Kaitlyn Dever haluaa tehdä oikeutta The Last of Us -sarjan Abbylle Kommentit pois päältä artikkelissa Kaitlyn Dever haluaa tehdä oikeutta The Last of Us -sarjan Abbylle

The Last of Us -sarjan toinen kausi tuo ruutuun uuden keskeisen hahmon, Abbyn, jota näyttelee Kaitlyn Dever. Abby on yksi pelisarjan kiistanalaisimmista hahmoista, ja Dever on tietoinen hahmon ympärillä käytävästä keskustelusta – vaikka yrittääkin keskittyä itse roolisuoritukseen.

Internetin reaktiot ja roolin paineet

On vaikea olla katsomatta sitä välillä, erityisesti ennen roolin ottamista. Haluan tehdä oikeutta tälle hahmolle ja tehdä fanit ylpeiksi. – Dever myönsi haastattelussa, että on vaikeaa olla näkemättä netissä käytävää keskustelua.

Hän kertoo keskittyvänsä ennen kaikkea Neil Druckmannin ja Craig Mazinin kanssa työskentelyyn sekä hahmon tunteiden, kuten vihan ja surun, syvälliseen ymmärtämiseen.

HBO valmistautui vastaanottoon

Koska Abby on herättänyt vahvoja reaktioita jo pelissä, HBO varautui mahdolliseen vastareaktioon. Deverille annettiin lisäturvallisuutta kuvausten ajaksi.

On ihmisiä, jotka vihaavat Abbya – vaikka hän ei ole edes oikea henkilö. Muistutuksena: hän ei ole todellinen. – Vastanäyttelijä Isabela Merced (Dina) kommentoi asiaa.

Muutos hahmon fyysisyydessä

Pelin Abby tunnetaan voimakkaasta ruumiinrakenteestaan.

Tarvitsimme pelaajille selvän eron Ellien ja Abbyn välillä, mutta sarjassa painopiste on enemmän draamassa kuin toiminnassa. – Druckmann kertoi, ettei sarjassa ollut tarvetta korostaa tätä yhtä paljon.

Sarjassa Abbyn fyysinen haavoittuvuus voi tuoda esiin uudenlaisen voimakkuuden.

Kysymys kuuluu, mistä hänen peloton luonteensa kumpuaa ja miten se ilmenee? Tätä tutkimme nyt ja jatkossa. – Showrunner Craig Mazi lisäsi.

The Last of Us -sarjan tulevaisuus

The Last of Us: Part II -peli sisältää niin paljon tarinaa, ettei sitä voida sovittaa yhteen kauteen. Vaikka kolmatta kautta ei ole vielä vahvistettu, kausi 2 on suunniteltu niin, että tarina voi jatkua luonnollisesti eteenpäin.

The Last of Us -sarjan toinen kausi saa ensi-iltansa vuonna 2025 HBO Maxilla.

Dispatch-studio sanoo ei AI:lle – oikeat ihmiset tekevät pelin taian Kommentit pois päältä artikkelissa Dispatch-studio sanoo ei AI:lle – oikeat ihmiset tekevät pelin taian

Suosittu episodinen supersankaripeli Dispatch on saanut kiitosta erityisesti äänirooleistaan, ja nyt pelin kehittäjä AdHoc tekee selväksi, ettei tekoälyllä korvata näyttelijöitä tai luovaa työtä. Studioon kuuluvat mm. Breaking Badista tuttu Aaron Paul ja The Last of Us sekä James Bond -elokuvista tuttu Jeffrey Wright, jonka esittämä eläköitynyt supersankari Chase keräsi erityismaininnan.

AI ei koskaan pysty tuomaan sellaista yllätystä ja elävyyttä hahmoon kuin oikea ihminen – Pelin luova johtaja Nick Herman kuvaa Wrightin suoritusta.

AdHocin mukaan tekoäly toimii ehkä tuotannollisena työkaluna, mutta ei luovana ratkaisuna.

Tuottaja Michael Choung lisää, että kaikki mitä studio rakentaa, pitää koskettaa ihmisiä. AI:ta seurataan tarkasti, mutta sen tuottamat tulokset eivät vielä yllä riittävän hyvään tasoon. Studio ei myöskään tavoittele säästöjä ihmistyövoimasta, vaan laatu ja yhteys pelaajiin ovat etusijalla.

Dispatch on myynyt yli miljoona kappaletta vain kymmenessä päivässä, ja menestyksen myötä toinen kausi on jo harkinnassa, mahdollisesti entistä rohkeammilla teemoilla. On selvää, että vaikka tekoäly voi olla trendikäs, oikeat ihmiset luovat sen, mikä tekee peleistä unohtumattomia.

Naughty Dog juhlii 40-vuotista taivaltaan Kommentit pois päältä artikkelissa Naughty Dog juhlii 40-vuotista taivaltaan

PlayStationin legendaarinen pelistudio Naughty Dog täyttää 40 vuotta, ja juhlan kunniaksi studio julkaisi virallisen 40th Anniversary Retrospective Feature -videon. Retrospektiivissä fanit pääsevät aikamatkalle läpi studion huikean historian aina Crash Bandicootin ja Jak and Daxterin vauhdikkaista seikkailuista Unchartedin ja The Last of Usin elokuvamaisiin tarinoihin.

Videolla ääneen pääsevät myös pelien tekijät itse, jotka kertovat, millaista on ollut luoda PlayStationin tunnetuimpia klassikoita ja miten Naughty Dog on kasvanut pienen JAM Software -tiimin ajoista (vuodesta 1984) yhdeksi maailman arvostetuimmista pelitaloista.