Just Dance 2025 Edition ilmestyi – mukana The Rasmus Kommentit pois päältä artikkelissa Just Dance 2025 Edition ilmestyi – mukana The Rasmus

Just Dance 2025 Edition

Ubisoft on julkaissut uuden Just Dance 2025 -tanssipelin, jolla kuullaan ensimmäistä kertaa suomalaisyhtye The Rasmus. Tämä merkittävä saavutus nostaa esiin suomalaisen musiikin kansainvälisessä pelimaailmassa, sillä The Rasmus on ensimmäinen virallisesti mukana oleva suomalaisartisti suositun tanssipelisarjan 15-vuotisessa historiassa. Pelissä kuullaan yhtyeen tunnettu hitti ”In The Shadows”, joka saavutti aikoinaan listaykkösiä useissa maissa.

”On siistiä olla mukana Just Dance -pelissä, jonka kautta ’In The Shadows’ voi löytää taas uusien sukupolvien luo.”

The Rasmus kommentoi osallistumistaan

Just Dance 2025 Edition sisältää yhteensä 40 uutta musiikkikappaletta, ja erityistä huomiota on saanut yhteistyö popmusiikki-ikonin Ariana Granden kanssa, joka on mukana pelissä viidellä eri kappaleella. Mukana ovat muun muassa hänen hittinsä ”yes, and?” ja ”One Last Time”. Lisäksi Ubisoft on tehnyt yhteistyötä Galantis-artistin kanssa, joka tuo peliin kappaleen ”BANG BANG! (My Neurodivergent Anthem)”, keskittyen neurodiversiteetin ja ADHD:n tietoisuuden esilletuontiin.

Peli tarjoaa monipuolisia tanssikoreografioita eri vaikeustasoilla, ja pelaajat voivat nauttia siitä yksin tai jopa kuuden pelaajan kesken paikallisessa moninpelissä. Pelissä on myös kuntoiluun soveltuva tila, joka arvioi pelaajan kalorien kulutusta.

Just Dance 2025 Edition -pelin ostajat saavat kuukauden käyttöoikeuden Just Dance+ -tilauspalveluun, josta löytyy laaja valikoima tanssittavia kappaleita pelisarjan historiasta. Pelissä on myös uusia tapoja laajentaa ja järjestää omaa musiikkikirjastoa teemoittain.

Samaan aikaan julkaistaan myös Just Dance VR: Welcome to Dancity -tanssikokemus, joka tuo pelisarjan virtuaalitodellisuuteen. Tämä uusi kokemus mahdollistaa tanssimisen 360 asteen ympäristössä ja tarjoaa sosiaalisen verkkoaulan Dancity, jossa voi kommunikoida jopa 18 pelaajan kesken.

Just Dance 2025 Edition on nyt saatavana Nintendo Switch-, PlayStation 5- ja Xbox Series X|S -pelikonsoleille. Just Dance VR: Welcome to Dancity on saatavana Meta Quest 2-, Meta Quest 3- ja Meta Quest Pro -virtuaalilaseille. Pelien ikäraja on PEGI 3.

Kaikki pelissä mukana olevat kappaleet:

  • Galantis – BANG BANG! (My Neurodivergent Anthem)
  • Green Day – Basket Case
  • Ariana Grande – break up with your girlfriend, i’m bored (AG)
  • Enur ft. Natasja – Calabria
  • Alan Jackson – Chattahoochee
  • Hyper – Control Response
  • Christell – Dubidubidu (Chipi Chipi Chapa Chapa)
  • Sabrina Carpenter – Espresso
  • Tate McRae – exes
  • The Just Dance Band – Halloween’s Here
  • The Rasmus – In the Shadows
  • The Weeknd ft. Doja Cat – In Your Eyes (Remix)
  • Jack Harlow – Lovin on Me
  • Billie Eilish – LUNCH
  • Don Elektron & Gotopo – Mi Gente lo Siente
  • The Sunlight Shakers – Move Your Body
  • Céline Dion – My Heart Will Go On
  • Ariana Grande – One Last Time (AG)
  • Kylie Minogue – Padam Padam
  • Doja Cat – Paint The Town Red
  • Miley Cyrus – Party in the U.S.A.
  • Maroon 5 ft. Wiz Khalifa – Payphone
  • BLACKPINK – Pink Venom
  • Melanie Martinez – Play Date
  • Lady Gaga – Poker Face
  • The Ronettes (Mrs. Claus and the Elves) – Sleigh Ride*
  • Mandy Harvey – Something I Can Feel
  • Groove Century – SpongeBob’s Birthday
  • Nius – Stop This Fire
  • The Just Dance Band – Sunlight
  • Little Mix – Sweet Melody
  • Ariana Grande – the boy is mine (AG)
  • The Tokens – The Lion Sleeps Tonight (Wimoweh)
  • Dua Lipa – Training Season
  • Sia – Unstoppable
  • Madonna – Vogue
  • Ariana Grande – we can’t be friends (wait for your love) (AG)
  • Shakira – Whenever, Wherever
  • Usher ft. Lil Jon – Yeah!
  • Ariana Grande – yes, and? (AG)
  • Zara Larsson – You Love Who You Love

Starsand Island joutui epäilyttävän ylistyskampanjan kohteeksi Kommentit pois päältä artikkelissa Starsand Island joutui epäilyttävän ylistyskampanjan kohteeksi

Harva pelistudio valittaa liian hyvistä arvosteluista, mutta nyt niin on käynyt. Kiinalainen Seed Sparkle Lab kertoo hämmentyneensä, kun sen uusi life sim -peli Starsand Island alkoi saada poikkeuksellisen ylistäviä arvioita pian julkaisunsa jälkeen.

Animehenkinen ja rentoon elämänrakenteluun keskittyvä peli julkaistiin 11. helmikuuta Steam Early Accessissa sekä Xbox Preview -ohjelmassa, ja se on mukana myös Xbox Game Pass -palvelussa. Kaikki näytti aluksi hyvältä, mutta ehkä liiankin hyvältä. Studion mukaan osa ylistävistä kommenteista ilmestyi lähes samaan aikaan, hyvin lyhyen peliajan jälkeen ja vaikutti jopa tekoälyn tuottamilta.

Erityisen kummallista tilanteesta tekee se, että arvostelun jättäminen vaatii pelin ostamisen. Kehittäjät huomasivat myöhemmin, että osa tileistä oli pyytänyt rahansa takaisin arvostelun kirjoittamisen jälkeen. Studio pohtii, voiko kyse olla tahallisesta ylikehumisesta vahingoittamistarkoituksessa, mutta myöntää, ettei sillä ole asiasta todisteita.

Seed Sparkle Labin viesti mahdollisille keppostelijoille on suora: lopettakaa. Indiepelin tekeminen on jo valmiiksi haastavaa, eikä tiimi halua käyttää aikaa mysteeristen arvostelujen selvittelyyn. Tavoitteena on keskittyä pelin kehittämiseen ja tarjota aidoille pelaajille parempi kokemus.

Early Access -vaiheessa Starsand Island on yksinpeli, mutta kesällä julkaistava täysversio tuo mukanaan moninpelin sekä versiot PS5:lle, Xbox Series -konsoleille, Switch 2:lle ja PC:lle. Toivottavasti seuraavat otsikot käsittelevät peliä itseään, eivät sen arvostelujen arvoitusta.

Skull and Bones nostaa panoksia – kraken hyökkää Eye of the Beast -kaudella Kommentit pois päältä artikkelissa Skull and Bones nostaa panoksia – kraken hyökkää Eye of the Beast -kaudella

Skull and Bones Eye of the Beast

Ubisoft vie merirosvot jälleen syvemmälle myrskyyn. Skull and Bonesin uusi kausi tuo Intian valtamerelle valtavan krakenin, uuden korvettiluokan ja tuoreita tapahtumia, jotka ravistelevat koko merialuetta.

Kraken nousee syvyyksistä

Skull and Bones saa toisen pelivuotensa neljännellä kaudella todellisen jättiläisen. Eye of the Beast -kauden suurin uhka on valtavaa jättiläiskalmaria muistuttava kraken.

Kyseessä on pelin historian massiivisin vihollinen. Sen lonkerot murskaavat aluksia, ja hypnoottiset silmät tuovat taisteluun oman karmivan sävynsä. Lisäksi hirviö luo vesipyörteitä, sylkee mustetta ja levittää myrkkypilviä.

Taistelu ei ole nopea välipala. Se etenee viidessä vaiheessa, joista jokainen kiristää ruuvia lisää. Ennen kaikkea kraken pystyy vahingoittamaan useita laivoja samaan aikaan. Tästä syystä yhteistyö ja oikea ajoitus ratkaisevat kaiken.

Korvetti tuo uudenlaista taktiikkaa

Uusi alustyyppi, korvetti, laajentaa laivaston mahdollisuuksia. Se on pelin toinen suuren kokoluokan alus ja keskittyy tukirooliin.

Korvetin passiivinen erikoiskyky Flagbearer kasvattaa niin sanottuja Flag Mark -bonuksia. Pelaaja ansaitsee niitä tekemällä vahinkoa tai parantamalla liittolaisia. Bonuksilla voi lisätä tulivoimaa, tehostaa korjauksia tai kutsua taisteluun lisäaluksia.

Rakennuspiirustukset avautuvat Smuggler’s Pass -edistymiskortin kautta. Toisaalta niiden hyödyntäminen vaatii aktiivista pelaamista ja panostusta kauden sisältöön.

Sota kiihtyy ja palkinnot kasvavat

Kausi syventää myös pelin maailmaa. Compagnie Royalen ja Dutch Merchant Companyn välinen sota jatkuu kiivaana. Pelaaja voi vaikuttaa konfliktin kulkuun suorittamalla eri osapuolten tehtäviä.

Tehtävistä kertyy palkkioita, jotka vauhdittavat omaa merirosvouraa. Lisäksi Smuggler’s Pass saa uutta sisältöä. Mukana on uusi ase, erikoispanssari, kosmeettisia varusteita sekä Miles-lemmikki.

Rajatut tapahtumat tuovat lisäjännitystä. Founding Event on käynnissä 10. maaliskuuta saakka. Haasteista ansaitut Silver Lions -rahat voi käyttää Sainte Annen kauppiaalla täysvarustettuun fregattiin.

Avoin maailma kutsuu takaisin merelle

Skull and Bones rakentuu avoimen maailman moninpelin ympärille. Pelaajat purjehtivat legendaaristen merirosvojen jalanjäljissä ja ottavat mittaa toisistaan sekä tekoälyn uhista.

Lisäksi peli tukee alustojen välistä ristiinpelaamista konsoleilla ja pc:llä. Tämä tekee meritaisteluista entistä vilkkaampia ja arvaamattomampia.

Skull and Bones on saatavilla PlayStation 5- ja Xbox Series X/S -konsoleille sekä PC:lle Epic Games Store- ja Ubisoft Store -kauppapaikoissa. Ikäraja on PEGI 18.