PlayStation-faneilla on tällä viikolla syytä pitää silmät auki, sillä Sony järjestää peräti kaksi State of Play -lähetystä saman päivän aikana. Ensimmäinen esitys nähdään torstaina 3. syyskuuta, ja heti sen perään vuorossa on Japanin ja Aasian peleihin keskittyvä oma lähetyksensä.
Ensimmäinen State of Play alkaa Suomen aikaa kello 16.00. Sony lupaa luvassa olevan uutisia ja päivityksiä sekä PlayStation Studiosin että kolmansien osapuolten peleistä. Lähetyksen lopussa nähdään lisäksi pidempi katsaus Square Enixin odotettuun Final Fantasy VII Revelationiin.
Toisen lähetyksen tarkkaa kestoa ei vielä kerrottu, mutta odotukset ovat jo korkealla. Pelaajat toivovat näkevänsä lisää esimerkiksi Naughty Dogin Intergalactic: The Heretic Prophetista sekä Insomniac Gamesin Marvel’s Wolverinesta, joka julkaistaan PS5 15. syyskuuta. Ainakin jälkimmäisen kohdalla markkinointitilaisuus osuisi varsin sopivasti juuri ennen julkaisua.
Mukana on myös yksi hieman kiusallisempi puheenaihe, nimittäin fyysiset pelit. Sony on saanut runsaasti kritiikkiä suunnitelmastaan lopettaa uusien PlayStation-pelien fyysisten levyjen tuotanto tammikuussa 2028. Onkin mahdollista, että aihe nousee jälleen esiin lähetyksen aikana, sillä ainakin livelähetyksen chatissa siitä tullaan varmasti keskustelemaan.
Kaikki yllätykset ovat kuitenkin vielä piilossa Sonyn hihassa. Torstaina selviää, tuoko yhtiö mukanaan odotettuja peliuutisia vai jääkö suurin yllätys jälleen kerran odottamaan seuraavaa State of Playta.