem)”, keskittyen neurodiversiteetin ja ADHD:n tietoisuuden esilletuontiin.

Peli tarjoaa monipuolisia tanssikoreografioita eri vaikeustasoilla, ja pelaajat voivat nauttia siitä yksin tai jopa kuuden pelaajan kesken paikallisessa moninpelissä. Pelissä on myös kuntoiluun soveltuva tila, joka arvioi pelaajan kalorien kulutusta.

Just Dance 2025 Edition -pelin ostajat saavat kuukauden käyttöoikeuden Just Dance+ -tilauspalveluun, josta löytyy laaja valikoima tanssittavia kappaleita pelisarjan historiasta. Pelissä on myös uusia tapoja laajentaa ja järjestää omaa musiikkikirjastoa teemoittain.

Samaan aikaan julkaistaan myös Just Dance VR: Welcome to Dancity -tanssikokemus, joka tuo pelisarjan virtuaalitodellisuuteen. Tämä uusi kokemus mahdollistaa tanssimisen 360 asteen ympäristössä ja tarjoaa sosiaalisen verkkoaulan Dancity, jossa voi kommunikoida jopa 18 pelaajan kesken.

Just Dance 2025 Edition on nyt saatavana Nintendo Switch-, PlayStation 5- ja Xbox Series X|S -pelikonsoleille. Just Dance VR: Welcome to Dancity on saatavana Meta Quest 2-, Meta Quest 3- ja Meta Quest Pro -virtuaalilaseille. Pelien ikäraja on PEGI 3.

Kaikki pelissä mukana olevat kappaleet:

  • Galantis – BANG BANG! (My Neurodivergent Anthem)
  • Green Day – Basket Case
  • Ariana Grande – break up with your girlfriend, i’m bored (AG)
  • Enur ft. Natasja – Calabria
  • Alan Jackson – Chattahoochee
  • Hyper – Control Response
  • Christell – Dubidubidu (Chipi Chipi Chapa Chapa)
  • Sabrina Carpenter – Espresso
  • Tate McRae – exes
  • The Just Dance Band – Halloween’s Here
  • The Rasmus – In the Shadows
  • The Weeknd ft. Doja Cat – In Your Eyes (Remix)
  • Jack Harlow – Lovin on Me
  • Billie Eilish – LUNCH
  • Don Elektron & Gotopo – Mi Gente lo Siente
  • The Sunlight Shakers – Move Your Body
  • Céline Dion – My Heart Will Go On
  • Ariana Grande – One Last Time (AG)
  • Kylie Minogue – Padam Padam
  • Doja Cat – Paint The Town Red
  • Miley Cyrus – Party in the U.S.A.
  • Maroon 5 ft. Wiz Khalifa – Payphone
  • BLACKPINK – Pink Venom
  • Melanie Martinez – Play Date
  • Lady Gaga – Poker Face
  • The Ronettes (Mrs. Claus and the Elves) – Sleigh Ride*
  • Mandy Harvey – Something I Can Feel
  • Groove Century – SpongeBob’s Birthday
  • Nius – Stop This Fire
  • The Just Dance Band – Sunlight
  • Little Mix – Sweet Melody
  • Ariana Grande – the boy is mine (AG)
  • The Tokens – The Lion Sleeps Tonight (Wimoweh)
  • Dua Lipa – Training Season
  • Sia – Unstoppable
  • Madonna – Vogue
  • Ariana Grande – we can’t be friends (wait for your love) (AG)
  • Shakira – Whenever, Wherever
  • Usher ft. Lil Jon – Yeah!
  • Ariana Grande – yes, and? (AG)
  • Zara Larsson – You Love Who You Love

Assassin’s Creed: Black Flag -remake on Ubisoftin vuoden 2026 suurin yllätys Kommentit pois päältä artikkelissa Assassin’s Creed: Black Flag -remake on Ubisoftin vuoden 2026 suurin yllätys

Vuoden 2026 alku on ollut Ubisoftille myrskyisä, irtisanomisia, studioiden sulkemisia, peruttuja projekteja ja silti yksi huhu ei suostu katoamaan. Assassin’s Creed: Black Flag -remake pysyy sitkeästi otsikoissa, vaikka peliä ei ole vieläkään virallisesti julkistettu.

Tällä kertaa vuodon keskiössä on täysin uusi Edward Kenway -patsas, joka bongattiin yllättäen Vinted-sovelluksessa. 35-senttinen figuuri esittää Kenwayta istumassa aarrearkun päällä, kultakolikot jalkojen alla, pistooli ja ikoninen sapeli käsissä, selkä nojaten laivan ruoriin. Mukana on myös Black Flag -lippu, jossa yhdistyvät merirosvokallo ja Assassin’s Creed -symboli. Juuri sitä visuaalista fanipalvelua, jota Black Flag -fanit rakastavat.

Erityisen kiinnostavaa on se, että patsaan jalustasta löytyvät Ubisoftin ja PureArtsin logot sekä tekijänoikeusmerkintä vuodelle 2026. Listauksen mukaan figuuri julkaistaan virallisesti myöhemmin tänä vuonna, eikä kyse vaikuta vanhalta keräilyesineeltä vaan uudelta promomateriaalilta.

Kun tähän yhdistetään aiemmat vuodot, brändiyhteistyöt ja vihjailut, Black Flag -remake näyttää yhä vähemmän huhulta ja yhä enemmän aikataulukysymykseltä. Virallista vahvistusta ei vieläkään ole, mutta merkit viittaavat siihen, että Edward Kenwayn paluu on ennemmin milloin kuin jos. Nyt vain toivotaan, että kun purjeet viimein nostetaan, matka on enemmän eeppinen seikkailu kuin karille ajanut remake-hylky.

Trackmania juhlii 20 vuotta e-urheilua – talvipäivitys tuo uusia pelialueita Kommentit pois päältä artikkelissa Trackmania juhlii 20 vuotta e-urheilua – talvipäivitys tuo uusia pelialueita

Trackmania

Trackmania näyttää taas miksi se on yksi kilpa-ajopelien kestohiteistä. Vuonna 2003 alkunsa saanut Trackmania Nations ESWC käynnisti koko sarjan e-urheilutaipaleen, ja nyt Ubisoft sekä pelin kehittäjä Nadeo juhlistavat 20-vuotista perintöä uudella sisällöllä ja maailmanlaajuisilla kilpailuilla.

Uudet kampanjat ja kisat eivät ole vain nostalginen kumarrus vanhoille faneille. Trackmania on mukana Esports World Cup -sarjassa ja myös Esports Nations Cup -kilpailussa, joissa huippukuljettajat ympäri maailmaa kilpailevat palkintopoteista ja kansallisesta kunniasta.

Uusi talvipäivitys tuo maisemia ja kisaa

20-vuotisen taipaleen kunniaksi julkaistu talvipäivitys avaa uuden Winter Campaignin. Päivitys sisältää neljä täysin uutta pelialuetta. Pohjoismaisia talvitunnelmia tarjoava White Shore vie jäisille rannoille, Green Coast esittelee vehreitä eurooppalaisia laaksoja, Red Island sukeltaa amerikkalaiseen kanjonimaisemaan ja Blue Bay tuo mukaan aasialaista trooppista väriloistoa.

Näille alueille on rakennettu yhteensä 25 uutta ajorataa. Ne haastavat sekä nopeuden että ajolinjojen hallinnan. Lisäksi ratojen rakenteluun tarkoitetut rakennuspalikat heijastavat uusien alueiden tyyliä ja tunnelmaa, mikä avaa entistä enemmän mahdollisuuksia yhteisön luovuudelle.

Viikoittaiset tapahtumat pitävät vauhdin yllä

Päivitys tuo mukanaan myös uusia kisamuotoja. Viikoittain vaihtuvat Weekly Grand Track- ja Weekly Grand Enduro -tapahtumat tarjoavat vaihtelua ja jatkuvaa tekemistä. Pelaajat palkitaan etenemisestä mitaleilla ja autojen erikoispinnoitteilla.

Viikon kohokohta on kuitenkin Cup of the Week. Se tarjoaa kampanjahaasteita eri tasoisille ajajille ja kerää yhteen koko yhteisön mittaamaan taitojaan samoilla radoilla.

Tie kohti huippukilpailuja

Parhaat kuljettajat voivat tähdätä suoraan Esports World Cup- ja Esports Nations Cup -kisoihin. Pelissä eteneminen tapahtuu virallisten kausikampanjoiden kautta, joissa mustat radat testaavat ajotaitoa armottomasti.

Kilpailullinen polku on rakennettu selkeäksi. Aloittelijat pääsevät mukaan helposti, mutta huipulle nouseminen vaatii täydellistä suoritusta, nopeita refleksejä ja ratojen syvällistä ymmärtämistä.

Ilmainen peruspeli, lisää sisältöä maksullisille

Trackmania on yhä pelattavissa ilmaiseksi perusversiona. Lisäksi tarjolla ovat Standard- ja Club-versiot, jotka avaavat enemmän sisältöä, ratoja ja yhteisötoimintoja. Tämä malli pitää kynnyksen matalana, mutta tarjoaa sitoutuneille pelaajille runsaasti lisäarvoa.

Kaksikymmentä vuotta e-urheilua ei ole hidastanut Trackmaniaa. Päinvastoin. Sarja tuntuu vahvemmalta ja monipuolisemmalta kuin koskaan.

Trackmania on saatavilla ilmaiseksi PlayStation 5, PlayStation 4, Xbox One, Xbox Series X ja S -konsoleille, sekä PC:lle. Pelin Standard- ja Club-versiot ovat saatavilla 9,99 euron ja 29,99 euron hintaan.